Co je příčinou řídnoucích lámavých vlasů?

Poslední úprava 01.06.2020
Sdílet článek

Ztráta až 100 vlasů denně se ještě dá považovat za normální, protože jako staré vlasy vypadnou, nové narostou. Když však vlasy zřídnou nebo zkřehnou a lámou se, může to být znakem skrytého zdravotního problému nebo nesprávných návyků péče o vlasy. Je proto nezbytné co nejrychleji zjistit příčinu.

Autoimunitní onemocnění

Některé autoimunitní onemocnění mohou negativně ovlivnit normální, zdravé buňky. Tím se změní kvalita vlasů a stanou se jemné a křehké. Autoimunitní onemocnění, jako jsou alopecie areata konkrétní zasahují vlasové folikuly a způsobují, že se vlasy lámou a následně je, vypadávají celé prameny. Další nemoci, jako je lupus, onemocnění štítné žlázy mohou mít za následek poškozené nebo prořídlé lámavé vlasy.

Stárnutí

Jak stárnete, můžete si všimnout změny v hustotě a kvalitě vlasů. Statistiky uvádějí, že muži mohou začít ztrácet vlasy už ve třiceti, zatímco u žen se může vyskytnout více vypadávání po menopauze. Dědičnost a stárnutí může způsobit, že se u mužů vyvine ustupující vlasová linie a vlasy prořídnou na temeni, zatímco u žen mohou řídnout vlasy celé hlavy. Pokud Vaše vlasy vypadávají zvláštním způsobem, nebo pokud kromě vypadávajících vlasů zaznamenáte i zanícenou pokožku hlavy nebo bolest a svědění, bude nejlepší se poradit s lékařem, o případných zdravotních příčinách.

Poruchy příjmu potravy

Vlasy se mohou stát křehké, pokud trpíte poruchou příjmu potravy, jako jsou mentální anorexie nebo bulimie, které vedou k drasticky sníženému množství přijatých kalorií a ztrátě nadměrného množství váhy a živin. Lékaři upozorňují, že hladovka může vést k tomu, že se tělo brání zpomalením svých funkcí, které bohužel vedou ke zdravotním změnám a změnám ve vzhledu, včetně řídnutí vlasů.

Nesprávná péče o vlasy

Nešetrné zacházení s vlasy může také vést k jejich vypadávání. Za lámavé vlasy si mnohokrát můžeme sami. Neopatrné kartáčování a česání vlasů, použití chemických látek a barev na vlasy, úprava vlasů fény, kulmami, nebo horkými natáčkami může poškodit vlasy.

Vedlejší účinky léčby

Některé druhy léčby a léků mohou mít také vliv na vlasy. Léčba, jako je chemoterapie a ozařování může vést k vypadávání vlasů. Léky, které léčí příznaky artritidy, deprese, problémy se srdcem a vysokým krevním tlakem mohou také změnit strukturu a množství vlasů. Na hlavě zůstávají lámavé vlasy, které rychle řídnou.

Zdroje

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc

Blízke témy