Minoxidil

Poslední úprava 22.02.2023
Sdílet článek

Jak Minoxidil funguje

Původně byl Minoxidil vyvinut v 70. letech 20. století jako lék určený na krevní tlak, užíval se orálně. Lékaři však zjistili, že lidé, kteří ho brali, začali na určitých částech těla zarůstat. Vedlo to k vývoji roztoku k zevnímu použití na léčbu androgenní alopecie pro muže i pro ženy.

Studie prokázaly, že přípravek může u některých lidí vyprovokovat růst vlasů, pokud ho aplikovali lokálně. Přípravek totiž dokáže prodloužit růstovou fázi vlasu. Každý vlas prochází růstovým cyklem, kdy přibližně 1000 dní roste a potom vypadne.

Minoxidil po aplikování na vlasovou pokožku vyvolává časnou anagenní fázi. Vlasové folikuly tak předčasně projdou zbylým růstovým cyklem a potom začínají opět růst. Právě to je důvod, proč některým lidem po nasazení minoxidilu nejdříve vlasy začnou výrazněji padat. Když vlasové folikuly procházejí růstovým procesem a vstoupí do anagénu mohou staré vlasy začít ve velkém vypadávat. Potom to skutečně vypadá, že přicházíte o mnohem více vlasů než obvykle.

Přípravek je k dispozici ve dvou koncentracích: Dvouprocentní a pětiprocentní. 2% minoxidil je určen pro ženy, 5% je určen pro muže. Lze jej získat v tekuté nebo pěnové formě.

Použití Minoxidilu

Rogaine (Regaine) je obchodní název pro Minoxidil určený k léčbě padání vlasů. Rogaine je lokální roztok, který se aplikuje přímo na vlasovou pokožku. Dá se koupit bez lékařského předpisu a to jak generický přípravek v koncentraci 5% (pro muže) a 2% (pro muže i pro ženy).

Americká FDA schválila Minoxidil (lokální minoxidil) k léčbě mužského vzorového vypadávání vlasů v roce 1988. Povolení bylo v roce 1991 rozšířeno i na použití u žen. Po tom, co se z Minoxidilu stal volně prodejný lék, rozšířili výrobci produktovou linii o různé přípravky. Pěnový preparát byl vytvořen v roce 2006. Z pohledu léčby dosáhnete stejné výsledky při užívání roztoku nebo pěny, pokud tyto lokální produkty obsahují stejné množství Minoxidilu. Hlavní rozdíl mezi těmito preparáty je ve způsobu měření správné dávky a v způsobu aplikace. Výhodou tekutého přípravku je lepší možnost změření úplně přesné dávky, použití pěny vyžaduje odhad "od oka". Rozhodující může být i to, zda je pro vás při nanášení výhodnější použít aplikátor nebo prsty.

2% nebo 5% Minoxidil?

Původní studie zabývající se Rogainem byly uskutečněny na temeni hlavy, což vyvolalo mylný dojem, že je účinný pouze v této oblasti. Přestože účinkuje Minoxidil nejlépe na temeni, funguje v menší míře i v jiných oblastech. Například na přední části pokožky hlavy, dokud se tam nacházejí alespoň jemné (miniaturizované) vlasy. Neúčinkuje, pokud je tato oblast zcela plešatá.

Největší přínos medikace vidno při používání od pátého měsíce do dvou let, pak dochází k postupnému poklesu efektivity. Ti, kteří užívají Minoxidil dlouhodobě, budou o vlasy stále přicházet, ale tento proces bude o něco pomalejší.

Minoxidil se má aplikovat na vlasovou pokožku jednou nebo dva krát denně. Léčba účinkuje pouze pokud je v přímém kontaktu s pokožkou, ne s vlasy. Zároveň účinkuje pouze v oblastech, kde je aplikována. Proto je důležité používat medikaci v přední části vlasové pokožky, pokud je to oblast řídnutí vlasového porostu.

5% přípravek je efektivnější, než 2% roztok, no obsahuje propylenglykol, složku, která dráždí vlasovou pokožku a může vyvolat dojem slepených vlasů, které se těžko udržují. Pokud by to měl být problém, měli byste zvážit užívání 5% roztoku večer a 2% roztoku ráno (tam je základem alkohol, takže je roztok méně lepivý). Při užívání Minoxidilu se znatelný výsledek dostaví až po šesti až dvanácti měsících. Většina pacientů, u kterých se projeví vliv Minoxidilu, udává snížení rychlosti vypadávání vlasů, případně zpoždění ve vypadávání vlasů. Léky zároveň slouží k posílení stávajících vlasů. Výsledky vidno u pacientů, kterým rostly krátké, jemné chloupky. Na zcela plešaté hlavě nové vlasy nevyrostou.

Rogaine pěna

Rogaine pěna je druh 5% minoxidilu v glycerinové a alkoholové bázi. Pěnová technologie je tradiční způsob dodání Minoxidilu do vlasové pokožky, a to bez lepivého a dráždivého vlivu propylenglykolu, složky používané v původním 5% roztoku. Po uvolnění z plechové nádoby vypadá nový produkt jako pěna na holení, ale rychle se "topí", když dosáhne tělesnou teplotu. Aplikace Rogainu v pěnové formě umožňuje pohodlné nanesení na vlasovou pokožku bez stékání po čele nebo krku, a také bez zanechání lepkavých zbytků ve vlasech. Mnoho pacientů ale považuje aplikaci tohoto přípravku přímo na vlasovou pokožku, kde lék účinkuje, za složitou.

Lokální aplikace Rogainu jednou denně (lokální minoxidil 2% a 5%) se zdá být téměř stejně účinný jako jeho používání dva krát denně. Důvodem je, že ačkoli má Minoxidil relativně krátký poločas rozpadu, pokud se užívá orálně (jde o několik hodin), pokud jej aplikujete lokálně, je jeho poločas rozpadu na pokožce až 22 hodin. Z toho vyplývá, že dávkování jednou denně je rozumné řešení. Je ale důležité uvědomit si, že firma, která původně vyráběla Rogaine (Pfizer), udává, že je méně efektivní, pokud se použije pouze jednou denně.

Pokud se používání Minoxidilu přeruší, efekt léku se do tří měsíců vytratí a dostaví se předchozí schéma padání vlasů. Pokud se začne Minoxidil opětovně užívat, vypadlé vlasy to už nedokáže navrátit. Proto je lepší kúru nepřerušovat, ale používat ji pravidelně.

Minoxidil byl předepisován v kombinaci s jinými léčivy, jako například lokální kyselina retinová (Retin-A), aby se podpořilo jeho vstřebávání do pokožky, a tím se zároveň zvýšila jeho efektivita. Taková kombinace léků však může výrazně zvýšit absorpci minoxidilu do krevního oběhu a zvýšit riziko potenciálních vedlejších účinků, včetně změn krevního tlaku a vážného podráždění vlasové pokožky, které může vést až k jizvení.

Použití pěnového Minoxidilu u žen

Použití 2% roztoku i 5% pěnového přípravku Minoxidilu je u žen ověřeno. Ženy jsou obecně citlivější na vedlejší účinky Minoxidilu, pokud jde o riziko snížení krevního tlaku (hypotenze) a léčba na ně může působit tlumivě. U žen je také zvýšené riziko vzniku alergické kožní reakce (kontaktní dermatitida).

Nepříjemnou lokální reakcí, kterou po aplikaci Minoxidilu někdy ženy trpí, je vznik ochlupení na tváři. Přestože ochlupení po přerušení léčby postupně vymizí, bude nutné čas od času chlupy odstranit. Je třeba s ním zacházet opatrně a vyhnout se stékání Minoxidilu na spánky a čelo. Takto problém alespoň částečně omezíte, ale jeho vzniku zcela nezabráníte. Podstatně větší riziko projevení těchto nežádoucích účinků hrozí při použití 5% roztoku, zvláště pokud je aplikován dvakrát denně.

Použití Minoxidilu při padání vlasů u mužů

U mužů, kteří trpí na mužské dědičné padání vlasů, dochází ke zmenšení vlasových folikulů, vlas se stává jemnějším a křehčím. Děje se tak někdy po pubertě a tento jev je spojován s androgeny, mužskými pohlavními hormony. Právě proto se jmenuje takový typ padání vlasů androgenní alopecie. Vlasová pokrývka řídne a vlasy na temeni se stávají jemnějšími.

Ačkoliv je Minoxidil při celkové mužské plešatosti méně efektivní než při ošetření "lysin", je minoxidil nejčastěji používaná složka v lokálních přípravcích určených na růst vlasů. U některých mužů totiž může použití přípravku ve formě roztoku nebo pěny zastavit padání vlasů. Dokonce dokáže stimulovat růst nových vlasů. Důležité je, aby muži s terapií začali včas, jakmile vlasy začnou padat. A následně v ní pokračovali, aby bylo možné udržet výsledky. Má to své výhody i nevýhody, ale Minoxidil může být velmi efektivní.

Víme, že Minoxidil stimuluje nárůst vlasů, prodlužováním jejich růstového cyklu. Přesný mechanismus účinku na vlasové folikuly však není zcela znám. Zatím bude tedy nejjednodušší hovořit obecně o Minoxidilu jako o vlasovém aktivátoru.

Výhody Minoxidilu u mužů

Minoxidil může být dobrá volba při padání vlasů, pokud vám vlasy začaly padat teprve nedávno. Zde jsou jeho výhody:

  • Je efektivní, hlavně u mladých mužů. Tedy v případě, že začnete s používáním minoxidilu včas, obzvláště, pokud jste dvacátník a začínají vám řídnout vlasy. A pokud váš otec nebo strýc trpí na mužské vzorové vypadávání vlasů, máte dobré šance, že na léčbu Minoxidilem zareagujete pozitivně.
  • Je volně prodejný. Lékařský předpis není vůbec nutný. Minoxidil můžete koupit v lékárně či online. Někteří lékaři ale doporučují konzultovat váš záměr s obvodním lékařem nebo dermatologem.

Nevýhody Minoxidilu u mužů

Užívání Minoxidilu přináší i nějaké negativa:

  • Může to být finančně náročné. Ošetřování Minoxidilem je dlouhodobá záležitost, první výsledky se dostaví nejdříve o tři čtyři měsíce. Po vysazení terapie její přínosy vymizí.
  • Může to být komplikované. Aplikovat přípravek na vlasovou pokožku může být pro některé muže výzvou. Roztok by měl být aplikován dvakrát denně, u někoho stačí jednou denně.
  • Minoxidil nezabere u každého. Minoxidil zabírá nejlépe u mladých mužů, kterým vlasy teprve začali vypadávat. Ti, kteří jsou již plešatí, nové vlasy díky Minoxidilu nezískají. U někoho bude možné podpořit růst nových vlasů, u některých mužů však Minoxidil pouze zastaví vypadávání vlasů. V některých případech přípravek nebude fungovat vůbec.
  • Jestliže s ošetřováním přestanete, padání vlasů bude pokračovat. Pokud ukončíte léčbu, vlasy vám začnou znovu řídnout.

Někdy se Minoxidil předepisuje spolu s další léčbou androgenní alopecie. Jde o Finasterid (Propecia). Muži by měli zvolit ale pouze jeden přípravek a zkusit ho užívat minimálně rok, než přidají něco další. Pokud vyzkoušíte oba najednou, nebudete vědět, který z nich u vás zabral.

Použití Minoxidilu při padání vlasů u žen

Minoxidil, který se i u žen aplikuje lokálně na vlasovou pokožku, funguje při vypadávání vlasů pouze pokud jde o ženské dědičné padání vlasů a ne o nějakou jinou příčinu padání vlasů.

Za normálního stavu vyroste vlas přibližně o jeden a půl centimetru za měsíc. Každý vlas roste asi šest let, pak se jeho růst zastaví, na chvíli si odpočine. Případně vypadne a je nahrazen novým vlasem, který roste dalších šest let. Pokud rostou vaše vlasy normálně, tak v jakémkoliv čase roste přibližně 85% vlasů, zbývajících 15 procent je v klidové fázi.

V případě, že trpíte na ženské dědičné vypadávání vlasů, vaše vlasové folikuly se s postupem času stále více zmenšují. Čím jsou menší, tím kratší čas vlasy rostou. Pokud vám padají celé prameny vlasů, nenahrazují se normálními novými vlasy. Nové prameny jsou jemnější a křehčí.

Lékaři si myslí, že vedle jiných možných příčin přispívá k ženskému vzorovému padání vlasů stárnutí, genetika a změny hladin mužských hormonů (androgenů) po menopauze. Proto se i ženské vzorové padání vlasů označuje jako androgenní alopecie.

Pro ženy se doporučuje 2% minoxidil, muži mohou použít také 5% složení v tekuté formě. Pro ženy je vhodný také minoxidil v pěnové formě.

Výhody Minoxidilu u žen

U většiny žen minoxidil padání vlasů zpomalí nebo zastaví. A téměř u čtvrtiny žen, které ho používají, dokáže Minoxidil dokonce podpořit růst nových vlasů. Nejlépe účinkuje, pokud jej začnete používat, jakmile zjistíte, že vám začínají padat vlasy.

Dá se koupit volně, takže nepotřebujete lékařský předpis. Odborníci však doporučují, abyste svůj záměr konzultovaly se svým praktickým lékařem nebo dermatologem. Padání vlasů totiž může být způsobeno i jinými zdravotními problémy, například nesprávným fungováním štítné žlázy nebo abnormalitami v příjmu živin. Viz také Příčiny padání vlasů u žen.

Nevýhody Minoxidilu u žen

Při používání Minoxidilu kvůli padání vlasů se připravte i na některé negativa.

  • Je to drahé. Při používání Minoxidilu (ať už jde o Rogain nebo jeho generikum) počítejte s tím, že jde o léčbu, kterou se nedoporučuje přerušit. Po ukončení medikace se totiž výsledky vytratí a vlasy začnou znovu padat.
  • Může to být nepohodlné. Prostředek třeba nanášet přímo na vlasovou pokožku dvakrát denně.
  • Může to způsobit nežádoucí růst ochlupení. U některých žen může při užívání Minoxidilu dojít k růstu ochlupení na tváři. Stává se to, pokud vám léčivo stéká na obličej, nebo jednoduše jako vedlejší účinek aplikace na vlasovou pokožku. Riziko je menší, pokud používáte 2% koncentraci léku. 5% koncentrace je určena pro muže.
  • Zpočátku může dojít ke zvýšenému padání vlasů. Během prvních dvou až čtyř týdnů používání Minoxidilu si můžete všimnout, že vám vypadává více vlasů. Děje se tak proto, že jsou staré vlasy vytlačovány novými.
  • Může to trvat měsíce, než se dostaví viditelné výsledky. Musíte ho užívat minimálně čtyři měsíce, dokonce až rok, než spatříte nějaké výsledky. A i poté dochází k mírnému opětovnému růstu vlasů pouze u jedné z pěti žen. Většina žen udává jen zpomalení nebo zastavení padání vlasů.
  • Může vám to dráždit pokožku. Může dojít k podráždění kůže, vzniku lupů a zarudnutí.

