Příčiny řídnutí vlasů

Poslední úprava 04.06.2020
Sdílet článek

Řídnutí vlasů je problém, který postihuje muže i ženy. Přestože vypadávání vlasů nepředstavuje vážné zdravotní riziko samo o sobě, může indikovat zdravotní problém. Také může mít vliv na vzhled a sebevědomí člověka.

Androgenní alopecie

Androgenní alopecie je lékařsky výraz pro vzorové vypadávání vlasů. Je to nejčastější příčina vypadávání vlasů u mužů a takovéto řídnutí vlasů výrazně postihuje i ženy. Jak již název naznačuje, tento typ vypadávání vlasů postupuje podle specifického vzor. U mužů začíná na čele a postupuje směrem dozadu - typická podkova. U žen se zvykne vyskytovat po celé hlavě. Androgenní alopecie je obvykle genetická a můžete ji zdědit z obou stran rodiny.

Jizvová alopecie (scarring)

Tato alopecie je typ ztráty vlasů, který nastává, když jsou vlasové folikuly zjizvené a poškozené kvůli zánětu. Toto poškození trvale zabraňuje novému růstu vlasů. Ačkoli je neobvyklé, toto onemocnění postihuje jinak zdravé muže, ženy a děti po celém světě a lékaři si stále nejsou jisti, co ji způsobuje.

Alopecie areata

Alopecie areata je onemocnění, které způsobuje ložiskovou ztrátu vlasů. Tato se může vyskytnout na hlavě nebo těle. Její příčina je neznámá. Přestože je spojována s autoimunitními poruchami, mnoho lidí trpících alopecií areata je jinak zdravých. Ztráta a řídnutí vlasů způsobené alopecií areata obvykle není trvalé, ačkoli se může opakovat.

Mechanická alopecie (trakční)

Nošení vlasů v příliš utaženém copu nebo culíku může způsobit typ vypadávání vlasů nazvaný mechanická alopecie. Trakční alopecie není trvalá, ale pokud nadměrné tahání poškodí nebo zjizví vaši pokožku hlavy nebo vlasové folikuly, vlasy nemusí narůst nazad.

Hormony

Ztráta vlasů a řídnutí vlasů může být způsobené hormonálními změnami v těhotenství, při porodu, zahájení nebo skončení užívání antikoncepce, menopauze, nekontrolované cukrovce nebo snížené či zvýšené činnosti štítné žlázy. Pokud je hormonální nerovnováha napravena, ztráta vlasů se může zastavit.

Strava

Špatná výživa způsobena nemocí, nárazovými dietami nebo poruchami přijímání potravy mohou vést ke ztrátě vlasů obvykle kvůli nedostatku železa nebo bílkovin.

Léčba

Některé druhy léčby jako například chemoterapie nebo ozařování běžně způsobují ztrátu vlasů, ačkoli vlasy obvykle dorostou po jejich skončení. Některé léky, například léky na ředění krve, nadbytek vitamínu A, léky na dnu, vysoký krevní tlak a srdce, antikoncepce a antidepresiva mohou způsobit vypadávání vlasů.

Telogen effluvium

Telogen effluvium je změna v přirozeném cyklu růstu vlasů. Za normálních okolností váš vlas roste a pak se dostane do fáze "oddechu". Po fázi odpočinku vypadne a na jeho místě naroste nový. Vážný emoční nebo fyzický šok může způsobit, že se vlasy předčasně dostanou do fáze odpočinku a vypadnou mnohem dříve než by měly. Vlasy by měly dorůst po tom, co se příčina jejich vypadávání ztratí.

Zdroje

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc

Blízke témy