Domů / / / Typy vypadávání vlasů (alopeci...

Typy vypadávání vlasů (alopecie)

Poslední úprava 21.02.2023
Sdílet článek

Slovo "alopecie" je lékařský termín pro vypadávání vlasů. Alopecie se nevztahuje na jedno konkrétní onemocnění, při kterém vypadávají vlasy - jakákoliv forma vypadávání vlasů je alopecie. Slovo alopecie je latinské, ale pochází z řeckého slova "alopekia", které pochází ze slova alopek, což znamená "liška". V doslovném překladu slovo alopecie (alopekia) je termín vyjadřující svrab u lišek.

Vypadávání vlasů může být způsobeno libovolným množstvím onemocnění, které se odrazí v určité diagnóze. Některé diagnózy mají slovo alopecie ve svém názvu, jako například alopecia areata nebo jizvová alopecie, ale mnohé ne, jako například telogen effluvium.

Alopecie může být vyvolána mnoha faktory od genů po životní prostředí. Zatímco androgenní alopecie (mužské nebo ženské vzorové vypadávání vlasů, zkráceně AGA) je nejčastější forma vypadávání vlasů, dermatologové léčí mnoho lidí i s jinými formami alopecie. Vypadávání vlasů je primárním symptomem několik stovek onemocnění.

Mezi pravděpodobně nejčastější neandrogenní druhy alopecie, které dermatologové léčí, patří telogen effluvium, alopecia areata, dermatofytóza, jizvová alopecie, a ztráta vlasů v důsledku příliš velkého množství kosmetických zásahů. Ostatní, vzácněji formy vypadávání vlasů, může být obtížné diagnostikovat a někteří pacienti mohou na správnou diagnózu čekat měsíce i roky a podstoupit množství konzultaci s mnoha dermatology, dokud najdou takového, který zná jejich onemocnění. Kromě toho, při vzácných onemocněních je jen malá motivace provést výzkum a vyvinout léčbu. Častokrát, i když je určena správná diagnóza, dermatolog nemůže nabídnout pacientovi žádnou léčbu onemocnění.

Výzkum biologie a onemocnění vlasů je velmi malá oblast, a dokonce i výzkum androgenní alopecie je poměrně omezený. Před zhruba 20 lety studovalo vlasy významnějším způsobem jen asi 100 lidí na celém světě. V posledních letech jich může být pětkrát tolik. Je to stále malý počet v porovnání s, řekněme, výzkumem diabetu, ale zvyšující se množství výzkumníků zkoumajících biologii vlasů je dobrým znamením a nakonec by mělo vést k lepšímu porozumění a pomoci pro ty, kteří trpí vzácným druhem alopecie.

Mezi současné možnosti léčby alopécie radíme šampony proti vypadávání vlasů, vlasové aktivátory, vitamínové doplňky a léky s různými účinnými látkami v závislosti od typu vypadávání vlasů.

Druhy alopecie

Zdroje

Typy vypadávání vlasů (alopecie) Průměrné hodnocení: 5 (2 hodnocení­)

Blízke témy