Domů / Nehty

Nehty

Poslední úprava 02.02.2023
Sdílet článek

Anatomie nehtů

Nehty jsou povlak, složením podobný rohu, pokrývající horní část posledních článků prstů u lidí, většiny nelidských primátů a několik jiných savců. Nehty jsou podobné drápem jiných zvířat. Nehty na rukou a nohou jsou tvořeny tvrdou bílkovinou zvanou keratin, stejně jako kopyta a rohy zvířat. Je to stejný protein, který tvoří pokožku a vlasy. Nehty rostou z buněk, které se množí uvnitř základu nehtu, pak narůstají na vrch každého nehtu a ztvrdnou. Tento proces se nazývá keratinizace.

Síla, tloušťka a růst nehtů jsou charakteristiky, které dědíme po našich rodičích.

Struktura nehtu

Nehty se skládají z nehtové ploténky, nehtové matrix, nehtového lůžka pod ní a okolních drážek.

  • Matrix je tkáň, které nehty chrání. Je to část nehtového lůžka, která je pod nehty a obsahuje nervy, lymfatické a krevní cévy. Matrix je zodpovědná za produkci buněk, které se stanou nehtovou ploténkou. Šířka a tloušťka nehtové ploténky závisí na velikosti, délky a tloušťky matrix, přičemž tvar konečku prstu ukazuje, zda je nehtová destička je rovná, oblouková nebo zahnutá. Matrix bude růst, dokud dostává živiny a je ve zdravém stavu. Jak se nové buňky nehtové ploténky tvoří, starší buňky nehtu jsou tištěné směrem vpřed - tímto způsobem se starší buňky stanou stisknuté, ploché a průsvitné. Tím se kapiláry v nehtovém lůžku stanou viditelné, což má za následek růžovou barvu.
  • Viditelná část matrix je Lunula - Malý měsíc. Je to bělavý základ viditelného nehtu ve tvaru půlměsíce. Lunulu lze nejlépe vidět na palci a nemusí ji být vidět na malíčku.
  • Nehtové lůžko je kůže pod nehtovou ploténkou. Stejně jako veškerá kůže, je tvořeno dvěma typy tkání: hlubší škárou, živou tkání, ve kterém se nacházejí kapiláry a žlázy. Pokožka, vrstva těsně pod nehtovou ploténkou, postupuje směrem ke špičce prstu spolu s nehtovou ploténkou. Pokožka je připojena ke škáře drobnými podélnými drážkami nazývanými hřebínky nehtového lůžka. Ve stáří se nehtová ploténka ztenčí, takže tyto drážky se stanou viditelnější.
  • Sinus unguis je místo, kde se nenachází kořen nehtu, základ nehtu pod kůží. Pochází z aktivně rostoucího tkáně pod matrix.
  • Nehtová ploténka je pevná část nehtů tvořena průsvitným keratinovým proteinem. Díky několika vrstvám mrtvých, kompaktních buněk je nehet silný ale pružný. Jeho tvar závisí na tvaru podkladové kosti. V běžné řeči se pod slovem nehty myslí pouze tato část.
  • Volný okraj je přední drsný okraj nehtu. Hyponychium je epitel pod nehtem hraničící mezi volným okrajem a kůží špičky prstu. Tvoří těsnění, které chrání nehtové lůžko.
  • Eponychium je malý pás epitelu, který sahá od zadní stěny nehtu po základ nehtu Často a chybně se nazývá kůžička ".

Funkce nehtů

Zdravé nehty mají ochraňovat poslední článek prstu, špičku prstu a okolní měkké tkáně před zraněním. Posilují také přesné jemné pohyby posledních článků prstů prostřednictvím protitlaku vyvíjeného na konec prstu. Když se koneček prstu dotkne objektu, nehet působí jako proti síla, čímž se zvyšuje citlivost prstů, ačkoli v samotném nehtu se nervová zakončení nenacházejí. Nehty fungují i jako nástroj, který umožňuje například tzv. precizněji uchycení (např. vytažení si třísky z prstu). Nehty na rukou nám také pomáhají zvedat předměty, poškrábat svědění nebo uvolnit uzel.

Růst nehtů

Rostoucí část nehtu je pod kůží na konci nehtu pod epidermis, což je jediná živá část nehtu. U savců, je délka a rychlost růstu nehtů závislá na délce posledních článků prstů (krajní kosti prstu). U lidí tedy nehet ukazováčku roste rychleji než nehet malíčku a nehty na rukou rostou až čtyřikrát rychleji než nehty na nohou. U lidí, nehty rostou v průměru 3 mm za měsíc. Trvá 3 - 6 měsíců dokud nehty na rukou dorostou úplně a 12 - 18 měsíců v případě nehtů na nohou. Skutečná míra růstu je závislá na věku, pohlaví, ročním období, množství cvičení, stravě, a dědičných faktorech. Nehty rostou rychleji v létě, než v jakémkoli jiném období. Není pravda, že nehty po smrti rostou. Kůže dehydratuje a napíná se, takže to vypadá jako kdyby nehty a vlasy rostly. Nehty na rukou rostou 3 krát rychleji než nehty na nohou.

Nehty a zdravotní stav

Záznam růstu nehtů může poukazovat na zdravotní a fyziologickou nerovnováhu a od starověku se používá jako diagnostický nástroj. Hluboké příčné drážky známé jako Beau linky je mohou tvořit přes nehty (ne podél nehtu od kůžičky ke konečku prstu) a obvykle jsou přirozeným důsledkem stárnutí, ale mohou být následkem nemoci. Odbarvení, řídnutí, zahušťování, křehkost, štěpení, rýhy, malé bílé skvrny, ustoupení lunula, prohnutí nehtů (konvexní nebo konkávní) nebo jejich rovnost mohou poukazovat na onemocnění vnitřní oblasti těla, nedostatek živin, reakci na nebo otravu léky, nebo jen místní poranění. Nehty mohou zesílit (onychogryfóza), uvolnit se (onycholýza), být infikované plísněmi (onychomykóza) nebo degenerované (onychodystrofia).

Propustnost nehtů

Nehet je často považován za nepropustnou bariéru, ale to není pravda. Ve skutečnosti, že je mnohem více propustný jako kůže, a nehty obsahují 7-12% vody. To má vliv na propustnost průniku škodlivých látek a léčiv. Zejména kosmetické přípravky aplikované na nehty mohou představovat riziko. Přes nehty může proniknout voda, stejně jako mnoho jiných látek, jako například paraquat, rychle působící herbicid, který je škodlivý pro lidi, močovina, která je častou přísadou krémů a pleťových vod určených k použití na ruce a prsty, a některé fungicidní látky: např. kyselina salicylová (aspirin), mikonazol, natamycin a chlornan sodný, který je aktivní složkou běžných v domácnosti používaných bělidel.

Zdraví a péče o nehty

  • Namodralé nebo fialové nehtové lůžko může být příznakem periferní cyanózy, což indikuje nedostatek kyslíku.
  • Nehty mohou vyschnout, stejně jako kůže. Mohou se tedy loupat, zlomit a být infikovány. Infekce palců na nohou mohou být například způsobeny nebo zhoršeny nošením špinavých ponožek, specifickými druhy náročného cvičení, těsnou obuví a chůzí v nečistém prostředí bez ochrany nohou.
  • Nástroje na nehty používané různými lidmi mohou přenášet infekce. Pilníky na nehty, pokud jsou používány různými lidmi mohou rozšiřovat mykózu nehtů, bakterie nebo viry. Aby se tomu zabránilo, mohou být použity nové vylepšené bezkontaktní nástroje, například gel a krém na odstraňování kůžiček na nehtech místo nůžek.
  • Mnoho lidí si okusuje nehty.
  • Nemoci nehtů mohou být nenápadné a měl by je zhodnotit dermatolog se zvláštním zaměřením na tuto oblast medicíny. Nicméně, většinou je to nehtový technik, který si všimne jemné změny nehtů.
  • K nadbytečnému nehtu na malíku na noze dochází tehdy, když se nehet malíku oddělí, čímž se vytvoří menší, "šestý nehet" ve vnějším rohu nehtu. Stejně jako každý jiný nehet, lze jej odstřihnout kleštičkami na nehty.

Vliv výživy na nehty

Vitamín A je nezbytný mikronutrient pro vidění, buněčnou reprodukci a diferenciaci tkání a funkci imunitního systému. Vitamín D a vápník spolupracují na udržení stabilního stavu, jsou zodpovědné za svalové kontrakce, přenos nervových impulzů, srážlivost krve, a membránovou strukturu. Nedostatek vitaminu A, vitaminu D a vápníku může způsobit suchost a křehkost. Zdroje těchto mikronutrientů jsou obohacené mléko, cereálie a džusy, mořské ryby, oleje z rybích jater, a některé druhy zeleniny. Vitamin B12 se vyskytuje zejména v živočišných zdrojích, například játrech a ledvinách, rybách, kuřecím a mléčných výrobcích proto s jeho příjmem mohou mít problém vegani. Nedostatek vitaminu B12 může vést k nadměrné suchosti, ztmavnutí nehtem a zaobleným nebo zakřiveným koncem nehtů. Nedostatečný příjem vitaminů A a B, jak již bylo řečeno, vyústí v křehké nehty s horizontálními a vertikálními rýhami. Bílkovina je stavební materiál pro nové nehty. Proto může být nízký příjem bílkovin v potravě způsobit bílé nehtové lůžko. Mezi potravinové zdroje tohoto Makronutrienty patří vejce, mléko, sýr, maso, fazole a luštěniny. Nedostatek bílkovin v kombinaci s nedostatkem kyseliny listové a vitamínem C produkují záděry. Esenciální mastné kyseliny hrají významnou roli v udržování zdravé kůže i nehtů. Esenciální mastné kyseliny lze získat konzumací ryb, lněného, ​​řepkového oleje, semen, listové zeleniny a ořechů. Štěpení a odlupování nehtů může být důsledkem nedostatku kyseliny linolové. Anémie z nedostatku železa může vést k bledé barvě nehtů a tenké, křehké rýhovaté textuře. Nedostatek železa obecně může způsobit, že se nehty se stanou ploché nebo konkávní, spíše než konvexní. Železo lze nalézt v živočišných zdrojích jako je maso, ryby, drůbež a také v ovoci, zelenině, sušených fazolích, ořeších a obilných produktech.

Móda a nehty

Manikúry a pedikúra jsou zdravotní a kosmetické procedury, při kterých se stříhají a malují nehty a ošetřují otlaky. Jsou na ně potřebné různé nástroje: například nůžky na kutikulu, nůžky, kleštičky a pilníky na nehty. Pro kosmetické účely mohou být na skutečné nehty připevněné umělé nehty. Osoba, jejíž prací je stříhání, tvarování a péči o nehty, jakož i aplikace pokrývky nehtů například akrylových nehtů a UV gelu se někdy nazývá nehtový technik. Místo, kde pracuje, může být nehtové studio. Malování nehtů barevným lakem na nehty na zlepšení vzhledu je běžné a datuje se přinejmenším do 3000 př.nl.

Nehty Průměrné hodnocení: 3.5 (2 hodnocení­)

Související témata