Domů / / / Pomáhá kyselina listová růstu...

Pomáhá kyselina listová růstu vlasů?

Poslední úprava 26.03.2020
Sdílet článek

Stejně jako zbytek těla, zdravé vlasy závisí na dostatečném množství výživy ze zdravé stravy. V jakékoliv diskusi o vitaminech potřebných pro růst vlasů je nemožné ignorovat výhody kyseliny listové, vitamínu B-9. Kyselina listová je ve vodě rozpustný vitamin B, který je velmi důležitý pro zdravý růst vlasů. I když tento vitamin sám o sobě nepodporuje nový růst vlasů, společně s ostatními B vitaminy podporuje jejich růst a udržuje pokožku vlasů a vlasy zdravé. Nedostatek tohoto vitamínu může způsobit, že Vaše vlasy ztratí barvu.

Kromě pomoci růstu vlasů, kyselina listová také pomáhá při normální tvorbě červených krvinek, udržuje centrální nervový systém, a je také užitečná pro normální růst a vývoj. Spolu s dalšími osmi vitamíny skupiny B, kyselina listová hraje roli při podpoře optimálního zdraví Vašich nervů, očí, jater, kůže a vlasů.

Proč je kyselina listová důležitá pro růst vlasů?

Je to jeden ze skupiny vitamínů B, které podporují růst vlasů. Kyselina listová pomáhá při přeměně potravin, které jíme na energii a pomáhá při zpracování a použití těchto živin. Když se živiny dostanou do vlasů, vlasy budou více lesklé a zářivé. Také budou růst normálně a budou méně vypadávat. Kyselina listová také pomáhá při dělení buněk, včetně buněk nacházejících se ve vlasových folikulech a řídí a podporuje zdravý růst vlasů. Vzhledem k tomu, že růst vlasů závisí na pravidelné regeneraci buněk ve folikulech, stálý přísun kyseliny listové je potřebný pro podporu tohoto procesu. Každý problém s vlasy způsobený kyselinou listovou může být typicky napraven konzumací potravin obohacených kyselinou listovou tak, aby se hladina kyseliny listové vrátila do normálu.

Léčí předčasné šedivění

Zjistilo se, že nedostatek kyseliny listové často způsobuje, že vlasy zase předčasně šediví. Červené krvinky tehdy rostou větší, než je obvyklé, což způsobuje onemocnění známé jako megaloblastická anémie. Jednou z vážnějších komplikací tohoto typu anémie je šedivění a kadeřavění vlasů, takže když si všimnete předčasné šedivění vlasů, ujistěte se, že vaše tělo dostává potřebné množství kyseliny listové.

Podporuje zdravý růst vlasů

Kyselina listová hraje velkou roli při trávení sacharidů, tuků a bílkovin, které jsou k dispozici ve Vašem těle, takže potřebné množství kyseliny listové pomáhá při zmírňování příznaků různých poruch, včetně alopecie, vzorového vypadávání vlasů u mužů, poruchy vlasů a hirsutismu, nebo nadměrného ochlupení u žen, na místech, kde chlupy obvykle nerostou.

Co se stane při nedostatku kyseliny listové?

Kyselina listová je důležitý vitamin, který tělo potřebuje pro různé funkce. Nedostatek kyseliny listové v těle může způsobit vypadávání vlasů a dokonce i předčasné šedivění. I dívky a ženy ve fertilním věku mohou chránit a podporovat své reprodukční zdraví užíváním odpovídajícího množství kyseliny listové.

Příliš mnoho kyseliny listové může být zdraví škodlivé

Užívání většího množství kyseliny listové jako je třeba může mít vliv na absorpci antibiotika tetracyklinu, což snižuje jeho účinnost. Nadměrné množství kyseliny listové může způsobit vypadávání vlasů a další zdravotní problémy. Kyselina listová je prospěšná při formování páteře a nervového systému plodu uvnitř dělohy. Z tohoto důvodu lékaři kyselinu listovou doporučují těhotným ženám. Ženy by měli pravidelně užívat 400-600 mikrogramů kyseliny listové před početím aby se zabránilo vrozeným poruchám dítěte. Tento vitamin se může užívat jako doplněk stravy, ale přirozeně se vyskytuje v různých potravinách jako je zelená listová zelenina, ovoce, luštěniny, ořechy a chléb a cereální výrobky.

Kyselina listová pomáhá při růstu vlasů, ale je zde i mnoho dalších vitamínů, které Vám mohou pomoci ke zdravým vlasům a také pomoci proti jejich vypadávání. Je nutné jíst dobře vyváženou stravu tak, aby tělo dostalo všechny potřebné živiny, které pomáhají při udržování Vašeho těla a vlasů zdravých.

Doporučená denní dávka kyseliny listové

Doporučená denní dávka kyseliny listové pro dospělé nad 19 let je 300-400 mikrogramů denně, a ne více než 1000 mikrogramů denně pro muže i ženy. Těhotné ženy, ty, u kterých je šance, že mohou otěhotnět nebo kojící ženy by měly dostávat 400-600 mikrogramů kyseliny listové v potravě denně. Je důležité udržet správnou rovnováhu kyseliny listové v těle.

Hlavní zdroje kyseliny listové

Je mnoho obyčejných potravin, které jsou bohaté na kyselinu listovou. Některé z těchto potravin jsou vařená sušená fazole, hrách, čočka, špenát, chřest, římský salát, řepa, brokolice, kukuřice, hrášek, rajčatová šťáva, koktejl ze zeleninové šťávy, růžičková kapusta, pomerančový džus, konzervovaný ananasový džus, žlutý meloun, vodní meloun, konopí, sója, zelený meloun, brambory, konzervovaný grapefruitový džus, banány, maliny, libové maso, grapefruity, jahody, celozrnná pšeničná mouka, kávová zrna, těstoviny z obohacených obilnin, celozrnné pečivo, arašídové máslo, slunečnicová semena, mléko, sójové výrobky a výrobky z ořechů, zejména vlašských ořechů. Zařazení těchto potravin do vaší stravy určitě pomůže, aby vaše vlasy rostly rychleji.

Doplňky výživy s kyselinou listovou

Užívání doplňků s kyselinou listovou pro růst vlasů je určitě dobrý nápad, pokud si chcete zachovat zdravé vlasy. Velmi vzácně byly pozorovány alergické reakce na kyselinu listovou, které zahrnují kožní vyrážky, svědění a potíže s dýcháním, takže je vždy lepší poradit se s lékařem dříve, než začnete užívat jakýkoliv nový doplněk vitamín včetně kyseliny listové.

Na závěr, je pravda, že kyselina listová pomáhá při růstu vlasů. Ale pro růst vlasů musíte pravidelně konzumovat správné množství kyseliny jinak to může mít negativní důsledky. Spolu s kyselinou listovou je také třeba dodržovat další důležité rady, jak je zdravá strava, pravidelné cvičení, dostatek spánku, snížení používání chemických látek na vlasy, udržování hlavy čisté a masáže pokožky hlavy aby samotné vlasy rostly rychleji.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

  • Vitamíny pro vlasy FOLIVITAL PRO

    Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO obsahují vyváženou směs účinných látek, vitamínů a minerálů působících zevnitř na kořínky vlasů pro - silnější vlasy, oživení slabých vlasů a zastavení vypadávajícími vlasů.

Čtěte víc

Blízke témy