Příčiny svědění hlavy

Poslední úprava 15.03.2018
Sdílet článek

Pokud Vás svědí hlava, příčin může být několik. Nejčastější příčina jsou lupy. Dobrou zprávou je, že svědění se dá vyléčit. Podstatné je však správně diagnostikovat, co ho způsobuje.

Diagnostika

Svědění na hlavě na hlavě může způsobovat například seboroická dermatitida, suchá pokožka, lupy, lupénka nebo houba Malassezia. Pokožka hlavy s lupy (bílé kousky odumřelé kůže) může být velmi svědící, podrážděná a zarudlá. Na druhé straně, pokud je pokožka suchá, také to často vyústí do svědění. Malassezia je houba, která se na pokožce nachází běžně. Problém nastává při přemnožení této houby - to může vést k svědivé pokožce. Vzpomeňme i seboroickou dermatitidu a psoriázu, které patří mezi zánětlivá onemocnění s následky zarudlé a často svědící pokožky.

Příčiny

Svědění je často spojováno se suchou pokožkou. V pokožce jsou vedle vlasových folikulů i mazové žlázy, které produkují maz na promaštění pokožky a hydratování samotných vlasů. Pokud tento proces z nějaké příčiny nefunguje správně, pokožka je suchá a může začít svědit. Na druhé straně, lupy, které jsou často zaměňovány za suchou pokožku, jsou způsobeny infekcí stejně jako seboroická dermatitida. Psoriáza je způsobena poruchou auto-imunity.

Léčba

V závislosti na příčině svědění existuje řada způsobů léčby. Často používaná látka je ketokonazol. Vyskytuje se v šamponech proti lupům ale i šamponech proti vypadávání vlasů jako například v šamponu Revita. Stejně jsou pro suchou pokožku vhodné léčivé kondicionéry nebo bio šampony složeny z léčivých extraktů rostlin jako šampon se Saw Palmettem, které pomohou na řadu problémů s pokožkou na hlavě.

Správná životospráva a strava s dostatečným přísunem tekutin může přinést velkou změnu pro zdraví pokožky a vlasů. Pokud ovšem jednoduchá léčba není účinná, bude nejlepší se o nejvhodnější léčbě poradit s lékařem.

Příčiny svědění hlavy Průměrné hodnocení: 2.4 (5 hodnocení­)

Doporučené produkty

Čtěte víc

Blízke témy