Folikulitida

Poslední úprava 13.01.2023
Sdílet článek

Folikulitida je termín pro ložiskový (fokální) zánět vlasových folikulů. Vypadá jako akné s malými zapálenými kroužky kolem otvoru vlasového folikulu. V počáteční fázi folikulitidy může být vlasové vlákno přítomné, ale jako folikulitida postupuje a zhoršuje se, vlasy často vypadávají. Když je folikulitida silná, zánět je tak intenzivní, že může skutečně trvale zničit vlasové folikuly, takže se vytvoří malé holá místa. (How to...)

Příčiny vzniky folikulitidy

Existují formy folikulitidy, které jsou neinfekční jako například ty, způsobené aplikací olejů a tuků na kůži, které ucpou vlasové folikuly.

Ale folikulitida je obvykle bakteriální infekce. (Folliculitis...)

  • Zvláště běžná je infekce vlasových folikulů způsobená Staphylococcus aureus.
  • "Vanová folikulitida" je způsobena baktéroiu Pseudomonas aeruginosa, která roste v nedostatečně chlorované vodě.
  • Existují i virové, plísňové nebo kvasinkové druhy folikulitidy způsobené Herpes simplex, Herpes zoster, Pityrosporum ovale, Trichophyton rubrum a pod.

Typy folikulitidy

Folikuly se nacházejí po celém těle kromě dlaní, chodidel, rtů a sliznic. Nejhustší jsou právě na vlasové pokožce.

Dva hlavní typy folikulitidy jsou folikulitida povrchová a folikulitida hluboká. Povrchový typ folikulitidy zasahuje jen části folikulů. Hluboká folikulitida postihuje celý folikul a je obvykle mnohem závažnější. (Folliculitis...)

Formy povrchové folikulitidy

  • Bakteriální folikulitida: tento běžný typ se vyznačuje svědivými, bílými, hnisem naplněnými vřídky. Dochází k ní, když se folikul infikuje bakterií, obvykle jde o zmíněný Staphylococcus aureus. Stafylokokové bakterie přitom osidlují pokožku neustále. Problémy však začínají způsobovat až tehdy, když se dostanou do těla řeznou či jinou ranou.
  • Bazénová / vanová folikulitida (Pseudomonas folliculitis): u tohoto typu folikulitidy se objevuje výsev červených, kulatých, svědivých pupínků, a to jeden až dva dny po expozici bakterii, která problém vyvolala. V případě "vanové" folikulitidy jde o bakterii Pseudomonas, ta se nachází na mnoha horkých místech - v teplých vířivkách, vyhřívaných bazénech, na místech, kde nejsou správně nastaveny hladiny pH a chlóru ve vodě.
  • Vyrážka po holení (pseudofolikulitida barbae): v tomto případě jde o podráždění kůže, které vyvolávají vrostlé chloupky. Týká se převážně kudrnatých mužů, kteří se holí nahladko. Tento problém je nejvíce viditelný na obličeji a na krku. Vzniká i po použití vosku či žiletek například v oblasti třísel - svědění po holení může časem zanechávat tmavé zjizvení, keloidy.
  • Folikulitida Pityrosporum: vznikají chronické, červené, svědivé pustuly na zádech a na hrudi, někdy i krku, ramenou, pažích a na obličeji. Tento problém je vyvolán kvasinkovou infekcí. (Folliculitis...)

Formy hluboké folikulitidy

  • Sycosis barbae: týká se mužů, kteří se začali holit.
  • Gram-negativní folikulitida: tato folikulitida se rozvine, pokud užíváte dlouhodobou antibiotickou léčbu akné.
  • Furunkuly a karbunkuly: nastávají, jestliže se folikuly zapálí do hloubky stafylokokovou bakterií. Vřed se obvykle objeví náhle jako bolestivý růžový nebo červený pupínek. Karbunkl je shluk takových vřídků.
  • Eosinofilní folikulitida: tento typ folikulitidy postihuje lidi s HIV / AIDS. Mezi příznaky patří intenzivní svědění, opakující se shluky vřídků a pupínků, které se tvoří v okolí folikulů na obličeji i horní polovině těla. Po zahojení může zůstat postižená pokožka tmavší (hyperpigmentována). Příčina eosinofilní folikulitidy známa není. (Folliculitis...)

Léčba folikulitidy

K léčbě méně rozsáhlé folikulitidy mohou být použity antibiotika pro lokální použití jako bacitracin, mycitracin, nebo neomycin. U závažnějších infekcí nebo pokud je infekce plísňová, mohou být použity perorální antibiotika jako je erytromycin, nebo griseofulvin. (Folliculitis...)

Zdroje

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy