Domů / / / Vypadávání vlasů u dětí

Vypadávání vlasů u dětí

Poslední úprava 28.02.2023
Sdílet článek

Vypadávání vlasů se u dětí vyskytuje častěji než si většina lidí myslí. V současné době je vypadávání vlasů u dětí zodpovědné za přibližně 3% všech návštěv pediatrů. (Hair loss...)

Psychologický a kosmetický význam vlasů je v naší společnosti nesmírný. Klinické projevy problémů s vlasy u dětí se pohybují v rozmezí od velmi mírných až po znetvořující. Zvládání těchto problémů vyžaduje celkový, holistický přístup k dítěti a rodině. Přestože si malé děti problém jako takový ani neuvědomují, může právě rodič v rámci projekce svých vlastních zájmů na dítě pociťovat a přenášet úzkost a nepříjemné pocity. Kromě toho se vypadávání vlasů u staršího dítěte může přetavit do snížené sebeúcty, depresí a pocitu ponížení. (Harrison, 2003)

Základní fakta o vypadávání vlasů u dětí

  • Vypadávání vlasů u dětí zahrnuje široké spektrum různých onemocnění a poruch.
  • U dětí s abnormálním růstem vlasů by se měly brát v úvahu i různé poruchy vlasového vlákna, kdy jsou vlasy příliš křehké a jejich lámání simuluje vypadávání vlasů.
  • Vypadávání vlasů se může projevovat jako lokalizované vypadávání vlasů, padání ve shlucích, či difúzní vypadávání vlasů.
  • Bližší prohlídka vlasové pokožky pomáhá rozlišit mezi jizvovou a nejizvovou alopecií.
  • U dětí je povinností důkladné klinické vyšetření u všech forem padání vlasů. Je potřebné odhalit nebo vyloučit přidružené anomálie a onemocnění.
  • U dětí s vypadáváním vlasů je často zapotřebí interdisciplinární spolupráce a samozřejmě podpora ze strany rodičů. (Bartels, 2008)

Příčiny vypadávání vlasů u dětí

Vypadávání vlasů u dětí zahrnuje celou řadu onemocnění a problémů, které mohou být vrozené nebo získané. Vrozená abnormalita vlasů může být izolovaným nálezem u jinak zdravého dítěte. Může se však objevit jako příznak klinického syndromu. Důkladné pochopení základní biologie vlasů a normálního vývoje vlasů umožňuje přesné vyhodnocení stavu dítěte trpícího na vypadávání vlasů. Stávající normy jsou ovlivňovány i sociálními a kulturními faktory. (Harrison, 2003) Více v textu Příčiny a léčba vypadávání vlasů u dětí, Běžné příčiny vypadávání vlasů a léčba vypadávání vlasů.

Léčba vypadávání vlasů u dětí

Vrozená a dědičná hypotrichóza a abnormality vlasů častokrát nemají účinnou léčbu. Existuje množství možností léčby pro alopecia areata a telogen efluvium. Žádná samostatná léčba však není stoprocentně účinná. Tinea capitis je infekční stav vlasů, který snadno reaguje na léčbu. Pokud neexistuje účinná léčba vypadávání vlasů, je nejlepší volbou kosmetické řešení, a to použití paruky. (Harrison, 2003) Více v textu Příčiny a léčba vypadávání vlasů u dětí.

Zdroje

Zatím bez hodnocení

Blízke témy