Domů / / / Příčiny vypadávání vlasů

Příčiny vypadávání vlasů

Poslední úprava 08.07.2019
Sdílet článek

"Proč mi vypadávají vlasy?" - To je otázka, na kterou hledá odpověď mnoho mužů i žen. V následujících řádcích se dozvíte více o známých a nejčastějších příčinách vypadávání vlasů.

Obsah:

Vypadávání vlasů (latinsky - alopecie) provází lidskou rasu od nepaměti. Dokonce se vyskytuje i u goril a šimpanzů. Dá se říci, že je součástí našeho genetického dědictví. Lidi, které nepostihne vypadávání v nějaké formě, jsou v menšině a dá se říci, že vybočují z normy.

Přirozené vypadávání vlasů

Zdravému člověku může denně vypadnout i 20 až 50 vlasů. (Často uváděná hodnota 100 vlasů může být už signálem některého typu vypadávání vlasů). Je to způsobeno růstovým cyklem vlasu, který trvá přibližně 5 let. Vypadlý vlas je pak automaticky nahrazen novým vlasem. Je to součást regenerace těla - výměny starých buněk za nové.

Hormonální změny

Činnost hormonů má u mužů i u žen zdaleka největší vliv na růst nebo vypadávání vlasů.

Dědičné vlivy

U mužů a žen s predispozicí k dědičnému vypadávání vlasů se v jistém okamžiku jejich života spustí proces zmenšování vlasových folikulů a zkracování vlasového cyklu až do stádia, kdy z pokožky nevyroste vůbec žádný vlas nebo pouze tenký bezbarvý chloupek. Není tedy problém samotné vypadávání vlasů ale zpětná obnova a nárůst vlasu.
Nejrozšířenější teorií je, že vlasové folikuly lidí s dědičným vypadáváním vlasů jsou na určitých částech hlavy velmi citlivé na působení tělem vyprodukovaného dihydrotestosteronu (DHT). U mužů se to projeví charakteristickým vypadáváním vlasů v oblasti vrchní části hlavy. U žen probíhá vypadávání vlasů na povrchu celé hlavy.

Porod

Hormonální změny v těle ženy jsou příčinou vypadávání vlasů v době, kdy se ženské tělo zotavuje z porodu. Je to způsobeno tím, že mnoho vlasů je ve stejné růstové fázi, konkrétně telogenu a tedy i vypadávají v přibližně ve stejnou dobu. Za normálních okolností může tento stav trvat od 1 až po 6 měsíců a ve většině případů se vlasy navrátí do původního stavu.

Užívání antikoncepce

Ženy s predispozicí k dědičnému vypadávání vlasů mohou nechtěně užíváním antikoncepce, která způsobí hormonální změny v těle, spustit proces vypadávání vlasů dříve. Pokud máte v rodině případy ženského dědičného vypadávání vlasů, určitě na to upozorněte svého gynekologa při předepisování vhodné antikoncepce. Vypadávání vlasů vyvolané užíváním antikoncepce se ve většině případů zastaví nejpozději do 6 měsíců od vysazení. V malém množství případů však vypadané místa na hlavě nezarůstají.

Choroby

Vlasové folikuly velmi citlivě reagují na změny rovnováhy v těle. Vypadávání vlasů způsobené chorobami trvá jen do té doby, dokud se tělo nevyléčí a nenavrátí do původního zdravého stavu.

Problémy štítné žlázy

Příliš aktivní nebo naopak nedostatečně aktivní štítná žláza může způsobovat vypadávání vlasů. Problémy se štítnou žlázou vědí lékaři diagnostikovat a vypadané vlasy opět narostou po vhodné léčbě.

Nedostatečná strava / špatná dieta

U některých lidí může vzniknout tzv. bílkovinná podvýživa, která je způsobena nedostatečným přísunem bílkovin ve stravě - často jako důsledek přísného dodržování některých diet. Reakcí těla na tento stav je, že posune vlasy z růstové fáze do fáze odpočinku. Důsledkem čehož je masivní vypadávání vlasů v průběhu 2 až 3 měsíců. Vlasy znovu narostou, pokud tělo začne přijímat dostatečné množství bílkovin.

Užívání léků

Některé léky mohou zapříčinit dočasné vypadávání vlasů. Jedná se například o léky na léčbu artritidy, dny (křivice), depresí, problémů srdce, vysokého krevního tlaku apod. Stejně i vysoké dávky vitamínu A mohou napomáhat vypadávání vlasů. Vždy se snažte informovat o možných vedlejších účincích léků, které jste užívali nebo užíváte.
Léčba rakoviny (chemoterapie, radiace) může způsobit vypadávání až 90% vlasů, protože brání dělení buněk v těle. Přibližně 1 až 3 týdny po ukončení léčby vlasy vyrostou velmi slabé a tenké a okamžitě po vyrostlých z pokožky se zlomí. Po čase však po ukončení léčby opět dorostou.

Nedostatek železa

I nedostatek železa v těle může způsobovat vypadávání vlasů například u lidí, kteří mají stravu chudou na potraviny obsahující železo nebo konkrétně u žen, které mají velmi silnou menstruaci. Nízké hladiny železa se dají odhalit laboratorními vyšetřeními a doplnit užíváním tablet s obsahem železa.

Větší operativní zákrok / chronické nemoci

Každá velká operace znamená obrovský šok pro tělo. V některých případech je zaznamenáno vypadávání vlasů do 3 měsíců po takové operaci. Vlasy většinou dorostou, ale u pacientů trpících chronickými chorobami nemusí vlasy dorůst už vůbec.

Alopecia areata

Tenhle typ vypadávání vlasů, alopecia areata, je pravděpodobně způsoben reakcí imunitního systému na určité změny v těle a začne vytlačovat vlasové folikuly z těla, jakoby to byly cizí objekty. V tomto případě vlasy vypadávají ve shlucích ve tvaru a velikosti mince. Ve vzácných případech se tato imunitní reakce rozšíří na celé tělo a vypadá tak úplně všechno ochlupení z těla včetně řas. Takové onemocnění se nazývá alopecia totalis.

Mykotická infekce kůže na hlavě (Ringworm / tinea)

Tato nemoc, nazývaná dermatofytóza, také způsobuje částečné vypadávání vlasů. Z malých ložisek se může rozšířit na větší plochy a výsledkem jsou poškozené vlasy, zarudnutí, otoky nebo dokonce mokvání.

Stres

Silné stresové situace mohou mít za následek změny rovnováhy v těle s následkem vypadávání vlasů. Ve většině případů je to přechodný stav a vlasy dorostou do 3 měsíců po stresovém období. Pokud má člověk predispozice na dědičné vypadávání vlasů, může stres urychlit nebo dokonce zhoršit průběh.

Vypadávání vlasů a mechanické poškození

Vlasy si člověk může poškodit sám záměrně nebo i nevědomky. Lidé se někdy ve stresových situacích potahují za vlasy, dokud nevypadnou. Stejný následek může mít častá úprava vlasů jako například odbarvení, barvení, zaplétání nebo žehlení vlasů.

Trichotillomania - vytrhávání vlastních vlasů

Nejčastěji děti a zřídkakdy dospělí lidé si hrají se svými vlasy tak, že je potahují a kroutí, což může mít za následek jejich vypadnutí. Předpokládá se, že se jedná o poruchu v chování člověka nebo špatný návyk, protože to dělají často nevědomky. Pokud není toto chování pozastaveno včas, může vyústit až k trvalé ztrátě vlasů. Doporučuje se návštěva psychologa, který může v případě trichotillomanie pomoci.

Přípravky na úpravu vlasů

Vlasy velmi oslabuje používání chemických přípravků jako například barvy na vlasy, odbarvovače apod. Některé přípravky obsahují tak silné chemikálie, že v některých případech došlo ke kontaktu s pokožkou a trvalé ztrátě vlasů. Doporučuje se proto používat pouze ověřené přípravky a využívat služeb profesionálních kadeřnictví.

Účes - zaplétání vlasů do pramínků

Tyto účesy původně rozšířeno mezi černošskou populací, se staly oblíbené po celém světě. Za normálních okolností nezpůsobují žádné problémy ale v případě, že vlasy jsou spletené příliš těsně, tah, který je neustále vyvíjen na kořínky, může způsobit po delším čase vypadnutí vlasů. V tomto případě mluvíme o trakční alopecii.

Zdroje

Příčiny vypadávání vlasů Průměrné hodnocení: 5 (2 hodnocení­)

Doporučené produkty

Související témata

Blízke témy