Domů / / / Je příčinou vypadávání vlasů s...

Je příčinou vypadávání vlasů stres?

Poslední úprava 01.03.2023
Sdílet článek

Obvykle to není mírný stres způsobený prací nebo životem, který je příčinou vypadávání vlasů. Jde o mimořádně závažný stres, který způsobuje, že růst vlasů se zastaví a ty vypadnou. Tento typ stresu může být vyvolány některými druhy léků, cukrovkou, poruchami štítné žlázy a dokonce i emočním stresem, ale také může být způsoben všedními životními událostmi jako je porod či operace.

Nejčastější příčinou vypadávání vlasů ze stresu u žen je těhotenství. Ve skutečnosti se odhaduje, že až 45 procent nových matek zažijí jistý stupeň vypadávání vlasů jako následek stresu po narození dítěte (viz také postpartum alopecia). Protože tento typ ztráty vlasů je způsoben běžnými spouštěči, mnozí lidé jím trpí, aniž by si uvědomili jeho příčinu. Obvykle vlasy dorostou do šesti měsíců, ale někdy tento druh vypadávání vlasů může být začátkem dlouhodobějšího problému.

Jak způsobuje stres vypadávání vlasů

Vlasy rostou v opakujících se cyklech. Aktivní růstová fáze trvá asi dva roky a následuje ji odpočinková fáze, která trvá tři měsíce, po které vlasy vypadávají. Normálně se každý vlas na hlavě nachází v jiné fázi tohoto cyklu, takže vypadávání není viditelné: několik vlasů ve sprše, další na kartáči, vlas nebo dva na polštáři. Za normálních okolností vypadne maximálně 50 - 100 vlasů denně.

Nicméně, když je tělo podrobeno extrémnímu stresu, až 70 procent z vlasů může předčasně vstoupit do klidové, tzv. telogenní fáze. O tři měsíce později začnou tyto vlasy vypadávat, což způsobuje znatelnou ztrátu vlasů nazývanou telogen effluvium.

V takovém případě ale vlasy nevypadnou úplně a řídnutí bude relativně neznatelné. Nicméně tříměsíční zpoždění a fakt že spouštěč se zdá být nesouvisející, je to, co způsobuje zmatek na straně člověka obávajícího se ztráty vlasů.

Naštěstí ve většině případů vlasy dorostou do šesti měsíců. Pro velmi malé procento lidí však může být telogenu effluvium spouštěčem dalšího dlouhodobého vypadávání vlasů.

Jak ochránit vlasy?

Když je lékař schopen určit příčinu stresu, je půl bitvy vyhráno.

Vhodné je doplnit také testy, které zkontrolují železo, hladinu některých hormonů a funkci štítné žlázy. Jakékoliv abnormality mohou zpomalit opětovný růst vlasů. Nízká hladina železa je například typická zejména u mladých žen a užíváním železa nebo zvýšením množství červeného masa ve stravě může mladá žena snížit množství času, který se musí trápit kvůli svým vlasům.

Bohužel, telogen effluvium může také odhalit genetickou predispozici pro vypadávání vlasů. Pokud si ale všimnete chomáč vlasů v odtoku, to nejhorší, co můžete udělat, je trápit se. Pokud víte, že je vaše padání vlasů pouze dočasné a zvrátitelné, starosti vám jen způsobí větší stres a mohou způsobit, že ztráta vlasů se ještě zhorší.

Objevena nová účinná látka - Astressin-B - lék proti vypadávání vlasů ze stresu?

Před časem se dostala na trh novinka v oblasti léčby vypadávání vlasů s obsahem nově objevené účinné látky Astressin-B. Jde o komplex aminokyselin, jejichž účinek vyvolal rozruch mezi vědci i u mnoha lidí, čekajících na lék, který je zbaví problémů s vypadávajícími vlasy. Při laboratorních testech na myších, kterým vypadaly chlupy po umělém zvýšení aktivity stresových hormonů se zjistilo, že po podkožní aplikaci látky astressin-B, tato látka účinně blokovala receptory kortikotropin - látky, kterou tělo vytváří jako reakci na zvýšený stres. Blokováním receptorů této látky došlo k zastavení negativního vlivu na folikuly, které v průběhu 2 týdnů začaly opět produkovat nové vlasy.

Tohoto objevu se jako první firma uchopila biotechnologická firma DS Laboratories a začala s výrobou vlasového aktivátoru Spectral F7 s obsahem účinné látky astressin-B, určeného právě pro lidi se zvýšeným vypadáváním vlasů z důvodu stresu.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy