Domů / / Už nemusíte vypadat unaveně! U...

Už nemusíte vypadat unaveně! Ulevte oteklým očím

Poslední úprava 16.02.2021
Sdílet článek

Může být skličující, pokud se při chystání na důležitou událost podíváte do zrcadla a spatříte, jak na vás hledí unavené, oteklé oči.

Ať už jste či nejste unavený, pravděpodobně nebudete chtít, aby to na vás bylo vidět. Co můžete udělat, abyste ulevili unaveným očím a otok zmírnily? Zde je pár tipů.

Proč míváte oteklé oči?

Oteklé oči mohou někteří lidé považovat za problém kůže, protože tam se projevují. Ve skutečnosti ale jde o něco, co se děje pod kůží. Oblast očí je jednou z nejcitlivějších a nejtenčích míst na naší pokožce. Proto nám toho dokáže hodně prozradit o věcech, které se dějí uvnitř.

Oteklé oči jsou vlastně druhem otoku (edému) nebo zadržování vody, které se projevuje pod očima a může být způsobeno mnoha různými věcmi.

Vzbudit se s oteklými očima je zcela běžné, protože jste několik hodin v horizontální poloze. Takže se pod očima usadí nadbytečná voda.

Nekvalitní nebo nedostatečný spánek je jedním z důvodů pro oteklé oči. Není však jediný. Alergie, problémy s nosními dutinami, prach a znečištění mohou zhoršit zánět a zadržování vody v okolí očí. Také cigaretový kouř, přílišné teplo nebo chlad z klimatizace a namáhání očí (včetně čtení po tmě, celodenního dívání do monitoru, zdržování se mezi příliš jasnými světly). To vše oči zavodňuje!

Některé léky mohou způsobit, že se objeví otoky pod očima. Tyto léky totiž ovlivňují přirozenou rovnováhu vody v těle. Jsou zodpovědné za dehydrataci i zadržování vody.

Dehydratace jako příčina oteklých očí si protiřečí. Ale může to být pravda. Protože když jsme dehydrovaný, začínají naše těla uchovávat vodu, kterou máme a oční jamky jsou místem, kde lze nějakou vodu navíc zadržovat.

Kolísání tělesných hormonů, cukru v krvi, nebo hemoglobinu mohou také přispívat k oteklým očím. Naše těla jsou souborem systémů, které pracují společně a jsou všechny vyživovány stejně prostřednictvím krve. Pokud jde o zadržování a odbourávání vody, je to práce pro ledviny. S její pomocí očišťují krev od toxinů a pomáhají udržovat vyvážené hladiny. Kolísání tělesných chemických hodnot má vliv na ledviny, což následně ovlivňuje rovnováhu vody a může způsobit oteklé oči.

Jak stárneme, je pro oči stále obtížnější přizpůsobovat se všem okolnostem. To znamená, že nám mohou začít otékat oči, a to častěji než obvykle. Pokud k tomu přidáme fakt, že se s přibývajícím věkem kůže kolem očí oslabuje a ztenčuje, je samozřejmé, že se nám zdají otoky mnohem výraznější.

Tipy jak se zbavit trápení s oteklými očima

Pokud míváte pravidelně oteklé oči, měli byste jít k lékaři. Ujistěte se, že nemáte jiný zdravotní problém.

Zde je top deset tipů na zmírnění otoku, budete tak vypadat svěžejší a méně unaveně.

Pijte hodně vody

Zkuste vypít hned ráno citronovou vodu a pijte ji i během dne. Je to osvěžující a pomůže vám hydratovat vás. Dehydratace je jednou z hlavních příčin oteklých očí.

Růžová voda

Růže přirozeně uklidňuje. Pokud máte oteklé oči, namočte dva bavlněné tampony do růžové vody, pak je zabalte do plastového obalu a nechte je na 20 minut zchladit. Odstraňte plast a tampony si dejte na 5 až 10 minut na oči. Druhou možností je namočit tampóny do zchlazené růžové vody. Takto je můžete použít ihned.

Okurkové plátky

Skutečně fungují! Kombinace chladivého efektu, vitaminu C a kyselina kávová v zelenině pomáhá uklidnit pokožku. Jednoduše nakrájejte okurky na plátky a položte si je na oči na 5 až 10 minut. Můžete vyzkoušet i chlazené čajové sáčky. Ty pomohou utáhnout a napnout pokožku při koutcích očí. Další dobrou alternativou jsou nakrájené chlazené jahody. Obsahují přirozené alfa hydroxykyseliny, které pomáhají vyhladit pleť a zároveň zmírnit otoky.

Vyhýbejte se umělým sladidlům

Sladidla jako aspartam a sacharin mohou podle některých studií potenciálně způsobovat zadržování vody. Pokud míváte pravidelně oteklé oči, zkuste omezit slazené nápoje, mohlo by to pomoci.

Noste sluneční brýle

Nejenže chrání oči před poškozením od UV záření, dokáží je ochránit i před prudkým slunečním světlem, větrem, prachem a různými jinými vlivy prostředí, které mohou způsobit otoky očí.

Nechte si zkontrolovat štítnou žlázu

Lidé, kteří mají neustále oteklé oči, mohou mít problémy se štítnou žlázou. Obraťte se na lékaře, nesprávnou činnost štítné žlázy odhalí jednoduchý krevní test.

Máte dostatek železa?

Nedostatek železa, tedy anémie, je dalším důvodem zadržování tekutin. Nechte si zkontrolovat jeho hladiny. Většina žen po menopauze nepotřebuje více železa, pokud ale máte před menopauzou, může být nedostatek železa faktorem zodpovědným za oteklé oči.

Vaječné bílky

Našlehejte bílky natuho, přidejte jednu nebo dvě kapky vilínu virginského a naneste štětečkem kolem očí. Nechte 5 až 10 minut působit. Měli byste pociťovat jemné pnutí. Když směs smyjete, měly by vaše oči vypadat mnohem lépe.

Vyhýbejte se slaným drobnostem

Sodík povzbuzuje zadržování vody, takže pokud si po obědě všimnete, že máte oteklé oči, zamyslete se, jestli si skutečně dáte ten pytlík bramborových chipsů.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc