Domů / / / Příčiny vypadávání vlasů

Příčiny vypadávání vlasů

Poslední úprava 21.02.2023
Sdílet článek

Vypadávání vlasů (latinsky - alopecie) provází lidskou rasu od nepaměti. Dokonce se vyskytuje i u goril a šimpanzů. Dá se říci, že je součástí našeho genetického dědictví. Lidi, které nepostihne vypadávání v nějaké formě, jsou v menšině a dá se říci, že vybočují z normy.

Přirozené vypadávání vlasů

Zdravému člověku může denně vypadnout i 20 až 50 vlasů. (Často uváděná hodnota 100 vlasů může být už signálem některého typu vypadávání vlasů). Je to způsobeno růstovým cyklem vlasu, který trvá přibližně 5 let. Vypadlý vlas je pak automaticky nahrazen novým vlasem. Je to součást regenerace těla - výměny starých buněk za nové. (Saitoh, 1970)

Různorodé příčiny nadměrného vypadávání vlasů

Hormonální změny

Činnost hormonů má u mužů i u žen zdaleka největší vliv na růst nebo vypadávání vlasů. U žen patří mezi nejčastější příčiny vypadávání vlasů právě hormonální výkyvy.

a) Dědičné vlivy

U mužů a žen s predispozicí k dědičnému vypadávání vlasů se v jistém okamžiku jejich života spustí proces zmenšování vlasových folikulů a zkracování vlasového cyklu až do stádia, kdy z pokožky nevyroste vůbec žádný vlas nebo pouze tenký bezbarvý chloupek. Není tedy problém samotné vypadávání vlasů ale zpětná obnova a nárůst vlasu.
Nejrozšířenější teorií je, že vlasové folikuly lidí s dědičným vypadáváním vlasů jsou na určitých částech hlavy velmi citlivé na působení tělem vyprodukovaného dihydrotestosteronu (DHT). U mužů se to projeví charakteristickým vypadáváním vlasů v oblasti vrchní části hlavy. U žen probíhá vypadávání vlasů na povrchu celé hlavy. (Drake, 1996) Dědičné padání vlasů je zase nejčastější příčinou padání vlasů u mužů.

b) Porod

Hormonální změny v těle ženy jsou příčinou vypadávání vlasů v době, kdy se ženské tělo zotavuje z porodu. Je to způsobeno tím, že mnoho vlasů je ve stejné růstové fázi, konkrétně telogenu a tedy i vypadávají v přibližně ve stejnou dobu. Za normálních okolností může tento stav trvat od 1 až po 6 měsíců a ve většině případů se vlasy navrátí do původního stavu. (Rebora, 2016)

c) Užívání antikoncepce

Ženy s predispozicí k dědičnému vypadávání vlasů mohou nechtěně užíváním antikoncepce, která způsobí hormonální změny v těle, spustit proces vypadávání vlasů dříve. Pokud máte v rodině případy ženského dědičného vypadávání vlasů, určitě na to upozorněte svého gynekologa při předepisování vhodné antikoncepce. Vypadávání vlasů vyvolané užíváním antikoncepce se ve většině případů zastaví nejpozději do 6 měsíců od vysazení. V malém množství případů však vypadané místa na hlavě nezarůstají. (Cormia, 1967)

Choroby

Vlasové folikuly velmi citlivě reagují na změny rovnováhy v těle. Vypadávání vlasů způsobené chorobami trvá jen do té doby, dokud se tělo nevyléčí a nenavrátí do původního zdravého stavu.

