DHT - dihydrotestosteron

Poslední úprava 14.09.2018
Sdílet článek

DTH - dihydrotestosteron je aktivnější forma testosteronu. DHT má významný vliv na pohlavní vývoj plodu a v pubertě u mužů. Vytváří se v těle přirozeně působením enzymu 5-alfa reduktázy v prostatě, v žlázách nadledvinek a ve vlasové pokožce.

Během období vypadávání vlasů se DHT chová k vlasovým folikulům jako k cizím objektům, co se dá přirovnat k auto-imunitní reakci, a snaží se folikuly vytisknout. Výsledkem tohoto procesu je smršťování vlasových folikulů, které produkují v každém vlasovém cyklu stále tenčí a kratší vlas. Nakonec folikuly zcela odumřou nebo produkují malé tenké bezbarvé chloupky.

Folikuly, které se nacházejí na hlavě vpředu, na vrcholu hlavy (vertex) a vzadu na vrchní části hlavy jsou geneticky naprogramovány, aby byly náchylnější na působení DHT. Folikuly po bocích hlavy a vzadu ve spodní části jsou odolnější a proto na ně DHT vliv nemá.

Proti účinkům DHT a negativnímu vlivu na vlasy je možné bojovat několika způsoby.

Jednak omezením vytváření DHT v těle - nejčastěji omezením účinků enzymu 5-alfa reduktázy, který je zodpovědný za tvorbu DHT v těle. Mezi takové blokátory patří například syntetické látky jako finasterid nebo dutasterid nebo přírodní látky jako například výtažky z rostliny Serenoa repens.

DHT je ve velkém množství obsaženo i v mazu produkovaném mazovými žlázami připojenými ke kořínku vlasu. Je proto důležité používat i šampony, které aktivně odstraňují DHT z vlasové pokožky.

DHT - dihydrotestosteron Průměrné hodnocení: 4 (1 hodnoceníe)

Doporučené produkty

Čtěte víc

Blízke témy