Domů / / / Je příčinou vypadávání vlasů s...

Je příčinou vypadávání vlasů stres?

Poslední úprava 14.09.2018
Sdílet článek

Stojíte ve sprše a myjete si vlasy, když si najednou všimnete chomáče vlasů v odtoku. Zpočátku zavládne strach a zmatek, ale návštěva dermatologa ukáže, že velmi pravděpodobně právě ten pocit, který prožíváte v důsledku svých náhle řídnoucích vlasů může být to príčinou: je to stres.

Pravda, kvůli stresu můžete mít chuť vytrhat si vlasy, ale extrémní stres to může udělat i za Vás…

Obvykle to není mírný stres způsobený prací nebo životem, který je příčinou vypadávání vlasů, je pravděpodobnější, že jde o mimořádně závažný stres, který způsobuje, že růst vlasů se zastaví a ty vypadnou. Tyto typy stresu mohou být vyvolány některými druhy léků, cukrovkou, poruchami štítné žlázy a dokonce i emočním stresem, ale také mohou být způsobeny všedními životními událostmi jako je porod, potrat nebo operace.

Nejčastější příčinou vypadávání vlasů u žen je těhotenství. Ve skutečnosti se odhaduje, že až 45 procent nových matek zažijí jistý stupeň vypadávání vlasů jako následek stresu po narození dítěte (viz také postpartum alopecia). Protože tento typ ztráty vlasů je způsoben obyčejnými spouštěči, mnozí lidé jím trpí, aniž by si uvědomili jeho příčinu. Obvykle vlasy dorostou do šesti měsíců, ale někdy tento druh vypadávání vlasů může být začátkem dlouhodobějšího problému.

Jak způsobuje stres vypadávání vlasů

Vlasy rostou v opakujících se cyklech. Aktivní růstová fáze trvá asi dva roky a následuje ji odpočinková fáze, která trvá tři měsíce, po které vlasy vypadávají. Normálně se každý vlas na hlavě nachází v jiné fázi tohoto cyklu, takže vypadávání není viditelné: několik vlasů ve sprše, další na Vašem kartáči, vlasy nebo dva na polštáři. Za normálních okolností vypadne maximálně 50 - 100 vlasů denně.

Nicméně, když je tělo podrobeno extrémnímu stresu, až 70 procent z vlasů může předčasně vstoupit do klidové, tzv. telogenní fáze. O tři měsíce později, tyto vlasy začnou vypadávat, což způsobuje znatelnou ztrátu vlasů nazývanou telogen effluvium.

V takovém případě ale vlasy nevypadnou úplně a řídnutí bude relativně neznatelné. Nicméně tříměsíční zpoždění a fakt že spouštěč se zdá být nesouvisející, je to, co způsobuje zmatek na straně pacienta obávajícího se ztráty vlasů.

Naštěstí ve většině případů vlasy dorostou do šesti měsíců. Pro velmi malé procento lidí však může být telogenu effluvium spouštěčem dalšího dlouhodobého vypadávání vlasů.

Jak ochránit vlasy?

Vždy, když člověk utrpí náhlou ztrátu vlasů, měl by navštívit certifikovaného dermatologa, pokud možno s určitými zkušenostmi v této oblasti. I když je lékař schopen určit příčinu stresu, jak je to u matky, která právě porodila nebo otce vyrovnávacího se s nedávnou ztrátou dítěte, zda mladé ženy, která přestala brát antikoncepci, měly by být provedeny další testy.

Tyto testy zkontrolují železo, hladinu některých hormonů a funkci štítné žlázy. Jakékoliv abnormality mohou zpomalit opětovný růst vlasů. Nízká hladina železa je například typická zejména u mladých žen a užíváním železa nebo zvýšením množství červeného masa ve stravě, může mladá žena snížit množství času, který se musí trápit kvůli svým vlasům.

Bohužel, telogenu effluvium může také odhalit genetickou predispozici pro vypadávání vlasů. Pokud si ale všimnete chomáč vlasů v odtoku, to nejhorší, co můžete udělat, je trápit se. Pokud víte, že máte telogenu effluvium, starosti vám jen způsobí větší stres a mohou způsobit, že ztráta vlasů se ještě zhorší.

Objevena nová účinná látka - Astressin-B - lék proti vypadávajícím vlasům ze stresu?

Před nedávnem se dostala na trh novinka v oblasti léčby vypadávání vlasů s obsahem nově objevené účinné látky Astressin-B. Jde o komplex aminokyselin, jejichž účinek vyvolal rozruch mezi vědci i u mnoha lidí, čekajících na lék, který je zbaví problémů s vypadávajícími vlasy. Při laboratorních testech na myších, kterým vypadaly chlupy po umělém zvýšení aktivity stresových hormonů se zjistilo, že po podkožní aplikaci látky astressin-B, tato látka účinně blokovala receptory kortikotropin - látky, kterou tělo vytváří jako reakci na zvýšený stres. Blokováním receptorů této látky došlo k zastavení negativního vlivu na folikuly, které v průběhu 2 týdnů začaly opět produkovat nové vlasy.

Firma DS Laboratories jako první využila výsledky tohoto objevu a začala vyrábět vlasový aktivátor Spectral F7 s touto látkou, právě pro lidi, u kterých vede zvýšený stres k vypadávání vlasů.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc

Blízke témy