Pomáhá saw palmetto proti vypadávání vlasů?

Poslední úprava 08.03.2023
Sdílet článek

Vypadávání vlasů nebo alopecie je běžné onemocnění, které má vliv na vlasy nebo tělesné ochlupení. Nejběžnější forma vypadávání vlasů - androgenní alopecie je ovlivněna hormony a trpí jí až 50 procent populace. (Won-Soo, 2012; Birnbaum, 2018) Saw palmetto je bylina, která byla podrobena studiu jako lék na androgenní alopecii a byly zaznamenány i pozitivní výsledky.

Saw palmetto

Saw palmetto (lat. Serenoa repens) je palma, která roste na Floridě. Byla studována jako lék na problémy s prostatou a její výtažky se často používají v Evropě. Extrakt ze Saw Palmetta je jeden z 10-ti nejprodávanějších přírodních produktů v Evropě i USA.

Výzkum

Výzkumné studie zabývající se využitím této rostliny přinesly pozitivní výsledky. Dospěli k závěru, že saw palmetto má příznivý vliv proti vypadávání vlasů. Výsledky experimentu, při kterém bylo použito i placebo publikované v roce 2002 v prestižním Časopise o alternativní medicíně, přišli k závěru, že extrakt ze saw palmetto účinkoval příznivě u 60 procent pacientů. (Preger, 2002)

Dalším důvodem proč saw palmetto může účinkovat, je fakt, že tato rostlina má podobné účinky jako lék finasterid, který se používá k léčbě zvětšené prostaty. Přípravek finasterid je často předepisován nejen na zvětšenou prostatu, ale i androgenní alopecii.

Bezpečnost, dávkování a působení na jiné léky

Saw palmetto se dobře snáší s jinými léky, ačkoli existují možné vedlejší účinky na trávicí soustavu a neměly by jej užívat těhotné ženy. Doporučené dávkování je 320mg extraktu denně.

Vedlejší účinky jsou velmi vzácné, nejčastěji zaznamenané jsou:

  • pobolívání v oblasti žaludku
  • nevolnost
  • zvracení
  • potíže s dýcháním
  • zácpa
  • průjem

Žaludeční nevolnosti způsobené užíváním saw palmetta mohou být potištěné užíváním s jídlem. Lidé se zdravotními potížemi v oblasti žaludku, jater, srdce nebo plic by měli užívat extrakt opatrně.

V ojedinělých případech se vyskytují alergické reakce. Symptomy jsou dušnost, stahování hrdla, otok obličeje, rtů nebo jazyka. Člověk u něhož se vyskytnou tyto problémy by měl přestat s užíváním a okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Nedoporučuje se užívat těhotným ani kojícím ženám.

Ke zvážení

Pokud trpíte vypadáváním vlasů, navštivte svého lékaře, aby zjistil přesnou příčinu padání vlasů a informoval Vás o možnostech léčby, například i rostlinami jako saw palmetto.

Zdroje

  • BIRNBAUM, M.R. a kol., 2018. Evaluation of Hair Density in Different Ethnicities in a Healthy American Population Using Quantitative Trichoscopic Analysis. Skin Appendage Disorders [online]. Oct, 4 (4) , 304–307 [cit. 15.12.2018]. Dostupné z: https://doi.org/10.1159/000485522
  • PREGER, N. a kol., 2002. A randomized, double-blind, placebo-controlled trial to determine the effectiveness of botanically derived inhibitors of 5-alpha-reductase in the treatment of androgenetic alopecia [Abstrakt]. Journal of alternative and complementary medicine [online]. Apr, 8 (2), 143–152 [cit. 15.10.2015]. Abstrakt získaný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12006122
  • WON-SOO, L. a HAE-JIN,L., 2012. Characteristics of Androgenetic Alopecia in Asian. Annals of Dermatology [online]. Aug, 24 (3) , 243–252 [cit. 15.10.2015]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3412231/
Pomáhá saw palmetto proti vypadávání vlasů? Průměrné hodnocení: 4.4 (8 hodnocení­)

Čtěte víc

Blízke témy