Domů / / Transplantace vlasů

Transplantace vlasů

Poslední úprava 21.02.2023
Sdílet článek

Většina lidí, kteří zvažují chirurgickou obnovu vlasů si není vědoma rozsahu a možných úskalí tohoto lékařského zákroku. Zatímco někteří perspektivní pacienti mohou chápat základní principy těchto procedur, jen málo z nich chápe, že na dobrý výkon takového zákroku je třeba estetické cítění a zručnost. Bohužel, mnozí lékaři, kteří vykonávají tyto procedury jsou stejně špatně informovaní jako jejich pacienti.

Tato oblast kosmetické chirurgie je přeplněná efektním marketingem a úzkostlivé snahy prodat, co dělá objektivní a racionální rozhodování pro pacienty téměř nemožné. Obecně platí, že transplantace vlasů se neprovozuje jako medicínský obor, který pomáhá pacientům, ale spíše jako zprostředkování servisu spotřebitelům.

Co je to transplantace vlasů?

Transplantace vlasů je procedura, kdy chirurg přesune vlasy do holé oblasti hlavy. Obvykle se používají vlasy ze zadní nebo boční strany hlavy, a transplantují se na přední nebo horní část hlavy. Transplantace vlasů se provádí obvykle v lokální anestezii.

Za alopecii, tedy plešatost, je ve většině případů odpovědná genetika. Ostatní případy plešatosti vznikají kvůli různým faktorům, včetně stravování a diet, kvůli stresu, nemocem a užívaným lékům.

Vhodní kandidáti na transplantaci vlasů

 • muži trpící na mužské vzorové plešatění
 • ženy s řídnoucími vlasy
 • muži, kteří ztrácejí vlasy v důsledku vzorového vypadávání vlasů po dobu více než pěti let nebo ti, kteří trpí vypadáváním vlasů třetího nebo vyššího stupně (dle Norwoodovy stupnice )
 • muži s realistickými očekáváními a kteří chápou, že jejich ztráta vlasů může pokračovat, i při užívání léků na zastavení postupu vypadávání vlasů
 • muži, kterým vlasy vypadávaly po mnoho let a postup ztráty vlasů se zastavil a přidáním extra vlasů chtějí dosáhnout mladistvější vzhled
 • muži a ženy, kteří přišli o vlasy kvůli traumatu nebo popáleninám nebo kvůli poškození vlasové pokožky
 • muži a ženy, kteří přišli o vlasy v důsledku jiných kosmetických procedur jako je například facelifting

Nevhodní kandidáti na transplantaci vlasů

 • ženy s rozšířeným vzorovým padáním vlasů po celé hlavě
 • lidé, kterým se tvoří keloidní jizvy (husté, vláknité jizvy) po poraněních nebo po chirurgickém zákroku
 • lidé, kterým padají vlasy kvůli léčbě, například kvůli chemoterapii
 • lidé, kteří nemají dostatek "dárcovských vlasů", které by bylo možné použít na transplantaci vlasů
  • muži s nevzorovou difuzní alopecií. Tito muži mají nezdravé dárcovské zásoby, proto nejsou vhodnými kandidáty na transplantaci vlasů
  • lidé s nemocnými dárcovskými zásobami, a to z jakéhokoliv důvodu. Toto je běžnější u žen než u mužů a je to typické pro některé formy genetické androgenní alopecie u žen
 • lidé s nízkou hustotou vlasů
 • lidé s nedostatkem adekvátních zásob na pokračování chirurgické obnovy vlasů v průběhu času

V další sekci se dozvíte, jaké otázky klást během své konzultace i to, na co se zaměřit a čeho se vyvarovat při výběru chirurga specializujícího se na obnovu vlasů.

Transplantace vlasů - základní informace a pojmy

Darované vlasové folikuly, okolní tkáň a kůže se nazývají štěpy. Každý štěp obsahuje jeden nebo více vlasových folikulů okolní vlasy, tkáň a kůži.

Umění transplantace vlasů je stejně důležité jako mechanismus této lékařské techniky.

Je důležité si uvědomit, že žádné dvě hlavy si nejsou podobné a na každý zákrok by mělo dívat individuálně.

Hustota vlasů je počet vlasových folikulů na centimetr čtvereční kůže.

Volnost pokožky hlavy představuje flexibilitu nebo uvolněnost vlasové pokožky. Čím pružnější je pokožka hlavy, tím snadnější je odebírání vlasových folikulů. Naopak, čím pevnější je pokožka hlavy, tím těžší je nejen odebrat dárcovské vlasy, ale také uzavřít dárcovské oblasti po excizí. Pokud je pokožka hlavy volná a hustota vlasů je vysoká může být transplantovaných více vlasů.

Vlasy rostou několika různými směry, v horní části hlavy směrem dopředu, po bocích hlavy směrem dolů nebo pryč ze středu av zadní části hlavy směrem dozadu nebo dolů.

Hrubé vlasy mají přirozeně větší velikost a tudíž pokrývají větší povrch a mohou být transplantovány za použití méně štěpů.
Jemné vlasy mají samozřejmě menší objem, tedy poskytují menší pokrytí hlavy jako hrubší vlasy. Pro vytvoření plného vzhledu bude zapotřebí více štěpů.

Kudrnaté a vlnité vlasy obvykle poskytují lepší výsledky a snadnější transplantaci vlasů, protože kudrnaté vlasy mají tendenci se kroutit a pokrývají více pokožky hlavy jako rovné vlasy, ať už jsou jemné nebo hrubé.

Rovné vlasy mají tendenci ležet na hlavě a tím poskytují méně hustý vzhled jako kudrnaté nebo vlnité vlasy.
Čím blíže je barva vlasů barvě pleti, tím lépe pokrytá hlava vypadá. Muži s blond vlasy a světlou pokožkou mají nízký kontrast mezi barvou vlasů a kůže. To může být zárukou dobrých výsledků. Asijští muži s tmavými rovnými vlasy a světlou pletí mají vyšší kontrast mezi vlasy a kůží a obvykle představují největší výzvu v transplantaci vlasů. Vysoce kvalifikovaný chirurg a jeho tým však může dosáhnout vynikajících výsledků.

Je nezbytné, aby lékař při plánování zákroku zvážil budoucí vypadávání vlasů pacienta a rychlost ztráty vlasů.
Je důležité si uvědomit, že přirozená vlasová linie se bude lišit od člověka k člověku. Když lékař rozhoduje o místech pro umístění dárcovských vlasů, je třeba vzít v úvahu několik věcí - tvar obličeje, věk pacienta, a prognózu budoucího vypadávání vlasů.

Vlasy by nikdy neměly být transplantovány na temeno hlavy, pokud není pacient starší a se stabilizovaným vypadáváním vlasů (což je obtížné odhadnout). Oblastí na transplantaci vlasů by měla být přední a horní část hlavy. To je oblast, která rámuje obličej a má nejvýraznější dopad na vzhled člověka.

Důležitost vlastností vlasů při transplantaci vlasů

Kvalita vlasu (kalibr vlasu), tedy průřezová plocha vlasu je mnohem významnější než hustota vlasů, pokud jde o schopnost pokrýt holou vlasovou pokožku. Vzhled plešatosti, zejména tam, kde vlasy řídnou, ale jsou stále viditelné, vzniká kvůli světlu pronikajícímu řídkými nebo chybějícími vlasy, které se odráží od vlasové pokožky. Čím více vlasů stojí v cestě, aby světlo zablokovalo, tím je vzhled plešaté hlavy menší. Zvýšením kalibru / tloušťky vlasu je možné světlo mnohem více blokovat, než kdyby se hustota vlasů zdvojnásobila (proto se používají přípravky na zhutnění a zhrubnutí vlasů). Jsou však i další důležité faktory.

Jedním z nich je stupeň kadeřavosti vlasů. Obecně platí, čím jsou vlasy kudrnatější nebo vlnitější, tím vyšší pokrytí mohou vlasové pokožce garantovat. Výborným příkladem jsou afro-karibské vlasy. Tyto vlasy jsou pevně stočené a kudrnaté, přičemž může jít o evoluční adaptaci na ochranu pokožky hlavy v horkém prostředí. Ačkoli hustota folikulárních jednotek je u černochů obvykle nižší než u bělochů nebo asiatů, vlastnosti loken dávají tomuto typu vlasů výborné krycí vlastnosti. Obvykle zůstávají nad skalpem hrubé jako houština, která blokuje přístup světla.

Barva vlasů, zejména ve vztahu k odstínu vlasové pokožky, je také velmi důležitá. Čím menší je kontrast mezi barvou vlasů a barvou pokožky, tím je potenciál pokrytí lepší. Blonďatá osoba s bledou pokožkou, například ze Skandinávie, vypadá plešatě pouze po výrazné ztrátě vlasů. Je to proto, že se barva vlasů a barva vlasové pokožky navzájem prolínají. Pro lidské oko je velký kontrast přímo "do očí bijící", oblasti s nízkým kontrastem se však "slévají dohromady". Právě proto nízký kontrast znamená dobrého kandidáta na transplantaci vlasů.

Na druhou stranu, mnozí Asijci mají velmi dobrou hustotu a kalibr vlasů. U nich je však transplantace vlasů problematičtější. Tmavé, rovné, drsné asijské vlasy velmi kontrastují ve srovnání s relativně světlou vlasovou pokožkou. Oko tento kontrast zaznamená a prochází dolů rovnými vlasy až k vlasové pokožce, která se zdá být holejší a plešatější než u někoho s příznivější vlasovou charakteristikou.

Jak vidno, při určení vhodného, méně vhodného nebo nevhodného kandidáta na transplantaci vlasů hraje důležitou roli kombinace mnoha faktorů. Vysoká hustota je skvělá, ale nepříznivé charakteristiky vlasu mohou některé z výhod hustoty "vymazat". Na druhou stranu, lidé s kudrnatými, pevnými, prošedivělými vlasy, které ale nejsou dostatečně husté, nemusí být vůbec ideálními kandidáty.

Svou roli hraje i pružnost vlasové pokožky, známá jako laxicita vlasové pokožky, to znamená jak těsná nebo volná je vaše vlasová pokožka. Z těsné přiléhavé vlasové pokožky (nízká laxicita) se folikuly odstraňují a transplantují tíže než z volné vlasové pokožky (vysoká laxicita).

Takže to vůbec není tak jednoduché, a nestačí se rozhodnout, že prostě chcete podstoupit transplantaci vlasů, abyste se vypořádali s vypadáváním vlasů. O tom, že jde o vhodné řešení právě pro vás rozhoduje řada faktorů. Právě zde je důležité najít zkušeného, znalého a čestného vlasového chirurga s uměleckým cítěním, který umí zhodnotit, jestli transplantace vlasů bude u vás fungovat. Chirurga, který nevezme peníze a vás nechá zjizveného psychicky i fyzicky.

Vaše očekávání

Pokud se chcete vrhnout na transplantaci vlasů, měli byste velmi dobře chápat své očekávání. Je důležité, abyste pochopili, že na dlouhodobý či krátkodobý úspěch transplantace vlasů má vliv charakter vašich vlasů, dárcovské zásoby, hustota dárcovských vlasů, laxicita, fyziologie. Kompetentní lékař by měl s vámi naplánovat nejlepší postup zákroků, abyste dosáhli výsledků, po kterých toužíte. Tyto výsledky ale musí být dosažitelné. Nejlepší lékaři dokáží někdy i zázraky, ale vy jim musíte pomoci v tom, že budete mít reálná očekávání. Musíte chápat, že charakter vlasů pacienta XY mu může zaručit ve srovnání s vámi zcela odlišný kosmetický výsledek - a to i v případě, že u obou byl použit stejný počet štěpů.

Lidé obvykle srovnávají svou situaci s různými plakáty nebo obrázky jiných mužů s podobným vzorem padání vlasů a všichni doufají v úžasné výsledky. Ale i když se vám může zdát, že jste na tom velmi podobně jako pacient XY, nemusíte to nutně znamenat, že výsledky budou stejné. Právě proto musí zůstat vaše očekávání reálné a realistické.

Každý by chtěl vyřešit svoji situaci jednorázově a hned, při transplantaci vlasů je to ale velmi vzácné. Nikdo nepodstupuje pouze jednu transplantaci vlasů. Dokonce i muži s minimální ztrátou vlasů začnou časem chtít více a více ...

Proto je třeba skutečně zůstat při zemi a mít reálné očekávání a reálné plány toho, co chcete dosáhnout. A hlavně, co vy jako pacient můžete chirurgovi poskytnout "za materiál" - charakter vlasů, zásoby dárcovských vlasů, vzor padání vlasů, laxicitu, fyziologii či případné předchozí chirurgické zákroky na vlasové pokožce ...

Zdroje

Transplantace vlasů Průměrné hodnocení: 4.5 (4 hodnocení­)

Blízke témy