Domů / / Očista jater - detoxikujte ját...

Očista jater - detoxikujte játra v 6 krocích

Poslední úprava 24.07.2023
Sdílet článek

Zdraví a celkový stav člověka závisí na schopnosti těla poprat se s toxiny a odstranit je. Při vystavování se znečištění a toxinům z prostředí, při využívání různé, ne vždy vhodné kosmetiky či konzumaci zpracovaných potravin není žádným překvapením, že tělo potřebuje čas od času skutečný a řádný detox. A právě očista jater je vynikajícím řešením.

Jeden z hlavních způsobů jakým se tělo zbavuje toxinů, je prostřednictvím jater. Játra jsou jedním z nejtěžši pracujících orgánů v lidském těle. Pracuje bez ustání, aby pročišťovala krev. Tvoří žluč potřebnou ke strávení tuku. Rozkládá hormony, uskladňuje esenciální vitamíny, minerály a železo. Pokud játra nefungují správně, nedokáže člověk správně trávit potraviny, obzvláště tuky.

Mezi hlavní a podstatné funkce jater patří:

  • zpracování živin vstřebaných střevy, aby je bylo možné mnohem lépe absorbovat
  • regulace složení krve pro vyrovnání proteinů, tuků a cukrů
  • odbourávání starých červených krvinek
  • tvorba esenciálních chemických látek potřebných pro správné srážení krvinek
  • štěpení a metabolismus alkoholu a léků
  • tvorba důležitých proteinů a cholesterolu
  • odstraňování toxinů z krevního oběhu, včetně bilirubinu, amoniaku a dalších
  • uchovávání minerálů, železa a vitamínu A

Aby mohla játra řádně pečovat o tělo, musí řádně fungovat. Mnozí lidé při pomyšlení na očistu jater hned myslí na cirhózu jater způsobenou alkoholem. Cirhóza je vážný zdravotní problém, ale na rozdíl od obecně rozšířeného názoru, nevzniká jen kvůli alkoholismu.

Vlastně je množství nealkoholických faktorů, které mohou způsobit cirhózu a poškození jater. Patří sem:

  • konzumace tepelně nezpracovaných měkkýšů
  • některé léky
  • chronická podvýživa
  • konzumace nepoživatelných hub a vystavování se chemickým látkám
  • chronická hepatitida B

Cirhóza se objevuje, když zjizvená tkáň nahradí zdravé buňky v játrech. Tato zjizvená tkáň roste a tím snižuje schopnost fungování jater. Dalším biologickým krokem je pak selhání jater a dochází k němu, když už nadělá zjizvená tkáň tolik škod, že už játra vlastně vůbec neplní svou funkci.

Očista jater efektivně odstraňuje toxiny

V současnosti jsme vystavováni mnohým toxinům, a to stejně doma i v práci či prostřednictvím konzumovaných potravin. Proto je nutné, pro celkové zdraví člověka, udržovat játra v dobrém stavu a zdravá. S narušeným fungováním jater souvisí následující rizikové faktory:

  • nízké hladiny draslíku (Sun, 2014)
  • těžká závislost na alkoholu
  • intravenózní užívání drog
  • vystavování se některým chemickým a environmentálním toxinům
  • nechráněný sex
  • obezita a stravování s vysokým obsahem nasycených tuků, i zpracované potraviny
  • tetování nebo pírcing
  • vysoké hladiny triglyceridů v krvi
  • léky na předpis
  • virové infekce
  • autoimunitní onemocnění

Příznaky a symptomy toho, že játra nefungují správně

Pokud jste si na sobě všimli některý z těchto příznaků, můžou být vaše játra poškozena. Je obzvláště důležité tyto příznaky nezanedbávat, pokud u sebe zaznamenáte jeden či více z uvedených rizikových faktorů.

  • nadýmání a plynatost
  • reflux kyseliny a pálení žáhy
  • zácpa
  • zažloutlá pokožka a oči (příznaky žloutenky)
  • neschopnost zhubnout
  • vysoký krevní tlak
  • náladovost, úzkost nebo deprese
  • tmavá moč
  • rosacea
  • chronická únava
  • nadměrné pocení
  • snadno se tvořící modřiny
  • malá chuť k jídlu

Naštěstí si dokážete pomoci a zlepšit činnost jater. Řádnou očistou jater se můžete již po několika týdnech cítit lépe.

Očista jater v pár krocích

Na zlepšení zdraví a podporu vitality se zkuste řídit následujícími kroky:

  1. Z jídelníčku vyřaďte toxické potraviny.
  2. Pijte čerstvé zeleninové šťávy.
  3. Dopřejte si potraviny bohaté na draslík.
  4. Užívejte doplňky s obsahem bodláku, pampelišky a kurkumy.
  5. Jezte hovězí játra.

Odstraňte ze stravy toxické potraviny

Pokud konzumujete převážně zpracované potraviny, vystavujete játra riziku, protože tyto potraviny působí proti játrům. Hydrogenované oleje či rafinované cukry jsou pro lidské tělo notoricky toxické.

Hydrogenované oleje, známé také jako "trans-tuky", obsahují více saturovaných tuků. Chemická struktura samotného oleje se mění, aby se prodloužila doba spotřeby. Konzumace trans-tuků dramaticky zvyšuje riziko onemocnění srdce o 25% a více. Navíc trans-tuky údajně způsobují problémy i s imunitním systémem a mohou být příčinou zánětlivých stavů po celém těle.

Přidané dusičnany a dusitany se v potravinách i jídlech z rýchloobčerstvení nacházejí běžně. A jsou spojovány s vážnými zdravotními problémy. Tyto chemické látky se používají jako konzervanty, zpomalují růst bakterií, chrání a uchovávají barvu. Proto je třeba i tyto potraviny vyměnit za takové, které játrům neškodí. Zdravé potraviny výborně chutnají. A s trochou šikovnosti a představivosti si můžete připravit pro sebe a své blízké zdravá jídla.

Upečte si doma kuře z domácího chovu, dopřejte si kuřecí nebo krůtí prsa a vyměňte je za uzeniny. Místo chipsů jezte čerstvé ovoce, mrkev, oříšky či domácí musli.

Kromě zdravého jídelníčku je také důležité, aby správně fungovaly vaše trávicí enzymy. Problémy s jaterními enzymy mohou přispět k onemocnění jater. Mohou také souviset s jinými chorobami trávicího ústrojí jako například Crohnova choroba.

Pijte čerstvé zeleninové šťávy

Je téměř nemožné sníst všechnu tu syrovou zeleninu, díky které bude očista jater efektivní. Pokud si však syrovou zeleninu odšťavníte, získáte svých 4 až 5 porcí čerstvé zeleniny velmi snadno. Dokonce i zeleninu, kterou moc rádi nemáte, můžete v rámci šťávy vypít.

Při narušené činnosti jater pomůže právě odšťavňování. Zeleninu tak strávíte mnohem jednodušeji.

Mezi zeleninu vhodnou na očistu jater řadíme zelí, květák i růžičkovou kapustu. Taková kombinace sice nezní velmi chutně, ale přidat můžete i další zeleninu. Například mrkev, okurku, řepu či fazolky.

Tato zelenina pomáhá snižovat kyselost v těle, tím mnohem lépe vyrovnává pH v těle. Můžete zkoušet různé kombinace chutí. Přidat čerstvé bylinky jako petržel, mátu či jiné.

Je velmi důležité pít mrkvovou šťávu. Betakaroten se v játrech mění na vitamín A, ten pomáhá vyplavovat toxiny z těla, současně snižuje tuk v játrech. (Pisani, 1986)

Vysoký obsah vlákniny pomáhá podporovat správné trávení, urychluje odstraňování toxinů z těla. Kořen zázvoru pomáhá uklidnit trávicí trakt, zmírňuje plynatost, obsahuje výrazné protizánětlivé látky. Pomeranč může do zeleninové šťávy přidat sladkou příchuť, také množství vitaminu C, více vitamínu A a vitamínu B6.

Dopřejte si množství potravin bohatých na draslík

Je dobře možné, že denní doporučenou dávku draslíku za jeden den do těla nedostanete. Potraviny bohaté na draslík přitom pomáhají snižovat systolický tlak, také hladiny cholesterolu. Podporují zdravý kardiovaskulární systém a samozřejmě pomáhají pročistit játra. Pokud uvažujete nad užíváním výživových doplňků s obsahem draslíku, zkuste raději tyto zdravé potraviny.

Sladké brambory

Možná je překvapením, že banán není potravinou s nejvyšším obsahem draslíku. Mezi ovocem a zeleninou to jsou sladké brambory. Středně velký sladký brambor obsahuje přibližně 700 miligramů draslíku. Navíc má vysoký obsah vlákniny a betakarotenu.

Sladké brambory mají pouze 131 kalorií. Jsou velmi bohaté na vitaminy B6, C, D, magnézium a železo. Jsou od přírody sladké, cukr se však uvolňuje do krevního oběhu přes játra pouze pomalu. Nevyvolá prudký nárůst krevního cukru.

Rajčatová šťáva

Draslík a další prospěšné živiny v rajčatech se výrazně koncentrují, jde-li o tomatovou šťávu, pyré či přetlak. 1 šálek rajčatového protlaku obsahuje 1065 miligramů draslíku, ale 1 šálek čerstvých rajčat obsahuje pouze 400 miligramů. Pokud si vyberete tomatovou šťávu či pyré, volte produkt z organických, chemicky neošetřovaných rajčat.

Řepa a špenát

Výhonky z řepy i řepa samotná je výbornou přísadou do zeleninových šťáv. Řepa navíc pročišťuje močový měchýř a zlepšuje proudění žluči.

Čerstvý špenát lze do stravy přidat lehce. Je také dobrým zdrojem draslíku, obsahuje ho 840 miligramů na porci.

Fazolka

Bílé fazole, fazole obyčejná či fazole lima jsou bohaté na draslík, proteiny i vlákninu. Vyměňte cizrnu za některou z těchto fazolí bohatých na draslík. Přidejte humus, mrkev a celer.

Melasa

Jen 2 čajové lžičky tohoto přírodního sirupu obsahuje 10 procent denní doporučené dávky draslíku. Kromě toho obsahuje melasa i železo, vápník, mangan a měď.

Přidejte do stravy melasu, nahraďte jí jiná sladidla. Můžete ji využít při snídani, nebo použít do kávy.

Banány

A nakonec zmíněné banány. Přidat je můžete do smoothie. Banány pomáhají s trávením, pomáhají odplavovat toxiny a těžké kovy z těla. A to vše je během očisty jater důležité.

Ale pozor, pokud máte vysoké hladiny draslíku v ledvinách, měli byste potraviny bohaté na draslík konzumovat s mírou.

Bodlák, pampeliška a kurkuma jako výživové doplňky

Bodlák

Bodlák se považuje za krále detoxikačních bylin. Je vhodný i pro očistu jater. Pomáhá odstraňovat nahromaděné těžké kovy, léky na předpis, znečištění z životního prostředí i alkohol z jater.

Také pomáhá zmírnit negativní účinek na játra po chemoterapii a radiaci. Aktivní přísada silymarin posiluje buněčné stěny v játrech. Zároveň podporuje zdravou regeneraci. (Ladas, 2010)

Bodlák lze užívat jako doplněk stravy, i jako detoxikační čaj na očistu jater.

Kurkuma

Kurkuma zmírňuje bolest kloubů. Je to účinné antidepresivum, pomáhá s trávením. Zachovává vyrovnané hladiny cukru v krvi. A podporuje metabolismus jater. (Thent, 2014)

Kořen pampelišky

Pampelišku většinou děti zbožňují a zahrádkáři zatracují. Ale květ a kořen této rostlinky je plný vitamínů a minerálů.

Kořen pampelišky má přirozený močopudný účinek, takto můžou játra mnohem rychleji eliminovat toxiny. Posiluje také imunitní systém, vyrovnává hladiny cukru v krvi, zmírňuje pálení žáhy a zklidňuje trávicí problémy.

Kořen lopuchu je dalším řešením. Podobně jako kořen pampelišky dokáže detoxikovat tělo pročištěním krvi. Užívat je lze jako doplněk stravy nebo detoxikační čaj.

Jezte hovězí játra

Hovězí nebo kuřecí játra jsou bohatá na vitaminy A a B, kyselinu listovou, cholin, železo, měď, zinek, chrom a koenzym Q10. Játra jsou jednou z nejvýživnějších potravin, jaké můžeme jíst. (viz nutričně husté potraviny)

Rychlá 24 hodinová očista jater

Kromě zdravého jídla, které je vhodné při očistě těla konzumovat, můžete játrům pomoci i 24 hodinovou očistou. Sedm dní před touto krátkou intenzivní očistou jezte kapustu, zelí, salát, květák, brokolici, citrusové plody, chřest, řepu a celer. Vyhýbejte se zpracovaným potravinám a polotovarům. Taková předpříprava usnadňuje pročištění těla.

Nápoj na očistu jater

  1. Rozřeďte brusinkový džus s vodou v poměru 1:3.
  2. Přidejte ¼ lžičky muškátového oříšku a zázvor, k tomu ½ lžičky skořice a v nádobce na louhování nechte 20 minut louhovat ve vařící se vodě.
  3. Nechte vychladnout na pokojovou teplotu.
  4. Přidejte šťávu z 3 pomerančů a 3 citronů. Pokud je směs příliš kyselá, oslaďte přírodním sladidlem.
  5. Nápoj vypijte postupně během dne.

Měli byste vypít minimálně 2 litry této směsi a 2 litry vody. Po dni pití brusinkové směsi začněte zase jíst potraviny, které jste jedli při přípravě na očistu jater.

Zdroje

  • LADAS, E.J. a kol., 2010. A randomized, controlled, double-blind, pilot study of milk thistle for the treatment of hepatotoxicity in childhood acute lymphoblastic leukemia (ALL). Cancer [online]. 116 (2), 506-513 [cit. 9.10.2018]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20014183
  • PISANI, P. a kol., 1986. Carrots, green vegetables and lung cancer: a case-control study [Abstrakt]. International journal of epidemiology [online]. Dec, 15 (4), 463–468 [cit. 9.10.2018]. Abstrakt získaný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3818153
  • SUN, K. a kol., 2014. Low serum potassium level is associated with nonalcoholic fatty liver disease and its related metabolic disorders. Clinical endocrinology [online]. Mar, 80 (3), 348-355 [cit. 9.10.2018]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23405890
  • THENT, Z.C. a DAS, S., 2014. Involvement of liver in diabetes mellitus: herbal remedies [Abstrakt]. La Clinica terapeutica [online]. 165 (4), 223–230 [cit. 9.10.2018]. Abstrakt získaný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25203338
Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy