Domů / Vrásky

Vrásky

Poslední úprava 07.01.2021
Sdílet článek

Fakta o vráskách

 • Pokožka stárne na celém těle, ale mnohem více tam, kde byla vystavena slunci. Změny, které s sebou přineslo poškození od slunce (photoaging) zahrnuje "suchost" (skutečnou drsnost), povadlost, kožní výrůstky jako je keratóza ("stařecké skvrny"), a vrásky.
 • Vrásky v zásadě lze rozdělit do dvou kategorií: jemné linie na povrchu a hluboké rýhy. Obecně je léčba vrásek efektivnější při jemných liniích. Hlubší rýhy mohou vyžadovat agresivnější techniky, jako je plastická chirurgie.
 • Faktory, které podporují vrásnění, zahrnují kouření, typ pokožky (lidé se světle-zbarvenou kůží a modrýma očima, jsou více náchylný na poškození od slunce), dědičnost (některé rodiny mají více vrásek), účes (závislosti od toho, kolik kůže je zakryté vlasy a chráněné od slunce), oblečení (znovu, stanovuje kde je pokožka vystavena slunci), a profesní a rekreační pobyt na slunci v průběhu mnoha let.
 • Léčba dostupná pro vrásky obsahuje lékařské ošetření (jako jsou kyseliny vitaminu A, alfa-hydroxy kyseliny, antioxidanty a hydratační krém) a více invazní procedury (jako peeling kyseliny glykolové, hloubkový peeling, dermobraze, laserový resurfacing, chirurgické zákroky a botox).

Úvod do vrásek

I když se vrásky mohou spojovat s moudrostí, nebo alespoň s určitým stupněm vyspělosti, není pochyb o tom, že nově narozené děti mají také vrásky. Reálná obava, kterou má většina z nás, je z určitého typu vrásek, které souvisejí se stárnutím. Stárnutí není v naší současné "pop" kultuře vnímáno pozitivně. Obecně se léčba normální, stárnoucí pokožky, která nevykazuje funkční abnormality, označuje jako "kosmetická". A většina kosmetických procedur není kryta zdravotními pojišťovnami.

Mnoho produktů a procedur slibuje redukci vrásek. Některé splní málo nebo nic (jako produkty, které tvrdí, že redukují "vzhled jemných linií", což znamená, že neredukují linie samotné). Jiné mohou dosáhnout celkem slušný úspěch.

Pokožka stárne na celém těle, ale mnohem více tam, kde byla vystavena slunci. Změny přinášeny poškozením od slunce (photoaging) zahrnují "suchost" (skutečnou drsnost), povadlost, kožní výrůstky jako keratóza, pigmentové ("stařecké skvrny"), a vrásky.

Většina vrásek spojená se stárnutím se objeví na částech těla, kde je slunci vystaveno nejvíce. Zahrnuje to zejména holou vlasovou pokožku, obličej, krk, hřbety rukou a horní část předloktí. Vrásky přicházejí ve dvou kategoriích: jemné povrchové linie a hluboké rýhy. Některé hluboké rýhy jsou přirozeně anatomické a mají málo dočinění se stárnutím. Obecně, jsou to jen vrásky ze stárnutí, které skutečně trápí lidi.

Existují dva základní přístupy ke zlepšení těchto znaků stárnutí: prevence a odstranění. Lokální léčba vrásek je obecně mnohem více efektivnější pro jemné linie. Hlubší rýhy mohou vyžadovat invazivnější techniky, jako jsou vstřikování výplní nebo plastická chirurgie. Existuje speciální forma vrásnění nazvaná "celulitida", která na pokožce vytváří vzhled efektu tvarohu. Nejčastěji je zaznamenávána na bocích a na zádech u žen vzhledem k tukovým zásobám v některých anatomických oblastech v dermě.

Co podporuje tvorbu vrásek?

K faktorům, které podporují, vrásky patří následující:

 • Kouření
 • Stupeň pigmentace pokožky (vyšší je lepší)
 • Slunce
 • Vlasy (některé účesy poskytující krytí a ochranu před slunečním poškozením)
 • Oblečení (klobouky, dlouhý rukáv, atd.) může poskytnout sluneční ochranu
 • Profesní a rekreační pobyty na slunci (zemědělství, plachtění, golf, používání opalovacích kabin)
 • Dědičnost (některé rodiny mají více vrásek)
 • Množství podkožního tuku na těle člověka (lidé s více podkožním tukem, mají méně vrásek)

Některé z těchto faktorů jsou mimo naši kontrolu. Nejhlavnější preventivní opatření, které můžeme udělat je minimalizovat vystavení se slunci a nekouřit. Tato opatření mohou, přinejlepším zadržet vrásky.

Označení SPF čísly na opalovacích krémech, hovoří o ochraně před UVB zářením (krátké vlnové délky ultrafialového záření, "paprsky spálení sluncem"). Více a více opalovacích krémů nabízí ochranu před UVA zářením (delší vlnové délky ultrafialového záření). UVA paprsky jsou ty, které jsou v opalovacích salónech; lze nezpůsobují okamžitě spálení od slunce, ale vytvářejí sluneční poškození a zvyšují časem riziko vzniku rakoviny kůže. (Promiňte, ale neexistuje nic takového jako "bezpečné opálení"). Opalovací krémy, které na etiketě uvádějí, že blokují UVA paprsky, zahrnují takové ingredience jako Parsol 1789. Vládní agentura USA schválila Mexoryl, další UVA-blokační ingredienci, která byla v Evropě dostupná již určitou dobu.

Jaká léčba a procedury jsou dostupné pro vrásky?

Existuje několik lékařských (lokálních léků a krémů) a mnoho invazivních technik, dostupných pro zlepšení vrásek. Všechny jsou efektivní podle stupně, a to

 1. mění povahu stárnutí kolagenu,
 2. vyrovnají pokožku,
 3. vyplní prohlubně v pokožce, nebo
 4. paralyzují svaly, které způsobují vznik vrásek.

Patří mezi ně jak lékařské, tak i chirurgické metody.

Léčebné procedury

 • Kyseliny vitaminu A (tretinoin, [Retinol A, Renova]): Tyto složky, dostupné na předpis, mají nejdelší záznam úspěchu v léčbě stárnoucí pokožky a jemných linií. Krémy obsahující tretinoin, musí být používány průběžně. Na začátku mohou vytvářet zarudnutí a loupání pokožky, ale nepohodlí může být obvykle minimalizováno snižováním koncentrace krému nebo méně častým aplikováním, dokud si pokožka na krém nezvykne.
 • Alfa-hydroxy kyseliny: Tyto takzvané "ovocné kyseliny", zahrnují kyselinu mléčnou a glykolovou. Přípravky obsahující tyto ovocné kyseliny jsou poměrně bezpečné a způsobují ne více než střední a dočasné podráždění. I když vytvářejí jen jemné zlepšení.
 • Antioxidanty: Zahrnují přípravky, které obsahují vitamíny A, C a E, stejně jako i betakaroten. Takové krémy mohou poskytnout určitou ochranu před slunečním zářením, stejně jako mírné zlepšení jemných vrásek.
 • Obyčejné hydratační krémy: Krémy, které neobsahují žádnou z výše uvedených látek, mohou jen udělat vrásky dočasně méně výrazné ("snížit vzhled jemných linií").

Kosmetické procedury

 • Peeling s kyselinou glykolovou: tyto povrchové peelingy, mohou udělat velmi nepatrný rozdíl v intenzitě jemných vrásek.
 • Hlubší peelingy: Takové peelingy používají ingredience jako kyselinu salicylovou a trichloroctovou a pronikají trochu hlouběji do pokožky. Hloubkové peelingy vykonávají lepší práci při zjemňování jemných linií. Čím hlubší je peeling, tím je však větší riziko vedlejších účinků, jako jsou dlouho trvající změny pigmentu (změny v barvě pokožky) a jizvení. Tyto peelingy nevyžadují anestezii. Mírně podávání uklidňujících léků, může pomoci zmírnit krátkodobé, ale poměrně intenzivně nepohodlí.
 • Mikrodermabraze: Je to vlastně "broušení kůže" s přístrojem obsahujícím krystaly oxidu křemičitého nebo hliníku; mnoho estetických odborníků nabízí tuto službu, obvykle v "balíčku" šesti nebo sedmi sezení. Mikrodermabraze nemění anatomii pokožky, i když může na pocit obličej působit hladší. Kosmetické produkty označené jako "domácí mikrodermabraze" jsou jen mírné, neškodné, a není pravděpodobné, že dojde k vytvoření žádných významných změn ve vráskách.
 • Dermabraze: toto je skutečná chirurgická procedura, často prováděná pod celkovou anestezií. Ošetřující lékař využívá rotující přístroj, aby vyhladil pokožku. V závislosti na dovednosti a zkušenostech lékaře, výsledkem dermobraze může být excelentní zlepšení, nebo také tvorba významných vedlejších účinků, včetně zjizvení a trvalých změn v barvě kůže.
 • Laserový resurfacing: Používání nástrojů jako oxid uhličitý a erbiové lasery, může ošetřujícím lékařům přinést výsledky podobné těm z dermobraze, s větší spolehlivostí a přesností. Laser projde několikrát přes ošetřovanou oblast, dokud nedosáhne střed dermis, druhou vrstvu pokožky. Pomáhá to stimulovat přirozenou syntézu kolagenu v těle (tvorbu), která naplňuje povislou pokožku a vrásky. Někteří doktoři provádějí laserový resurfacing pod "analgosedaci", ve které pacient zůstává nahoru a přijímá intravenózně léky na uklidnění a zmírnění bolesti. Tato sedace je kombinovaná s aplikací lokálních anestetických krémů jako jsou EMLA, stejně jako injekce lokálních anestetik jako lidokain. Pro dosažení maximálního zlepšení, bude možná nutné procedury zopakovat. Pokožce trvá po resurfacingu delší dobu než se zahojí (od týdnů po měsíce). Navíc, tato procedura, jakož i dermabraze, může vyvolat dlouhodobé pigmentové změny a jizvení.
 • Frakční resurfacing: Novější lasery pracují prostřednictvím modifikace tradičního laserového resurfacingu. Ošetření neovlivňuje celou pokožku, ale místo toho jen rovnoměrně rozmístěné skvrny obklopené neporušenou kůží. Hojení je mnohem rychlejší než při tradičním resurfacingu, s menším "prostojem". K dosažení úplných výhod je zapotřebí několika ošetření.
 • Neablativní laserový resurfacing: Novější lasery se pokoušej stimulovat syntézu kolagenu pod kůží bez peelingu nebo poškození epidermis. Studie a klinické zkušenosti navrhují, že takové procedury mohou zlepšit jemné vrásky, i když ne až tolik jako laserový resurfacing. Možná bude zapotřebí několik ošetření. Tyto procedury jsou téměř bezbolestné a není u nich žádné, případně malé zarudnutí, peeling nebo čas na zahojení.
 • Teplo a radiofrekvence: Další možnost neinvazivního omlazení obličeje je ohřev tkáně využitím rádiových zařízení a infračervených světelných zdrojů. Techniky se stále vyvíjejí, ale výsledky v současnosti, naznačují, že ošetření je bezpečné a může vytvářet viditelné trvanlivé zlepšení, i když ne až tolik jako chirurgické techniky jako facelift.
 • Plastické chirurgické procedury: Chirurgické facelifty, zvednutí obočí, a podobné operace mohou být velmi nápomocné pro vybrané pacienty.
 • Botox: Injekce botulotoxinu může paralyzovat svaly, které vytvářejí "linie od mračení" na čele, jemné linie kolem očí a ostatní vrásky. Zlepšení trvá několik měsíců a pro udržení zlepšení musí být opakované. Správné vstřikován botox je poměrně bezpečný; svalový jed se nešíří po těle a neškodí někde jinde.
 • Výplně: Výplně jsou vstřikované do pokožky na zvýšení objemu a vyrovnání vrásek a záhybů pokožky. Dlouhou dobu byla nejpopulárnější výplň kolagenu, jejíž efekty trvaly jen pár měsíců. Nedávno, nové výplňové látky jako je kyselina hyaluronová (Restylane, Juvéderm) a calcium hydroxylapatit (Radiesse) se staly populárními, protože jejich efekt trval šest až devět měsíců nebo dokonce déle.

Kdokoliv, kdo zvažuje nějaké kosmetické procedury, by se měl ujistit, že konzultuje s doktorem, který má zkušenosti v jedné nebo více z těchto technik. Pacienti by měli být plně informováni o rizicích a možných výhodách procedur, které zvažují.

Zdroje

Vrásky Průměrné hodnocení: 3 (3 hodnocení­)

Doporučené produkty

Související témata