Domů / / / / 6 důvodů, proč máte křehké neh...

6 důvodů, proč máte křehké nehty, lámavé vlasy a vrásky

Poslední úprava 10.02.2023
Sdílet článek

Máte podrážděnou či stárnoucí pleť? Řídnoucí, suché a lámavé vlasy? Nezdravé a křehké nehty? Použití lokálních přípravků k léčbě pomáhá. Je ale třeba si uvědomit, že tyto vnější projevy jsou projevem nějaké vnitřní nerovnováhy. U někoho může jít o příliš mnoho něčeho a u jiného zase příliš málo čehosi jiného. Co tedy lze považovat za příčiny zhoršení stavu pleti, vlasů či nehtů?

Nedostatky ve výživě - bílkoviny, železo, omega tuky

Bílkoviny - právě aminokyseliny v bílkovinách jsou stavebními bloky hustých, zářivých vlasů a pevných nehtů. Mezi příznaky jejich nedostatku patří suché, padající a lámavé vlasy a slabé, křehké nehty. Obecné pravidlo říká, že je vhodné sníst alespoň polovinu tělesné hmotnosti bílkovin denně. (Brané samozřejmě ne v kilogramech ale v gramech.) Obzvláště kolagen je tím hlavním strukturálním proteinem nacházejícím se v pokožce a jiných pojivových tkáních. Pokud se jeho množství sníží, začnou vyrůstat tenčí vlasy co do tloušťky, pokožka začne povadat a tvoří se vrásky, nehty se stávají lámavými. Elastinová vlákna vytvářejí strukturu, určitou matici, která se skládá z kolagenu a kyseliny hyaluronové. Tyto ingredience v sobě uzamykají vláhu, takže jsou díky nim pokožka, vlasy i nehty hladké, elastické a pružné. S přibývajícím věkem se schopnost a rychlost obnovy těchto výživných látek snižuje, přispívá k tomu i menopauza i poškození různými toxiny. Mezi důležité stavební prvky kolagenu patří křemík a biotin, také síra, zinek a vitamín C.

Železo - mezi příznaky nedostatku železa patří štěpící se, křehké nehty i vypadávání vlasů. Vlasové folikuly obsahují feritin a když se jeho zásoby sníží, ovlivní to schopnost růstu folikulů. Místo pevných vlasů rostou jemné, lámavé vlasy bez pigmentu. Důležitý je i vitamín B12, slouží při tvorbě červených krvinek, při metabolismu i reprodukci buněk. Tím zmírňuje suchost pokožky, nezdravé nehty i padání vlasů. Třeba také poznamenat, že nízké hladiny žaludeční kyseliny, konzumace kávy, černého čaje či kyselina fytová, ty všechny tlumí vstřebávání železa. Pomocníkem, který ho dokáže zase zvýšit, je vitamin C.

Omega tuky - esenciální mastné kyseliny jsou součástí všech buněčných membrán a jsou potřebné pro vyživování pokožky, vlasů i nehtů. Zachovávají vláhu, takže je hydratují. Bojují proti zánětům, řídí tvorbu olejů, slouží jako prevence příznaků stárnutí, které při objevení také zmírňují (tedy vrásky, vysoušení a ztenčování kůže, nehtů i vlasů). Stimulují tvorbu zdravých buněk, ošetřují kožní problémy, chrání nejen kůži před poškozením a spálením od slunce.

Pomalá játra

Přetížená játra jsou často zaplavena toxiny, kvůli zácpě, špatnému trávení, kvasinkám a parazitům či externím chemikáliím. Také kvůli množství těžkých kovů, léků. Látek, které napodobují hormony a nacházejí se v potravinách, v prostředí, v přípravcích na péči o pleť či v čisticích prostředcích. Taková játra pak nedokážou držet krok s potřebou detoxikace. Pokud játra nevykonávají svou funkci dostatečně, začíná tělo uvolňovat toxiny přes pokožku. To má za následek různé vyrážky a problémy jako akné, ekzémy či psoriázu.

Stresující životní styl

Vysoké hladiny stresu i nedostatek spánku vedou ke zvýšení tvorby kortizolu, což je hormon "chronického stresu". Stres se tak nabaluje na nadledvinky. Tím se jednak urychluje proces stárnutí, ale objevují se i symptomy jako vypadávání vlasů a oslabená pleť.

Hormonální nerovnováha - estrogen, štítná žláza

Estrogen - hormonální nerovnováha, kam patří narušené hladiny estrogenu a testosteronu, může být také výsledkem přetížených jater, přílišného vystavování se napodobeninám hormonů (xenoestrogény), či PMS a puberty nebo perimenopauzy. Nevyrovnané hladiny pohlavních hormonů se spojují s různými příznaky, například vypadáváním vlasů, suchou a zvrásněnou kůží i propuknutím vyrážek a akné.

Štítná žláza - štítná žláza hraje důležitou roli při metabolismu, růstu i vývoji. Mezi příznaky snížené činnosti štítné žlázy patří vypadávání vlasů, také suchá, drsná a popraskaná pokožka. Hodnota TSH vyšší než 2,0 může způsobit příznaky snížené činnosti štítné žlázy.

Oxidační stres

Volné radikály jsou nestabilní molekuly, které kradou elektrony ze stabilních molekul, způsobují řetězovou reakci u kožních buněk. Je to jedna z hlavních příčin předčasného stárnutí. Volné radikály jsou výsledkem různých faktorů jako hromadění toxinů, nevhodné stravování (zpracované a smažená jídla). Také stres, nespavost, záněty, nerovnováha v krevním cukru. Oxidační stres je definován jako nerovnováha mezi tvorbou volných radikálů a schopností těla bojovat proti nim a snižovat jejich škodlivé účinky. Antioxidanty se používají na neutralizaci volných radikálů, ukončují tuto škodlivou řetězovou reakci, chrání buňky před poškozením.

Špatné zdraví střev a zánět střev

Trávení je ovlivňováno nevhodnými stravovacími návyky, nízkými hladinami enzymů a žaludečních kyselin, citlivostí na jednotlivé potraviny, stres a podobně. To vede k nevyváženým množstvím střevních bakterií, riziku nadměrného růstu či infekce, slabému vstřebávání živin i poškození tkáně (děravé střevo). To vše může vést k zánětlivé nadměrné imunitní odpovědi. Výsledkem je například alopecie (alopecia areata). Imunitní systém považuje vlasy za cizí a omylem je napadá. Kromě toho může zánět v střevech vést k zánětu na kůži a může se projevit v podobě množství kožních problémů.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy