Domů / / Vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů

Poslední úprava 21.02.2023
Sdílet článek

Vlasy mají pro člověka velký fyziologický i psychologický význam. Chrání hlavu před slunečným zářením, mají také kulturní a sociální funkci.

V západní kultuře jsou dlouhé, husté ženské vlasy považovány za krásné, jsou znamením mládí. Husté vlasy bez šedin zase signalizují u muže jeho mládí tak vitalitu. Proto není žádným překvapením, že ženy i muži trpící nadměrným vypadáváním vlasů vyhledávají lékařskou pomoc a snaží se o léčbu vypadávání vlasů.

Vypadávání vlasů a tedy ztráta vlasů (alopecie) je vyvolána různými poruchami růstu vlasů. Přitom každá má svůj vlastní mechanismus.

Vypadávání vlasů je však vždy symptomem, ne samotnou diagnózou. Patogeneze různých druhů alopecií zahrnuje celou řadu genetických, endokrinních, imunitních a zánětlivých procesů. Každý z nich přitom vyžaduje svůj vlastní přístup k léčbě vypadávání vlasů. (Wolff, 2016)

Samotnou diagnostikou a léčbou vypadávání vlasů se zabývá odborník na vypadávání vlasů - dermatolog, tricholog.

Růstový cyklus vlasů

Růstový cyklus vlasů se dělí na růstovou (anagen), přechodnou (katagen) a odpočinkovou (telogen) fázi.

  • v anagéně vlas aktivně roste
  • v kategéně vlas přestává růst, ale z hlavy nevypadne
  • v telogéně už vlas vypadává a vlasový kořínek regeneruje

Trvání anagenní fáze určuje délku samotného vlasu. Trvání telogénu zase určuje, jak brzy začne růst zcela nový vlas. Přesuny z telogénu do anagénu a anagénu do katagénu musí být řádně a správně regulované. Přispívají totiž k dosažení optimální délky a hustoty vlasů. (Plikus, 2012)

Pokud se růstový cyklus z jakéhokoliv důvodu naruší, dochází k nadměrnému vypadávání vlasů, resp. nedostatečnému růstu nových vlasů.

Více v textu Jak rostou vlasy - vlasový cyklus.

Běžné typy vypadávání vlasů

Existují dva základní typy alopecie - jizvová a nejizvová. Tyto se následně dělí na další podtypy s různým způsobem přístupu jednak k diagnostice a jednak k léčbě vypadávání vlasů.

Při diagnostice pomůže zjištění, zda je příčina vypadávání vlasů nejizvová. Takové vypadávání vlasů je zvratné. Pokud by šlo o jizvové vypadávání vlasů, jde o permanentní stav.

  • Jizvová alopecie je dost vzácná, má různorodou etiologii. Příčinou vypadávání vlasů při jizvové alopecii může být autoimunitní onemocnění.
  • Androgenní alopecie je jedna z nejčastějších forem nejizvového vypadávání vlasů, postupuje obvykle podle specifického vzorce. Vlasy vypadávají na spáncích přes horní část hlavy u mužů a v středové části vlasové pokožky u žen.
  • Telogen effluvium je charakteristické tím, že člověk o vlasy přichází v přehršlích. Častokrát k němu dochází po emočním nebo fyzickém stresu.
  • Alopecie areata, trichotillomanie, trakční alopecie a tinea capitis, tedy další typy vypadávání vlasů, mají své unikátní rysy, které pomáhají při diagnostice příčiny vypadávání vlasů.

Více článků Běžné typy a příčiny vypadávání vlasů z pohledu lékaře; Běžné příčiny vypadávání vlasů a léčba vypadávání vlasů.

Nejčastější otázky o vypadávání vlasů

Kdy začínají vypadávat vlasy?

Lidé se často ptají v jakém věku jim začnou vypadávat vlasy, kdy se začne tvořit pleš, případně kdy se vypadávání zastaví. Jsou to dobré otázky, ale bohužel na ně neexistuje uspokojivá odpověď.

Vypadávání vlasů u mužů nejčastěji začne ve věku 20-30 let. (Olsen, 2005; Won-Soo, 2012) Vypadávání vlasů je podmíněno mimo jiné rasově. Například u asiatů je přibližně o polovinu méně rozšířené než u europoidní rasy. (Birnbaum, 2018)

Vypadávání vlasů u žen začne často až o 10 let později, ve věku 30-40 let. (Fabbrocini, 2018; Dinh, 2007)

Jsou však případy i mladších žen s vypadáváním vlasů. Stejně jako i případy mužů, kterým začnou vlasy vypadávat mnohem později. Takže vlastně neexistuje "bezpečná" věková kategorie.

Kategorií samou o sobě je vypadávání vlasů u dětí. Zahrnuje celou řadu onemocnění a problémů, které mohou být vrozené nebo získané.

Pamatujte, čím dříve začnete padání vlasů řešit, tím dříve začnete s jeho prevencí nebo léčbou. Včasná léčba je přitom vždy úspěšnější.

Který typ vypadávání vlasů je nejčastější u mužů?

U mužů je to jednoznačně androgenní alopecie - dědičné vypadávání vlasů.

Jde o typ vypadávání vlasů, při kterém dochází k viditelné ztrátě vlasů a tvoří se lysina ve tvaru písmene "M". Vlasy ubývají na spáncích a na temeni, zachované vlasy bývají ve tvaru podkovy. (Drake, 1996) Tento vzorec reflektuje rozložení folikulů citlivých na androgeny, a to u většiny lidí. Proces začíná už v pubertě, androgeny zkracují fázi anagénu a spolupodílejí se na miniaturizaci folikulů. Následně se z vlasů vytvoří již pouze velusové chloupky, postupně dochází ke ztenčování vlasů a celkovému prořídnutí porostu na hlavě. (Shapiro, 1998)

Androgenní alopecie se může týkat i žen, vzorec vypadávání vlasů je však odlišný. U žen dochází k řídnutí vlasů ve střední a čelní části vlasové pokožky. Pás vlasů nad čelem a na spáncích však zůstává zachován, u žen vlasová linie takovýmto způsobem neustupuje. (Drake, 1996)

Který typ vypadávání vlasů je nejčastější u žen?

Nejčastějším viníkem při vypadávání vlasů u žen jsou hormonální změny. Ať už jde o těhotenství a porod (postpartum alopecia) nebo nástup menopauzy, ve hře jsou hormony. U žen se padáním vlasů projevují i problémy se štítnou žlázou. Všechny tyto typy vypadávání vlasů patří pod takzvané telogen efffluvium, což je zvratný typ padání vlasů.

Když tělo prochází něčím traumatizujícím jako je narození dítěte, podvýživa, těžké infekce, velký chirurgický zákrok, nebo extrémní stres, velké množství ze zhruba 90 procent vlasů v anagenní (růstové) fázi nebo katagenní (klidové) fázi se může přesunout do telogenní fáze, v níž vlasy vypadávají. Padání vlasů může začít asi 6 týdnů až tři měsíce po stresující události. V období kdy telogen effluvium propukne, je možné přijít až o hrst vlasů najednou. (Is telogen...)

Telogen effluvium se obvykle vyřeší samo od sebe, k nápravě stavu růstu vlasů dochází po dvou až šesti měsících. Potřebné je odstranění základní příčiny vypadávání vlasů a uklidnění situace.

Která je nejzřídkavější forma alopecie?

Alopecia universalis je velmi vzácná a nejzávažnější forma alopecie, jde o podtyp alopecia areata. Výsledkem je úplná ztráta vlasů i tělesného ochlupení. Může také zničit a narušit nehty.

Lidé postižení alopecia universalis mají genetickou mutaci v chromozomech. Člověk má v sobě toto onemocnění zapsáno od narození, objevuje se však až později během života. Léčba je těžká. V některých případech dochází k spontánnímu opětovnému růstu vlasů a tělesného ochlupení, dokonce několik let od propuknutí nemoci. (Mitra, 2017)

Testy na potvrzení vypadávání vlasů

Test tahem

Ačkoliv holá místa na hlavě jsou zřejmými známkami vypadávání vlasů, někdy může být obtížné zjistit, zda vlasy opravdu řídnou. Pokud to chcete zjistit, zkuste test tahem.

Vezměte pramen vlasů, tedy 40-60 vlasů, chyťte je mezi palec a ukazováček. Pevně zatáhněte. V telogenní fázi je vždy 10% vlasů, proto 4-6 vytažených vlasů je v pořádku. Pokud vytáhnete šest a více vlasů, můžete mít problém s vypadáváním vlasů. (Maxfield, 2018)

Test vypadávání vlasů ve sprše

Další jednoduchou technikou na zjištění, zda trpíte nadměrným vypadáváním vlasů, je snadné pozorování během sprchování. Normální, pravidelné množství vypadaných vlasů se pohybuje v rozmezí do maximálně 50 až 100 vlasů denně. (Hair loss...) Pokud si tedy všimnete, že toto číslo se zvýšilo, je čas jednat.

Trichoskopie

Je to neinvazivní metoda vyšetření pokožky a vlasů. Tento test se provádí ručním nebo videodermoskopom. Pomocí této metody je možno přesněji určit postup vypadávání vlasů. (Jain, 2013)

Více v článku Trichoskopie.

Proč mi vypadávají vlasy a jak to zastavit?

  • Léčba vypadávání vlasů i samotné vypadávání vlasů je velmi komplexní problém. Úspěšnost léčby vypadávání vlasů se liší od člověka k člověku. Důvodem je i složitost samotného problému vypadávání vlasů.
  • Začít léčit řídnoucí vlasy byste měli, jakmile si všimnete, že vám padají více než obvykle. Takto pomůžete zabránit pokračování padání vlasů.
  • Muži, kterým začnou padat vlasy v mladém věku mohou při brzkém nasazení léčby pouze získat.
  • Pokud vám řídnou vlasy, přestaňte používat přípravky s obsahem chemických látek a také horké metody tvorby účesu. Přestaňte si na čas barvit vlasy, sušte je bez používání fénu, nepoužívejte horké natáčky, kulmu či žehličku na vlasy po dobu několika týdnů.
  • Pokud kvůli řídnoucím vlasům navštívíte lékaře, řekněte mu o všech lécích, které užíváte. Některé léky totiž mohou způsobovat padání vlasů.

Spustit poradce

Zdroje

Vypadávání vlasů Průměrné hodnocení: 4.5 (6 hodnocení­)

Související témata

Blízke témy