Domů / / / Jak rostou vlasy - vysvětlujem...

Jak rostou vlasy - vysvětlujeme

Poslední úprava 23.02.2016
Sdílet článek

Růst vlasů je často nepochopené téma. Vlasy procházejí růstovým procesem, který je ovlivněn řadou faktorů, včetně léků, výživy, stresu, nemocí a působení chemikálií. Obvykle nelze zvyšovat rychlost, kterou vaše vlasy rostou. Tato rychlost je geneticky dána au zdravých jedinců dosahuje v průměru kolem 6 cm za rok.

Cyklus růstu

Vlasy rostou v cyklu skládajícího se ze tří etap. První fáze je aktivní růstová fáze, označovaná také jako fáze Anagen. V této fázi vaše vlasy rostou po dobu několika let, po které vstoupí do fáze katagen, kdy vlasy přestanou růst a začnou se znehodnocovat. Tato fáze obvykle trvá dva až čtyři týdny. Vlasy pak vstoupí do fáze telogen nebo odpočinkové fáze, a zůstanou v této fázi několik měsíců. Vlas vyroste z vlasového folikulu poté, co se znovu začne fáze Anagen.

Typy vlasových poruch

Poruchy vlasů ovlivňují normální růst vlasů a mohou způsobit jejich vypadávání. Existují čtyři typy poruch růstu vlasů. Alopecie je řídnutí vlasů nebo celkové vypadávání vlasů, obvykle kvůli stravě, stresu, lékem nebo těhotenství. Ložiskové vypadávání vlasů u mužů je genetické onemocnění, které postihuje téměř 50 procent všech mužů ve věku nad 50 let. Hirsutismus je stav, který postihuje ženy a vede k nadměrnému růstu vlasů a ochlupení. Poruchy vlasů obvykle nastanou z genetických důvodů a zahrnují roztřepené konečky a suché, křehké nebo zlomené vlasy. Vypadávání vlasů také se vyskytuje při trichotillomanii, psychické poruše, která vede k vytrhávání vlasů způsobenému stresem.

Mylné názory

Vypadávání vlasů se může zpomalit nebo zabránit užíváním domácích přípravků, volně prodejných léků nebo léků na předpis. Určitě je důležité používat kvalitní šampon proti vypadávání vlasů spolu s topikálním přípravkem. Často se doporučuje šampon Revita spolu v kombinaci se Spectral RS s Aminexilem nebo Spectral DNC-N s nanoxidilom. Pro vyznavače čistě přírodních řešení je osvědčená kombinace šamponu se Saw Palmetto Revivogen a saw palmetto extraktu na užívání po jídle.

Vezměte v úvahu

Výživa, stres a cvičení hrají také svou roli při růstu vlasů. Vlasy vyžadují určité živiny pro svůj růst. Pravidelné cvičení a zdravý způsob zbavování se stresu jsou také důležité. Konzumace potravin, které mají vysoký obsah antioxidantů, vitamínu B12 a železa, jako celozrnné obiloviny a zelenina, mohou snížit příznaky ztráty vlasů. Některé typy vypadávání vlasů souvisí se stresem, takže relaxační techniky, jako je jóga nebo meditace mohou pomoci lépe spravovat stresové reakce a pomoci ovládat impulzivně poruchy tahání se za vlasy jako trichotillomanie.

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy