Domů / / Nehty a nedostatek vitamínů

Nehty a nedostatek vitamínů

Poslední úprava 29.01.2018
Sdílet článek

Nehty poukazují na zdraví

Věděli jste, že pouhým pohledem na někoho nehty můžete zjistit mnoho o jeho zdraví? Nehty odhalí více než jen to, zda si je dotyčná osoba dobře pěstuje. Nedostatek vitamínu, který se odrazí na nehtech je někdy důsledkem zdravotního problému nebo celkového nedostatku živin a vitamínů. Následující řádky Vám ukáží, jak vypadají zdravé nehty a co mohou naznačovat různé druhy nezdravých nehtů.

Zdravé nehty

Nehty jsou vlastně tvrdá vrstva kůže a jsou tvořeny bílkovinou zvanou keratin. Tato vrstva poskytuje ochranu jemných nervů v prstech. Pokud nemáte nedostatek vitaminů potřebných pro nehty a máte zdravé prokrvení nehtů, pak Vaše nehtová lůžka mají broskvově-růžovou barvu a hladkou texturu.

Linky a jamky

Zatímco některé linky mohou poukazovat na nemoc, nebo k nim může dojít po těžké nemoci, některé linky na nehtech jsou způsobeny nedostatkem nějaké živiny. Svislé podélné rýhy a hrany mohou znamenat nedostatek železa nebo anémii. Více železa ze stravy můžete získat konzumací potravin bohatých na železo jako je například špenát.

Tvar nehtů

Tvar a forma nehtů můžou také signalizovat nedostatky ve výživě. Lžícovité nehty jsou nehty, které vypadají jako vyhloubené a jamka na nich je často dost velká na to aby udržela kapku tekutiny. Je to znamení nedostatku železa nebo chudokrevnosti. Dalším ukazatelem anémie je takzvaná onycholýza, když se nehet zvedne směrem pryč od nehtového lůžka. Také to může indikovat abnormality štítné žlázy.

Křehké, suché a lámavé nehty

Tyto jsou často následkem nedostatku vitaminu B a / nebo vitaminu D. Vitamin B je esenciální aminokyselina, která představuje formu proteinu, kterými jsou tvořeny nehty. Vitamín D poskytuje vápník, další posilovač nehtů, a jeho nedostatek může snížit vstřebávání vápníku v těle a mít tak vliv na zdraví nehtů.

Záděry na nehtech

Záděry mohou být důsledkem křehkých nehtů, a proto mohou indikovat nedostatek vitaminu B nebo D. Studie však také ukazují, že záděry mohou být způsobeny i nedostatkem vitamínu C.

Nedostatek vitaminů potřebných pro zdraví nehtů

Nyní, když víte, na co se zaměřit, můžete nehty použít jako způsob, jak zjistit, zda přijímáte dostatek vitamínů. Je důležité jíst zdravou, vyváženou stravu, abyste získali ty správné živiny (viz vitaminy pro nehty). Měli byste také zvážit užívání multivitaminů.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc