Domů / / Vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů

Poslední úprava 02.07.2019
Sdílet článek

Vypadávají Vám vlasy? Všimli jste si zvýšené vypadávání nebo řídnutí? Vězte, že nejste sami. Jste ale na správném místě, kde zjistěte vše o Vašem vypadávání vlasů a možných způsobech jak padání vlasů léčit a zastavit.

 1. Diagnostika (testy)
 2. Příčiny vypadávání vlasů
 3. Cyklus růstu a vypadávání vlasů
 4. Pomoc
 5. Jak společnost vnímá vypadávaní vlasů

Vypadávání vlasů je označováno lékařským termínem "alopecie" nebo hovorově - plešatění. Vypadávání vlasů může mít mnoho různých forem a typů. Nejčastější typ vypadávání vlasů je dědičné vypadávání vlasů - androgenní alopecie. Více informací o dalších běžných ale i méně častých typech vypadávání naleznete v článku typy vypadávání vlasů.

Vlasy vypadávají každý den - je to normální (cyklus růstu vlasů)

růstový cyklus vlasů - anagen, katagen, telogen

Vlasy vypadávají každému člověku denně a je to přirozená součást růstového cyklu vlasů. Avšak mezi pravidelným a nadměrným vypadáváním vlasů je jen malý rozdíl.

Vlasové folikuly produkují nové vlasy každých dva až šest let (v závislosti na věku) a během následujících tří odlišných fází:

Anagenní (růstová fáze) trvá dva až pět let a určuje délku našich vlasů. Přibližně 90% vlasů na hlavě je v růstové fázi. Když se anagenní fáze blíží ke svému konci, vlasy vstoupí do katagenní fáze, která trvá jeden až dva týdny. Vlasy v této fázi přestanou růst, vlasové folikuly se zmenší a jejich jedna část začíná odumírat.

Telogenní (klidová fáze) trvá asi pět měsíců. Během této doby neprobíhá žádný růst. Na konci klidové fáze, vlas vypadne a z folikulu začne růst nový vlas. Přibližně 10% vlasů na hlavě se nachází v této fázi v jakémkoliv okamžiku. K viditelnému vypadávání vlasů dochází, když vlasy vstoupí do telogenní klidové fáze nebo příliš brzy, což způsobuje nadměrné vypadávání vlasů. Více informací o tom jak rostou vlasy, se dozvíte v článku o růstovém cyklu vlasů.

Kolik vypadlých vlasů je už hodně? (Diagnostika)

vypadané vlasy ve výlevce

Mužské a ženské dědičné vypadávání vlasů je často spojeno s výraznějším vypadáváním vlasů a proto nevyžaduje žádný test. Test je vhodný pro člověka, který je mladý a v jeho / její rodině se nevyskytuje vypadávání vlasů.

Takto spolehlivě zjistit, zda trpíte zvýšeným vypadáváním vlasů (testy)

Test vypadávání vlasů tahem - byť holá místa na hlavě jsou zřejmými známkami vypadávání vlasů, někdy může být obtížné zjistit, jestli Vám vlasy opravdu řídnou. Pokud to chcete zjistit, zkuste test potažení za vlasy: mezi palec a ukazováček uchopte asi 15 nebo 20 vlasů a pomalu a pevně zatáhněte. Pokud vypadne více než šest vlasů, můžete to být varovný signál.

Test vypadávání vlasů ve sprše - další jednoduchou technikou když chcete zjistit, jestli trpíte nadměrným vypadáváním vlasů je snadné pozorování během sprchování. Normálně, pravidelné množství vypadávaných vlasů se pohybuje v rozmezí do maximálně 50 vlasů denně. Pokud si tedy všimnete, že toto číslo se zvýšilo, je čas jednat.

Trichoskopie - je to neinvazivní metoda vyšetření pokožky a vlasů. Tento test se provádí ručním nebo video dermoskopom. Pomocí této metody je možné přesněji určit postup vypadávání vlasů. Více informací v článku Trichoskopie.

Stupnice na určení v jaké fázi je vypadávání vlasů

Pro určení stadia vypadávání vlasů se používají tzv. škály. Tyto zaznamenávají postup vypadávání vlasů.

norwoodova škála-stupnice vypadávání vlasů

Nordwoodova škála - u mužů - vypadávání vlasů začíná zvyšováním čelové linie, řídnutím v oblasti koutů a na temeni hlavy a pokračuje až k tzv. tvaru podkovy, kdy je celý povrch hlavy vypadán.

Ludwigova stupnice-škála vypadávání vlasů u žen

Ludwigova škála - u žen - popisuje řídnutí vlasů, které se začíná nejčastěji za čelní linií a časem se stává více viditelným.

V jakém věku začnou vypadávat vlasy?

Lidé se často ptají v jakém věku jim začnou vypadávat vlasy, kdy se začne se tvořit pěšinka, případně kdy se vypadávání zastaví. Jsou to dobré otázky ale bohužel na ně neexistuje uspokojivá odpověď.

Vypadávání vlasů u mužů nejčastěji začne v 20-30 letech.

Vypadávání vlasů u žen začne často až o 10 let později - v 30-40 letech.

Jsou však případy i mladších žen s vypadáváním vlasů. Stejně jako i případy mužů, kterým začnou vlasy vypadávat mnohem později.

Takže vlastně neexistuje "bezpečná" věková kategorie. Odborníci však už dnes vědí dobře vyhodnotit vypadávání vlasů a identifikovat místa, která budou postiženy vypadáváním.

Umějí docela dobře určit, jaký bude předpokládaný rozsah vypadávání vlasů - na základě těchto zjištění je pak možné zvolit vhodnou léčbu.

Pamatujte, čím dříve začnete padání vlasů řešit, tím dříve začnete s léčbou. Včasná léčba je vždy úspěšnější.

Vypadávání vlasů - nejčastější příčiny

časté příčiny vypadávání vlasů eotázky.cz

Je pravda, že mužům padají vlasy častěji než ženám, většinou kvůli dědičnosti. Řídnutí a padání vlasů je však běžné i u žen. Podle statistik, ženy tvoří až 40% ze všech lidí postižených padáním vlasů.

Důvody se různí od těch jednoduchých a dočasných, například avitaminóza, po složitější, jakým je skryté onemocnění. V mnoha případech, existují způsoby, jak léčit mužské i ženské vypadávání vlasů. Vše závisí na příčině.

Zde jsou některé běžné a ne až tak běžné důvody, proč na své hlavě můžete vidět méně vlasů.

Dědičnost (geny)

vypadávání vlasů u mužů a žen

Dva ze tří mužů mají zkušenosti se ztrátou vlasů ještě před šedesátkou a většinou je to kvůli dědičnému vzorovému vypadávání vlasů (androgénní alopecie). Tento typ padání vlasů se týka i žen.

Je způsobený kombinací genů a mužských pohlavních hormonů (mají je i ženy).

U mužů se obvykle projevuje ústupem vlasů z oblasti koutů a temene hlavy.

Vzorové vypadávání vlasů u žen (androgénní / androgenetická alopecie) je v podstatě ženská verze mužského vzorového vypadávání vlasů. Pokud pocházíte z rodiny, kde ženy v určitém věku začínají trpět vypadáváním vlasů, pak na něj můžete být náchylnější. Na rozdíl od mužů, ženy nemají tendenci mít ustupující vlasovou čelovou linii, ale místo toho se jejich cestička ve vlasech může zvětšit, což poukáže na viditelné řídnutí vlasů.

Podle odborníků je způsobeno větší citlivostí vlasových folikulů na dihydrotestosteron ( DHT). Existuje několik léků proti vypadávání vlasů, které dokáží zastavit takové vypadávání vlasů.

Hormony

Tento problém se týká spíše žen. Stejně jako změny v hladinách těhotenských hormonů mohou způsobit vypadávání vlasů,změna nebo vysazení antikoncepce může mít stejný účinek. Změna hormonální rovnováhy, ke které dochází po menopauze může stejně zapříčiňovat vypadávání vlasů. Pokud je problémem nová antikoncepce, vraťte se ke staré nebo se poraďte se svým lékařem o jiných typech antikoncepce.

Zastavení perorální antikoncepce může někdy způsobit vypadávání vlasů, ale mělo by to být dočasné. Neudělejte svůj problém s vlasy ještě horší kúrami poškozujícími vlasy.

