Domů / / Vypadávání vlasů u mužů

Vypadávání vlasů u mužů

Poslední úprava 04.05.2020
Sdílet článek

Androgenní alopecie nebo běžné vzorové vypadávání vlasů představuje více než 95% ztráty vlasů u mužů. Dvě třetiny mužů zažijí určitý stupeň značného vypadávání vlasů ještě před dovršením 35 let a přibližně 85% mužů má výrazně řidší vlasy už před padesátkou. Přibližně u pětadvaceti procent mužů, kteří trpí vzorovým vypadáváním vlasů začne tento bolestivý proces dříve, než dosáhnou věku jednadvaceti let. Pro doplnění informací si můžete přečíst i sekci, ve které jsou podrobně rozepsány všechny typy vypadávání vlasů.

Nejčastější forma vypadávání vlasů u mužů se často označuje pojmy:

  • mužské vypadávání vlasů
  • dědičné vypadávání vlasů
  • androgenní alopecie
  • androgenetická alopecie

dht vypadávání vlasů androgenní alopecie u mužů a žen

Nejvíce postihuje muže europoidního typu (50 až 80% případů). Pravděpodobnost jejího získání roste s přibývajícím věkem. Podle statistik trpí přibližně 30% mužů ve věku 30 let nějakou formou vypadávání vlasů. U mužů ve věku kolem 80 let je to až 80%. Vypadávání vlasů je podmíněno mimo jiné i rasově. Například u asiatů je přibližně o polovinu méně rozšířené než u europoidů.

Většina mužů, kteří trpí mužským vzorovým vypadáváním vlasů je velmi nespokojených se svou situací. Proti vypadávání vlasů pro muže by byli ochotni udělat cokoliv, aby toto extremní vypadávání vlasů změnily. Vypadávání vlasů ovlivňuje všechny aspekty života postižené osoby. Týká se to mezilidských vztahů, jakož i profesního života těch, kteří jím trpí. Pro muže není neobvyklé kvůli jejich vypadávání vlasů změnit práci.

Průběh vypadávání vlasů u mužů

Vědecky nejakceptovanejší teorie proč mužům vlasy vypadávají popisuje, že hormon dihydrotestosteron (DHT) způsobuje zkracování vlasových cyklů a během nich i miniaturizaci a postupný zánik citlivějších vlasových folikulů. Takové citlivé folikuly se nacházejí na celé vrchní části hlavy a proto se při mužském typu vypadávání vlasů postupně vytváří na hlavě známý vzor "podkovy". Nejčastější postup vypadávání vlasů dědičného typu znázorňuje Norwoodova stupnice.

V počáteční fázi se mužské vypadávání vlasů vizuálně projeví hlavně kvůli postupnému snižování tloušťky vlasů, čímž se vlasy jeví řidší. V počátečním stádiu je hustota vlasů stále stejná, ale vlasy ztrácejí tloušťku.
Proto léky proti vypadávání vlasů v této fázi většinou zabírají (zabrání vytváření DHT nebo aktivují vlasové folikuly) ale nezabírají už na místech, která jsou již zcela bez vlasů.

Podívejme se na vlasy v detailnějších záběrech:

Na první fotce můžeme vidět vlasy z boční strany, které nejsou poškozeny vlivem DHT. Vidíme skupinky hrubých vlasů, případně jemnější vlasy. Toto je normální stav.

Na dalším obrázku vidíme detailní záběr na místo (v kroužku), kde jsou vlasy poškozené DHT. Jsou jemnější, ale jejich hustota je ještě zachována.

Třetí obrázek (kroužek uprostřed hlavy) ukazuje oblast, kde už vlasy dlouhodoběji vypadávají. Pozorujeme výrazné zmenšování a také viditelně sníženou hustotu.

Mužské vypadávání vlasů často neprobíhá jednorázově. Má cyklický charakter - znamená to, že člověk, kterému vypadávají vlasy, prochází obdobími silného a slabšího vypadávání vlasů nebo stagnace. Některé projevy možno označit za extrémní vypadávání vlasů. Důvody a mechanismus proč se to takto děje zatím nejsou přesně známy. Víme však, že celková hustota vlasů se snižuje s přibývajícím věkem. I u mužů, kteří nemají predispozici pro genetické vypadávání vlasů, se s přibývajícím věkem některé vlasy na celé ploše hlavy zjemňují. Výsledkem je, že vlasy působí řidší.

Androgenní alopecie nepatří výhradně mezi mužské problémy.

Každá žena má i mužské pohlavní hormony, jejichž účinky jsou normálně potlačovány převahou většího množství ženských pohlavních hormonů. V životě ženy jsou však období, kdy se poměr hormonů mění například během některých onemocnění, po porodu nebo v období přechodu, což může vést ke zvýšenému vypadávání vlasů u žen.

Zdroje

Vypadávání vlasů u mužů Průměrné hodnocení: 4.3 (3 hodnocení­)

Doporučené produkty

Blízke témy