Domů / / Šedivé vlasy

Šedivé vlasy

Poslední úprava 03.04.2023
Sdílet článek

Sůl a pepř, stříbro, cín, uhlí. Jakkoli jim říkáte, šedivé vlasy v určitém okamžiku postihnou každého. Šedivé vlasy se úzce pojí se stárnutím člověka ale jak je to v případě předčasného šedivění vlasů? Proč někteří lidé šedivějí už po dvacítce, zatímco někteří lidé si na stříbrné vlasy počkají až do padesátky?

Předčasné šedivění vlasů

Běloši začínají typicky šedivět po třicítce, Asiaté před čtyřicítkou, černoši po čtyřicítce. Polovina všech lidí má značné množství šedivých vlasů ještě před padesátkou. Za předčasné šedivění u bělochů se považuje šedivění před dvacítkou a před třicítkou u černochů.

Zdravotní problém?

Šedivění samo o sobě, až na vzácné výjimky, neznamená, že máte nějaký zdravotní problém. Přesto, co se říká, neprokázalo se, že stres je příčinou šedých vlasů. Dodnes není přesně jasné, proč někteří lidé zešedivěli skoro - určitě zde hlavní roli hrají geny.

Nedostatek vitamínu B - 12 deficit či problémy s hypofýzou nebo štítnou žlázou mohou způsobit předčasné šedivění, který je reverzibilní, pokud dojde k nápravě.

I kouření způsobuje nechtěné zbarvení. V zakouřené místnosti jsou i záclony mnohem žlutší... Kouření změní plíce na černé. A kouření může změnit vlasy na šedivější, než by vám mohlo být milé. Při kouření útočíte na vlastní kůži. Způsobuje vrásky na rukou i na obličeji a ovlivňuje i stav vlasových folikulů.

Příčina šedivění vlasů

Šedivé vlasy byly vždy do určité míry záhadou. Samozřejmě, každý ví, že jako lidé stárnou, vlasy jim šediví. Nicméně až donedávna nikdo opravdu přesně nevěděl, co je příčinou, že vlasy ztratí přirozenou barvu a začnou šedivět.

Výzkum šedivých vlasů

Jedním z důvodů, proč se o šedivých vlasech tak málo vědělo, byl fakt, že se v podstatě ani nikdo nesnažil přijít problému na kořen. Současná doba však tlačí na výzkum i v této oblasti, protože stále více lidí se snaží vypadat mladší. Výzkum tedy přišel na zajímavá fakta.

Peroxid vodíku způsobuje šedivé vlasy

Jak stárneme, množství peroxidu vodíku, který je přítomen v našich vlasech neustále a tělo ho produkuje přirozeně v malém množství, se zvyšuje. Pokud je hodnota peroxidu vodíku vysoká, doslova vybělí vlasy.

Proč se peroxid vodíku zachycuje ve vlasech?

V lidském těle pracuje enzym kataláza, která dokáže peroxid rozložit. S přibývajícím věkem tělo produkuje stále méně tohoto enzymu a ten nestačí rozkládat stoupající množství hydroxidu.

Co dělat s šedivými vlasy?

Zvrátit šedivění vlasů

Ošetření vlasů s cílem zvrátit šedivění by mělo sestávat ze zvýšení produkce enzymu kataláza a také zvýšení produkce melaninu. Tím by se mohlo podařit šedivění vlasů zastavit a v ideálním případě i navrátit šedivým vlasům jejich původní barvu.

Překrytí šedin

Existuje mnoho možností, jak skrýt své šediny. Patří mezi ně:

  • Semi - permanentní nebo demi - permanentní barvy: barva vydrží několik týdnů a je to dobrá volba pro lidi, kteří teprve začínají šedivět.
  • Melír: roztroušené zesvětlené pramínky pomohou šedinám splynout se zbytkem vlasů.
  • Permanentní barva: Kadeřníci ji navrhují používat, když budete mít 45% až 50% šedivých vlasů. Někteří si však kolem obličeje nechávají trochu šedých vlasů.
  • Vlasové přípravky: Pokud si nechcete vlasy nabarvit, ale přesto chcete zakrýt šediny, doporučuje se barva ve spreji, která se smývá šamponem.

Přijměte své šediny

Stále více mladých matek, profesionálů a dokonce i modelek se dobrovolně rozhodnou pro šedivou.

Pokud jste byli mladí, aktivní, zdraví před tím než jste ošedivěli, stále takový budete. Všechno je to jen o tom, jak se k problému postavíte. Pokud se na to díváte jako na další barvu, nebudete se šedé bát.

Tyto jednoduché tipy vám mohou pomoci šedivět se stylem

  • Pokud jste si vlasy obarvili, zvažte světlefialověsivou barvu a módní krátký střih.
  • Přidejte do vlasů melír a použijte toner pro minimalizaci přechodu mezi vaší přirozenou barvou vlasů a předchozím odstínem barvy na vlasy.
  • Zvažte moderní sestřih. Doporučuje se střih s ostřejšími hranami, jako například postupný bob s hladkou ofinou.
  • Použijte žehličku, aby vaše vlasy vypadaly uhlazenější a lesklejší. Šedé vlasy mají tendenci kudrnaté a "žehlička na vlasy jim navrací lesk.
  • Užívejte si svůj život. Krása nezáleží na barvě vlasů. Schopnost užívat si život je to, co dělá ženu opravdu krásnou…

Zdroje

Šedivé vlasy Průměrné hodnocení: 3.9 (13 hodnocení­)

Blízke témy