5-alfa reduktáza

Poslední úprava 24.03.2023
Sdílet článek

Je to enzym, který přeměňuje mužský pohlavní hormon testosteron na jeho aktivnější formu - dihydrotestosteron (DHT). Tento enzym se vytváří a nejaktivnější působí pouze ve specifických tkáních lidského těla - pokožka, prostata a žlázy nadledvinek.

Zatím jsou známy 2 varianty 5-alfa reduktázy. Každá z nich je aktivnější v jiných částech těla. Obě jsou však odpovědné za vytváření DHT, který cirkuluje v těle a má vliv i na jiné orgány.

  • Typ 2 - Tvoří se a působí hlavně v pokožce hlavy a v mazových žlázách vlasových folikulů. Produkuje 60-70% z celkového množství DHT v těle.
  • Typ 1 - Produkuje zbývajících 30% DHT v těle.

Aktivita 5-alfa reduktázy je vyšší na místech, které jsou postiženy vypadáváním vlasů. Je to jedno z možných vysvětlení, proč vypadávání vlasů u mužů postupuje podle specifického vzoru a vytváří na hlavě známou "podkovu". Dalším možným vysvětlením je, že vlasové folikuly na místech, která nejsou postižené vypadáváním vlasů, jsou méně citlivé na působení DHT.

Jak znížit účinky 5-alfa reduktázy?

Potlačování účinků 5-alfa reduktázy vede ke snížení hladiny DHT a ke zvýšení hladiny testosteronu v těle. Mezi možné nežádoucí účinky patří zvětšení prsů u mužů (gynekomastie).

Inhibitory 5-alfa reduktázy

Jsou látky, které potlačují jeho účinky 5-alfa reduktázy. Do této skupiny patří účinné látky jako například Finasterid, Dutasterid nebo výtažky z rostliny Serenoa repens - Saw Palmetto.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy