Způsobují dietní nápoje řídnutí vlasů?

Poslední úprava 20.03.2023
Sdílet článek

Dietní sycené nápoje často konzumují lidé, kteří chtějí zhubnout, protože obsahují mnohem méně kalorií než obyčejné sycené nápoje. Je to kvůli umělému sladidlu aspartam, který se nachází v mnoha dietních nápojích. Toto kontroverzní sladidlo může mít riskantní účinek na Vaše tělo a může také vést k vedlejším účinkům jako například oslabení a řídnutí vlasů.

Historie vzniku dietních nápojů

Použití aspartamu bylo schváleno americkou FDA (Food and Drug Administration) v roce 1974, ale v roce 1975 bylo anulováno kvůli několika vědeckým studiím, které objevili zdravotní rizika spojená s jeho konzumací. Vědci se nevěděli shodnout na tom, zda aspartam představoval skutečné riziko a v roce 1981 tři ze šesti vědců nedoporučili schválením jeho používání. Nakonec však bylo používání aspartamu v sycených nápojích schváleno.

Zdravotní rizika

Existuje rozsáhly seznam symptomů spojených s konzumací aspartamu. Tento seznam zahrnuje symptomy jako návaly úzkosti, deprese, nespavost a záchvaty i řídnutí vlasů a plešatost. Přestože si výzkumníci nejsou jisti, jako aspartam přispívá k vypadávání vlasů, založili fórum, na které uživatelé aspartamu psali své zkušenosti s vypadáváním vlasů a jedinci, kteří snížili příjem dietních nápojů zaznamenali viditelné zlepšení řídnutí vlasů. Aspartam obsahuje metanol, který pozastavuje růst zdravých vlasů, ale je nutný další výzkum, který by ověřil toto tvrzení.

Pomoc při padání vlasů

Ačkoliv snížení příjmu dietních nápojů je zřejmé řešení, také se doporučuje konzumovat výživu bohatou na bílkoviny, železo a také používat léky bez předpisu, například aktivátory růstu vlasů nebo přírodní léky, které zabraňují dalšímu vypadávání vlasů.

Na uvážení

Ačkoliv je mnoho případů, kdy jedinci zaznamenali řídnutí vlasů jako následek konzumace dietních sycených nápojú, není dostatek vědeckých důkazů, které by spojovaly vypadávání vlasů s příjmem aspartamu. Statistiky uvádějí, že středně vysoké množství umělých sladidel jsou obecně bezpečné. Dietologové také uvádějí, že konzumování více než jedného obyčejného nebo dietního syceného nápoje může přispět ke zdravotním potížím jako obezita a cukrovka druhého typu.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy