Alopecia Areata

Poslední úprava 14.03.2018
Sdílet článek

Alopecia areata (AA) je pravděpodobně třetí nejběžnější forma vypadávání vlasů, se kterou se dermatologové setkávají, hned po androgenní alopecii a telogen effluvium. Celoživotní riziko AA je téměř 2%. Jinými slovy: dva ze 100 lidí budou během svého života trpět AA. AA není nakažlivá, nemůžete se jí nakazit od někoho, kdo ji má.

Vědci se domnívají, že AA je autoimunitní onemocnění, podobně jako revmatoidní artritida, ale v tomto případě imunitní systém napadá místo kloubů vlasové folikuly. Proč a jak se AA vyvine není jasné. Imunitní systém se z nějakého důvodu nevhodně aktivuje a útočí na vlasové folikuly. Výzkum používající několik modelů nemocí ukazuje, že určité typy lymfocytů hrají primární roli při vypadávání vlasů. Zdá se, že útočí na vlasové folikuly, protože si mylně myslí, že jsou hrozbou pro zbytek těla.

AA může postihnout muže, ženy i děti. Často se jeví jako dobře ohraničené kruhová holá místa na hlavě. Mnoho lidí má jen jedno nebo dvě holá místa, ale u některých může být vypadávání vlasů rozsáhlé. Bohužel, u dětí, u kterých se vyvine AA před pubertou, se s největší pravděpodobností rozvine výraznější a trvalé vypadávání vlasů.

Vypadávání vlasů, které se rozšíří po celé pokožce hlavy se nazývá alopecie totalis. Pokud se rozšíří po celém těle a zasáhne vlasovou pokožku, obočí, řasy, vousy, ochlupení, a všechno ostatní, pak se tento stav nazývá alopecie universalis. Pokud je alopecie omezena pouze na oblast brady u mužů, nazývá se alopecie barbae.

Zánět spojený s AA zasahuje kořínky vlasových folikulů hluboko v kůži. V důsledku toho je toho na pokožce vidět jen velmi málo. Není přítomné žádné zarudnutí a často ani bolest. V některých případech ve velmi časných fázích vývoje AA kůže svědí nebo na dotek bolí. Obvykle ale není cítit nic, vlasy jen vypadávají v pramenech.

Vypadávání vlasů může být dost náhlé, rozvinout se v průběhu několika dní a objevit se kdekoli na pokožce hlavy. Holé místo je obvykle hladká plešatá oblast kůže ničím, kromě nepřítomnosti vlasů, neobvyklá. Na rozdíl od jiných autoimunitních onemocnění, vlasové folikuly nejsou v důsledku zánětlivé reakce AA zcela zničeny a mohou znovu dorůst pokud zánět odezní.

Lidé s jen jedným nebo dvěma holými místy se často plně a spontánně zotaví bez ohledu na to, jestli se léčí. U asi 30% lidí však tento stav přetrvává a zhoršuje se nebo se u nich střídají opakované cykly vypadávání vlasů a jejich opětovného růstu.

AA je tradičně považováno za onemocnění způsobené stresem. Bohužel tento názor přetrvává mezi některými dermatology až dodnes, přestože toto tvrzení podporuje jen velmi málo vědeckých důkazů.

AA je mnohem složitější. Extrémní stres může u některých lidí vyvolat AA, ale nedávný výzkum ukazuje, že hrát roli mohou i geny. Pravděpodobně existuje několik genů, které mohou dělat jednotlivce náchylnějších k rozvoji AA. Čím více těchto genů člověk má, tím větší je pravděpodobnost, že se u něj rozvine AA.

Někteří vědci se domnívají, že existuje široká škála faktorů, díky nimž jsou někteří lidé náchylnější k rozvoji AA. Hormony, alergie, viry a dokonce i toxiny mohou být některé z nich.

U každého jedince se pravděpodobně AA spustí kombinací několika z nich.

Léčba alopecie

Existuje několik způsobů léčby AA, ale né každá účinkuje u každého a někteří lidé s AA nereagují na žádnou léčbu. Vzhledem k tomu, že některé z dostupných procedur mají vysoké riziko vedlejších účinků, často nejsou používány u dětí.

Nejběžnější druh léčby AA zahrnuje použití kortikosteroidů. Kortikoidní krémy aplikované na holá místa jsou mezi průměrnými dermatology oblíbené, ačkoli tento druh léčby je úspěšný pouze v těch nejmírnějších případech. Účinnější postup je aplikovat kortikosteroidní roztok do holých míst injekčně. Toto může dobře fungovat u některých lidí, ale je třeba zajistit, aby nedošlo k nežádoucím účinkům jako je ztenčení kůže v místě vpichu injekce.

V rozsáhlých případech jsou použity systémové kortikosteroidy (přijímány v pilulkách nebo jakékoliv jiné formě, která má na tělo účinek), i když ne nepřetržitě, protože mohou způsobit značné nežádoucí účinky, jako je řídnutí kostí. Krátkodobá "pulzní léčba" má často dobré výsledky.

Specializovanější léčebné postupy zahrnují aplikaci kontaktních senzitujících chemikálií na kůži. Ty způsobí alergickou reakci, která může přispět k podpoře růstu vlasů. Může to znít nepravděpodobně, ale zdá se, že to funguje. V současnosti jsou prováděny laboratorní a klinické studie ohledně různých experimentálních postupů. Jedna skupina testovaných léků jsou "biologické", které obsahují kousky bílkovin, které velmi specifickým způsobem zasahují do činnosti buněk imunitního systému. Biologické přípravky jsou systémově injekčně podány na utlumení imunitní aktivity a umožnění růstu vlasů. Výsledky těchto studií jsou očekávané s velkým zájmem.

Bohužel, u lidí s rozsáhlejší, dlouhodobou AA, léčba, která je v současné době k dispozici neúčinkuje dobře. Pro tyto pacienty je praktickou odpovědí pouze paruka a mnoho emoční podpory. Obzvláště pro děti, které nechtějí být odlišné od svých spolužáků ve škole a ženy to může být deprimující.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

  • Vitamíny pro vlasy FOLIVITAL PRO

    Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO obsahují vyváženou směs účinných látek, vitamínů a minerálů působících zevnitř na kořínky vlasů pro - silnější vlasy, oživení slabých vlasů a zastavení vypadávajícími vlasů.

  • Biotin tabletky 10000mcg

    Čistý Biotin -  pro zdravou kůži, vlasy a nehty

Čtěte víc

Blízke témy