Domů / / / Jak rostou vlasy – vlasový cyk...

Jak rostou vlasy – vlasový cyklus

Poslední úprava 07.10.2016
Sdílet článek

Vlasy rostou u každého člověka v cyklech, které nazýváme - anagen, katagén a telogen. Jsou to fáze růstu, odpočinku a vypadávání a vlasové folikuly nimi opakovaně procházejí po celý život člověka. U zdravého člověka bývá až do 90% vlasových folikulů v růstové fázi, 10 -14% ve fázi odpočinku a 1 - 2% ve fázi vypadávání. Délka cyklu se liší u jednotlivých částí těla. Vlasový cyklus trvá průměrně 3 - 4 roky, zatímco cyklus například u řas trvá pouze 4 měsíce. Toto je také důvod, proč řasy nikdy nemohou narůst do takové délky jako vlasy.

Obsah:

1. fáze – Anagen

Období růstové fáze vlasu za nazývá anagen. Spodní část vlasového folikulu (vlasová cibulka) je uchycena ve vrstvě pokožky (dermis) a přes dermální papilu je napojena na cévy. Buňky zvané karatinocyty a melanocyty se delí ve spodní části vlasového folikulu a stávají se součástí vlasu. Vlas je vytlačován na pokožku tlakem zespodu způsobený množícími se keratinocyty.

Vlas roste rychlostí přibližně 1 cm za měsíc. Fáze růstu může trvat od několika měsíců až po 10 let. Průměrně však trvá 3 roky. Délka růstu vlasu závisí od signálů, které dostává vlasový folikul z okolní pokožky a cév. Buňky, které vytvářejí vlasový folikul, přijímají signály i přes vlákna v mezibuněčné hmotě, které tvoří strukturu pokožky na hlavě. Následuje ďajšia fáze cyklu.

U řas se délka této fáze pohybuje kolem 4 - 7 měsíců.

2. fáze – Katagén

Vlas přestane růst když se ve vlasovém folikulu vyčerpá ložisko buněk, případně dostane signál z cév nebo pokožky. Vlasový folikul začne odumírat a vstupuje tak do fáze zvané Katagen. Tento proces způsobí degeneraci vlasové cibulky. Zbývající buňky vytvoří obal, který obklopuje původní vlas. Během několika týdnů je vlasová cibulka vytažena směrem k povrchu pokožky pomocí mezibuněčných vláken a oddělí se i od dermální papily.

U vlasů se délka této fáze pohybuje kolem 2 - 3 týdnů.

U řas se délka této fáze pohybuje kolem 3 - 4 týdnů.

3. fáze – Telogen

V této fázi jsou pozůstatky vlasové cibulky neaktivní a vlas snadno vypadává. Telogen může trvat 2 - 3 měsíce. Dermální papila však zůstává napojena na zbytky vlasové cibulky a díky vláknům v mezibuněčné hmotě zůstává přenos signálů zachován.

U řas se délka této fáze pohybuje kolem 9 měsíců.

4. fáze - Pozdní telogen

Poslední fáze telogénu trvá několik týdnů. Chemické signály způsobí, že se kolem prázdného folikulu začne vytvářet nový vlasový folikul. Začínají se vytvářet nové keratinocyty a cyklus začíná znovu od začátku od fáze - anagénu. Během této "přechodné" fáze mohou kořenové buňky odumřít a vlasové folikuly ztratí schopnost vytvářet nový vlas (u lidí postižených vypadáváním vlasů).

Jak rostou vlasy – vlasový cyklus Průměrné hodnocení: 3 (2 hodnocení­)

Doporučené produkty

Čtěte víc

Blízke témy