Upozornění a vedlejší účinky Minoxidilu

Výsledky při užívání Minoxidilu nezpozorujete okamžitě, trvá až čtyři měsíce, dokud se padání vlasů nezastaví, nebo nezačnou růst nové vlasy. Minoxidil navíc neúčinkuje u každého. Minoxidil byste navíc neměli používat, pokud neznáte přesnou příčinu vašeho padání vlasů. Existuje množství jiných důvodů, kromě dědičného vypadávání vlasů.

Nežádoucí účinky Minoxidilu

Alergické reakce v podobě vyrážek, dýchacích potíží, úzkost na prsou, otoky na obličeji. Často se vyskytující bolesti na hrudi nebo zrychlený tlukot srdce. Pocení dlaní a chodidel i rychlý nárůst tělesné hmotnosti jsou méně časté příznaky.

Minoxidil a vědecké výzkumy a testy

Výzkumy zabývající se účinností Minoxidilu

Androgenní alopecie je termín označující dědičné vypadávání vlasů ( u mužů často s charakteristickým tvarem podkovy, u žen převážně rozptýlené). Muži a ženy s androgenní alopecií často používají Minoxidil či jiné alternativy jako Nanoxidil či Trioxidil. Účinností Minoxidilu se přitom zabývalo několik mezinárodních výzkumů.

Při jednom testu dobrovolníci na dvou íránských dermatologických klinikách aplikovali Minoxidil denně, údaje byly následně získány od 95% zúčastněných. Odstoupení od výzkumu z důvodu vedlejších účinků byl relativně minimální (13% vypadlých mužů). Většina osob ukončila léčbu kvůli slabému účinku (66,5%), případně byly pouze příliš líní, aby si přípravek aplikovali (15,3%). Navíc míra úspěšnosti minoxidilu během dlouhodobého sledování (v délce 5 let) se zdá být nižší, než při kratších pokusech s přibližně 20-30% pacientů, kteří byli s výsledky spokojeni. (Faghihi, 2018)

Srovnávací studie se zaměřila speciálně na androgenní alopecii, přičemž porovnávala účinek 5% roztoku minoxidilu (50 mg) oproti 1% (10 mg), každý aplikován dvakrát denně. Zjistilo se, že po 24 týdnech se při zvýšené koncentraci podstatně zvýšil účinek a vlasy vykazovaly opětovný růst v měřeních v 8., 16. a 24. týdnu. Průměrná změna od výchozí hodnoty při nižší dávce (vzhledem k počtu jemných chloupků) byla 21,2 a u skupiny s 5% roztokem byla 26,4. Podobný trend byl patrný i v případě celkového počtu vlasů, ačkoli přínos nebyl pětinásobně vyšší u vyšší dávky. Přesto byl podstatně vyšší. Při této studii byla odezva 77,4% u 1% skupiny a 81,1% v 5% skupině, pokud jde o nepatrné zlepšení. Mírné zlepšení stavu hlásilo 30,8% a 17,1% zúčastněných. (Fiedler-Weiss, 1987)

Výzkumy týkající se mechanizmu působení Minoxidilu

Přesný mechanismus působení Minoxidilu zatím není znám. Minoxidil působí hlavně na prodloužení anagenní fáze vlasových buněk, během které vlasy rostou. Vlasové buňky procházejí třemi fázemi, růstovou (anagenní), přechodnou (katagenní) a klidovou (telogenní). Tyto se cyklicky obměňují, přičemž nové folikuly nahrazují ty starší. Zkrácená anagenní fáze je zodpovědná za problémy s vypadáváním vlasů. Tak, jako je tomu při mužské plešatosti (androgenní alopecii), kdy testosteron a jeho derivát DHT ovlivňuje zkrácení anagénu.

Podle testování mechanismu účinkování Minoxidilu, působí Minoxidil přímo na ATP-senzitivní K+ kanály. Podle in vitro studie (s použitím orgánové kultury) byl minoxidil schopen utlumit redukci anagenní fáze vyvolané tolbutamidem, který blokuje ATP-senzitivní K+ kanál. Minoxidil zároveň způsobí to, že "otevře" draslíkové kanály (tedy K+ kanály) k buňkám folikulů s různorodou distribucí k folikulům, cibulkám a vlasové pokožce. Studie také uvádí, že Minoxidil prodloužil anagen pouze na kulturách bez vybraných růstových faktorů (inzulín, hydrokortizon), a při takovém scénáře tolbutamid blokoval Minoxidil. Jeden z těchto receptorů (sulfonylurea 2B) se projevuje v buňkách papilární linie, stejně jako ve folikulech, a může být zapojen do minoxidilové signalizace prostřednictvím adenosinu a receptoru A1. (Shorter, 2008)

Dalším věrohodným vysvětlením by mohlo být posílení průtoku krve, zvýšený průtok krve byl zaznamenán při 5% koncentraci lokálního Minoxidilu, při nižších dávkách tomu tak nebylo. (Wester, 1984)

Je také možné, že Minoxidil působí prostřednictvím imunitního systému. Odborníci předpokládají, že stimulace prostaglandinu syntázy-1 a následná produkce PGE může vyvolat růst vlasů. Je třeba poznamenat, že padání vlasů typu alopecia areata je podle všeho propojené s imunitním systémem, kdy je nadbytek Th1 signalizace vzhledem k Th2, spojován s patofyziologií autoimunitního kožního onemocnění - alopecia areata. (Darwin, 2018)

Výzkumy týkající se stupně účinnosti Minoxidilu

Vyšší koncentrace Minoxidilu (5%) se zdá být efektivnější. Přesto, že oproti 2% jde o více než dvojnásobnou dávku, výsledek není dvakrát tak efektivní. Odezva i stupeň efektivity je pouze nepatrný, tak jako při 5% přípravcích, tak při 5% roztocích a pěnách. (Olsen, 2002; Lucky, 2004; Keaney, 2016)

Po vysazení užívání Minoxidilu se hodnoty opětovného růstu vlasů znormalizují a po 4 až 6 měsících se znovu projeví plešatění. (Olsen, 1990)

Minoxidil je v případě ztráty vlasů pouze provizorní řešení, není to léčba. Po vysazení Minoxidilu se jeho účinky postupně vytratí a znovu dochází k plešatění.

Srovnávací studie týkající se Minoxidilu

Jedna studie srovnávala 5% minoxidil ve formě pěny (aplikace jednou denně po 50 mg) oproti 2% minoxidilovému roztoku za provozu dva krát denně po 20 mg. Šlo o ženy trpící na alopecii. Testované osoby po 24 týdnech udávali, že 5% pěna je mnohem efektivnější než 2% roztok. Růst vlasů stoupl o 16,2% v případě pěny a 13,8% v případě roztoku. Pěna byla vyhodnocena jako podstatně lepší i vzhledem k tomu, že nenarušovala účes a bylo hlášeno podstatně méně vedlejších účinků. (Blume-Peytavi, 2011; Blume-Peytavi, 2016)

Minoxidilová pěna účinkuje již při jedné aplikaci denně, a může být o něco efektivnější, než tradiční roztok.

Porovnáme-li efektivnost 5% minoxidilu s 1mg s orálním blokátorem DHT, který vyvolává růst vlasů (Finasterid), bylo podle studie zaměřené na androgenní alopecii po 12 měsících aplikace zjištěno, že úspěšnost minoxidilu je 52% a finasteridu 80%. V případě hodnocení účastníků studie se nepodařilo najít podstatné rozdíly v účinnosti. Finasterid byl ale spojován s nižší hladinou androgenů (DHT) a poklesu libida u 15% osob. (Arca, 2004)

Minoxidil může být stejně účinný jako finasterid, ale nástup účinku u minoxidilu je nižší než u finasteridu.

Výzkumy týkající se vzájemní interakce výživných látek a Minoxidilu

Tretinoin (kyselina all-trans retinová)

Tretinoin je lokálně užívána kyselina all-trans retinová, účinný analog vitaminu A. Tretinoin dokáže zvýšit propustnost kůže pro Minoxidil v průměru trojnásobně při 0,05%. Sám o sobě má schopnost vyvolat opětovný růst vlasů, ačkoli s nižší odezvou, než samotný Minoxidil.

Dodání tretinoinu v 0,01% roztoku k 5% minoxidilovému roztoku způsobí, že jednodenní aplikace 5% roztoku je stejně efektivní jako používání minoxidilu dva krát denně bez přidání tretinoinu. (Shin, 2007)

Pyrithion zinku

Pyrithion zinku je protilupinová složka, která může při opětovném růstu vlasů pomoci. Srovnávací studie porovnávala 1% Pyrithion zinku (Head and Shoulders) s 5% minoxidilem (Rogaine), stejně jako jejich kombinaci. Minoxidil byl více než dva krát tak účinný jako Pyrithion zinku a jejich kombinace vykazovala lepší výsledky než 5% minoxidil užívaný během 9 týdnů. Účinkoval však hůře než minoxidil. Rozdíl oproti Pyrithion zinku používaného během 26 týdnů nebyl významný. (Berger, 2003)

Ketokonazol

Ketokonazol (Nizoral) je lokální aplikace, která dokáže snížit syntézu testosteronu na DHT a snižuje androgenní efekt DHT u mužského dědičného vypadávání vlasů.

Výzkum, který zkombinoval šampon s obsahem 2% ketokonazolu a 2% minoxidilu, udává, že tato kombinace byla efektivnější, než samotný 2% minoxidil a efektivnější než samotný 1mg finasterid. Byla však méně efektivní, než kombinace 2% minoxidilu a 1mg finasteridu. (Khandpur, 2002) Další studie, které se zúčastnilo 8 mužů s androgenní alopecií, porovnávala 2% ketokonazol aplikován 2 až 4 krát týdně a denní aplikace minoxidilu. Tato udává, že minoxidil byl v nevýznamném měřítku efektivnější při podpoře růstu vlasů. (Piérard-Franchimont, 1998)

Kombinace výživných látek může mít aditivní nebo synergické výhody, ale kombinační studie nemají vysokou vypovídací hodnotu.

Otázky a odpovědi o Minoxidilu

Jak rychle Minoxidil působí?

Účinek Minoxidilu se objevuje po přibližně 8 týdnech léčby a je maximální po 4 měsících. Z těla zmizí přibližně po 1 - 2 týdnech. (Badri, 2013) Jinak řečeno, i když začne minoxidil působit okamžitě, první tři až šest měsíců nejsou výsledky patrné. Po šesti měsících však už můžete vidět určité zlepšení v růstu vlasů. Konečný výsledek je pak viditelný přibližně po roce nepřetržitého používání minoxidilu.

Je vyšší koncentrace Minoxidilu zárukou vyššího účinku?

Nejčastěji používané koncentrace minoxidilu jsou 2% a 5%. Přitom 5% koncentrace minoxidilu má větší efektivitu než 2% koncentrace, protože se jednoduše do pokožky vstřebá více minoxidilu.

Při 5% koncentraci minoxidilu v roztoku na bázi alkoholu dosáhla účinná látka nejvyšší možnou vstřebatelnost. Je tedy zbytečné používat vyšší koncentrace minoxidilu obsaženého v roztoku na bázi alkoholu. Navíc vyšší koncentrace minoxidilu také vede k vyšším vedlejším účinkům.

Kdo by neměl užívat Minoxidil?

Kojící ženy. Zjistilo se, že Minoxidil proniká i do mateřského mléka.

Lupy nebo mastný povlak na hlavě po aplikaci Minoxidilu.

Minoxidil se nejčastěji distribuuje ve formě roztoku, který obsahuje Minoxidil (2% nebo 5% koncentrace případně více), alkohol (etanol) a propylenglykol.

