Domů / / / / / 29 fantastických účinků hrozno...

29 fantastických účinků hroznového oleje na pokožku, vlasy a celkové zdraví

Poslední úprava 15.04.2021
Sdílet článek

Hroznový olej není pro lidi v seznamu nejlepších esenciálních olejů umístěn příliš vysoko. Skutečností je, že o něm neslyšelo mnoho lidí, nemluvě o jeho účincích. Ale účinky hroznového oleje na pleť a vlasy jsou přímo unikátní a opravdu stojí za to vyzkoušet jej.

Při hodnocení pozitivního vlivu na lidské zdraví je odborná veřejnost již rozdělena do dvou táborů. Na jedné straně má být schopen se vypořádat s mnoha nemocemi, na druhou stranu je považován za méně zdravý při konzumaci a třeba zůstat při konvenčním másle nebo kokosovém oleji. Prínosy lokální aplikace na vlasy a kůži jsou však opravdu skvělé.

Obsah:

 1. Hroznový olej pro pleť a jeho kosmetické účinky na pokožku
  1. 1) Hroznový olej podporuje zdraví kůže
  2. 2) Hroznový olej zpomaluje příznaky stárnutí
  3. 3) Hroznový olej poskytuje ochranu před slunečním zářením
  4. 4) Hroznový olej pleť hydratuje
  5. 5) Hroznový olej zabraňuje akné
  6. 6) Hroznový olej pomáhá s váčkami pod očima
 2. Olej z hroznových semen a jeho účinky na zdraví vlasů
  1. 7) Hroznový olej podporuje zdraví vlasů
  2. 8) Hroznový olej brání vzniku lupů
  3. 9) Hroznový olej hydratuje suchou a svědící pokožku hlavy
  4. 10) Hroznový olej podporuje růst vlasů a silné vlasy
 3. Zdravotní účinky hroznového oleje
  1. 11) Hroznový olej podporuje zdraví srdce
  2. 12) Hroznový olej je účinný u cukrovky a chorob s ní spojených
  3. 13) Hroznový olej posiluje imunitu
  4. 14) Hroznový olej ošetřuje křečové žíly
  5. 15) Hroznový olej léčí a zabraňuje rakovině
  6. 16) Hroznový olej je rychlejší při hojení ran
  7. 17) Hroznový olej ošetřuje artritidu
  8. 18) Hroznový olej snižuje vysoký krevní tlak
  9. 19) Hroznový olej ošetřuje kognitivní poruchy včetně demence a Alzheimerovy choroby
  10. 20) Hroznový olej ošetřuje příznaky astmatu
  11. 21) Hroznový olej zlepšuje pevnost kostí
  12. 22) Hroznový olej odstraňuje otoky po operaci
  13. 23) Hroznový olej podporuje krevní oběh
  14. 24) Hroznový olej zlepšuje vidění
  15. 25) Hroznový olej podporuje orální zdraví
  16. 26) Hroznový olej zlepšuje funkci ledvin
  17. 27) Olej z hroznového semene proti erektilní dysfunkci
  18. 28) Hroznový cukr zvyšuje hladinu testosteronu
  19. 29) Hroznový olej je účinný při léčbě HIV
 4. Co dělat, pokud se chystáte užívat hroznový olej
 5. Co nedělat, pokud se chystáte užívat hroznový olej

Hroznový olej pro pleť a jeho kosmetické účinky na pokožku

1) Hroznový olej podporuje zdraví kůže

Hroznový olej na pleť je jedním z nejlepších olejů pro léčbu kožních onemocnění a podporuje celkové zdraví kůže. Nejen, že je bohatý na fenolové sloučeniny a vitamíny, ale také má antioxidační, protizánětlivé a antimikrobiální účinky.

Hroznový olej je také zdrojem sloučeniny zvané kyselina linolová, která je v péči o pleť číslem jeden. Kyselina linolová, která je polynenasycená omega-6 mastná kyselina, je považována za esenciální mastnou kyselinu. Je esenciální, protože tělo není schopno ji syntetizovat, a proto musí být aplikována lokálně nebo skonzumována. Tělo používá tuto kyselinu uvnitř buněčných membrán a pokud má tělo nedostatek kyseliny linolové, jsou struktury buněčné membrány ohroženy. Pokud buněčná membrána přestane fungovat, nastanou mnohé kožní problémy, jakož i mnoho jiných zdravotních problémů.

Kyselina linolová je prostě nepostradatelná pro naši pokožku a pokud toužíte po zářivé pleti, určitě budete potřebovat tuto esenciální mastnou kyselinu.

2) Hroznový olej zpomaluje příznaky stárnutí

Hroznový olej pomáhá oddálit běžné příznaky stárnutí, jako jsou vrásky a visící pokožka. Tento olej je totiž bohatý na antioxidanty, které vám pomohou v zbavení se volných radikálů, které jsou efektivní v rozbíjení kolagenu v pokožce. Kolagen, který je nezbytný pro udržení elasticity pokožky a pro odstranění mrtvých buněk pokožky, také udržuje mladistvý vzhled pokožky. Hroznový olej obsahuje antioxidanty, nazývané flavonoidy, které jsou významně důležité na zpomalení procesu stárnutí. Tento olej má také adstringentní vlastnosti, které spevňují pleť a dávají jí mladistvý vzhled.

Tip: Vlijte si trochu hroznového oleje do dlaně a aplikujte na obličej, předtím než půjdete spát. Nezapomeňte použít olej pod očima. Olejem jemně masíruje pokožku na několik minut.

3) Hroznový olej poskytuje ochranu před slunečním zářením

Hroznový olej je účinný i v boji proti spálení od slunce, způsobenému ultrafialovým zářením a při citlivé pleti, a navíc poskytuje pleti přírodní ochranu před slunečním zářením.

Protizánětlivý účinek vitamínu E, jehož je v hroznovém oleji hojně, pomáhá předcházet kožním zánětům, způsobeným vystavením se UV záření. Přestože se nedoporučuje používat k ochraně pokožky před slunečním zářením pouze hroznový olej, je to dostatečná denní ochrana pokožky obličeje.

4) Hroznový olej pleť hydratuje

Hroznový olej je skvělým hydratačním přípravkem, protože snadno proniká do pokožky. Snadnost, s jakou se tento olej vstřebává, pomáhá zajistit, aby antioxidanty v tomto oleji pronikaly hluboko pod vrchní vrstvu pokožky. Vitamin E je také účinný při léčbě dermatitidy a suché kůže. Hroznový olej podporuje účinnou absorpci tohoto vitaminu.

5) Hroznový olej zabraňuje akné

Protizánětlivé a antimikrobiální účinky hroznového oleje také pomáhají v léčbě akné. Tento olej je totiž nekomedogenní, což znamená, že neucpává póry. Díky hydrataci s hroznovým olejem nahradíte na pokožce maz, který se přirozeně vylučuje. Bakterie způsobující akné se živí těmito kožními mastmi a pokud jsou nahrazeny hroznovým olejem, jejich spotřeba je přerušena. Tento olej také bakterie zabíjí, takže pomocí hroznového oleje se víte zbavit folikulových infekcí. Protože tento olej má protizánětlivé účinky, jeho hydratace snižuje bolestivé vyrážky.

6) Hroznový olej pomáhá s váčkami pod očima

Hroznový olej je také účinný při léčbě váčků pod očima. Váčky pod očima, taktéž známé jako oteklé oči, vznikají v důsledku stárnutí. Stres, nedostatek spánku, nezdravý životní styl a únava také způsobují jejich rozvoj. Účinky hroznového oleje jsou efektivním lékem na vačky pod očima.

Tip: Vlijte si malé množství hroznového oleje do dlaně a jemně vmasírujte do pleti obličeje a pokožky. Můžete také přidat do másla a aplikovat na kůži.

Olej z hroznových semen a jeho účinky na zdraví vlasů

7) Hroznový olej podporuje zdraví vlasů

Jedním z nejběžnějších problémů lidí po celém světě je předčasné vypadávání vlasů. Je běžné, že lidé jsou plešatí už před čtyřicítkou. Pokud jste jedním z těchto lidí, můžete najít řešení v hroznovém oleji. Olej z hroznových semen zabraňuje předčasnému vypadávání vlasů.

Olej z hroznových semen zabraňuje vypadávání vlasů, což je spojeno s věkem. Podporuje přísun krve do vlasových folikulů, čímž podporuje růst vlasů. Jeho antioxidační účinky také zabraňují vypadávání vlasů. Kyselina linolová a vitamin E obsažené v hroznovém oleji jsou účinnými složkami, které podporují celkové zdraví vlasů. Tokotrienoly z rodiny vitamínu E jsou silnými antioxidanty, které zase pomáhají v zmenšení rizika alopecie nebo vypadávání vlasů, které je způsobeno tímto autoimunitním onemocněním kůže.

8) Hroznový olej brání vzniku lupů

Hroznový olej si také dokáže poradit s lupy. Svědivá a šupinatá pokožka hlavy může být často způsobena nedostatkem kyseliny linolovovej, při kterém se poškozují buněčné membrány v pokožce hlavy a kožní buňky se tím odlupují. Hroznový olej doplňuje a vyživuje kožní buňky v pokožce hlavy a předchází lupům. Tento olej je také antimikrobiální, takže si dokáže snadno poradit s bakteriemi, které mohou způsobit lupy.

9) Hroznový olej hydratuje suchou a svědící pokožku hlavy

Zmínili jsme výše pozitivní účinky hroznového oleje na obličej a kůži a pokožka hlavy není výjimkou. Hroznový olej je účinným přípravkem pro domácí a suchou pokožku.

10) Hroznový olej podporuje růst vlasů a silné vlasy

Hydratační účinky hroznového oleje umožňují antioxidantům a vitamínu E proniknout hluboko pod vrchní vrstvu vlasové pokožky, a tak jak tyto sloučeniny vyživují kožní buňky, vyživují také vlasové folikuly, a tím podporují růst silných vlasů.

Jak používat hroznový olej pro růst vlasů:

Metoda 1

 1. Připravte si asi 5 lžící hroznového oleje a přidejte je ke 2 lžičkám levandulového oleje nebo rozmarínu.
 2. Směs zahřejte a naneste na pokožku hlavy nebo na vlasy. Aplikujte olej od vlasových kořenů ke koncům. Po nanesení pokožku hlavy jemně masírujte několik minut.
 3. Nechte působit asi 30 minut, dokud se olej nevstřebá. Můžete nechat své vlasy odkryté nebo je překrýt ručníkem.
 4. Důkladně opláchněte vlasy. V případě potřeby můžete také použít jemný šampon.

Metoda 2

 1. Zahřejte 4 lžíce hroznového oleje.
 2. Navlhčete vlasy.
 3. Použijte teplý olej na vlhké vlasy.
 4. Po 20 minutách umyjte vlasy teplou vodou a poté studenou vodou.

Zopakujte jednu z těchto metod dvakrát týdně pro dosažení nejlepšího výsledku.

Zdravotní účinky hroznového oleje

11) Hroznový olej podporuje zdraví srdce

Hroznový olej podporuje zdraví srdce zvýšením hladiny dobrého cholesterolu a snížením toho špatného. Antioxidační účinky tohoto oleje pomáhají předcházet poškození krevních cév a zabraňují vysokému krevnímu tlaku. Díky hroznovému oleji snížíte také riziko kardiovaskulárních onemocnění a anginy pectoris. Proanthocyanidin v hroznovém oleji je silný antioxidant, který zabraňuje abnormálnímu srážení krve a tím i mrtvici.

Doporučuje se, abyste užívali asi 300 mg hroznového oleje denně po dobu 12 týdnů, abyste dosáhli optimálních výsledků. Dávku můžete také rozdělit na dvě dávky denně.

12) Hroznový olej je účinný u cukrovky a chorob s ní spojených

Diabetes, jedno z nejčastějších onemocnění, a související zdravotní problémy mohou být zmírněny pomocí hroznového oleje. Hladiny cukru v krvi a hladiny glukózy v krvi jsou kontrolovány u pacientů s diabetes mellitus užívajícími hroznový olej. Sloučenina nazývaná proanthocyanidin, která se nachází v hroznovém oleji, má za úkol kontrolu hladiny cukru v krvi. Tento olej také zpomaluje trávení a absorpci sacharidů, čímž snižuje riziko zvýšené hladiny glukózy v krvi.

Hroznový olej také snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění u pacientů s cukrovkou 2. typu. Pomáhá také s rychlejších hojením vředů na nohách, které vznikají v důsledku gangrény u lidí s cukrovkou.

Pro správné dávkování u diabetiků konzultujte užívání u odborníka.

13) Hroznový olej posiluje imunitu

Hroznový olej je imunitní podpora. Proanthocyanidin v hroznovém oleji pomáhá s produkcí glutationu, silného antioxidantu, který posiluje imunitní systém. Pravidelné užívání hroznového oleje chrání tělo před viry, infekcemi a jinými škodlivými vlivy.

Extrakt z hroznového oleje posiluje Th2, což je jedna ze dvou složek imunitního systému. Pozor! Th2 dominantní lidé by se měli užívání extraktu hroznového oleje vyvarovat, protože může vést k nerovnováze obou složek imunitního systému.

14) Hroznový olej ošetřuje křečové žíly

Hroznový olej pomáhá posílit stěny žil, a tím zvýšit cirkulaci krve, a právě proto je efektivním domácím přípravkem na křečové žíly. Proanthocyanidin v hroznovém oleji pomáhá zmírnit otok na nohách, ke kterému dochází v důsledku křečových žil. Hroznový olej také pomáhá omezit únik tekutin a opravit poškozené krevní cévy, aby se zvýšil krevní oběh.

Tip: Masírujte si nohy olejem denně po dobu několika minut.

Pozor! Lidé, kteří užívají přípravky na ředění krve a jiné léky, by se měli poradit se specialistou o dávkování hroznového oleje, protože se mohou s některými léky na předpis ovlivňovat.

15) Hroznový olej léčí a zabraňuje rakovině

Hroznový olej je považován za silnější alternativu léčby rakoviny než chemoterapie. Nejlepším příkladem použití hroznového oleje je to, že nemá nežádoucí vedlejší účinky. Proanthocyanidin v hroznovém oleji je vysoce efektivní v ničení rakovinových buněk. Má totiž pod kontrolou látky indukované UVB vyvolávající rakovinu. Hroznový olej také drží na uzdě růst rakovinných buněk, způsobujíc zastavení buněčného cyklu v rakovinných buňkách, a tím předchází jejich růstu.

Hroznový olej se používá k efektivní léčbu rakoviny prsu, kůže, plic, tlustého střeva, žaludku a rakoviny prostaty.

16) Hroznový olej je rychlejší při hojení ran

Hroznový olej vyléčí rány dvěma způsoby. Pomáhá tělu produkovat více látky, která pomáhá v regeneraci poškozených krevních cév a také zvyšuje množství volných radikálů v ráně a volné radikály ničí patogenní bakterie v ráně. Kromě rychlejšího hojení ran, užíváním hroznového oleje způsobíte zhuštění nově vytvořených tkání.

Použijte olej na ránu a nechte absorbovat.

17) Hroznový olej ošetřuje artritidu

Antioxidační, cirkulační a protizánětlivé účinky hroznového oleje pomáhají v zmírnění příznaků artritidy. Hroznový olej bojuje proti zánětu, kontroluje likvidaci volných radikálů a mazání kloubů, aby podpořil jejich pružnost.

Účinnost hroznového oleje při léčbě revmatoidní artritidy byla také potvrzena studiemi. Hroznový olej pomáhá předejít lámavosti kostí a používá se k léčbě osteoporózy.

Doporučuje se užívat 300 miligramů hroznového oleje denně po dobu 21 dní.

18) Hroznový olej snižuje vysoký krevní tlak

Polyfenoly z hroznového semene pomáhají snižovat vysoký krevní tlak. Hroznový olej je účinný jak pro diastolický, tak pro systolický krevní tlak. Je také účinný při snižování krevního tlaku u pacientů s metabolickým syndromem. Metabolický syndrom je onemocnění, u kterého se vyskytuje kombinace různých zdravotních problémů, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka a obezita.

19) Hroznový olej ošetřuje kognitivní poruchy včetně demence a Alzheimerovy choroby

Kognitivní poruchy, jako je Alzheimerova choroba a demence, mohou mít nepříjemný dopad na kvalitu života člověka. Studie potvrdily efektivitu hroznového oleje v podpoře kognitivních funkcí. Hroznový olej také pomáhá oddálit nástup Alzheimerovy choroby. Polyfenoly z hroznových semen jsou silnými antioxidanty, které mohou zabránit nebo oddálit onemocnění, když jsou konzumovány před kognitivní poruchou. Při konzumaci po nástupu Alzheimerovy choroby odstraňuje hroznový olej symptomy, které jsou spojeny s onemocněním.

20) Hroznový olej ošetřuje příznaky astmatu

Hroznový olej je skutečně účinný při léčbě příznaků astmatu. Protizánětlivé účinky proanthocyanidinu obsažené v hroznovém oleji pomáhají léčit alergické příznaky. Hroznový olej totiž snižuje odpor dýchacích cest a výskyt zánětů. Protože také posiluje imunitní systém, snižuje výskyt astmatu.

Některé změny v plicích, jako je snížení velikosti plicního vaku nebo zhuštění alveolární stěny během astmatických záchvatů, jsou eliminovány hroznovým olejem. Proanthocyanidin v hroznovém oleji je silný antioxidant, který pomáhá zvýšit imunitu a poskytuje úlevu od astmatu. Ve srovnání s vitamínem C nebo vitamínem E, které jsou účinné při astmatu, je proanthocyanidin 20 až 50krát silnější, a proto se doporučuje pro léčbu astmatu.

21) Hroznový olej zlepšuje pevnost kostí

Hroznový olej je bohatý na vápník, proto se velmi doporučuje k posílení kostí a k léčbě osteoporózy a kromě toho také podporuje tvorbu kostí. Studie ukazují, že pro zvýšení kostní hustoty jsou účinné hrozny a granátové jablko.

22) Hroznový olej odstraňuje otoky po operaci

Opuch může nastat z mnoha důvodů, od dlouhých hodin stání nebo sedění, hormonálních změn, některých ochorení, až po užívání některých léků. Antioxidační účinky hroznového oleje pomáhají vyléčit chronickou žilní insuficienci, onemocnění, při kterém z důvodu neúčinného fungování žil, které způsobuje náročný tok krve z nohou do srdce, krev zaplavuje nohy.

23) Hroznový olej podporuje krevní oběh

Hroznový olej podporuje krevní oběh, čímž podporuje celkové zdraví. Proanthocyanidin a flavonoidy v hroznovém oleji podporují funkci kapilár, a tím podporují mikrocirkulaci krve. Podporou cirkulaci krve si hroznový olej dokáže poradit s mnoha zdravotními problémy včetně křečových žil a erektilní dysfunkce.

24) Hroznový olej zlepšuje vidění

Proanthocyanidin, potentní antioxidant, který se nachází v hroznovém oleji, snižuje zánětlivé markery, a tím snižuje riziko šedého zákalu. Navíc chrání epiteliální buňky lidských čoček před poškozením způsobeným volnými radikály. Hroznový olej chrání oční nervy a vysoce se doporučuje na prevenci makulární degenerace, běžného důvodu ztráty zraku. Hroznový olej se běžně používá k léčbě šedého zákalu. Je také účinný pro noční slepotu a namáhané oči.

25) Hroznový olej podporuje orální zdraví

Hroznový olej posiluje zuby jejich remineralizací, díky přítomnosti proanthocyanidinu. Tento olej také zmírňuje záněty a poškození způsobené volnými radikály v zubech, čímž podporuje celkové zdraví zubů.

26) Hroznový olej zlepšuje funkci ledvin

Studie potvrdily, že hroznový olej je účinný při léčbě onemocnění ledvin a při podpoře celkového zdraví ledvin. Tento olej zvyšuje rychlost glomerulární filtrace (GF), což je ukazatel funkce ledvin. GF nad 60 je považováno za normální, ale GF méně než 60 vykazuje oslabené zdraví ledvin. Zvýšením GF pomocí hroznového oleje podpoříte funkci ledvin.

Hroznový olej také snižuje proteinurii, stav při kterém moč obsahuje abnormální hladiny bílkovin. Tento olej také zvyšuje hladinu antioxidantů v krvi a zabraňuje zánětu. Pravidelné používání hroznového oleje pomůže pacientům s chronickým onemocněním ledvin předcházet selhání ledvin.

27) Olej z hroznového semene proti erektilní dysfunkci

Hroznový olej dokáže uklidnit tepny v těle, a to zvýšením hladiny oxidu dusnatého. Tímto způsobem se dokáže vyrovnat s erektilní dysfunkcí. Nedostatek oxidu dusnatého v cévním systému je jedním z nejčastějších důvodů vzniku impotence, protože způsobuje erektilní dysfunkci včetně dalších zdravotních problémů. Další příčinou impotence je nízká HDL, jinak známá jako "dobrý" cholesterol. Kyselina linolová v hroznovém oleji pomáhá zvýšit hladiny HDL, a tak bojovat proti impotenci.

28) Hroznový cukr zvyšuje hladinu testosteronu

Testosteron, který je nezbytný pro mužský sexuální a reprodukční vývoj, hraje důležitou roli v mužském zdraví. Nízký testosteron může mít fyzický a psychický účinek na člověka. Hroznový olej je považován za účinný při zvyšování hladiny testosteronu. Proanthokyanidin a prokyanidin v hroznovém oleji podporují oběh, který pomáhá zvýšit hladinu testosteronu. Avšak na potvrzení účinků hroznového oleje na zvýšení hladiny testosteronu jsou zapotřebí ještě další výzkumy.

29) Hroznový olej je účinný při léčbě HIV

Jedním z nejhorších zdravotních stavů, které mohou zničit tělo a mysl, je HIV. HIV však neznamená konec veškeré naděje. Jednou z nejlepších léčiv pro léčbu HIV je hroznový olej. Polyfenoly v hroznovém oleji pomáhají odstranit symptomy HIV. Studie potvrzují při užívání hroznového oleje na léčbu HIV slibné výsledky.

Co dělat, pokud se chystáte užívat hroznový olej

 • Kupujte organický hroznový olej lisovaný za studena. Ujistěte se, že olej neobsahuje chemické přísady.
 • Při nákupu hroznového oleje pro kuchyňské účely se ujistěte, že je označen jako potravina.
 • Pravidelně užívejte pouze po kontrole alergických reakcí.

Co nedělat, pokud se chystáte užívat hroznový olej

 • I když hroznový olej je bezpečný, těhotné nebo kojící ženy by se měly jeho použití vyvarovat.
 • Při použití hroznového oleje může dojít k interferenci s některými léky, jako jsou léky na ředění krve. Proto je vhodné před použitím hroznového oleje jeho užívání konzultovat s odborníkem.
 • Nadměrné používání hroznového oleje může vést k nežádoucím účinkům, jako je bolest hlavy, svědění, nevolnost nebo průjem. Nikdy nepoužívejte olej z hroznových jadérek bez doporučení dávkování od odborníka.
 • Neužívejte hroznový olej, pokud jste alergičtí na hrozny.
29 fantastických účinků hroznového oleje na pokožku, vlasy a celkové zdraví Průměrné hodnocení: 5 (1 hodnoceníe)

Doporučené produkty

Čtěte víc

Blízke témy