Domů / / Transplantace vlasů

Transplantace vlasů

Poslední úprava 12.08.2019
Sdílet článek

Většina lidí, kteří zvažují chirurgickou obnovu vlasů si není vědoma rozsahu a možných úskalí tohoto lékařského zákroku. Zatímco někteří perspektivní pacienti mohou chápat základní principy těchto procedur, jen málo z nich chápe, že na dobrý výkon takového zákroku je třeba estetické cítění a zručnost. Bohužel, mnozí lékaři, kteří vykonávají tyto procedury jsou stejně špatně informovaní jako jejich pacienti.

Tato oblast kosmetické chirurgie je přeplněná efektním marketingem a úzkostlivé snahy prodat, co dělá objektivní a racionální rozhodování pro pacienty téměř nemožné. Obecně platí, že transplantace vlasů se neprovozuje jako medicínský obor, který pomáhá pacientům, ale spíše jako zprostředkování servisu spotřebitelům.

 1. Co je to transplantace vlasů?
 2. Vhodní kandidáti na transplantaci vlasů
 3. Nevhodní kandidáti na transplantaci vlasů
 4. Transplantace vlasů - základní informace a pojmy

Co je to transplantace vlasů?

Transplantace vlasů je procedura, kdy chirurg přesune vlasy do holé oblasti hlavy. Obvykle se používají vlasy ze zadní nebo boční strany hlavy, a transplantují se na přední nebo horní část hlavy. Transplantace vlasů se provádí obvykle v lokální anestezii.

Za alopecii, tedy plešatost, je ve většině případů odpovědná genetika. Ostatní případy plešatosti vznikají kvůli různým faktorům, včetně stravování a diet, kvůli stresu, nemocem a užívaným lékům.

Vhodní kandidáti na transplantaci vlasů

 • muži trpící na mužské vzorové plešatění
 • ženy s řídnoucími vlasy
 • lidé, kteří přišli o část vlasů kvůli popáleninám nebo kvůli poškození vlasové pokožky

Nevhodní kandidáti na transplantaci vlasů

 • ženy s rozšířeným vzorovým padáním vlasů po celé hlavě
 • lidé, kteří nemají dostatek "dárcovských vlasů", které by bylo možné použít na transplantaci vlasů
 • lidé, kterým se tvoří keloidní jizvy (husté, vláknité jizvy) po poraněních nebo po chirurgickém zákroku
 • lidé, kterým padají vlasy kvůli léčbě, například kvůli chemoterapii

V další sekci se dozvíte, jaké otázky klást během své konzultace i to, na co se zaměřit a čeho se vyvarovat při výběru chirurga specializujícího se na obnovu vlasů.

Transplantace vlasů - základní informace a pojmy

Darované vlasové folikuly, okolní tkáň a kůže se nazývají štěpy. Každý štěp obsahuje jeden nebo více vlasových folikulů okolní vlasy, tkáň a kůži.

Umění transplantace vlasů je stejně důležité jako mechanismus této lékařské techniky.

Je důležité si uvědomit, že žádné dvě hlavy si nejsou podobné a na každý zákrok by mělo dívat individuálně.

Hustota vlasů je počet vlasových folikulů na centimetr čtvereční kůže.

Volnost pokožky hlavy představuje flexibilitu nebo uvolněnost vlasové pokožky. Čím pružnější je pokožka hlavy, tím snadnější je odebírání vlasových folikulů. Naopak, čím pevnější je pokožka hlavy, tím těžší je nejen odebrat dárcovské vlasy, ale také uzavřít dárcovské oblasti po excizí. Pokud je pokožka hlavy volná a hustota vlasů je vysoká může být transplantovaných více vlasů.

Vlasy rostou několika různými směry, v horní části hlavy směrem dopředu, po bocích hlavy směrem dolů nebo pryč ze středu av zadní části hlavy směrem dozadu nebo dolů.

Hrubé vlasy mají přirozeně větší velikost a tudíž pokrývají větší povrch a mohou být transplantovány za použití méně štěpů.
Jemné vlasy mají samozřejmě menší objem, tedy poskytují menší pokrytí hlavy jako hrubší vlasy. Pro vytvoření plného vzhledu bude zapotřebí více štěpů.

Kudrnaté a vlnité vlasy obvykle poskytují lepší výsledky a snadnější transplantaci vlasů, protože kudrnaté vlasy mají tendenci se kroutit a pokrývají více pokožky hlavy jako rovné vlasy, ať už jsou jemné nebo hrubé.

Rovné vlasy mají tendenci ležet na hlavě a tím poskytují méně hustý vzhled jako kudrnaté nebo vlnité vlasy.
Čím blíže je barva vlasů barvě pleti, tím lépe pokrytá hlava vypadá. Muži s blond vlasy a světlou pokožkou mají nízký kontrast mezi barvou vlasů a kůže. To může být zárukou dobrých výsledků. Asijští muži s tmavými rovnými vlasy a světlou pletí mají vyšší kontrast mezi vlasy a kůží a obvykle představují největší výzvu v transplantaci vlasů. Vysoce kvalifikovaný chirurg a jeho tým však může dosáhnout vynikajících výsledků.

Je nezbytné, aby lékař při plánování zákroku zvážil budoucí vypadávání vlasů pacienta a rychlost ztráty vlasů.
Je důležité si uvědomit, že přirozená vlasová linie se bude lišit od člověka k člověku. Když lékař rozhoduje o místech pro umístění dárcovských vlasů, je třeba vzít v úvahu několik věcí - tvar obličeje, věk pacienta, a prognózu budoucího vypadávání vlasů.

Vlasy by nikdy neměly být transplantovány na temeno hlavy, pokud není pacient starší a se stabilizovaným vypadáváním vlasů (což je obtížné odhadnout). Oblastí na transplantaci vlasů by měla být přední a horní část hlavy. To je oblast, která rámuje obličej a má nejvýraznější dopad na vzhled člověka.

Zdroje

Transplantace vlasů Průměrné hodnocení: 4.5 (4 hodnocení­)

Doporučené produkty

Blízke témy