Stres a vypadávání vlasů

Fyzický stres. Jakákoli fyzická trauma, operace, nehoda nebo vážné onemocnění a to i chřipka může způsobit dočasnou ztrátu vlasů. To může způsobit typ vypadávání vlasů tzv. telogen effluvium. Vlasy mají naprogramovaný životní cyklus : fázi růstu, klidovou fázi a fázi vypadávání. Když prožíváte opravdu stresující událost, může to způsobit šok vlasového cyklu a ( posunout ) více vlasů do fáze vypadávání. Vypadávání vlasů se často stává znatelné tři až šest měsíců po traumatu. Vlasy by měly začít dorůstat po zotavení.

Těhotenství

Těhotenství je jedním z příkladů toho typu fyzického stresu, který může způsobit vypadávání vlasů ( ono a hormony ). Ztrátu vlasů spojenou s těhotenstvím je častěji vidět po tom, co se dítě narodí než během těhotenství. Porod je velmi traumatizující. Vypadávání vlasů po porodu by se mělo do několika měsíců zastavit a vlasy dorůst.

Emocionální stres. Je méně pravděpodobné, že příčinou vypadávání vlasů je emocionální stres než to, že na vině je fyzický stres, ale může se to stát například v případě rozvodu, po smrti milovaného člověka, nebo během péče o stárnoucí rodiče. Emocionální stres však ve skutečnosti neurychlí vypadávání vlasů, jen zhorší už existující problém, říkají odborníci. Co dělat v takovém případě ? Jako i při vypadávání vlasů v důsledku fyzické zátěže, vypadávání vlasů ze stresu by mělo nakonec odeznít. Přijměte opatření k boji proti stresu a úzkosti, jako například více pohybu, diskusní terapii. Viz zde více informací o vypadávání vlasů ze stresu.

Nesprávná / špatně vyvážená strava / diety

Vlasům se daří pokud mají k dispozici vitamíny, bílkoviny a minerály. Nedostatek bílkovin je často příčinou vypadávání vlasů a protože vlasy nejsou v lidském těle podstatné, když Vám chybí živiny, vlasy jsou často ty první, které tím utrpí. Špatné stravování ovlivní další růst, který se zpomalí nebo se může zcela zastavit, což vede k nadměrnému vypadávání vlasů, lámání vlasů a špatnému připojení vlasů ke kořínkům.

Nedostatek nebo přebytek vitamínů. Málo nebo hodně určitých vitamínů může způsobovat vypadávání vlasů.

Příliš mnoho vitamínu A. Užívání příliš velkého množství doplňků výživy nebo léků obsahujících vitamín A může vyvolat vypadávání vlasů. Denní dávka vitaminu A je 5000 mezinárodních jednotek ( IU ) denně pro dospělé a děti ve věku nad 4 roky. Doplňky výživy mohou obsahovat 2500 až 10000 IU.

Co dělat : Toto je reverzibilní příčina vypadávání vlasů a když se přebytek vitaminu A mine, vlasy by měly růst normálně.

Nedostatek vitamínu B. Nízká hladina vitaminu B je další odstranitelnou příčinou vypadávání vlasů.

Co dělat : Pomoci by měly jednoduché doplňky výživy, případně změna jídelníčku. Přírodní vitamin B se nachází v rybách, mase, škrobové zelenině a necitrusových plodech. Jako vždy, jezte vyváženou stravu, bohatou na ovoce a zeleninu, stejně jako bílkoviny a " dobré" tuky, jako je avokádo a ořechy, které jsou dobré pro vlasy a Vaše celkové zdraví.

Anémie. Téměř jedna z 10 žen ve věku 20 až 49 let trpí anémií v důsledku nedostatku železa ( nejčastější typ anémie ), což je snadno napravitelná příčina vypadávání vlasů. Váš lékař bude muset udělat krevní testy aby určil, zda máte tento typ anémie.

Co dělat : Jednoduchý doplněk výživy obsahující železo by měl problém vyřešit. Kromě vypadávání vlasů, mezi další příznaky chudokrevnosti patří únava, bolesti hlavy, závratě, bledá pleť a studené ruce a nohy.

Jaké vitamíny jsou nejlepší pro vlasy ? Vypadávání vlasů související s nedostatkem vitamínů a dalších faktorů se může dostavit i na přechodu ročních období - voláme ho sezónní vypadávání vlasů.

Nedostatek bílkovin. Pokud ve stravě nepřijímáte dostatek bílkovin, tělo začít přerozdělovat bílkoviny tak, že zastaví růst vlasů. Může se to stát asi dva až tři měsíce po poklesu v příjmu bílkovin. Co dělat : Existuje mnoho skvělých zdrojů bílkovin, včetně ryb, masa a vajec. Jaké jsou vhodné potraviny pro silné vlasy?

Dramatický úbytek hmotnosti. Náhlá ztráta hmotnosti je forma fyzické traumata, která může vést k řídnutí vlasů. K tomu může dojít také v případě, že hubnutí je pro Vás dobré. Je možné, že hubnutí samo o sobě představuje pro tělo zátěž, nebo že konzumace nesprávné stravy může způsobit nedostatek vitamínů nebo minerálů. Ztráta vlasů, spolu s nápadným úbytkem hmotnosti může být známkou poruchy příjmu potravy, jako je anorexie nebo bulimie. Co dělat : Náhlá ztráta hmotnosti způsobí šok v systému, ale vypadávání vlasů by mělo pominout do několika měsíců. Čtěte více o dietě a vypadávání vlasů.

Další příčiny vypadávání vlasů (užívání léků, chemoterapie, steroidy ...)

Vypadávání vlasů způsobené autoimunitním onemocněním. Nazývá se také alopecia areata a v podstatě je výsledkem hyperaktivního imunitního systému. Tělo je zmatené - imunitní systém vidí vlasy jako cizí těleso a omylem na ně útočí. Co dělat: Alopecia areata, která se projevuje jako kulatá holá místa na hlavě, se léčí steroidní injekcemi. Průběh tohoto onemocnění může být nepředvídatelný. Vlasy mohou narůst a znovu vypadnout. Více o alopecia areata. Lupus - další autoimunitní onemocnění, jako například lupus mohou také zapříčinit vypadávání vlasů. I v tomto případě jsou vlasy napadené příliš aktivním imunitním systémem. Bohužel, ztráta vlasů tohoto typu je "jizevnatá", což znamená, že vlasy nedorostou zpět. Co dělat: Pokud je ztráta vlasů mírná, můžete ztrátu vlasů maskovat novým účesem. Krátké vlasy jsou silnější než dlouhé vlasy a holá místa mohou skrývat lépe.

Antidepresiva, užívání léků. I některé další druhy léků mohou také podporovat vypadávání vlasů. Patří zde léky na ředění krve a krevní tlak léky známé jako beta-blokátory. Mezi další léky, které mohou způsobit vypadávání vlasů patří methotrexát (k léčbě revmatických potíží a některých kožních onemocnění), lithium (k léčbě bipolární poruchy), nesteroidní protizánětlivé léky včetně ibuprofenu a případně antidepresiva. Co dělat: Pokud lékař zjistí, že vypadávání vlasů je způsobeno lékem, který užíváte, konzultujte ho ohledně snížení dávky nebo změně přípravku.

Chemoterapie. Některé léky používané k léčbě rakoviny mohou bohužel způsobit vypadávání vlasů. Chemoterapie je jako atomová bomba - ničí rychle se dělící buňky. To znamená, že zničí rakovinné buňky, ale buňky, ze kterých se tvoří vlasy. Co dělat : Po skončení chemoterapie vlasy dorostou i když často mohou mít jinou texturu ( nové vlasy mohou být kudrnaté pokud dříve rovné) nebo mohou mít jinou barvu. Výzkumníci pracují na více lécích k léčbě rakoviny, které nemají tyto a jiné nežádoucí účinky.

Hypotyreóza. Hypotyreóza je lékařský termín pro s nedostatečnou aktivitu štítné žlázy. Tato malá žláza se nachází na krku a produkuje hormony, které jsou důležité pro metabolismus, stejně jako růst a vývoj, a v případě, že neprodukuje dostatek hormonů, může přispět k vypadávání vlasů. Váš lékař může udělat testy aby zjistil skutečnou příčinu vypadávání vlasů. Co dělat : Syntetické léky se o problém postarají. Jakmile se hladina hormonů štítné žlázy vrátí do normálu, problém s vypadáváním vlasů by měl přestat.

Syndrom polycystických ovarií je další nerovnováha mužských a ženských pohlavních hormonů. Nadbytek androgenů může vést k cystám na vaječnících, přibývání na váze, vyššímu riziku cukrovky, změnám v menstruaci, neplodnosti, stejně jako vypadávání vlasů. Vzhledem k tomu, že při v je v těle zvýšené množství mužských hormonů, ženám může růst více chloupků na obličeji a na těle. Co dělat : Léčba může upravit hormonální nerovnováhu a pomoci zvrátit některé z těchto změn. Léčba zahrnuje změnu stravování, cvičení a případně užívání antikoncepce, stejně jako specifické druhy léčby na řešení neplodnosti nebo rizika vzniku cukrovky.