a) Problémy štítné žlázy

Příliš aktivní nebo naopak nedostatečně aktivní štítná žláza může způsobovat vypadávání vlasů. Problémy se štítnou žlázou vědí lékaři diagnostikovat a vypadané vlasy opět narostou po vhodné léčbě. (Freinkel, 1972)

b) Nedostatečná strava / špatná dieta

U některých lidí může vzniknout tzv. bílkovinná podvýživa, která je způsobena nedostatečným přísunem bílkovin ve stravě - často jako důsledek přísného dodržování některých diet. Reakcí těla na tento stav je, že posune vlasy z růstové fáze do fáze odpočinku. Důsledkem čehož je masivní vypadávání vlasů v průběhu 2 až 3 měsíců. Vlasy znovu narostou, pokud tělo začne přijímat dostatečné množství bílkovin.

c) Užívání léků

Některé léky mohou zapříčinit dočasné vypadávání vlasů. Jedná se například o léky na léčbu artritidy, dny (křivice), depresí, problémů srdce, vysokého krevního tlaku apod. Stejně i vysoké dávky vitamínu A mohou napomáhat vypadávání vlasů. Vždy se snažte informovat o možných vedlejších účincích léků, které jste užívali nebo užíváte.
Léčba rakoviny (chemoterapie, radiace) může způsobit vypadávání až 90% vlasů, protože brání dělení buněk v těle. Přibližně 1 až 3 týdny po ukončení léčby vlasy vyrostou velmi slabé a tenké a okamžitě po vyrostlých z pokožky se zlomí. Po čase však po ukončení léčby opět dorostou. (Rossi, 2017)

d) Nedostatek železa

I nedostatek železa v těle může způsobovat vypadávání vlasů například u lidí, kteří mají stravu chudou na potraviny obsahující železo nebo konkrétně u žen, které mají velmi silnou menstruaci. Nízké hladiny železa se dají odhalit laboratorními vyšetřeními a doplnit užíváním tablet s obsahem železa. (Almohanna, 2018)

e) Větší operativní zákrok / chronické nemoci

Každá velká operace znamená obrovský šok pro tělo. V některých případech je zaznamenáno vypadávání vlasů do 3 měsíců po takové operaci. Vlasy většinou dorostou, ale u pacientů trpících chronickými chorobami nemusí vlasy dorůst už vůbec.

Alopecia areata

Tenhle typ vypadávání vlasů, alopecia areata, je pravděpodobně způsoben reakcí imunitního systému na určité změny v těle a začne vytlačovat vlasové folikuly z těla, jakoby to byly cizí objekty. V tomto případě vlasy vypadávají ve shlucích ve tvaru a velikosti mince. Ve vzácných případech se tato imunitní reakce rozšíří na celé tělo a vypadá tak úplně všechno ochlupení z těla včetně řas. Takové onemocnění se nazývá alopecia totalis. (Juárez-Rendón, 2017)

Mykotická infekce kůže na hlavě (Ringworm / tinea)

Tato nemoc, nazývaná dermatofytóza, také způsobuje částečné vypadávání vlasů. Z malých ložisek se může rozšířit na větší plochy a výsledkem jsou poškozené vlasy, zarudnutí, otoky nebo dokonce mokvání. (Hay, 2017)

Stres

Silné stresové situace mohou mít za následek změny rovnováhy v těle s následkem vypadávání vlasů. Ve většině případů je to přechodný stav a vlasy dorostou do 3 měsíců po stresovém období. Pokud má člověk predispozice na dědičné vypadávání vlasů, může stres urychlit nebo dokonce zhoršit průběh.

Vypadávání vlasů a mechanické poškození

Vlasy si člověk může poškodit sám záměrně nebo i nevědomky. Lidé se někdy ve stresových situacích potahují za vlasy, dokud nevypadnou. Stejný následek může mít častá úprava vlasů jako například odbarvení, barvení, zaplétání nebo žehlení vlasů.

a) Trichotillomania - vytrhávání vlastních vlasů

Nejčastěji děti a zřídkakdy dospělí lidé si hrají se svými vlasy tak, že je potahují a kroutí, což může mít za následek jejich vypadnutí. Předpokládá se, že se jedná o poruchu v chování člověka nebo špatný návyk, protože to dělají často nevědomky. Pokud není toto chování pozastaveno včas, může vyústit až k trvalé ztrátě vlasů. Doporučuje se návštěva psychologa, který může v případě trichotillomanie pomoci. (Grant, 2016)

b) Přípravky na úpravu vlasů

Vlasy velmi oslabuje používání chemických přípravků jako například barvy na vlasy, odbarvovače apod. Některé přípravky obsahují tak silné chemikálie, že v některých případech došlo ke kontaktu s pokožkou a trvalé ztrátě vlasů. Doporučuje se proto používat pouze ověřené přípravky a využívat služeb profesionálních kadeřnictví.

c) Nevhodný účes - zaplétání vlasů do pramínků

Tyto účesy původně rozšířeno mezi černošskou populací, se staly oblíbené po celém světě. Za normálních okolností nezpůsobují žádné problémy ale v případě, že vlasy jsou spletené příliš těsně, tah, který je neustále vyvíjen na kořínky, může způsobit po delším čase vypadnutí vlasů. V tomto případě mluvíme o trakční alopecii. (Billero, 2018)

Jak různě se projevuje padání vlasů?

Vypadávání vlasů se může projevit různými způsoby, přesně tak jak jsou známé různé příčiny vypadávání vlasů. K nadměrnému nežádoucímu padání vlasů může dojít náhle nebo postupně. Může se týkat pouze vlasové pokožky, ale i celého těla. Některé typy vypadávání vlasů jsou dočasné, jindy jde o trvalou ztrátu vlasů.

Které jsou jednoznačné příznaky a symptomy vypadávání vlasů?

Postupné řídnutí vlasů na vrchu hlavy

Jde o androgenní alopecii, nejběžnější typ padání vlasů, týká se mužů i žen a dochází k němu s přibývajícím věkem. U mužů se začíná zvyšovat čelo, tvoří se kouty, posledním "stádiem" je podkova. Ženám na druhou stranu vlasová linie zůstává zachována, ale vlasy řídnou celkově, po celé hlavě. Jde o trvalé padání vlasů. (Piraccíni, 2014)

Kruhové či oválné holá místa bez vlasů

V tomto případě jde o alopecia areata. U někoho se objeví hladká okrouhlá skvrna bez vlasů. Tento typ padání vlasů se může objevit buďto pouze na vlasové části, nebo se dotkne i brady či obočí. V některých případech se stává kůže před vypadnutím vlasů svědivá a je bolestivá. (Juárez-Rendón, 2017)

Náhle spuštění vypadávání vlasů

Výše zmíněný fyzický či emocionální šok může spustit padání vlasů. Při česání či mytí vlasů, dokonce jemném dotyku vlasů, padají za hrsti vlasů. Při tomto typu padání vlasů dochází k výraznému řídnutí vlasů po celé hlavě. Po odstranění prvotní příčiny se růst vlasů obvykle obnoví, jde o dočasné padání vlasů, které přeskočí do fáze telogénu, z toho vyplývá i označení telogen effluvium. (Hughes, 2013)

Vypadávání vlasů a tělesného ochlupení po celém těle

Některá onemocnění a způsoby léčby (například chemoterapie), mohou vyústit do padání vlasů i tělesného ochlupení. Po odeznění nemoci či ukončení léčby však vlasy i ochlupení obvykle opět dorostou. Při chemoterapii padají vlasy v anagenní fázi, proto se tento typ padání vlasů označuje jako anagen effluvium. (Munstedt, 1997)

Šupinaté fleky, které se šíří po vlasové pokožce

Jde o příznak dermatofytózy (tinea capitis), mykotického onemocnění na vlasové pokožce. Projevuje se také lámavými vlasy, zarudnutím, otokem i mokváním. (Hay, 2017)

Zdroje

Příčiny vypadávání vlasů Průměrné hodnocení: 5 (2 hodnocení­)

Související témata

Blízke témy