Domů / / / / Emu olej a jeho 6 přínosů pro...

Emu olej a jeho 6 přínosů pro pleť, vlasy a celkové zdraví

Poslední úprava 07.03.2023
Sdílet článek

Emu olej je známý a vyhledávaný pro své příznivé účinky na lidský organismus po celém světě. Olej je vyráběn z tuku pštrosa Emu - pocházejícího z Austrálie. Původní australští obyvatelé ho používali k léčbě popálenin, ran, modřin jakož i proti bolesti svalů a kloubů. Čistý emu olej má různé odstíny žluté barvy. Největší podíl z obsahu má kyselina olejová. Kyselina linolejová tvoří přibližně 20% z obsahu.

Emu je nelétavý pták z Austrálie, podobá se pštrosu. Ptáci emu jsou tvořeny převážně mastnými kyselinami. Už australští Aboriginci jako první populace, využívala tuk z ptáků emu k léčení kožních infekcí. V současnosti i někteří lékaři využívají emu olej na popáleniny a další kožní problémy.

Složení emu oleje

Emu olej může být různý, od špinavě krémové textury až po velmi řídkou žlutou tekutinu. Zdravotní přínosy oleje vyplývají z obsahu nenasycených mastných kyselin, které tvoří až 70% oleje. Právě kombinace omega-9, 6 a 3 mastných kyselin je zodpovědná za jeho výrazné protizánětlivé vlastnosti. Emu olej je bohatý i na antioxidanty. Jaké konkrétní příznivé složky tedy tento výrazně hojivý a léčivý olej obsahuje?

Kyselina olejová

Tato mononasycená, omega-9 mastná kyselina se spojuje s poklesem hladin špatného cholesterolu a zvýšením hladin dobrého cholesterolu. Kyselina olejová nacházející se v emu oleji umožňuje oleji vstřebat se rychle do pokožky.

Kyselina linolová

Kyselina linolová je polynenasycená, omega-6 mastná kyselina, spoluodpovědná za zlepšení zdraví kůže a zmírnění výskytu stařeckých skvrn.

Kyselina linolenová

Kyselina linolenová je omega-3 mastná kyselina, je silně protizánětlivá, užitečná při prevenci chronických onemocnění včetně chorob srdce a artritidy. Omega-3 mastné kyseliny také podporují mozek, pomáhají s růstem a vývojem.

Vitamíny

V emu oleji se nacházejí vitamíny E i A, a právě ty pomáhají hojit kůži a zmírňovat záněty. Vitamíny pomáhají zpevnit žilní stěny a zlepšit pružnost pokožky. Vitamín E chrání před volnými radikály a vyrovnává hladiny cholesterolu. Vitamín A podporuje imunitu a dokáže ochránit před běžným nachlazením, rýmou a kašlem.

6 zdravotních přínosů emu oleje

Bolest a záněty

Silné protizánětlivé vlastnosti emu oleje jsou účinné při tlumení bolesti svalů a kloubů, také pomáhají při rychlém hojení ran. Údajně je topikální (lokální) použití emu oleje stejně účinné jako orální podání ibuprofenu. Jelikož lokálně aplikovaný emu olej zmírňuje otok, čímž se následně snižuje bolest, je to také užitečný prostředek proti tlumení bolesti a otoků, které souvisí s problémy jako je bolestivost karpálního tunelu, bolesti hlavy, holenních kostí, též migrény a artritida.

Pokožka

Pokud trpíte na suchou, svědivou pokožku, může vám emu olej dopřát úlevu. Jelikož sestává z mastných lipidů, které jsou velmi podobné těm na horní vrstvě kůže, je snadno vstřebatelný a účinkuje jako silná hydratační látka. Mnoho komerčních hydratačních přípravků obvykle zůstane na povrchu kůže, takže od suché kůže uleví pouze dočasně. Emu olej je zvláště vhodný pro suché, drsné lokty, kolena, paty a ruce. Pokud pracujete venku a jste vystaven povětrnostním podmínkám, získáte z emu oleje příkladnou ochranu a snížíte výskyt suché a popraskané kůže.

Lidé, kteří trpí psoriázou a ekzémem, mohou pomocí emu oleje pouze získat. Právě díky protizánětlivým vlastnostem a schopnosti stimulovat regeneraci a obnovu kožních buněk. Užitečný může být i pro lidi, kteří trpí na vředy. Také může hojit a odstraňovat jizvy, popáleniny a strie.

Lokální použití emu oleje dokáže pomoci s následujícími problémy:

  • jizvy
  • popáleniny
  • strie
  • vrásky
  • poškození kůže od slunce
  • poškození kůže po chirurgických zákrocích
  • poškození kůže po úrazu
  • poškození kůže kvůli akné

Nehty a vlasy

Emu olej je nabitý antioxidanty, které podporují růst vlasů a nehtů, současně zachovávají jejich zdraví. Navíc, vitamin E v emu oleji dokáže zmírnit environmentální poškození a zvýšit cirkulaci k vlasové pokožce. Emu olej je vhodný na hydratování vlasů a podporu růstu vlasů.

Dokáže velmi jednoduše proniknout přes pokožku. To je vynikající předpoklad pro použití spolu s topikálnou léčbou vypadávání vlasů - například v kombinaci s minoxidilem. Má protizánětlivé účinky. Podobně jako ketokonazol odstraňuje plísňové infekce z pokožky, které mohou být příčinou vypadávání vlasů. Působí i jako inhibitor 5-alfa reduktázy. Mastná kyselina - kyselina linolejová, které obsahuje emu olej přibližně 20%, oslabuje účinky 5-alfa reduktázy typu 1 i typu 2. Působí regeneračně na tkáně pokožky, příznivě působí na zvětšení vlasových folikulů, což vede ke zvětšení tloušťky vlasů.

Emu olej hydratuje nehtové kutikuly a zmírňuje zánět způsobený problémy jako je plíseň na nehtech.

Cholesterol

Emu olej se ukázal být účinný i při snižování cholesterolu. Křečci, které byly dva týdny na dietě, při níž jim zvýšily hladiny cholesterolu, následně dostávali emu olej a současně pokračovali v této dietě další 4 týdny. Na konci testů zjistili, že díky emu oleji klesly celkové hladiny cholesterolu o více než 30%. 25% snížení se přitom týkalo LDL cholesterolu, tedy špatného cholesterolu.

Kojení

Emu olej je přírodní, vysoce účinný hydratační prostředek, obzvláště pro kojící matky. Lokální aplikace na bradavky zlepšuje fungování kožní bariéry, čímž se snižuje riziko bolestivých bradavek. Díky protizánětlivým vlastnostem pomáhá emu olej zachovat celistvost kůže a je prevencí rozpraskaných bradavek.

Vlasy a vlasová pokožka

Protizánětlivé vlastnosti emu oleje pomáhají podpořit zdraví vlasové pokožky. Emu olej nevyvolává podráždění, je nekomedogenní. Neucpává póry, ani nezpůsobuje vyrážky na vlasové pokožce, pleť hydratuje. Jelikož je emu olej dobrým emulgátorem, nevzniká po jeho použití pocit mastnoty. Dobře se vstřebává, čímž znovu zlepšuje zdraví vlasové pokožky i vlasů samotných. Emu olej se často používá ve formě horké vlasové kúry, pomáhá při lámavých a rozštěpených konečcích a navrací vlasům vitalitu.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy