Domů / / / Aminokyseliny, biotin a B komp...

Aminokyseliny, biotin a B komplex pro růst vlasů

Poslední úprava 14.09.2017
Sdílet článek

Průměrná pokožka hlavy obsahuje 300 000 folikulů, z nichž z každé roste jeden vlas. 90 procent vlasů vždy roste a 10 procent je v klidové fázi. Vlasy rostou průměrnou rychlostí centimetr za měsíc, nebo třicet centimetrů ročně. Denně vypadne od 50 do 100 vlasů. Růst vlasů podporují vitamíny jako B vitaminy, aminokyseliny nebo biotin.

Růst vlasů

Vlasy rostou z folikulů, které jsou zakotveny těsně pod první vrstvou pokožky v dermální vrstvě. Folikul má tvar podobný žárovce a zpravidla produkuje jeden vlas. Na rozdíl od folikulů, jsou vlasy z neživého bílkovinného materiálu. Existují tři stadia růstu vlasů: Anagen nebo aktivní fáze, kdy dojde k růstu vlasů, fáze katagen nebo mezistupeň, a fáze telogen, nebo klidová fáze, kdy nedochází k žádnému růstu vlasů. Po těchto cyklech, vlasy vypadávají, a cyklus se opakuje.

Aminokyseliny

Aminokyseliny jsou stavebními materiály bílkovin. Vlasy se skládají částečně z keratinu, což je kompilace různých vláknitých bílkovin, včetně aminokyselin cysteinu a methioninu. Cystein je neesenciální aminokyselina, což znamená, tělo je schopné vyrábět a skladovat jej. Methionin je esenciální aminokyselina, což znamená, že ji musíte získat z potravin jako je maso, ryby a mléčné výrobky. Cystein a methionin jsou nezbytné pro růst vlasů, protože tvoří jednu z jejich částí. Metioninové doplňky tedy také mohou pomoci růstu vlasů.

Biotin

Biotin je součástí skupiny B vitaminů. I když je tělo schopné vytvořit ho ve střevním traktu, jeho nedostatek může vést k vypadávání vlasů. Studie publikovaná v časopise Pediatrics v roce 1981 popisuje zdokumentovaný případ dospívajícího chlapce, který konzumoval syrové vejce jako pravidelnou součást své stravy. U chlapce se objevilo vypadávání vlasů a šupinatá kůže. Poté co přestal s konzumací bílek a začal užívat biotinový doplňky výživy, vlasy narostly zpět. Zjistilo se, že vaječné bílky obsahují sloučeninu avidin, která se naváže na biotin a odstraní ho z těla. Mnohé vlasové produkty obsahují biotin a je dobré doplňovat

Vitamíny B-komplex

Skupina B vitaminů se skládá z biotinu, kyseliny listové, niacinu, kyselina pantotenové, riboflavinu, thiaminu, inositolu, vitaminů B6 a B12. Skupina vitamínů B-komplex je důležitá při trávení tuků, sacharidů a bílkovin, a výroby energie. Vitaminy skupiny B, uvolňují bílkoviny pro použití při stavbě nových tkání a buněk, včetně vlasů. Některé z vitaminů skupiny B jako je například riboflavin, biotin, niacin a inositol však hrají důležitější roli pro zdraví a růst vlasů.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc

Blízke témy