Domů / / / Ovoce a zelenina pro růst vlas...

Ovoce a zelenina pro růst vlasů

Poslední úprava 12.04.2023
Sdílet článek

Pravděpodobně jste slyšeli hodně o tom, jak důležité je jíst ovoce a zeleninu pro udržení celkového zdraví. Pokud je tělo zdravé uvnitř, ukáže se to i na vnějšku, kupříkladu přes jasnou, svěží pleť nebo pěkné, dobře rostoucí vlasy. Ovoce a zelenina jsou plné živin, které mohou pomoci vlasům růst, takže pravidelná konzumace různých druhů ovoce a zeleniny je dobrý způsob, jak podpořit růst zdravých vlasů.

V růstu vlasů brání i samotné nadměrné vypadávání vlasů, co je stresující záležitost. Často jde o vedlejší účinek stárnutí. A přestože jsou statistiky dost bezútěšné, neznamená to, že každý musí být na stará kolena plešatý nebo s prořídlými vlasy. Lék, který by kompletně vyléčil vypadávání vlasů, neexistuje. Existují způsoby ošetření a terapie, které padání vlasů zpomalí. K dispozici jsou kupříkladu agresivní a mnohokrát bolestivé zákroky - rekonstrukce vlasů, transplantace vlasů, laserové ošetření. Existují však i více či méně účinné přírodní alternativy - co tedy může pomoci proti vypadávání vlasů a co podporuje růst vlasů?

Jako první je třeba říci, že za normálních podmínek o vlasy nepřijdete z večera do rána. Proces řídnutí vlasů až po plešatou hlavu trvá 15 až 25 let. Pokud vám tedy začali vlasy řídnout, není stále pozdě udělat změny v životním stylu. Tím podpoříte celkové zdraví i růst vlasů.

Vlasy nechtějí růst častokrát proto, že se vlasové folikuly "uloží na spánek" (fáze odpočinku) a fáze opětovného růstu již nenastane. Vědci se snaží v rámci léčby padání vlasů a podpory růstu vlasů spustit právě fázi růstu. Také jde o to, zabránit folikulům, aby se "vypli". (Harel, 2015)

Které je to nejvhodnější ovoce a zelenina, co podporuje růst vlasů?

Citrusové ovoce

Citrusové plody, jako jsou citrony, grapefruity a pomeranče jsou dobré zdroje vitaminu C, silného antioxidantu, který se spojuje s růstem vlasů proto, že zvyšuje krevní oběh v pokožce hlavy.

Tmavě zbarvené ovoce

Tmavě zbarvené ovoce - například lesní plody. Višně a švestky i borůvky - obsahují přírodní chemické látky zvané bioflavonoidy, které také působí jako antioxidanty v těle, zvyšují hladiny krevního oběhu v pokožce hlavy, čímž mohou pomoci vlasům růst.

Ostružina

Je malá, ale plná výživných látek. Najdete v ní vitamin C, vlákninu, vitaminy A, E a K, vitamin B, antioxidanty i minerály - měď, magnézium, mangan, draslík, niacin a kyselinu listovou. Díky obsaženým látkám pomáhají bojovat i proti stárnutí, rakovině či neurologickým chorobám. Proč tedy nepřidat za hrst ostružin k snídani nebo si je dát jen tak, jako pamlsek během dne.

Ostružina Boysenova

Jde o beztrnný kříženec maliny a ostružiny, někdy se označuje jako ostružinomalina. Kromě velkého množství kyseliny ellagové, která podporuje růst vlasů, obsahuje foláty, mangan a vitamín K.

Fejchoa

Toto exotické, jihoamerické ovoce je známé také jako ananas guava. Obsahuje hodně vitamínu C a draslíku, také saponiny, což je látka snižující cholesterol. Má i protirakovinné vlastnosti. Fejchou lze zpracovat na sirup nebo povidla.

Granátové jablko

Ať už si zvolíte, že budete jíst jadérka nebo pít kvalitní šťávu, granátové jablko je více než pouze ovoce, co podporuje růst vlasů. Údajně jde o pátý nejsilnější antioxidant.

Šipky

Malé plody šípkové růže obsahují obrovské množství vitamínu C, manganu i vápníku. Ze šipek si děláme tradiční šípkový čaj nebo džem. Šípkový olej je úžasnou látkou působící proti příznakům stárnutí, proto se používá v péči o pleť. Kvalitní šípkový olej však můžete vmasírovat i do vlasové pokožky, může pomoci jako podpora růstu vlasů. Nejdříve si však na menší oblasti otestuje reakci kůže na tento olej.

Jahody

Stejně jako ostatní drobné bobulové plody, i jahody obsahují hodně vitamínu C, kyselinu listovou, draslík a mangan. Jsou velmi všestranné, lze je použít do smoothie, zamrazit, udělat z nich džem.

Špenát

Špenát obsahuje hodně železa, které tělo potřebuje k růstu vlasů. Kromě toho, špenát je bohatý na antioxidanty, které zvyšují množství krevního oběhu v pokožce hlavy, který podporuje růst vlasů.

Brokolice

Brokolice je také bohatá na antioxidanty, které mohou pomoci růstu vlasů. Košťálová zelenina jako je brokolice, květák, kapusta kadeřavá a růžičková kapusta také obsahují látky, které mohou bojovat proti dědičnému vypadávání vlasů u mužů.

Papriky a dýně

Všechny odrůdy paprik a dýní obsahují antioxidanty, které mohou podporovat zdraví vlasů. Mohou pomoci proti vypadávání vlasů a na podporu jejich růstu.

Mrkev

Mrkev může pomoci udržet si zdravou vlasovou pokožku, která je nezbytná pro růst vlasů, a to díky vitaminu A. Mrkev můžete zařadit do svého jídelníčku jako náhradu chipsů nebo sušenek na svačinu, nebo vařenou v olivovém oleji jako přílohu k jakémukoliv hlavnímu jídlu.

Toto ovoce a zelenina vám může dobře posloužit jako podpora růstu vlasů. Zároveň však posílíte celkovou imunitu a uděláte dobrou věc pro celé své tělo.

Zdroje

Ovoce a zelenina pro růst vlasů Průměrné hodnocení: 3 (1 hodnoceníe)

Čtěte víc

Blízke témy