Domů / / Křehké, lámavé vlasy

Křehké, lámavé vlasy

Poslední úprava 22.08.2023
Sdílet článek

Pomyšlení na ztrátu vlasů je pro mnohé lidi hrůzostrašné. Suché a lámavé vlasy skutečně není nic příjemné. Pokud i vás trápí křehké vlasy, tak vězte, že je důležité starat se o ně opatrně, protože hrozí jejich lámání a padání.

Je třeba, abyste vlasy vyživovaly. Takto nejen vyrostou na svou normální délku, ale budou také v dobrém stavu.

Co jsou to křehké vlasy?

Takto se označují vlasy, které jsou suché, krepatějící, snadno se lámou při česání nebo kartáčování. Ještě větší problém to je za mokra, protože se z nich odstraňují živiny, takže jsou ještě křehčí. Obecně lze říci, že křehké vlasy jsou znakem toho, že vlasy nejsou zdravé.

Příčiny křehkých lámavých vlasů

Existuje několik příčin pro křehké vlasy:

  • vedlejší účinky některých léků
  • onemocnění nebo nemoc
  • nadměrné vystavování se slunci
  • chlor z bazénů
  • nadměrné používání produktů na vlasy
  • nesprávné stravování

Pokud se vaše vlasy staly křehkými a lámavými kvůli ošetřování vlasů, například kvůli jejich vyrovnávání nebo odbarvování, tak můžete mít pocit, že si za to můžete sama. V žádném případě se však nemusíte stydět a požádat o pomoc. Tento problém je totiž velmi běžný.

Ošetřování křehkých, lámavých vlasů

Jak ošetřovat křehké a lámavé vlasy? Pokud se vám vlasy lámou kvůli nedostatkům ve stravování, pak zvyšte příjem proteinů. Například několikrát týdně porci tučných ryb, protože obsahují mastné kyseliny, které jsou podstatné pro zdraví vlasů. Ořechy a semínka jsou další dobrou formou proteinů a vlasy jsou díky nim pevnější, hustší a zářivější.

Zvýšení hladin proteinů vám pomůže zajistit, že hladiny keratinu, který je zodpovědný za růst vlasů, zůstanou vysoké.

Zajistěte si také dostatečný příjem tekutin. Pokud jste dehydratovaná, budou i vaše vlasy a pokožka suchá. Pijte více vody - 8 sklenic denně pomůže rehydratovat vlasovou pokožku. Také zajistíte, že se k folikulům dostanou životně důležité výživné látky. Dopřejte vlasové pokožce rychlou masáž, tím zlepšíte v dané oblasti proudění krve.

Pokud užíváte nějaké léky na předpis nebo volně prodejné léky, možná jsou jedním z vedlejších nežádoucích účinků právě křehké a lámavé vlasy. Případně může být příčinou lámavých vlasů samotný zdravotní problém, který máte. Například nadměrná nebo nedostatečná činnost štítné žlázy může mít za následek řídnutí vlasů.

Vlasy, které se stanou křehkými a začnou se lámat kvůli vystavení se chlorované vodě z plaveckých bazénů, je třeba chránit před dalším poškozením. To znamená, že je vhodné nosit plaveckou čepici a po koupání smýt vlasy v čisté vodě.

Vlasové kúry, kam patří odbarvování, barvení či trvalá ondulace, mohou vlasy poškodit, pokud se používají nadměrně. Příliš mnoho nebo příliš časté používání může vlasy poškodit, proto jejich používání omezte.

Jsou užitečné, pokud si upravujete účes. Nepoužívejte je ale každý krát. Dopřejte si časové periody, kdy necháte vlasy volně bez jakýchkoliv produktů na vlasy a dovolte jim setrvat v jejich přirozeném stavu. Vrátí se do normálního zdravého stavu, což je pro ně z dlouhodobého hlediska pouze dobře.

Nejdůležitější věcí je čištění vlasů. Pokud víte, že jsou křehké, tak si při mytí dávejte obzvlášť pozor. Znamená to, že je budete mýt pouze jednou týdně a oplachovat pouze minimálně. Používejte pouze jemný šampon, nebo takový, který je vytvořen speciálně pro suché a lámavé vlasy.

Používejte kondicionér, ale pouze takový, který můžete na vlasech ponechat. Volte oleje s obsahem banánů nebo kokosu, jsou totiž pro posílení vlasů ideální.

Jediným problémem je, že zvyknou výrazně páchnout a vlasy po nich působí mastně. Možným řešením by bylo aplikovat a vmasírovat si oleje do vlasů večer a ráno si je z hlavy vymýt. Pokud budete postup dodržovat jednou týdně, měli byste zaznamenat zlepšení ve stavu vašich vlasů.

Ujistěte se, že jsou vaše vlasy před česáním úplně suché. Na sušení používejte raději ručník a ne fén. Vyhýbejte se používání kulmy nebo žehličky na vlasy, protože ty mohou vaše vlasy ještě více poškodit.

Pokud žádný z tipů nezabere, nebo potřebujete další rady, obraťte se na trichologa.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc