Domů / / Symptomy nízké hladiny testost...

Symptomy nízké hladiny testosteronu - kdy byste se měli dát zkontrolovat?

Poslední úprava 10.05.2018
Sdílet článek

Nízká hladina testosteronu je překvapivě běžný stav, který postihuje desítky milionů mužů po celém světě.

Testosteron je důležitý mužský hormon (u žen se vyskytuje pouze ve velmi malých množstvích). Ve zdravém množství je testosteron zodpovědný za mnoho procesů v těle od kontroly sexuální energie a celkové hladiny energie v těle po podporu získání síly a budování svalové tkáně.

Kromě toho má testosteron mnoho účinků na mozek, pomáhá cítit se více sebevědomě, asertivně a mužsky. Testosteron dokonce působí na zdraví kostí a srdce, čímž je esenciálním hormonem nejen pro fyzickou a psychickou zdatnost ale také i pro celkový zdravotní stav.

Existuje mnoho příznaků nízké hladiny testosteronu počínaje letargií až po pokles fyzické síly. Níže se můžete dozvědět o 7 nejčastějších příznacích nízké hladiny testosteronu, které všechny mohou poukazovat na potenciální nedostatek testosteronu.

Co dělat pokud máte nízkou hladinu testosteronu?

K nízkému testosteronu může dojít z různých důvodů. Někdy je důsledkem hypogonadismu - nedostatku mužských pohlavních hormonů, který je způsoben problémy ve varlatech (primární hypogonadismus) nebo v částech mozku odpovědných za kontrolu produkce hormonů (sekundární hypogonadismus).

Jelikož tyto části těla kontrolují produkci testosteronu, dokonce i malé problémy mohou způsobit značný pokles hladiny testosteronu.

Produkce testosteronu může také poklesnout v důsledku nesprávného životního stylu a nesprávné stravy. Pokud pracujete v stresujícím prostředí, nedopřejete si dostatek spánku nebo vaše strava nemá dostatek živin a vitamínů, je šance, že tím ohrozíte schopnost produkovat testosteron.

Prvním krokem v léčbě nízkého testosteronu je ujištění se, že vaše hladina testosteronu je opravdu nižší než normální hladina. Lékaři specializující se na léčbu nízkého testosteronu obvykle váš stav ověří krevním testem, kterým zkontrolují celkovou hladinu testosteronu a hladinu volného testosteronu.

Normální hladina testosteronu u mužů je 280 až 1,100 ng / dL. Mnoho lékařů uvádí, že celková hladina testosteronu pod nebo blízko spodní hranice normální hladiny naznačuje nízký testosteron.

Pokud je vaše hladina volného testosteronu nebo celková hladina testosteronu nízká, možnosti léčby se mohou lišit, od změny svých návyků a stravy po aplikaci gelů, náplastí nebo injekcí, pomocí kterých navrátíte vaši hladinu testosteronu zpět do normálu.

7 nejčastějších příznaků nízké hladiny testosteronu

Níže se můžete dočíst o sedmi nejčastějších fyzických i mentálních symptomech, které se zvyknou diagnostikovat u mužů s nízkým testosteronem.

Jelikož testosteron je hormon s mnoha funkcemi, jeho nízká hladina může vyústit do různých příznaků. Pokud jste u sebe zpozorovali některé ze symptomů, které jsou zmíněny níže, bude nejlepší, pokud se poradíte s lékařem a podstoupíte krevní test pro kontrolu hladiny testosteronu.

Letargie

Testosteron je jedním z primárních hormonů odpovědných za to, že se cítíte motivováni, jste pozorní a energičtí. Pokud je produkce testosteronu příliš malá, snadno se stane, že se budete cítit vyčerpaní a letargičtí, i tehdy, kdy byste byli obvykle plní energie.

Nízká hladina testosteronu se u mužů spojuje s chronickou únavou. Pokud se často cítíte příliš unavení a letargičtí, i po konzumaci vysoce energetických jídel či vypití kávy, je šance, že právě vaše hladina testosteronu je viníkem.

Menší a slabší svaly

Testosteron je silný steroid, což znamená, že má významný vliv na schopnost budovat svalovou hmotu a zlepšení silové úrovně.

Pokud je hladina testosteronu nízká, svaly se zvyknou zmenšit a úroveň síly klesne. Co je však ještě horší, nízká hladina testosteronu způsobuje potíže s navrácením původní síly a svalové hmoty, kterou jste ztratili.

Výzkumy o testosteronu ukazují, že při podávání tohoto hormonu mužům, dochází k 27% větší syntéze svalového proteinu. Jednodušeji řečeno, čím více testosteronu je vyprodukovaného, tím snadněji si vaše tělo vybuduje svalovou hmotu.

Pokud jste si všimli, že vaše svalová úroveň klesla, rukávy košile vám už pevně neobepínají ruky nebo váš výkon v posilovně klesl, může to být právě z důvodu nízké produkce testosteronu.

Více tělesného tuku

Tak jako stimuluje růst svalů, testosteron také úzce koreluje s nízkým množstvím tělesného tuku. Lidé s vysokým testosteronem bývají štíhlejší a naopak lidé s nízkým testosteronem mají obvykle větší procento tělesného tuku, zejména kolem břicha.

Výzkum o androgenní deprivační terapii provedený na mužích, který zahrnuje snížení hladiny testosteronu téměř na nulu, prokázal u mužů nárůst viscerálního tuku kolem břicha až o 22%.

Jednoduše řečeno, nízký testosteron způsobí, že budete mít kolem břicha trochu více tuku. Může také zvýšit riziko vzniku srdečních onemocnění, protože viscerální tuk se dokáže obvykle nahromadit kolem orgánů.

V kombinaci s ochabnutím svalů, může mít nízká hladina testosteronu vážný dopad na vaši postavu, což je důvodem, proč byste měli jít při objevení symptomu na kontrolní lékařskou prohlídku.

Nízká sexuální energie

Dalším běžným symptomem nízkého testosteronu je nižší sexuální energie. Pokud je vaše hladina testosteronu nízká, je pravděpodobné, že ztratíte zájem o sexuální aktivity, i v situacích, kdy byste obvykle měli velký zájem.

Účinky nízkého testosteronu postihují pohlavní styk a masturbaci, což znamená, že je možné, že na sex už skoro vůbec nemyslíte. Jak dobře víte, tento stav může mít velký dopad na vaše vztahy a osobní život.

Pozitivní zprávou však je, že tento symptom je při navrácení normální hladiny testosteronu nejrychleji reverzibilní, což znamená, že zlepšení lze zpozorovat již těsně po zahájení léčby.

Erektilní dysfunkce

Testosteron způsobuje uvolňování oxidu dusnatého, který je esenciální molekulou pro dosažení a udržení erekce. To znamená, že pokud je vaše hladina testosteronu nízká, je pro vás obtížnější dosáhnout a udržet si erekci jako obvykle.

Může to také znamenat, že spontánní erekce - například erekce, ke kterým dochází během spánku - nevznikají vůbec, nebo alespoň ne tak často jako obvykle.

Jelikož se erektilní dysfunkce může objevit z mnoha důvodů, pokud máte problémy s erekcí, nemusí to hned znamenat, že máte nízkou hladinu testosteronu. Avšak v kombinaci s jinými příznaky, které byly zmíněny výše nebo o nichž se o chvíli dočtete, mohou představovat problém s hladinou testosteronu.

Problémy s pamětí

Testosteron není odpovědný pouze za fyzické důsledky; u mužů má totiž testosteron vliv na širokou škálu funkcí mozku. Ve skutečnosti jedním z nejvýraznějších příznaků nízkého testosteronu u mužů je "mozková mlha", nebo všeobecný pokles paměti a soustředěnosti.

Výzkum provedený na mužích ve věku 70 let a více ukázal, že snížení hladiny testosteronu v důsledku vysokého věku je úzce spojeno s kognitivním poklesem. Jak hladina testosteronu poklesla, muži byli náchylnější na negativní účinky postihující kognitivní funkce jako je například paměť.

To však nemusí znamenat, že zapomnětlivost je jednoznačným příznakem nízkého testosteronu. Nicméně pokud si na sobě všimnete, že vaše paměť se zhoršila, může to být signál vypovídající o nižší hladině testosteronu.

Špatná nálada

A nakonec, hladina testosteronu úzce souvisí se sebevědomím, náladou a s celkovou hodnotou života muže jakéhokoliv věku.

Jeden výzkum provedený na mužích s hypogonadismem (nízkou hladinou testosteronu), kteří ještě nepodstoupili léčení, ukázal závažnější symptomy deprese, úzkosti, špatné kvality života a sexuální dysfunkce jak byly zaznamenány u mužů, kterým byla předepsána léčba.

Jiné výzkumy ukázaly podobné výsledky - podle nich testosteron u mužů významně zlepšuje náladu se značným snížením negativních emocionálních reakcí jako jsou například vztek, podrážděnost a nervozita.

Nicméně znovu, špatná nálada nemusí bezpodmínečně představovat nízkou hladinu testosteronu. Pokud se však často cítíte unavení, podráždění, úzkostliví nebo deprimovaní a taktéž máte i jiné symptomy nízkého testosteronu, měli byste si vaši hladinu testosteronu dát zkontrolovat.

Je třeba nechat si zkontrolovat hladinu testosteronu?

Mnoho z těchto symptomů zmíněných výše nemusí být důsledkem nedostatku testosteronu. Například je normální cítit se někdy unaveně nebo frustrovaně, zejména pokud jsou důvodem těchto pocitů události ve vašem osobním nebo profesním životě.

Je také normální pokud se někdy cítíte fyzicky slabší než obvykle, zejména pokud změníte vaše stravování, životní styl nebo úroveň fyzické aktivity.

Pokud se výše zmíněné symptomy u vás vyskytují častěji než obvykle a máte pocit, že nejsou odůvodněné, měli byste zvážit kontrolu hladiny testosteronu. Kontrola hladiny testosteronu je rychlý a jednoduchý proces. Ve většině případů se hladina testosteronu dá zkontrolovat jednoduchým krevním testem, který změří váš volný testosteron, celkový testosteron a jiné hormony.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

  • Pilulky na erekci Viafil

    Pilulky na podporu erekce Viafil jsou nejsilnější alternativa Viagry na trhu. Obsahují novou vylepšenou patentovanou směs a jsou speciálně vytvořeny pro zlepšení kvality a prodloužení erekce u mužů.

Čtěte víc