Domů / / / Hroznový olej - "zdravé j...

Hroznový olej - "zdravé jídlo", které vůbec není zdravé

Poslední úprava 12.04.2023
Sdílet článek

Stejně jako u jiných zaručeně zdravých potravin, i hroznový olej, tedy olej z hroznových semen, pravděpodobně není tak zdravý, že by lidé měli propadat pobláznění. Tvrzení o prospěšnosti jeho konzumace totiž vůbec nejsou podložené výzkumem.

Díky vysokému obsahu polynenasycených tuků a vitamínu E se prodává jako zdravá výživa. Údajně má všechny zdravotní výhody. Zahrnuje schopnost snížit hladinu cholesterolu nebo snížit riziko srdečních onemocnění.

Problém mnoha takzvaných zdravých potravin a zdravých jídel je, že nejsou vůbec zdravé. V některých případech jsou dokonce škodlivé. Podívejme se proto blíže na hroznový olej a pokusme se oddělit fakta od fikce.

Co je hroznový olej a jak se vyrábí?

Hroznový olej je vyroben z jader hroznů, které vznikají jako vedlejší produkt výroby vína. Výroba takového oleje je ve skutečnosti skvělým nápadem z komerčního hlediska. Stovky let producentům vína zůstavaly tuny tohoto nepotřebného vedlejšího produktu - semena hroznů. Díky pokroku a moderním technologiím jsou však nyní schopni extrahovat z těchto jader olej ... což ještě před lety nebylo možné.

Hroznový olej a rostlinné oleje obecně jsou vyráběny v továrnách, kde se extrahují průmyslovým procesem. To zahrnuje vysokou teplotu a různé chemikálie. Například takové toxické rozpouštědlo hexan.

"Zdravější" typy rostlinných olejů jsou takzvané "za studena lisované oleje". Je to mnohem přirozenější způsob, jak extrahovat olej z rostlin nebo semen. (Sicaire, 2015) Pokud na oleji není přesně uvedeno, jak byl vyroben, můžete předpokládat, že byl extrahován za použití hexanu.

Hroznový olej obsahuje málo výživných látek, ale mnoho omega-6 mastných kyselin

Tvrzení o zdravotních přínosech hroznového oleje jsou založeny na údajně vysokém množství živin, antioxidantů a polynenasycených tuků. (Garavaglia, 2016) Ale pozor! Většina živin a antioxidantů (včetně proanthokyanidinu) se v samotném hroznovém oleji nenachází. Potom co prošly jadérka intenzivním chemickým extrakčním procesem, většina dobrých látek byla odfiltrována. Jedinou živinou, která v oleji zůstává v určitém významném množství, je vitamin E. Polévková lžíce obsahuje 3,9 mg vitaminu E, což je 19% doporučené denní dávky. Nicméně pokud vezmeme kalorii po kalorii, není hroznový olej významným zdrojem vitamínu E.

Jiné, mnohem lepší zdroje vitaminu E jsou ořechy, špenát a mnoho dalších. Kromě toho obsahují kromě vitaminu E mnoho dalších užitečných živin.

Složení mastných kyselin v hroznovém oleji je následující:

  • nasycené mastné kyseliny - 10%
  • mononenasycené mastné kyseliny - 16%
  • polynenasycené mastné kyseliny - 70%

Obchodníci však rychle poukáží, že jejich výrobek má pouze nízkou hladinu cholesterolu a "nebezpečných" nasycených kyselin. V posledních letech se však začíná ukazovat, že nasycené kyseliny a cholesterol z jídla jsou vlastně neškodné. Obvinění z upchávání tepen jsou dnes již považována za mýtus.

Jedno z tvrzení o hroznovém oleji je však pravda. Hroznový olej obsahuje mnoho polynenasycených tuků. Je třeba poznamenat, že existují dva hlavní typy polynenasycených tuků - omega-3 a omega-6. Oba typy musí mít člověka v jisté rovnováze, pak mohou udržovat optimální zdraví. Většina lidí konzumuje příliš málo omega-3 a příliš mnoho omega-6. A podle několika studií příliš mnoho omega-6 vede ke špatnému zdraví a nemocem. A jak bylo zjištěno, hroznový olej obsahuje převážně omega-6 mastné kyseliny, což je ten špatný druh. (Russo, 2009; Patterson, 2012; Su, 2017)

V některých případech hroznový olej obsahoval škodlivé množství PAH (polycyklické aromatické uhlovodíky), což je známý karcinogen.

Když to tedy shrneme, na hroznovém oleji není nic dobrého nebo zdravého. Všechny informace o něm vypadají zatím negativně.

Vliv hroznového oleje na zdraví

Zatím nebyl publikován žádný výzkum týkající se vlivu hroznového oleje na člověka. Je však velmi podobný jiným rostlinným olejům - například sojový olej, kukuřičný olej či saflorový olej. Zdravotní účinky hroznového oleje budou proto velmi podobné těmto olejům. Obsah mastných kyselin a živin je podobný. Problémem je, že mnoho studií ukazuje, že tyto oleje mají škodlivé účinky na člověka.

Je pravdou, že rostlinné oleje dokáží snížit LDL cholesterol, v tomto případě to ale neznamená snížení rizika onemocnění srdce. Naopak bylo provedeno několik kontrolovaných testů, kdy uvedené oleje riziko onemocnění srdce u lidí zvýšily.

Existuje také výzkum, podle něhož množství omega-6 v buněčných membránách (a hroznový olej obsahuje velmi mnoho omega-6) pozitivně koreluje s rizikem srdečních onemocnění. Existují také studie, ve kterých významný příjem omega-6 zvyšuje zánět v těle, což potenciálně zvyšuje riziko různých typů onemocnění. (Irandoost, 2013; Moret, 2000)

Lze proto říci, že oleje extrahované z jader rostlin jsou extrémně nezdravé. Přes to, co mohou tvrdit někteří lidé. A hroznový olej obsahuje ještě větší množství omega-6 mastných kyselin než jiné rostlinné oleje.

Je hroznový olej vhodný na vaření?

Hroznový olej má vysoký bod kouře (bod zadymení). Proto se doporučuje jako dobrá volba pro vaření při vysoké teplotě, například vysmážení.

Ale toto vychází z obrovského omylu. Kouřový bod oleje neurčuje, zda se má nebo nemá používat k vaření. Mnohem důležitější je počet dvojných vazeb v molekulách mastných kyselin. Polynenasycené tuky se nazývají poly (poly = mnoho), protože obsahují mnoho dvojných vazeb. Tyto dvojité vazby jsou reaktivní a při zahřátí zvyknou reagovat s kyslíkem. To vytváří škodlivé sloučeniny a volné radikály. (Grootveld, 2001; Ng, 2014) A protože hroznový olej obsahuje tak neuvěřitelně mnoho polynenasycených tuků, je skutečně jedním z nejhorších olejů, který můžete použít na vaření.

Nejkvalitnějšími oleji pro vaření jsou ty, které obsahují převážně nasycené tuky - například máslo nebo kokosový olej. Nemají dvojité vazby, takže když jsou zahřáté, je méně pravděpodobné, že reagují s kyslíkem.

Hroznový olej je pro vlasy a kůži prospěšný - ale neměl by se jíst

Hroznový olej není úplně špatný. Existuje mnoho lidí, kteří tvrdí, že je dobrý pro hydrataci vlasů a pokožky. Používá se také pro masáže a aromaterapii. Z tohoto důvodu může být hroznový olej při lokálním použití přínosný.

Ale neměli byste ho jíst. Na konzumaci není moc zdravý. Obsah vitaminů E není ohromný, pokud se podíváte na vysoký obsah kalorií. Navíc většina antioxidantů z jadérek hroznů se nedostává do oleje. Zůstává tedy vysoce rafinovaný olej plný zánět vyvolávajících, na škody náchylných omega-6 mastných kyselin, kterých lidé získávají ze stravy ještě víc než dost. Pokud vám tedy jde o dobrý zdravotní stav, vyhněte se v kuchyni oleji z hroznů.

Zdroje

  • GARAVAGLIA, J. a kol., 2016. Grape Seed Oil Compounds: Biological and Chemical Actions for Health. Nutrition and metabolic insights [online]. Aug, (9), 59-64 [cit. 4.9.2017]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4988453/
  • GROOTVELD, M. a kol., 2001. Health effects of oxidized heated oils [Abstrakt]. Journal of Foodservice [online]. Oct, 13 (1), 41-55 [cit. 4.9.2017]. Abstrakt získaný z: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1111/j.1745-4506.2001.tb00028.x
  • IRANDOOST, P. a kol., 2013. Does grape seed oil improve inflammation and insulin resistance in overweight or obese women? [Abstrakt]. International journal of food sciences and nutrition [online]. Sep, 64 (6), 706-710 [cit. 4.9.2017]. Abstrakt získaný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23506314/
  • MORET, S. a kol., 2000. Processing effects on the polyaromatic hydrocarbon content of grapeseed oil [Abstrakt]. Journal of the American Oil Chemists´ Society [online]. Dec, 77 (12), 1289-1292 [cit. 4.9.2017]. Abstrakt získaný z: https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs11746-000-0203-5
  • NG, C.Y. a kol., 2014. Heated vegetable oils and cardiovascular disease risk factors [Abstrakt]. Vascular pharmacology [online]. Apr, 61 (1), 1-9 [cit. 4.9.2017]. Abstrakt získaný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24632108
  • PATTERSON, E. a kol., 2012. Health implications of high dietary omega-6 polyunsaturated Fatty acids. Journal of nutrition and metabolism [online]. 539426 [cit. 4.9.2017]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3335257/
  • RUSSO, G.L., 2009. Dietary n-6 and n-3 polyunsaturated fatty acids: from biochemistry to clinical implications in cardiovascular prevention [Abstrakt]. Biochemical pharmacology [online]. Mar, 77 (6), 937-946 [cit. 4.9.2017]. Abstrakt získaný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19022225
  • SICAIRE, A.G. a kol., 2015. Alternative bio-based solvents for extraction of fat and oils: solubility prediction, global yield, extraction kinetics, chemical composition and cost of manufacturing. International journal of molecular sciences [online]. Apr, 16 (4), 8430-8453 [cit. 4.9.2017]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4425090/
  • SU, H. a kol., 2017. Dietary linoleic acid intake and blood inflammatory markers: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trial [Abstrakt]. Food and function [online]. Sep, 8 (9), 3091-3103 [cit. 4.10.2017]. Abstrakt získaný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28752873
Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy