Domů / / / Jak rychle rostou vlasy? (kalk...

Jak rychle rostou vlasy? (kalkulačka)

Poslední úprava 13.04.2023
Sdílet článek
Kolik cm?

Proč vlasy rostou?

Růst vlasů je způsoben rozdělováním buněk as tím úzce souvisí i růstový cyklus vlasů. Nové buňky doslova vytlačují vlas dopředu a tím ho prodlužují. Nová hmota vlasu přibývá u kořínku. Rychlost růstu závisí na rychlosti rozdělování buněk.

Rychlost růstu vlasů je průměrně přibližně 1,25 cm za měsíc a tedy kolem 15cm za rok. Může zpomalit s rostoucím věkem - v některých případech až na 0,25 cm za měsíc. (How to...)

Na zdravé hlavě vyrůstá průměrně 100 000 vlasů. Životnost (1 vlasový cyklus) každého z těchto vlasů za běžných podmínek trvá od 1 do 6 let. Vlas pak vypadne a je nahrazen novým vlasem. (viz také Proč vlasy rostou pouze do určité délky?) Lidem vypadává denně okolo 30 - 50 vlasů. Pokud se toto číslo šplhá k 100, je třeba zvýšit pozornost a věnovat se blíže tomuto problému. Stav, kdy vypadlé vlasy nejsou nahrazeny novými, voláme plešatění. (Saitoh, 1970)

Od čeho závisí délka vlasů?

Vlasový cyklus se skládá z více fází. Anagen je fáze růstu. Čím déle se vlas nachází v této fázi , tím může vyrůst do větší délky. Katagén je fáze odpočinku, kdy vlas již neroste, protože se dělení buněk zastavilo. Nakonec telogenu je poslední fáze, kdy je vlasy vytištěn novým vlasům produkovaným ve vlasovém kořínku. (Human...)

Růst vlasů 5 cm za měsíc?

Vlasy rostou stejnou rychlostí na celé hlavě. Není žádný rozdíl v rychlosti růstu vlasů na ofině, šíji nebo temeni.

Možná si myslíte, že vlasy na ofině rostou rychleji než na jiných částech hlavy, ale je to pouze iluze. Ofina se často zastřihává těsně nad obočím a proto je nárůst viditelnější než jinde. I nošení roláku může vyvolat dojem, že vlasy narostly ale je to také jen iluze.

Zlepšit růst vlasů a jejich kvalitu můžete správnou životosprávou, minerály a vitamíny na vlasy.

Zdroje

Jak rychle rostou vlasy? (kalkulačka) Průměrné hodnocení: 3.8 (35 hodnocení­)

Čtěte víc

Blízke témy