Domů / / / Oxid křemičitý - jaký má význa...

Oxid křemičitý - jaký má význam pro lidské tělo

Poslední úprava 07.02.2023
Sdílet článek

Křemen, známý také jako silice, tedy oxid křemičitý, je stopový prvek, který hraje důležitou roli ve zdraví. Po zreagování s uhlíkem se mění na křemík (silicon).

Oxid křemičitý se běžně nachází v přírodě jako hornina (křemen). Obvykle je bezbarvý a má nespočet zdravotních benefitů. Konkrétně je oxid křemičitý důležitou složkou stravy díky jeho přínosům pro kosti a mozek. Plus, je to základní živina pro vaše vlasy, kůži a pokožku, a to díky schopnostem tvořit kolagen.

Dobrými potravinovými zdroji oxidu křemičitého jsou banány, jahody, mango, oves, proso, ječmen, cizrna, kapusta, zelené fazolky, pórek, celer, chřest, paprika, okurka a rebarbora.

Kterým částem těla prospívá oxid křemičitý

Zdraví kostí

Oxid křemičitý je podstatný pro růst a vývoj skeletu. Prokazatelně zvyšuje hustotu kostí, pomáhá při tvorbě chrupavek a je nápomocný i při vstřebávání vápníku.

Křemíková nedostatečnost je známá tím, že vede ke vzniku deformit na lebce a periferních kostech, redukuje chrupavky a kolagen a dokonce narušuje rovnováhu prvků stehenní kosti a obratlů.

Testy na zvířatech prokázaly, že křemík je velmi důležitý pro normální vývoj kuřat. Denně byla kuřata krmena směsí bez obsahu křemíku. U zvířat se projevil výrazně zpomalený růst a vývoj v rámci dalších dvou až tří týdnů. Pokud jim však byl křemík do potravy přidáván, byl růst až o 50% větší a vývoj normální.

V případě testů na lidech byly výsledky podobné. Dvě rozdílné studie prokázaly, že lidé s osteoporózou, kteří užívali výživové doplňky s obsahem křemíku (silicon) spolu s monomethyl trisilanolem, zaznamenaly nárůst v kostním objemu a v hustotě stehenní kosti a bederní páteře.

Další studie udává, že příjem křemíku byl pozitivně spojován s minerální hustotou kostí u mužů a také u žen před menopauzou. Odborníci sledovali příjem křemíku a minerální hustotu kostí u 1251 mužů a 1596 žen před a po menopauze. Zaměřili se na čtyři místa na bedrech a bederní páteři, zohlednily všechny potenciální vedlejší faktory, které by mohly ovlivňovat minerální hustotu kostí a nutriční příjem.

Zjistili, že příjem křemíku pozitivně koreloval s minerální hustotou kostí u mužů au žen před menopauzou, ale ne u žen po menopauze. Projevila se také významná souvislost v oblasti bederní páteře u mužů, ale žádná v ženských skupinách. Podle těchto zjištění by měl mít zvýšený příjem křemíku u mužů a mladých žen příznivé účinky na zdraví kostry, zejména kortikálních kostí.

Zdraví mozku

Oxid křemičitý podle všeho zmírňuje riziko demence a Alzheimerovy choroby, a to z větší části díky jeho schopnosti detoxikovat hliník.

Výzkum ukazuje, že vyšší množství hliníku se nacházejí v mozkových lézích u pacientů trpících na Alzheimerovu chorobu. Ale jelikož se křemík váže na hliník, brání absorpci tohoto potenciálně toxického kovu, takže brání hliníku v hromadění v mozku.

Vědci ověřovali tuto teorii v roce 2013. Jak neinvazivní metodu na zredukování zatížení těla hliníkem u osob s Alzheimerovou chorobou použili minerální vodu bohatou na křemík. Pacienti byli testovací skupinou, kontrolní skupinu tvořily buď opatrovníci nebo partneři pacientů.

Zjistili, že pití až jednoho litru (tedy něco přes čtyři sklenice) minerální vody bohaté na křemík každý den po dobu 12 týdnů usnadňovalo odstranění hliníku močí v obou skupinách, pacientské i kontrolní. Navíc, kognitivní výkon ukázal klinicky významné zlepšení minimálně u tří z 15 pacientů s Alzheimerem.

Podobná studie publikovaná v roce 2009 má srovnatelné výsledky. V tomto případě sledovali odborníci 1925 seniorů ve věku 65 a starších, a to celých 15 let. Zaznamenávali případy demence a vystavení hliníku a oxidu křemičitého (geograficky i individuálně). Zjistili, že vysoký denní příjem hliníku byl významně asociován se zvýšeným rizikem demence. Naopak nárůst příjmu oxidu křemičitého o 10 mg denně byl spojován se sníženým rizikem demence.

Zdraví vlasů a nehtů

Oxid křemičitý pomáhá rozzářit a posílit vlasy a nehty. Je to z větší části kvůli faktu, že se oxid křemičitý přirozeně nachází i ve vlasech i v nehtech. Křemíková nedostatečnost naopak vede k suchým, jemným vlasům a lámavým, tenkým a slabým nehtům.

Jedna studie zjistila, že dodávání 10 ml koloidní kyseliny křemičité jednou denně po dobu 90 dnů vedlo ke statisticky významnému zlepšení stavu jak vlasů, tak i nehtů.

Pokud jde čistě o vlasy, randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie publikovaná v roce 2007 zjistila, že křemík zlepšil pevnost a elasticitu vlasů u žen s jemnými vlasy. Odborníci rozdělili 48 žen s jemnými vlasy na dvě skupiny. První skupina dostávala 10 mg křemíku (jako cholinem stabilizovanou kyselinu ortokřemičitou) denně po dobu devíti měsíců. Druhá skupina dostávala stejně dlouho placebo.

Vědci testovali sílu a elasticitu vlasů před a po studii, stejně jako hladiny křemíku v moči u všech účastníků. Tak jak se očekávalo, zjistili, že koncentrace křemíku v moči výrazně stouply v křemíkové skupině, ale ne v placebo skupině. Co je však ještě důležitější, odborníci zjistili, že křemíková skupina zaznamenala pozitivní účinek pevnosti vlasů v případě tahu. A to včetně pružnosti a zlomového zatížení. Jinak řečeno, výsledkem byly silnější vlasy.

V případě nehtů byla v roce 2007 publikovaná studie, která testovala 14 různých vitamínů a minerálů pro zdravé nehty. A právě 10 mg dávka křemíku (ideální jako cholinem stabilizovaná kyselina ortokřemičité) užívaná denně pomáhala při léčbě křehkých nehtů.

Zdraví kůže a pokožky

Přínosy oxidu křemičitého pro kůži jsou z velké části kvůli jeho přínosu pro určité aktivity enzymů, které jsou nezbytné pro normální tvorbu kolagenu. Protože kolagen hraje tak velkou roli v udržování pevné a pružné kůže bez vrásek, je oxid křemičitý nezbytný pomocník pokožky při uchování její mladistvého vzhledu, tónu a pružnosti.

Oxid křemičitý dokáže také ošetřovat určité problémy na pokožce, jmenovitě rosaceu a lupénku. Podle jedné studie může gel na bázi oxidu křemičitého pomoci léčit papulopustulózní formu akné u růžovky.

Odborníci rozdělili 30 lidí s papulopustulózním akné (průměrný věk byl 19 let) na dvě skupiny. První skupina používala křemíkový gel lokálně dvakrát denně po dobu šesti měsíců. Druhá skupina používala placebo po stejnou dobu ve stejné frekvenci. Vědci zaznamenali vytvoření několika akné a zvýšenou tvorbu mazu na začátku studie, ve druhém, čtvrtém a šestém týdnu.

Po ukončení testů se ukázalo, že ve skupině, která používala gel na bázi křemíku, se počet nově vzniklých akné snížil z průměrných 48,5 na 15,1. Konkrétně se množství papul snížilo z 10,7 na 1,0. Pustuly klesly z 6,8 na nulu a cysty z 0,6 na nulu. Tvorba mazu se snížila ze 193 na začátku testu na 88 po šesti týdnech. Hovoříme samozřejmě o křemíkové skupině.

V jiné studii se testoval účinek gelu na bázi silikonu na plak typu psoriáza. V této randomizované, dvojitě zaslepené studii rozdělili vědci 30 lidí se psoriázou do dvou skupin. První léčili 30 ml gelu koloidní kyseliny křemičité i orálně i lokálně, a to denně po dobu tří měsíců. Druhá skupina dostávala placebo gel, který užívali stejným způsobem.

V křemíkové skupině došlo po třech měsících k jasnému zlepšení ve škálování, trvání a zarudnutí pokožky. Navíc, pět z deseti pacientů z křemíkové skupiny zaznamenalo úplné odstranění problémů s nehty, bolest kloubů se zredukovala téměř o polovinu u čtyř pacientů, kteří trpěli na onemocnění kloubů. V placebo skupině nedošlo k žádnému takovému zlepšení.

Jak používat oxid křemičitý

Kromě zvýšení příjmu potravin bohatých na oxid křemičitý, můžete silici získat i jako doplněk stravy. Jedním z nejlepších a nejběžnějších bylinných zdrojů oxidu křemičitého je přeslička rolní.

Pro zdravé kosti a mozek užívejte denně 20-30 mg oxidu křemičitého. Pro vlasy, kůži a nehty je doporučených 25-50 mg.

Čtěte dál
Vitamíny na vlasy
Oxid křemičitý - jaký má význam pro lidské tělo Průměrné hodnocení: 4.2 (5 hodnocení­)

Čtěte víc