Domů / / / Co může způsobovat vypadávání...

Co může způsobovat vypadávání vlasů?

Poslední úprava 13.09.2018
Sdílet článek

Ačkoli genetika a stárnutí jsou nejčastější příčinou úbytku vlasů, i jiné faktory včetně zdravotního stavu, léků a stresu mohou hrát svou roli. Pokud se u Vás vyskytne náhlá ztráta vlasů, poraďte se se svým lékařem, protože to může být příznakem vážného skrytého onemocnění.

Genetika

Androgénní alopécie - vypadávání vlasů, které je způsobeno kombinací genetiky, stárnutí a hormonálních změn, je hlavní příčinou řídnutí vlasů. Přibližně 40 procent mužů a žen zaznamená určitý stupeň vypadávání vlasů ještě před dovršením 35 let. Vypadávání vlasů může u mužů nastat již v pubertě nebo mládí. Geneticky způsobené řídnutí vlasů se projevuje rozdílně u mužů a jinak u žen. U mužů vypadávání vlasů začíná vpředu a na temeni hlavy, zatímco u žen vypadávají vlasy po celé hlavě.

Léky

Podle statistik více než 300 léků může způsobit určitou míru vypadávání vlasů. S výjimkou chemoterapie, vypadávání vlasů je obecně neobvyklý vedlejší účinek. K druhům léků, které mohou způsobit vypadávání vlasů patří antikoncepční pilulky, léky proti srážení krve nebo antibiotika. V některých případech se vypadávání vlasů může projevit až po dvou až čtyřech měsících po zahájení jejich užívání léků. Ve většině případů vlasy dorostou poté, jako lék přestane v těle působit - po skončení léčby.

Těhotenství

Přibližně 50 procent žen má zkušenosti s vypadáváním vlasů po těhotenství, které se nazývá postpartum alopecia. Onemocnění je způsobeno hormonálními změnami, které nastávají během těhotenství, ale projeví se až tři až devět měsíců po porodu. Toto vypadávání vlasů je náhle a někdy tak dramatické, že může být alarmující. Může trvat až tři měsíce, dokud se vlasy vrátí do normálního stavu. Není to ale vždy tak a čím více dětí žena má, tím řidší vlasy mohou být, když dorostou.

Endokrinní poruchy

Endokrinní poruchy také mohou způsobit vypadávání vlasů. Poruchy štítné žlázy mohou například způsobit úbytek vlasů na hlavě a vnějším okraji obočí a cukrovka může způsobit celkové vypadávání vlasů. Ženy s vysokou hladinou testosteronu nebo nízkou hladinou estrogenu mohou také zaznamenat vypadávající vlasy. Polycistický syndrom je často příčinou nezvykle vysoké hladiny testosteronu u žen. Mezi příznaky patří nepravidelná nebo žádná menstruace, akné, zvýšení hmotnosti a ochlupení na tváři.

Autoimunitní poruchy

Alopecie areata je onemocnění, kdy si imunitní systém splete vlasové folikuly za cizí předměty a snaží se je zničit. Výzkumníci ještě neidentifikovali příčiny tohoto onemocnění, ale genetika může hrát roli, protože mnoho lidí, kteří trpí alopecií areata, má často v rodině historii různých autoimunitních chorob, rakoviny, cukrovky, hypotyreózy nebo revmatoidní artritidy. Stres může být také jedním z faktorů.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc

Blízke témy