Anabolické steroidy. Pokud užíváte anabolické steroidy - ten typ, který používají sportovci na nabrání svalové hmoty, můžete přijít o své vlasy. Anabolické steroidy mohou mít stejný vliv na tělo jako syndrom polycystických ovarií, protože mechanismus je stejný. Co dělat : Vypadávání vlasů by se mělo zlepšit po skončení užívání léků.

Přílišná úprava vlasů. Nešetrné zacházení a úprava vlasů mohou způsobit, že vlasy začnou časem vypadávat. Příkladem jsou ztuha zapletené copánky, prodlužování vlasů, případně " rybičky ", stejně jako rovnání vlasů a ošetření horkým olejem nebo jakýmkoli druhem silné chemikálie nebo tepla. Protože tyto kúry mohou poškodit vlasové kořínky, vlasy nemusí dorůst zpět. Co dělat : Kromě vyhýbání se takovéto úpravě vlasů, odborníci doporučují po každém umytí použít kondicionér, nechat si vlasy uschnout na vzduchu, omezit kulmování a úpravu vlasů horkými nástroji.

Trichotillomanie. Trichotillomanie, klasifikována jako " porucha sebeovládání " způsobuje, že si lidé nutkavé tahají za vlasy. Je to něco jako tik. Člověk se stále hraje se svými vlasy a táhne za ně. Tato neustálá hra a tažení ve skutečnosti zbavují hlavu její přirozené ochrany: vlasů. Trichotillomanie často začíná před dovršením 17 let a je čtyřikrát častější u žen než u mužů. Co dělat : účinné mohou být některá antidepresiva i terapie zaměřená na změnu chování.

Stárnutí. Vidět vypadávání vlasů u žen a hlavně u mužů po padesátce a šedesátce není nic neobvyklého. Co se děje s vlasy jako stárneme ? Přečtěte si více v článku - jak zabránit vypadávání vlasů spojeného s věkem ?

Toto jsou tedy nejčastěji známé příčiny vypadávání vlasů. Více podrobných článků naleznete v sekci příčiny vypadávání vlasů.

Anketa

Kde se u Vás nejvýrazněji projevuje vypadávání vlasů?

Řídnutí na celém povrchu hlavy
40% (108 x)
Čelo, kouty
39% (106 x)
Temeno hlavy
20% (56 x)
Hlasovalo: 270

Vypadávají mi vlasy - jaké mám možnosti?

vypadávání vlasů - možnosti léčby a postupy

Vypadávání vlasů je emocionální i fyzický problém a je mnohem častější, než si lidé myslí. Existuje mnoho důvodů, proč muži a ženy mohou trpět vypadáváním vlasů, včetně návyků a životního stylu.

Nepanikařte! Zhodnoťte situaci, pochopte, proč jste přišli o vlasy a snažte se najít řešení. Kde začít Vám pomůže naše příručka pro začátečníky o vypadávání vlasů.

Správné a rychlé rozhodnutí Vám může pomoci zabránit dalšímu vypadávání vlasů a znovu obnovit jejich růst.

Jakou cestu si vybrat ?

 1. Léčba vypadávání vlasů.
 2. Transplantace vlasů.
 3. Zahušťovač vlasů nebo paruky a příčesky.
 4. Tetování vlasů - méně známá metoda vhodná hlavně pro velmi krátké účesy nebo na optické zahuštění řídkých vlasů.

Pro muže dále doporučujeme informace z článku vypadávání vlasů u mužů a ženy se dozvědí mnoho z článku o vypadávání vlasů u žen.

Mluvte. Nechte své blízké, ať Vám pomohou. Pokud se promluvíte se svým, partnerem, sourozenci nebo rodiči o svých obavách, můžete tím snížit negativní, škodlivé pocity jako je strach, stres nebo rozpaky. Někdo, komu důvěřujete Vám může upřímně říct, zda si řídnutí nebo vypadávání vlasů všimli a budete se s ním moci podělit o své obavy. Upřímný názor Vám ukáže Vaše vypadávání vlasů z jiného pohledu.

Odborné poradenství. Poraďte se se svým lékařem nebo místním praktickým lékařem, který Vám pomůže pochopit Vaše vypadávání vlasů a poradí, co můžete udělat. Většina typů vypadávání vlasů může být diagnostikována u praktického lékaře, který bude schopen poradit ohledně medicínských příčin a dalších důvodů, proč u Vás může docházet k vypadávání vlasů.

Strava a vypadávání vlasů

zdravé jídlo pro pevné a zdravé vlasy

Zatímco lidé často spojují vypadávání vlasů s více extrémními příčinami, je důležité si uvědomit, že stav vlasů může být barometrem Vašeho celkového zdravotního stavu.

Konzumace vyvážené stravy, včetně dostatku základních potravin s vysokým obsahem bílkovin (např. ryby, maso, vejce, ořechy a mléko ) a ovoce a zeleniny zvýší příjem bílkovin, vitamínů a minerálů, což je základ pro růst pevných a zdravých vlasů. Aby byly vlasy pevné a aby nevypadávaly, potřebujete - bílkoviny ( stavební kámen vlasů a nezbytné pro růst vlasů). Potraviny s vysokým obsahem bílkovin : ryby, celá zrna, ořechy a semena, vejce a mléko.

Vitamin A - ideální pro pokožku a posilování zdravé pokožky hlavy. Obsahuje ho brokolice, mrkev nebo například i mléko.

Vitamín C - vhodný pro posílení krevního oběhu a zajištění dostatečného množství kyslíku do pokožky hlavy a vlasů. Obsahují ho citrusové plody, jahody nebo i brambory. Zinek - je užitečný pro zvýšení vstřebávání bílkovin a zabraňuje vypadávání vlasů. Nachází se v rybách nebo mase. Voda - součást každého vlasového vlákna - čtvrtina jeho složení. Pijte dostatek vody během celého dne abyste si tak doplnili zásoby

Vitamíny, které jsou potřebné pro vlasy najdete také v článku o nejlepších vitamínech pro vlasy.

Úprava vlasů během vypadávání

Jaké účesy jsou nejlepší pro řídké a vypadávající vlasy? Dlouhé vlasy představují pro vlasové kořínky zátěž, což je důvod, proč je dobrý nápad, abyste si vlasy nechali zkrátit, pokud vykazují známky řídnutí. Dobrou zprávou je, že existuje mnoho módních účesů z nichž si můžete vybrat.

Jak často si mýt vlasy? Vypadlé vlasy se mezi jednotlivými mytími hromadí, co vypadá jako kdybyste při mytí ztratili hodně vlasů. Myjte si vlasy tak často, jak je to možné, protože tak budete mít přesný přehled o vypadávání svých vlasů a Vaše vlasy budou vypadat skvěle. Doporučujeme vlasy mýt šamponem proti vypadávání vlasů a používat i kondicionér proti vypadávání vlasů abyste znásobili účinek.

Jaký kartáč nebo hřeben používat? Vyberte si kartáč s měkkými štětinami nebo masážní kartáč, který pomůže stimulovat pokožku hlavy a podpořit cirkulaci krve do vlasových folikulů. Jemné vlasy mají tendenci se zaplétat, takže češte opatrně a za vlasy netahejte.

Jak si mohu nejlépe upravit vlasy? Použijte produkty, které maximalizují objem vašich vlasů. Šetrné barvení vlasů může pomoci přidat kontrast a jemný melír vizuálně přidává 20 % objemu. Na zahuštění vlasů se často používá zahušťovač vlasů.

Jak mám řešit vypadávání vlasů se svým kadeřníkem? Buďte upřímní a prokonzultujte své možnosti ještě před tím, než si dáte ostříhat a upravit vlasy.

Jak vnímáme vypadávání vlasů

člověk sedí smutný sám ve tmě

" Ošklivé je pole bez trávy, rostlina bez listí, nebo hlava bez vlasů. " Ovidius, Tichá žena.

Vypadávání vlasů je stresující zážitek pro obě pohlaví, ale podstatně více stresující pro ženy. V průběhu historie byl postoj k plešatosti většinou negativní. Život s alopecií může být těžký v kultuře, která hledí na vlasy jako znamení mládí a dobrého zdraví. Přesto mnozí lékaři nepřijímají vypadávání vlasů jako důležitý zdravotní problém a ignorují úzkost, kterou trpí významné procento postižených. Jaký vliv má na člověka vypadávání vlasů ?

Snížené sebevědomí. Fyzická krása je jedním ze základních kamenů sebevědomí a také jeden z těch nejzranitelnějších. Při vypadávání vlasů člověku často výrazně poklesne sebevědomí.

Obavy o ztrátu přitažlivosti pro opačné pohlaví, hanba, plachost. Vlasy jsou důležitým ukazatelem fyzické přitažlivosti a způsobem vyjádření své individuality. Vypadávání vlasů ovlivňuje to, jaký přitažlivý se člověk cítí. Přestože husté vlasy nemohou zaručit okamžité sebevědomí, studie ukázaly, že téměř 75 % mužů trpících vypadáváním vlasů cítí nedůvěru od počátku vypadávání vlasů, zejména ve styku s opačným pohlavím.

Obzvláště pro ženy s vypadáním vlasy je těžké žít ve společnosti, která klade velký důraz na mladistvý vzhled a atraktivitu. Protože ženy jsou známé tím, že tráví hodně času a peněz česáním, barvením, natáčením, sušením a úpravou svých vlasů aby vypadali co nejlépe, když začnou ztrácet vlasy, je to pro ně velmi traumatizující. Tato kosmetická překážka je velmi intenzivní, když je žena zvyklá mít vlasy a najednou jejich ztratí. Statistiky týkající se ženského vypadávání vlasů je těžké sestavit hlavně kvůli tendenci žen trpících vypadáváním vlasů maskovat a skrývat onemocnění, kterým se cítí poznamenány.

Nespokojenost se vzhledem. Ztráta vlasů může podstatně změnit člověka vzhled. Vypadávání vlasů změní vzhled obličeje tím, že přesune pozornost z obličeje na čelo, což vede ke staršímu vzhledu. Studie prokázala, že muži, kteří trpěli výraznějším vypadáváním vlasů byly nespokojenější se svým vzhledem. Jejich vzhled je trápil více než těch s minimálním vypadáváním vlasů. Tento efekt byl přítomen napříč všemi věkovými skupinami, ale byl výraznější u mladších jedinců. Výzkum také ukazuje, že ženy mají tendenci se kvůli vypadávání vlasů trápit více než muži. Ženy jsou se svým tělem méně spokojené a hůře se ze ztrátou vlasů vyrovnávají.

Negativní vliv na společenský život. Vlasy hrají důležitou roli v našem společenském životě. Když se s někým setkáte, jedna z prvních věcí, které si všimnete, jsou jeho vlasy. Na schůzce je pro nás velmi důležité dobře vypadat a dobré vlasy jsou toho součástí. Lidé postižení vypadáváním vlasů velmi rychle zjistí jak důležité jsou vlasy ve společenském životě. Vypadávání vlasů může způsobit, že osoba, která jím trpí, omezí společenské aktivity. Někteří lidé se přestanou setkávat s kamarády a přestanou chodit ven s výjimkou do práce. Průzkumy ukázaly, že asi 40 % žen, které trpěly vypadáváním vlasů, mělo manželské problémy, a asi 63 % potvrdilo, že měli problémy související s kariérou.

Problémy související s prací. Vypadávání vlasů může mít zničující vliv na profesionální život člověka, který je před kamerou, nebo který musí být na veřejnosti. Podle průzkumů je stejně nepříznivá i úspěšnost přijetí do zaměstnání v porovnání s lidmi, kteří netrpí vypadáváním vlasů. Pokud má zaměstnavatel rozhodnout mezi stejně kvalifikovanými uchazeči, rozhodne se ve většině případů pro toho s vlasy.

Konec mládí: obavy o stárnutí. Vypadávání vlasů způsobuje, že muži i ženy vypadají starší. V důsledku toho vypadávání vlasů (více než jakýkoli jiný fyzický aspekt ) pro mnohé lidi signalizuje konec mládí, vitality a potřebnosti. Podvědomá asociace při vypadávání vlasů je : Ztráta vlasů = ztráta mládí = nevyhnutelné stárnutí.

Podvědomá závist a žárlivost. Ti, kteří trpí vypadáváním vlasů často žárlí na muže s hustými, zdravými vlasy protože zoufale touží po tom, co jim chybí.

Neschopnost upravit si vlasy. Mnozí lidé, kteří trpí vypadáváním vlasů jsou frustrovaní časem a námahou potřebnou na maskování řídnoucích vlasů a neschopnost upravit si vlasy tak, jak by chtěli.

Posměch a ponižování. Když se vypadávání vlasů stane viditelné, člověk se může stát terčem posměchu nebo pohrdání. Studie ukazují, že 60 procent z všech plešatých mužů si kvůli jejich plešatosti někdo někdy dobíral.

Deprese a introverze. V extrémních případech, někteří lidé berou vypadávání vlasů opravdu špatně a jsou kvůli němu takoví zoufalí, že se dostanou do deprese. Někteří lidé předpokládají, že ztrácejí kontrolu nad svým životem, že věci se nedají vrátit zpět když se začnou ztrácet vlasy. Většina výzkumů ukazuje, že lidé s alopecií trpí častěji úzkostí a depresí.

Fakta o vlasech, které jste možná nevěděli

 • Vlasy rostou rychlostí asi 1 cm za měsíc. Vypočítejte si jak rychle Vám narostou vlasy.
 • Z každého folikulu naroste za život v průměru 20 vlasů
 • Vědci na Taiwanu zjistili, že muži, kteří kouří 20 a více cigaret denně měli větší pravděpodobnost plešatosti ?
 • Přibližně jeden z pěti lidí, kteří trpí vypadáváním vlasů má blízkého rodinného příslušníka trpícího stejným problémem
 • Vypadávání vlasů může často krát začít po stresující životní události jako je úmrtí blízké osoby, svatba nebo stahování se
 • Vypadávání vlasů postihuje muže, ženy, mládež i děti
 • Příčinou vypadávání vlasů může být jejich nesprávná úprava

Vypadávání vlasů v nějaké formě zažije během svého života většina lidí. Tento jev provází lidskou rasu od nepaměti. Vyskytuje se dokonce iu goril a šimpanzů - dá se říci, že je součástí genetického dědictví lidstva.

Androgenní alopecie - mužský typ vypadávání vlasů je kromě běžného vypadávání, které souvisí s růstovými fázemi vlasu, nejběžnější formou vypadávání vlasů. Tvoří přibližně 95 % ze všech případů vypadávání vlasů.

Vypadávání vlasů u mužů se nejvíce vyskytuje u europoidní typu - 50 až 80 %. Pravděpodobnost její získání roste s přibývajícím věkem. Podle statistik trpí přibližně 30 % mužů ve věku 30 let nějakou formou vypadávání vlasů. U mužů ve věku kolem 80 let je to až 80 %. Bližší informace se dozvíte v sekci vypadávání vlasů u mužů.

Vypadávání vlasů u žen není vůbec neobvyklý jev - podle statistik celosvětově trpí okolo 20-40 % žen vypadáváním vlasů. U žen je počátek vypadávání vlasů pozorován kolem 20 - tého roku života. Narozdíl od mužů se riziko získání alopecie nezvyšuje s narůstajícím věkem. Androgenní alopecia nepatří tedy výhradně mezi mužské problémy. K této problematice se dozvíte více v sekci vypadávání vlasů u žen.

Vypadávání vlasů je podmíněno mimo jiné i rasově. Například u asiatů je přibližně o polovinu méně rozšířené než u europoidů.

Na těchto stránkách najdete komplexní informace o vypadávání vlasů. V článcích detailně rozebíráme možné příčiny vypadávání vlasů. Užitečné informace zde naleznou muži stejně jako ženy. Také se dozvíte také o nejvhodnější léčbě a lécích proti vypadávání vlasů. Čtěte řadu dalších užitečných článků a hodnocení produktů.

Zdroje

Vypadávání vlasů Průměrné hodnocení: 4.5 (6 hodnocení­)

Doporučené produkty

 • Vitamíny pro vlasy FOLIVITAL PRO

  Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO obsahují vyváženou směs účinných látek, vitamínů a minerálů působících zevnitř na kořínky vlasů pro - silnější vlasy, oživení slabých vlasů a zastavení vypadávajícími vlasů.

 • Vitamíny na vlasy Foligain

  • Silné složení vitamínů pro vypadávající vlasy pro muže i ženy
  • Pomáhá zastavit vypadávání i aktivovat vypadané vlasy

  Lék na předpis? : Ne

 • Bio šampon Revivogen proti vypadávání vlasů se Saw Palmettem

  • Vysoce kvalitní bio šampon
  • Obsahuje saw palmetto - inhibitor 5-alfa reduktázy

  Lék na předpis? : Ne

Související témata

Blízke témy