Domů / / / Proč vlasy rostou pouze do urč...

Proč vlasy rostou pouze do určité délky?

Poslední úprava 14.04.2023
Sdílet článek

Zamysleli jste se i vy někdy nad otázkou, proč lidské vlasy narostou pouze do určité délky a pak růst přestanou? Když je následně ostříháte, narostou znovu do své maximální délky?

Délka vlasů je kontrolována délkou anagénovej fáze vlasových folikulů. To, jak dlouho tato fáze trvá, je obecně určováno hlavně genetikou. Může to však být ovlivněno i hormony a dokonce extrémním stresem. A navíc, existuje chemický signál, který v konečném důsledku určuje přesný růstový cyklus vlasů a ochlupení.

Po anagénovej fázi (anagen) přichází katagénová fáze (katagén). Zatím není známo, co spouští katagénovou fázi, ale když se spustí, vnější část kořene přestane být vyživována (krví). Stejně jako buňky, které produkují nové vlasy. Takže vlasy přestávají růst. Tato fáze trvá přibližně tři týdny.

Jako další nastává telogénová fáze (telogen), kdy se folikuly dostávají do klidového stavu, vlas vlastně až na kořínek kompletně odumírá. Během této fáze se vlasy relativně snadno vytáhnou, co se může stát během česání, kartáčování či mytí vlasů. Pokud se ale udrží dostatečně dlouho, vytisknou je eventuálně nové vlasy, když se cyklus znovu začne.

Obvykle mají vlasy, lépe řečeno chloupky na rukou nebo nohou zcela odlišnou anagénovú periodu od vlasů na hlavě. A to je důvod, proč chlupy na nohou nenarostou na 60 centimetrů. Navíc, různí lidé, hlavně díky genetice, mají různou délku anagénovej fáze pro danou část těla. Pro vlasy na hlavě je průměrná délka anagenové fáze přibližně 2 až 7 let. Pro ruce, nohy, obočí a tak dále, trvá tato fáze obvykle pouze 30 až 45 dní. Nicméně v extrémních případech, které jsou velmi ojedinělé, mají někteří lidé anagenovou fázi pro hlavu stejně krátkou jako anagenovou fázi většiny lidí pro ruce a nohy. U těchto lidí rostou vlasy přirozeně pouze o několik centimetrů. Takže během svého života výrazně ušetří na holiči a kadeřníkovi. Platí to i naopak, pokud trvá anagenová fáze pro vlasy na hlavě i desítky let. Oba tyto extrémy jsou však velmi vzácné.

V kterémkoliv čase je 85 až 90 procent vlasů v anagenové fázi, 1 až 2 procenta v katagenové fázi a 10 až 14 procent je v telogenové fázi. Ovšem přílišný stres může způsobit, že se anagenová fáze ukončí předčasně a vlasy rychle přejdou do telogenové fáze, stejně jako 70% porostu těla. Pokud se tak stane, většina vlasů a vlasového porostu, který by měl stále růst, najednou vypadne.

Za normálních okolností můžete získat přibližný odhad, jak dlouho rostou vlasy, tedy jak dlouho trvá vaše anagenová fáze, velmi jednoduše. Stačí, když si danou část vlasů nebudete zastřihávat. Vycházejme z toho, že vlasy nedosáhli své délkové maximum a mohou ještě dále růst. Změřte si délku vlasů, pak přesně o měsíc později měření zopakujte a zaznamenejte si rozdíl. Nyní znáte rychlost růstu vlasů. Obvykle je to 1 cm za každých 28 dní. Takže pokud bez stříhání narostou vaše vlasy maximálně na 40 centimetrů, tak vaše anagénová fáze trvá přibližně 1136 dnů, což je 3,11 roku.

Nyní se podívejme na druhou část naší otázky. Pokud vlasy ostříháme, narostou znovu do maximální délky ... je to proto, že se cyklus začíná znovu a přicházejí nové vlasy, které mohou růst na své maximum. Nakonec nahradí staré vlasy, kterou jsou kratší, než by mohly být, protože jste je ostříhali.

Je tedy jasné, že růst vlasů (tedy jak dlouho rostou vlasy, jak rychle rostou vlasy) je kompletně kontrolován zevnitř, podle toho, co se děje pod povrchem, ve vlasových folikulech. A genetika a hormony jsou primárními faktory, které ovlivňují délku růstu vlasů. A nejsou vůbec ovlivňovány holením či stříháním. Ostříhání v žádném případě nemění rychlost růstu vlasů, nemění se při něm ani barva vlasů.

Pokud tedy chcete ovlivnit kvalitu a růst vlasů, musíte se zaměřit na folikuly a dodat jim všechny živiny, ty nejlepší vitamíny a minerály, které pro zdravý růst potřebují. O samotný vlas i vlasovou pokožku pak pečujte jemně a citlivě.

Proč vlasy rostou pouze do určité délky? Průměrné hodnocení: 3 (1 hodnoceníe)

Čtěte víc

Blízke témy