Domů / / Rakovina prsu

Rakovina prsu

Poslední úprava 15.02.2022
Sdílet článek

Rakovina prsu je druh rakoviny, která se vyvíjí z prsních buněk.

Rakovina prsu se obvykle začíná ve vnitřní výstelce mléčných kanálků nebo laloků, které jsou zásobárny mléka. Zhoubný nádor se může šířit do jiných částí těla. Rakovina prsu, která nastupuje v lalůčcích je známá jako lobulární karcinom, ta která se vyvinula v kanálcích se nazývá duktální karcinom.

Převážná většina případů rakoviny prsu se vyskytuje u žen. Tento článek se zaměřuje na rakovinu prsu u žen. Také máme článek o mužské rakovině prsu.

Rakovina prsu je nejběžnější invazivní rakovinou u žen na celém světě. Představuje 16% všech ženských nádorů a 22,9% invazivních druhů rakoviny u žen. 18,2% všech úmrtí na rakovinu, jak u mužů tak iu žen na celém světě jsou z rakoviny prsu.

Výskyt rakoviny prsu je mnohem vyšší v rozvinutých zemích ve srovnání s rozvojovými. Existuje pro to několik důvodů, i průměrná délka života je jedním z klíčových faktorů. Rakovina prsu je častější u starších žen; ženy v nejbohatších zemích žijí mnohem déle než v nejchudších zemích. Odborníci se domnívají, že různé životní styly a stravovací návyky žen v bohatých i chudých zemích jsou dalšími faktory.

Anatomie ženského prsu

  1. hrudní stěna
  2. prsní svaly
  3. lalůčky (žlázy, které tvoří mléko)
  4. povrch bradavky
  5. dvorec prsní bradavky
  6. trubice mlékovodu, která převáží mléko do bradavky
  7. tuková tkáň
  8. kůže

Zralá žena má prsa složené z tuku, pojivové tkáně a tisíců lalůčků - drobných žláz, které produkují mléko. Mléko kojící matky prochází drobnými kanálky (trubkami) a je dodáváno přes bradavky.

Prsy, stejně jako jakékoli jiné části těla, se skládají z miliard mikroskopických buněk. Tyto buňky se množí spořádaně - nové buňky jsou vyrobeny aby nahradili ty, které odumírají.

Při rakovině se buňky nekontrolovatelně množí a je jich příliš mnoho, postupně stále více a více.

Rakovina, která začíná v mléčných trubicích, známá jako duktální karcinom, je nejběžnější typ. Rakovina, která začíná v lalůčcích, známá jako lobulární karcinom, je mnohem méně častá.

Příznaky rakoviny prsu

Příznaky, které pociťuje samotný pacient jsou popsány lékaři nebo zdravotní sestře jako bolest hlavy nebo bolest. Symptom je něco, co pacient a jiní mohou detekovat, například, vyrážku nebo otok.

První příznaky rakoviny prsu jsou obvykle oblast zbytnění tkáně v ženském prsu nebo bulky. Většina bulek nejsou rakovinné; avšak, ženy by se měly dát zkontrolovat gynekologem či specialistou.

Ženy, které detekují některé z následujících příznaků nebo symptomů by to měly oznámit svému lékaři:

  • Bulka v prsu
  • Bolest v podpaží nebo prsu, která se nezdá být součástí období menstruace
  • Jamková nebo zarudlá kůže prsu; jako pomerančová kůže
  • Vyrážka kolem jedné z bradavek (nebo obou)
  • Zduřelá bulka (pevná) v jedném z podpaží
  • Oblast zahuštěného tkáně v prsu
  • Vytékání (někdy může obsahovat krev) z jedné z bradavek
  • Změny ve vzhledu bradavky, může být zapadlá nebo obrácená
  • Změna velikosti nebo tvaru prsu
  • Kůže bradavky nebo prsu se může začít loupat nebo se na ní tvoří šupinky

Dále se podíváme na příčiny rakoviny prsu a jak může být rakovina prsu diagnostikována.

Příčiny rakoviny prsu

Odborníci si nejsou definitivně jisti, co způsobuje rakovinu prsu. Je těžké říct, proč se u jednoho člověka vyvíjí nemoc, zatímco u druhého ne. Víme, že některé rizikové faktory mohou mít dopad na pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu u žen.

Stárnutí

Čím je žena starší, tím vyšší je u ní riziko vzniku rakoviny prsu; věk je rizikový faktor. Více než 80% všech ženských rakovin prsu se vyskytuje u žen ve věku 50 a více let (po menopauze).

Genetika

U žen, které mají blízkého příbuzného, který má / měl rakovinu prsu nebo vaječníků, je větší pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu. Pokud se u dvou blízkých rodinných příslušnících projeví onemocnění, nemusí to nutně znamenat, že zdědili geny, které je činí zranitelnějšími, protože rakovina prsu je relativně obyčejná rakovina.

Ženy, kteří nesou geny BRCA1 a BRCA2 mají výrazně vyšší riziko vzniku rakoviny prsu a / nebo rakoviny vaječníků. Tyto geny mohou být dědičné. TP53, další gen, je také spojován s vyšším rizikem rakoviny prsu.

Historie rakoviny prsu

Ženy, které měly rakovinu prsu, a to i neinvazivní rakovinu, mají větší pravděpodobností znovu dostat nemoc, ve srovnání s ženami, které nemají žádnou historii tohoto onemocnění.

Určité typy prsních bulek

U žen, které měly některé typy benigních (nezhoubných) bulek na prsou, je větší pravděpodobnost vzniku rakoviny později. Příklady zahrnují atypické duktálne hyperplazie nebo lobulární karcinom in situ.

Hustá prsní tkáň

Ženy s hustou prsní tkání mají větší pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu.

Vystavení se estrogenu

Ženy, kterým začala menstruace dříve nebo vstoupili do menopauzy později než obvykle, mají vyšší riziko vzniku rakoviny prsu. Je to proto, že jejich těla byly vystaveny estrogenem po delší dobu. Vystavení se estrogenu začíná během cyklu, a dramaticky klesá během menopauzy.

Obezita

Po menopauze mohou mít ženy s nadváhou a obézní vyšší riziko vzniku rakoviny prsu. Odborníci říkají, že u obézních žen jsou vyšší hladiny estrogenů v menopauze, které mohou být příčinou vyššího rizika.

Výška

Vyšší ženy mají o něco větší pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu, jako nížší ženy, ve srovnání s průměrnými. Odborníci si však nejsou jisti příčinou.

Konzumace alkoholu

Čím více alkoholu žena pravidelně pije, tím vyšší je u ní riziko vzniku rakoviny prsu. Odborníci uvádějí, že pokud chce žena konzumovat alkohol, neměla by přesáhnout hranici jednoho alkoholického nápoje denně.

Ozáření

Podrobení se rentgenu a CT vyšetření může nepatrně zvýšit u žen riziko vzniku rakoviny prsu. Vědci z centra pro výzkum rakoviny zjistili, že ženy, které byly léčeny radiací na hrudi pro rakovinu v dětství, mají vyšší riziko vzniku rakoviny prsu.

HST (hormonální substituční terapie)

Obě formy, kombinované a pouze samotná terapie estrogeny, může nepatrně zvýšit u žen riziko vzniku rakoviny prsu. Kombinovaná HST způsobuje vyšší riziko.

Některé zaměstnání

Francouzští vědci zjistili, že ženy, které pracovaly v noci před prvním těhotenstvím měli vyšší riziko, že se u nich časem vyvine rakovina prsu.

Kanadští vědci zjistili, že některá pracovní místa, a to zejména ty, které přivádějí lidské tělo do styku s možnými karcinogeny a endokrinními disruptory, jsou spojeny s vyšším rizikem vzniku rakoviny prsu. Jako příklady lze uvést bar / hazardní hry, výroba plastů pro automobilový průmysl, kovoobrábění, potravinářský průmysl a zemědělství. Tyto závěry byly zveřejněny v listopadu 2012, ve vydání Environmental Health.

Prsní implantáty mohou podmínit přežití rakoviny prsu

Ženy, které mají kosmetické prsní implantáty a rozvíjející se rakovinu prsu mohou mít vyšší riziko předčasného úmrtí z nemoci ve srovnání s jinými ženami. Vyhlásili vědci z Kanady v květnu v roce 2013.

Tím se zaměřil na přezkoumání dvanácti hodnocených článků o pozorovacích studiích, které byly provedeny v Evropě, USA a Kanadě.

Odborníci už dlouho uvažovali, zda by mohly kosmetické prsní implantáty ztížit rozpoznání zhoubného nádoru v raném stádiu, protože vytvářejí stíny na mamografu.

V této poslední studii autoři zjistili, že žena s kosmetickými implantáty má 25% vyšší riziko, že jí bude diagnostikována rakovina prsu, již v pokročilém stadiu nemoci, ve srovnání s pacienty bez implantátů.

Vědci uvádějí, že ženy s kosmetickými prsními implantáty, které jsou diagnostikovány s rakovinou prsu mají o 38% vyšší riziko úmrtí na toto onemocnění, ve srovnání s pacienty s diagnózou stejné nemoci, které nemají implantáty.

Invazivní a neinvazivní typy rakoviny prsu

  • Invazivní karcinom prsu - rakovinné buňky se vymaní z vnitřní strany laloků nebo kanálků a napadnou sousední tkáně. S tímto typem rakoviny, mohou abnormální buňky dosáhnout lymfatické uzliny, a nakonec proniknout do jiných orgánů (metastázy), jako jsou například kosti, játra a plíce. Abnormální (rakovinné) buňky mohou cestovat přes krevní řečiště nebo lymfatický systém do jiných částí těla; a to buď na začátku nemoci, nebo později.
  • Neinvazivní karcinom prsu - mluvíme tehdy, když je rakovina stále uvnitř svého místa původu a nepropukla ven. Lobulární karcinom in situ je pojmenování rakoviny, která je stále uvnitř lalůčků, zatímco duktální karcinom in situ, znamená, že je ještě v mléčných kanálcích. "In situ" znamená "ve svém původním místě". Někdy se tento typ rakoviny prsu nazývá "Předrakovinové"; to znamená, že i když se abnormální buňky nešíří mimo místa původu, mohou se nakonec vyvinout do invazivního karcinomu prsu.

Diagnostikování rakoviny prsu

U žen je obvykle diagnostikována rakovina prsu po rutinním screeningu rakoviny prsu, nebo informováním svého lékaře po detekci určitých příznaků a symptomů.

Pokud žena zjistí některý z příznaků rakoviny prsu a příznaků popsaných výše, měla by to okamžitě oznámit svému lékaři. Lékař, častokrát praktický lékař, bude v prvním stupni provádět fyzikální vyšetření, a pak pacienta odkáže ke specialistovi, pokud si myslí, že je třeba další posouzení.

Příklady diagnostických testů a postupů pro rakoviny prsu

1) Kontrola prsou

Lékař bude kontrolovat obě prsa pacienta, zamíří se na bulky a další možné abnormality, jako jsou zapadlé bradavky, výtok z bradavek nebo případné změny tvaru prsu. Pacient bude požádán, aby seděl / stál s rukama v různých polohách, například nad hlavou a bocích.

2) Mamogram

Běžně se používá pro screening rakoviny prsu. Pokud se zjistí, něco neobvyklého, lékař může nařídit diagnostický mamogram.

Screening rakoviny prsu se stal v posledních letech kontroverzním tématem. Experti, profesních orgánů a skupin pacientů se v současnosti nemohou dohodnout na tom, kdy by se měl začít mamografický screening a jak často se může podstupovat. Někteří říkají, že rutinní screening by měl začít, když má žena 40 let, jiní trvají na 50 jako nejlepším věku, a někteří jsou přesvědčen, že pouze vysoce rizikové skupiny by měli mít rutinní screening

Skupina expertů vysvětlila, že screening rakoviny prsu snižuje riziko úmrtí na nemoci. Dodali však, že také vytvoří více případů falešně pozitivních výsledků, následkem čehož ženy zbytečně podstupují biopsii a chirurgické odstranění neškodných nádorů.

V jiné studii provedené vědci z Institutu pro zdravotní postupy a klinické praxe zjistili, že mamografie nesnižuje úmrtnost rakoviny prsu.

3) 2D v kombinaci s 3D mamografii

Výzkumníci zjistili snížení výskytu falešných poplachů, pokud je použita 3D mamografie, pravidelně ve spolupráci s 2D mamografii.

Odborníci vyšetřili 7,292 dospělých žen s průměrným věkem 58 let. Jejich počáteční screening byl proveden pomocí 2D mamografie, a pak přešli na kombinaci 2D a 3D mamografie.

Profesor a tým našli 59 zhoubných nádorů u 57 pacientů. Bylo zjištěno 66% nádorů v obou 2D a kombinované 2D / 3D projekcí. Nicméně, 33% z nich byly detekovány pouze pomocí 2D a 3D kombinace.

Tým také zjistil, že 2D a 3D kombinační projekce byly spojeny s mnohem menším počtem falešných poplachů. Při použití pouze 2D projekce bylo 141 falešně pozitivních, ve srovnání s 73 s využitím 2D a 3D kombinace.

4) Vyšetření prsou ultrazvukem

Tento typ testu může pomoci lékaři rozhodnout, zda je bulka nebo abnormalita pevná hmota nebo cysta naplněná tekutinou.

5) Biopsie

Vzorek tkáně z viditelné abnormality, jako je boule, je chirurgicky odstraněna a pošlou ji do laboratoře k analýze. Pokud se potvrdí, že jsou rakovinné, laboratoř určí o, jaký typ rakoviny prsu se jedná a stupeň rakoviny (agresivity). Vědci z Technické univerzity v Mnichově zjistili, že pro přesnou diagnózu, je třeba odebrat více nádorových míst.

6) MRI (magnetická rezonance) skenování prsu

Barvivo se vstřikuje do pacienta. Tento typ testu pomáhá lékaři určit rozsah rakoviny. Výzkumníci z University of California v San Francisku zjistili, že MRI poskytuje užitečnou informaci o reakci nádoru prsu na předoperační chemoterapii mnohem dříve, než je to možné na základě klinického vyšetření.

Klasifikace rakoviny prsu

Klasifikace popisuje rozsah rakoviny v těle pacienta, a je založena na tom, zda je invazivní nebo neinvazivní, jak velký je tumor, zda se jedná o lymfatické uzliny, v jakém rozsahu a zda se má metastazovat (rozšířit do dalších částí těla).

Stanovení rakoviny je klíčovým faktorem při rozhodování o doporučené možnosti léčby a při určování prognózy pacienta.

Klasifikace je provedena poté, co je diagnostikována rakovina. Chcete-li hodnocení, lékař může nařídit několik různých testů, včetně testů krve, mamogram, rentgen hrudníku, scan kostí, CT nebo PET scan.

Podíváme se na dostupné léčby rakoviny prsu a způsoby, kterými můžete snížit své šance na získání rakoviny prsu.

Rakovina prsu: Léčba a prevence

Při léčbě rakoviny prsu pacienta se bude podílet multidisciplinární tým k léčbě rakoviny prsu. Tento tím se skládá z onkologa, radiologa, chirurga specialistu na rakovinu, specializované zdravotní sestry, patologa, radiologický a rekonstrukční chirurg. Někdy tým může také zahrnovat ergoterapeuta, psychologa, dietologa a fyzioterapeuta.

Tím bude brát v úvahu několik faktorů při rozhodování o nejlepší léčbě pro pacienta, včetně:

  • Typ rakoviny prsu
  • Klasifikace a stupeň rakoviny prsu - jak velký je nádor, zda se rozšířil, a pokud ano, v jakém rozsahu
  • Zda jsou nebo nejsou rakovinné buňky citlivé na hormony
  • Celkový zdravotní stav pacienta
  • Věk pacienta (ať už je po menopauze)
  • Pacientovy vlastní preference

Hlavní možnosti léčby rakoviny prsu mohou zahrnovat:

  • Radiační léčba (radioterapie)
  • Chirurgie
  • Biologická léčba (cílená farmakoterapie)
  • Hormonální terapie
  • Chemoterapie

Chirurgie

  • Lumpektomie - chirurgicky odstraní nádor a malý okraj zdravé tkáně kolem něj. V případě rakoviny prsu, je toto často nazývána prs šetřící operace. Tento typ operace může být doporučen v případě, že nádor je malý a lékař je přesvědčen, že bude snadné ho oddělit od tkáně kolem něj.
  • Mastektomie - chirurgické odstranění prsu. Jednoduchá amputace prsu zahrnuje odstranění žláz, mlékovodu, tukové tkáně, bradavky, dvorce a některé kůže. Radikální mastektomie znamená také odebrání svalu hrudní stěny a lymfatických uzlin v podpaží.
  • Biopsie sentinelové uzliny - jedná se o chirurgické odstranění lymfatických uzlin. Jestliže rakovina prsu dosáhla lymfatické uzliny, může se dále šířit prostřednictvím lymfatického systému do jiných částí těla.
  • Rozbor axilárních uzlin - když se zjistí, že používání ověřovacích uzlina obsahuje rakovinné buňky, může lékař doporučit odstranit několik lymfatických uzlin v podpaží.
  • Chirurgie rekonstrukce prsů - řada chirurgických postupů, jejichž cílem je obnovovat prsa tak, že vypadají jako je to jen možné, stejně jako ostatní zdravé prsa. Tento postup se může provádět ve stejné době jako mastektomie. Chirurg může použít prsní implantát, nebo tkáně z jiné části těla pacienta.
  • Radiační léčba (radioterapie)

Kontrolované dávky záření jsou zaměřeny na nádor a mají zničit nádorové buňky. Obvykle se radioterapie používá po operaci, jakož i chemoterapie na zničení rakovinných buněk, které mohou být případně v okolí. Většinou se radioterapie vyskytuje asi jeden měsíc po operaci nebo chemoterapii. Každé sezení trvá několik minut; pacient může vyžadovat tři až pět sezení týdně po dobu tří až šesti týdnů.

Podle typu rakoviny prsu ženy se rozhodne, jaký typ radioterapie musí podstoupit. V některých případech není nutná radioterapie.

Typy radiační terapie zahrnují

  • Radioterapie prsu - po lumpektomii, záření je zaměřeno na zbývající prsní tkáň
  • Radioterapie hrudní stěny - aplikuje se po mastektomii
  • Podpora prsu - vysoce dávka radioterapie se aplikuje na místo, kde byl nádor chirurgicky odstraněn. Vzhled prsu může být změněn, a to zejména v případě, že jsou prsa pacienta velké.
  • Radioterapie Lymfatických uzlin - záření je zaměřeno na podpaží a okolí, jeho úkolem je ničit rakovinné buňky, které dosáhly lymfatické uzliny
  • Brachyterapie u karcinomu prsu - pacienti s časným stadiem karcinomu prsu u mléčných kanálků, pokud není rozšířený, se jeví jako nadějní při podstoupení brachyterapie prsu. Tatoí léčba se podává pacientům poté, co byli podrobeni zákroku lumpektomii. Ženy, které obdržely podporu na bázi brachyterapie prsu měly nižší opakování hodnot, jakož i menší a méně závažné nežádoucí účinky.

Vedlejší účinky radioterapie mohou zahrnovat únavu, lymfedému, ztmavnutí kůže prsu a podráždění pokožky prsou.

Chemoterapie

Adjuvantní chemoterapie

Léky, které jsou používány k zabíjení rakovinných buněk se nazývají cytostatika. Onkolog může doporučit chemoterapii, pokud existuje vysoké riziko vzniku rakoviny recidivy nebo šíření rakoviny v těle.

Neoadjuvantní chemoterapie

V případě, že nádory jsou velké, může být chemoterapie podávána před chirurgickým zákrokem. Cílem je zmenšit nádor, takže jeho odstranění je jednodušší.

Chemoterapie může být také podávána v případě, že se rakovina metastazuje - šíří do jiných částí těla. Chemoterapie je také užitečná při snižování některých symptomů způsobených rakovinou.

Chemoterapie může pomoci zastavit produkci estrogenu. Estrogen může povzbudit růst některých typů rakoviny prsu.

Vedlejší účinky chemoterapie mohou zahrnovat nevolnost, zvracení, ztrátu chuti k jídlu, únavu, bolesti v ústech, vypadávání vlasů, a mírně vyšší náchylnost k infekcím. Mnohé z těchto nežádoucích účinků mohou být zmírněny léky, které může lékař předepsat. Ženy nad 40 let mohou předčasně vstoupit menopauzy.

Hormonální terapie (terapie hormonálními blokátory)

Hormonální terapie se používá pro nádory prsu, které jsou citlivé na hormony. Tyto druhy rakoviny jsou často označovány jako ER pozitivní (estrogen receptor pozitivní) a PR pozitivní (progesteron receptor pozitivní) typy rakoviny. Cílem je, aby se zabránilo recidivě rakoviny. Léčby hormonálními blokátory se obvykle používají po operaci, ale mohou být použity předem aby zmenšily nádor.

Pokud ze zdravotních důvodů, pacient nemůže podstoupit operaci, chemoterapii nebo radioterapii, hormonální terapie může být jediná léčba, kterou přijme.

Hormonální terapie nebude mít žádný vliv na rakovinu, která není citlivá na hormony.

Hormonální terapie obvykle trvá až pět let po operaci.

Pro hormonální léčbu mohou být použity následující léky:

  • Tamoxifen - brání estrogenu navázat na ER-pozitivní rakovinné buňky. Nežádoucí účinky mohou zahrnovat změny v obdobích, návaly horka, zvýšení hmotnosti, bolesti hlavy, nevolnost, zvracení, únavu a bolesti kloubů.
  • Inhibitory aromatáz - tento typ léků může být nabídnut k ženám po menopauze. Blokuje aromatázy. Aromatázy pomáhají produkovat estrogen po menopauze. Před menopauzou ženské vaječníky produkují estrogen. Mezi příklady inhibitorů aromatázy patří letrozol, anastrozol a exemestan. Nežádoucí účinky mohou zahrnovat nevolnost, zvracení, únavu, kožní vyrážky, bolesti hlavy, bolesti kostí, bolesti kloubů, ztrátu libida, pocení a návaly horka.
  • Ovariální ablace nebo potlačení - ženám se před menopauzou produkuje ve vaječnících estrogen. Ovariální ablace nebo potlačení zastaví produkci estrogenu ve vaječnících. Ablace se provádí buď prostřednictvím chirurgie nebo radioterapie - vaječníky již nikdy nebudou fungovat a žena vstoupí brzy do menopauzy.

Luteinizační hormon uvolňující hormon agonista (LHRH) lék s názvem goserelin potisků vaječníky. Pacientovi se během léčby zastaví cyklus, ale když po vysazení goserelínu se znovu obnoví. Ženám v menopauze ve věku (cca 50 let) pravděpodobně už nikdy nezačne znovu menstruace. Nežádoucí účinky mohou zahrnovat změny nálady, problémy se spánkem, pocení a návaly horka.

Biologická léčba (cílené léky)

Trastuzumab (Herceptin) - tato monoklonální protilátka cíleně ničí rakovinné buňky, které jsou HER2 pozitivní. Některé buňky karcinomu prsu produkují velké množství HER2 (receptor růstového faktoru 2); Herceptin tento protein zaměří. Možné vedlejší účinky mohou zahrnovat kožní vyrážky, bolesti hlavy a / nebo poškození srdce.

  • Lapatinib (Tykerb) - tento lék se zaměřuje na bílkovinu HER2. Také se používá k léčbě pokročilého metastatického karcinomu prsu. Tykerb se používá u pacientů, kteří neměli dobře reakce na Herceptin. Mezi nežádoucí účinky patří bolest rukou a nohou, kožní vyrážky, vředy v ústech, extrémní únava, průjem, zvracení a nevolnost.
  • Bevacizumab (Avastin) - zabraňuje rakovinným buňkám od získávání nových cév, účinně brání nádoru získávat živiny a kyslík. Nežádoucí účinky mohou zahrnovat městnavé srdeční selhání, hypertenzi (vysoký krevní tlak), poškození ledvin, poškození srdce, krevní sraženiny, bolesti hlavy, a vředy v ústech. I když lék není schválen FDA pro uvedené použití, jej mohou lékaři předepsat "off-label" (rozumí použití přípravku pro jiné léčebné účely, nebo jiným způsobem než jak je uvedeno ve schváleném souhrnu informací o přípravku). Používání tohoto léku na rakovinu prsu je sporné. V roce 2011, FDA prohlásila, že Avastin není ani efektivní, ani bezpečný při rakovině prsu.
  • Nízká dávka aspirinu - pravidelné podávání nízkých dávek aspirinu může ůdajně zastavit růst a šíření rakoviny prsu. Rakovinné kampaně upozorňují, že i když současné výsledky ukazují velký příslib, tento výzkum je ve velmi rané fázi a dosud nebyly prokázány účinky na lidech.

Prevence rakoviny prsu

Změna životního stylu může výrazně přispět ke snížení ženského rizika vzniku rakoviny prsu.

  • Konzumace alkoholu - ženy, které pijí s mírou, nebo nepijí alkohol vůbec, jsou méně náchylné k rozvoji rakoviny prsu ve srovnání s těmi, které pijí pravidelně velké množství. Střídmost znamená ne více než jeden alkoholický nápoj za den.
  • Tělesné cvičení - bylo prokázáno, že cvičení pět dní v týdnu snižuje ženské riziko vzniku rakoviny prsu. Výzkumníci z University veřejného zdraví v Severní Karolíně oznámili, že fyzická aktivita může snížit riziko rakoviny prsu, ať už se jedná o mírné nebo intenzivní, nebo před / po menopauze. Nicméně, značný přírůstek hmotnosti může negovat tyto výhody.
  • Dieta - někteří odborníci tvrdí, že ženy, které dodržují zdravou, dobře vyváženou stravu mohou snížit riziko vzniku rakoviny prsu. "Pravidelný konzument" by měl sníst alespoň 1 nebo 2 porce tučných ryb týdně (tuňák, losos, sardinky, atd)
  • Postmenopauzální hormonální terapie - omezení hormonální terapie může pomoci snížit riziko vzniku rakoviny prsu. Je důležité, aby pacient důkladně diskutoval o výhodách a nevýhodách se svým lékařem.
  • Tělesná hmotnost - ženy, které mají zdravou tělesnou hmotnost mají výrazně nižší pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu, ve srovnání s ženami trpícími nadváhou a obezitou.
  • Ženy s vysokým rizikem rakoviny prsu - lékař může doporučit blokátory estrogenu, včetně tamoxifen a raloxifen. Tamoxifen může zvýšit riziko rakoviny dělohy. Preventivní operace je možnou volbou pro ženy s velmi vysokým rizikem.
  • Vyšetření rakoviny prsu - pacienti by měli diskutovat se svým lékařem, kdy začít s vyšetřením a testy na rakovinu prsu.
  • Kojení - ženy, které kojí / kojily mají nižší riziko vzniku rakoviny prsu ve srovnání s jinými ženami. Tým výzkumníků z University of Granada ve Španělsku v časopise Journal of Clinical Nursing prohlásil, že kojení po dobu nejméně šesti měsíců snižuje riziko časného karcinomu prsu. Platí to jen pro nekuřačky, dodal tým. Zjistili, že matky, které kojily po dobu šesti měsíců nebo déle, a pokud se u nich i vyvinula rakovina prsu, došlo k tomu v průměru o deset let později než u ostatních žen.
Rakovina prsu Průměrné hodnocení: 2 (1 hodnoceníe)

Blízke témy