Domů / / Umělý vitamín C versus přírodn...

Umělý vitamín C versus přírodní vitamin C - je mezi nimi rozdíl?

Poslední úprava 30.05.2017
Sdílet článek

Pokud je péče o pleť vašim koníčkem, pravděpodobně již víte vše o vitaminu C. Jde o jednu ze zázračných výživných látek pro pleť.

Někdy však na štítcích nenajdete napsáno "vitamín C", přísadami mohou být například bobule rakytníku či angrešt, které jsou zdrojem přírodního vitamínu C.

Jiné produkty péče o pleť mají častokrát "vitamín C" uvedený jako "kyselina askorbová", protože jde o umělý vitamín C.

Je mezi tím nějaký rozdíl?

7 přínosů vitamínu C pro pleť

Pokud nejste seznámen s výhodami vitamínu C pro pokožku, přečtěte si, proč je považován za základ péče o krásu.

 1. Působí proti příznakům stárnutí. Vitamin C je silný antioxidant, který nás chrání před environmentálními stresory.
 2. Pomáhá zpevnit pokožku a dodává jí správnou barvu. Vitamín C pomáhá udržet pokožku pevnou a dodává jí správný barevný odstín.
 3. Zmírňuje výskyt tmavých stařeckých skvrn.
 4. Zmírňuje výskyt jemných linií a vrásek.
 5. Pomáhá při mastné pleti a ucpaných pórech. Pokud toto trápí vaši pleť, možná budete chtít přidat trochu vitamínu C do své péče o pleť.

Je jasné, že by měl být vitamin C součástí každodenního režimu péče o pleť. Otázkou pak je, jaký druh vitamínu C je nejlepší?

Umělý vitamín C versus přírodní vitamin C

Nejdříve si objasníme rozdíl mezi umělým a přírodním vitamínem C.

Přírodní vitamin C se nachází v bobulových plodech, citrusech, paprice a jiných potravinách. Tento typ vitamínu C obsahuje navíc další fytoživiny, které jsou v samotném ovoci a zelenině.

Umělý vitamín C je vyráběn v laboratoři, obvykle z přísad jako je kukuřičný sirup a aceton. Neobsahuje flavonoidy ani jiné fytoživiny. Může však být kombinován s jinými syntetickými přísadami na podporu absorpce.

Proč výrobci používají spíše umělý vitamín C než přírodní vitamin C?

 1. Přírodní vitamin C je citlivý na teplo. Pokud zahřejete produkt s přírodním vitamínem C, můžete jej zničit. Umělý vitamín C dokáže přežít věci jako pasterizace, což je důvod, proč často vidíte "kyselina askorbová" na věcech jako pomerančový džus.
 2. Umělý vitamín C je nákladově efektivnější způsob, jak zahrnout tuto výživnou látku do receptur na péči o pokožku. Výrobce může buď ušetřit peníze zákazníkovi, nebo jednoduše navýší své marže.
 3. Syntetické látky jsou stabilnější a mají delší dobu spotřeby než přírodní vitamíny. Jsou méně náchylné k narušení a úpadku od věcí jako světlo a teplota.

Typy umělého vitamínu C, které lze nalézt v produktech péče o pleť:

 • kyselina askorbová
 • kyselina L-askorbová
 • hořčík askorbylfosfátu
 • askorbyl palmitát
 • polypeptid kyseliny askorbové
 • askorbyl glukosamin
 • askorbylglukozid
 • ester-C
 • palmitát sodný
 • fosforečnan sodný

Ze všech uvedených je za nejlepší verzi považována kyselina L-askorbová, protože ji pokožka dokáže velmi snadno vstřebat. Ostatní jsou často kombinovány s mastnými kyselinami, cukry nebo minerály, aby se k nim přidaly další přínosy nebo se zlepšilo jejich vstřebávání. K dispozici je však pouze málo důkazů, že jsou kombinace účinné.

Který je lepší?

Obecně se přírodní věci považují za lepší. Ale vysvětlíme si, proč to tak je.

Oba typy vitamínu C jsou vzhledem k molekulární struktuře identické. Víme také, že dokonce i umělý vitamín C je pro pleť přínosný. Nechceme zde tedy tvrdit, že umělý vitamín C je špatný. Při té správné receptuře může být umělý vitamín C na pleť dobrý. Existují však určité rozdíly, kvůli kterým je přírodní C-éčko upřednostňováno.

Vezměme si například takovou biodostupnost. Dokáže vůbec pokožka pojmout a použít vitamín C, který je v produktu?

Ukazuje se, že aplikace vitamínu C na pleť (tedy topicky aplikován vitamín C) je dost komplikovaná. Kyselina L-askorbová musí být namíchána s tím správným pH (3,5 nebo méně), jen tak ji dokáže pokožka vstřebat. Jiné formy umělého vitamínu C, například askorbyl fosforečnan hořečnatý a askorbyl-6-palmitát, nepronikají do kůže a tedy nezvyšují hladinu vitamínu C v pokožce.

Dodání topické kyseliny L-askorbové do kůže závisí rozhodujícím způsobem na jejím složení.

Problémem je i stabilita. Kyselina L-askorbová je preferována umělá forma vitamínu C, ale je nejméně stabilní. Mnohem stabilnější možnosti, jako například fosforitan askorbátu, mají omezené možnosti průniku do pokožky a projevují i omezené působení, když se tam už jednou dostanou.

Jinými slovy, seznam přísad může uvádět, že jste dostali nějakou formu vitamínu C, ale vaše pleť nemusí získat vůbec žádné výhody.

Podle jedné studie má dokonce askorbylpalmitát, který má přidanou mastnou kyselinu, určité toxické účinky. Odborníci ji aplikovali na pokožku a následně kůži vystavili ultrafialovému B-záření. Jde o druh UV záření, které způsobuje spálení pokožky. Tato přísada ve skutečnosti podporovala oxidaci lipidů (tuků) v pokožce a vykazovala cytotoxické účinky.

Podle shromážděných údajů, navzdory antioxidačním vlastnostem, může podle odborníků 6-palmitát kyseliny askorbové zhoršit poškození kůže po fyziologických dávkách ultrafialového záření.

Přírodní vitamin C a jeho přínosy

Přírodní vitamin C obsahuje nejen kyselinu askorbovou, ale i jiné složky jako bioflavonoidy a enzymy, které pomáhají tělu a pleti tak, jak to bylo předurčeno.

Tyto přírodní složky poskytují spolu s vitamínem C i další vlastnosti, takže mají na pleť takový účinek, který potřebujeme a očekáváme.

Například angrešt obsahují i další antioxidanty, které pokožku chrání, vyrovnávají přírodní oleje a pomáhají zlepšovat odstín pleti.

Bobule rakytníku, což je další přirozený zdroj vitamínu C, obsahují také zvlhčující mastné kyseliny a další živiny, jako je vitamin A. Pro pokožku samé výhody.

Plody šipky jsou další přírodní složkou s vysokým obsahem vitamínu C. Obsahují také vitamín E, spolu s vitamínem C působí jako ochrana pleti. Poskytuje esenciální mastné kyseliny, které pomáhají vstřebávání a hydrataci.

Pokud je v produktu na péči o pleť přírodní přísada, jako některá z výše uvedených, netřeba přidávat další látky, aby vitamín C skutečně fungoval. Tyto přírodní oleje se rychle vstřebávají do kůže a mají množství různých složek, které spoluvytvářejí výhody, které si můžete všimnout již za několik týdnů.

Rozhodnutí je na vás

V konečném důsledku je ale volba na vás. Umělý vitamin C vám může poskytnout své přínosy, zejména pokud používáte produkty, které jsou namíchány správné, aby byly dobře vstřebatelné a účinné.

Je ale moudré, používat čas od času produkty, které poskytují přírodní vitamin C, tak jak ho navrhla samotná příroda. Zmírníte tak riziko, že nebude C-éčko správně působit, pokožka přírodní vitamin C dokáže jednodušeji vstřebat a využít všechny živiny k dosažení požadovaného přínosu proti příznakům stárnutí.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

 • Sérum na pleť - vitamín C

  Antioxidační a zesvětlující sérum s vitamínem C brání předčasnému stárnutí buněk, rozzařuje a zesvětluje pleť

Čtěte víc