Domů / / Vypadávání vlasů u žen

Vypadávání vlasů u žen

Poslední úprava 22.02.2023
Sdílet článek

Ztráta vlasů u žen je normální - ztrácíme někdy až do 100 vlasů denně - ale pro některé ženy je vypadávání vlasů mnohem vážnější. Vypadávání vlasů ovlivňuje stále větší počet žen do 40 let. Nejběžnější typ vypadávání vlasů může být vyvolán životními událostmi jako stěhování se, úmrtí blízkého člověka nebo těhotenství, což vede k celkovému řídnutí vlasů.

Růst vlasů se kromě toho zpomaluje s věkem, což způsobuje, že vlasy řídnou přirozeně. Více než polovina žen zaznamená viditelné známky řídnutí a vypadávání vlasů už před padesátkou. U tohoto typu ztráty vlasů, počet vypadnutých vlasů za den přesahuje počet vlasů, které stárnoucí tělo dokáže nahradit a po čase jsou vlasy viditelně prořídnuté. Výrazná ztráta vlasů a plešatá místa se ale vyskytují jen zřídka.

Pokud jste si všimli postupné řídnutí vlasů nebo na podlaze v koupelně nacházíte chomáče vlasů, může to být velmi šokující. Nepropadejte však panice, většinou se jedná o dočasný projev Vaší fyzické a emocionální pohody.

Naštěstí je k dispozici mnoho způsobů jak pomoci. Zjistili jsme, co způsobuje vypadávání vlasů, oddělili mýty od faktů a nabízíme vám rady ohledně léčby.

Co způsobuje vypadávání vlasů u žen?

Vypadávání vlasů u žen jako takové není infekční ani nakažlivé. Může být mírně - kdy dochází k jemnému řídnutí vlasů - nebo vážnější, které zahrnuje výraznou, až celkovou ztrátu vlasů. Mezi nejčastější příčiny vypadávání vlasů u žen patří těhotenství, špatná výživa, poruchy příjmu potravy, užívání léků a stres. U většiny z nich je ztráta vlasů dočasná a může být po vhodně zvolené léčbě výrazně zpomalena a zvrácená.

Vypadávání vlasů může být dočasné nebo trvalé. Dočasná ztráta vlasů může být snadno napravena, pokud je její příčina identifikována a vyřešena, nebo obtížně léčitelná pokud není hned jasné, co je její příčinou. Vypadávání vlasů, které by mohlo být pouze dočasné, může být dlouhotrvající v důsledku nesprávné diagnózy. Možnost nesprávné diagnostiky je pro ženy možná nejvíce frustrující aspekt vypadávání vlasů.

Alopecie je lékařský termín pro nadměrné nebo abnormální vypadávání vlasů. Existují různé druhy alopecie.

Nejčastější příčiny spuštění padání vlasů u žen

Více čtěte v článku Co na vypadávání vlasů - 30 věcí, které fungují

To, co mají všechny typy vypadávání vlasů společné, ať už je to u mužů nebo žen, je to, že jsou vždy příznakem něčeho, co se v těle pokazilo. Vaše vlasy zůstanou na hlavě tam, kde patří, pokud nedošlo k hormonální nerovnováze, nemoci, nebo nějakému jinému onemocnění. Tímto onemocněním může být jednoduše gen, který Vás předisponuje na mužské nebo ženské vzorové vypadávání vlasů nebo jednu z forem alopecie areata, nebo jím může být celá řada nemocí.

Vypadávání vlasů může být naštěstí i příznakem krátkodobé události, jako je stres, těhotenství, a užívání některých léků. V těchto situacích vlasy často (ačkoli ne vždy ) dorostou zpět, když se tato spouštěcí událost pomine. Látky, včetně hormonů a léků a nemoci mohou způsobit změnu v růstu vlasů, fázích jejich vypadávání a v trvání těchto fází. V takovém případě dojde k růstu a vypadávání vlasů najednou. Jakmile je příčina vyřešena, vlasy se často vrátí k přirozenému cyklu růstu a vypadávání, a problém s vypadáváním vlasů se zastaví. Pro některé ženy se však naneštěstí vypadávání vlasů stane celoživotním bojem.

Hormonální změny jako nejčastější faktor vypadávání vlasů u žen

Ženské vlasy jsou velmi náchylné na hormonální změny, nemoci nebo různé externí faktory.

Hormonální změny jsou právě nejčastější příčinou vypadávání vlasů u žen. Nastanou například v období menopauzy, těhotenství, užívání antikoncepce nebo při poruchách štítné žlázy a mohou způsobovat vypadávání vlasů.
Dobrá zpráva je, že pokud je vypadávání vlasů způsobené takovými hormonálními změnami, ve většině případů se jedná pouze o dočasný stav. V období do 6 měsíců po kritickém období (nemoc, těhotenství atd.) se přirozený růst vlasů obnoví. V případě, že se ani po tomto období růst vlasů nezastaví nebo neobnoví, pravděpodobně se nebude jednat pouze o hormonální změny a je třeba vyhledat lékaře a poradit se o dalších možnostech léčby.
Každá žena má i mužské pohlavní hormony, jejichž účinky jsou normálně potlačovány převahou většího množství ženských pohlavních hormonů. V životě ženy jsou však období, kdy se poměr hormonů mění například během některých onemocnění, po porodu nebo v období přechodu, což může vést ke zvýšenému vypadávání vlasů.
Začátky vypadávání vlasů u žen jsou pozorovány kolem 20-tého roku života. Na rozdíl od mužů se riziko získání alopecie nezvyšuje s narůstajícím věkem. Podle statistik trpí vypadáváním vlasů celosvětově přibližně 20-40% žen.
Ženám nejčastěji vypadávají vlasy tzv. difúzním způsobem. Znamená to, že vlasy vypadávají rovnoměrně po celém temeni hlavy. Je velmi důležité správně vyhodnotit příčiny vypadávání vlasů u žen, protože difúzní vypadávání může být zapříčiněno kromě několika zdravotních faktorů, i geneticky.

Mýty o vypadávání vlasů u žen

Vypadávání vlasů se dědí od otce. Vypadávání vlasů u žen způsobuje abnormální menstruační cyklus. Barvení vlasů, lak na vlasy a mytí vlasů zhoršuje vypadávání vlasů. Vypadávání vlasů nastává pouze u žen starších než 50 let.

Fakty o vypadávání vlasů u žen

K vypadávání vlasů přispívají geny obou rodičů. Menstruace není ovlivněna vypadáváním vlasů. Vlasový styling a barvení nezpůsobuje vypadávání vlasů. Padesát procent žen ve věku 18-40 let zažije vypadávání vlasů.
Přestože je vypadávání vlasů považováno za mužské onemocnění , ženy ve skutečnosti tvoří až čtyřicet procent pacientů, kteří trpí vypadáváním vlasů . Vypadávání vlasů u žen může zničit jejich sebevědomí a emocionální pohodu . Společnost bohužel nutí ženy trpět v tichosti . Proces vypadávání vlasů je mnohem přijatelnější u mužů. Co je ještě horší, lékařská komunita se také k otázce vypadávání vlasů u žen staví jako kdyby neexistovala. Vzhledem k tomu, že vypadávání vlasů se nezdá být život ohrožující, většina lékařů ženám stěžujícím se na vypadávání vlasů nevěnuje velkou pozornost a svým pacientkám říká , že " to není velký problém " , a že " se s tím prostě budou muset naučit žít ". Samozřejmě to, co si tito lékaři neuvědomují je, že psychologické škody způsobené vypadáváním vlasů a pocit neatraktívnosti mohou být stejně zničující jako závažná nemoc a emocionální daň, kterou si vypadávání vlasů vyžádá může přímo dotýkat fyzického zdraví.

Jak léčit vypadávání vlasů u žen?

Ptáte se, jak zabránit vypadávání vlasů u žen? Úspěch léčby ženského padání vlasů závisí od konkrétního člověka, ale většině žen při správné léčbě vlasy dorostou. Ve vzácných případech, kdy lidé trpí celkovou ztrátou vlasů, není známa žádná léčba.

Zlatým pravidlem je: jakmile si všimnete vypadávání vlasů, udělejte základní kroky. Na začátakje to odstranění stresu a doplnění vhodných vitamínů proti vypadávání vlasů.

Při léčbě androgenní alopecie je třeba se zaměřit na snížení aktivity androgenů. Používají se takzvané antiandrogeny, například Minoxidil, Trioxidil či Saw Palmetto.

Při telogenu effluvium (chemoterapie, stresující událost, metabolické potíže) není nutná žádná speciální léčba, protože normální růst vlasů se obnoví s postupujícím časem. Samozřejmě, je třeba spouštěč padání vlasů odstranit, případně ukončit léčbu.

Kromě toho, že při alopecia areata třeba správně stanovit diagnózu a léčit základní zdravotní problém, léčí se alopecia areata imunomodulačními látkami a modifikátory biologické odezvy. K léčbě se využívají lokálně a orálně užívané kortikosteroidy, případně intralesionální kortikosteroidní injekce (pokud alopecia areata zasáhne méně než 50% vlasové pokožky).

Kvůli psychickému rázu trichotillomanie jsou základem léčby psychologické sezení, různé techniky pro změnu chování, dokonce hypnóza. V některých odůvodněných případech lze použít selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu, či jiné léky na depresi nebo obsedantně-kompulzivní poruchu.

Léčba při trakční alopecii znamená změnu způsobu úpravy vlasů a účesu. Ve vysokém stádiu trakční alopecie mohou být nezbytné i různé produkty na podporu růstu vlasů. V nejhorším případě může být ztráta vlasů trvalá a to i v případě, že se předejde dalšímu poškozování vlasů a vlasové pokožky.

Zdroje

Vypadávání vlasů u žen Průměrné hodnocení: 3.7 (10 hodnocení­)

Související témata

Blízke témy