Důležitý je poměr alkoholu a propylenglykolu. Pokud obsahuje roztok vysoké procento alkoholu , který pokožku vysouší, s velkou pravděpodobností se budou vytvářet po čase lupy.

Na druhé straně, pokud roztok obsahuje vysoké procento propylenglykolu, po aplikaci bude Minoxidil na hlavě pomaleji schnout. Na hlavě se déle udrží mastný povlak. Propylenglykol také způsobuje podráždění pokožky a svědění.

Zdroje

  • ARCA, E., 2004. An open, randomized, comparative study of oral finasteride and 5% topical minoxidil in male androgenetic alopecia [Abstrakt]. Dermatology [online]. 209 (2), 117–125 [cit. 15.10.2015]. Abstrakt získaný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15316165
  • BADRI, T. a DINESH KUMAR, D. Minoxidil. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2013. [cit. 15.10.2015]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482378/
  • BERGER, R.S. a kol., 2003. The effects of minoxidil, 1% pyrithione zinc and a combination of both on hair density: a randomized controlled trial [Abstrakt]. The British Journal of Dermatology [online]. Aug, 149 (2), 354–362 [cit. 15.10.2015]. Abstrakt získaný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12932243
  • BLUME-PEYTAVI, U., 2011. A randomized, single-blind trial of 5% minoxidil foam once daily versus 2% minoxidil solution twice daily in the treatment of androgenetic alopecia in women [Abstrakt]. Journal of the American Academy of Dermatology [online]. Dec, 65 (6), 1126–1134 [cit. 15.10.2015]. Abstrakt získaný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21700360
  • BLUME-PEYTAVI, U., 2016. Efficacy and Safety of Once-Daily Minoxidil Foam 5% Versus Twice-Daily Minoxidil Solution 2% in Female Pattern Hair Loss: A Phase III, Randomized, Investigator-Blinded Study. The Journal of Drugs in Dermatology [online]. Jul, 15 (7), 883–889 [cit. 3.9.2019]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27391640
  • DARWIN, E. a kol., 2018. Alopecia Areata: Review of Epidemiology, Clinical Features, Pathogenesis, and New Treatment Options. International Journal of Trichology [online]. May, 82 (5), 515–517 [cit. 3.9.2019]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5939003/
  • FAGHIHI, G. a kol., 2018. The effectiveness of adding low-level light therapy to minoxidil 5% solution in the treatment of patients with androgenetic alopecia. Indian Journal of Dermatology, Venereology and Leprology [online]. Sep-Oct, 84 (5), 547–553 [cit. 3.9.2019]. Dostupné z: https://doi.org/10.4103/ijdvl.IJDVL_1156_16
  • FIEDLER-WEISS, V.C., 1987. Topical minoxidil solution (1% and 5%) in the treatment of alopecia areata [Abstrakt]. Journal of the American Academy of Dermatology [online]. Mar, 16 (3 Pt 2), 745–748 [cit. 3.9.2019]. Abstrakt získaný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3549811
  • KEANEY, T.C. a kol., 2016. Efficacy and Safety of Minoxidil 5% Foam in Combination With a Botanical Hair Solution in Men With Androgenic Alopecia. The Journal of Drugs in Dermatology [online]. Apr, 15 (4), 406–512 [cit. 3.9.2019]. Dostupné z: https://jddonline.com/articles/dermatology/S1545961616P0406X/1/
  • KHANDPUR, S. a kol., 2002. Comparative efficacy of various treatment regimens for androgenetic alopecia in men [Abstrakt]. The Journal of Dermatology [online]. Aug, 29 (8), 489–498 [cit. 3.9.2019]. Abstrakt získaný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12227482
  • LUCKY, A.W. et al., 2004. A randomized, placebo-controlled trial of 5% and 2% topical minoxidil solutions in the treatment of female pattern hair loss. Journal of the American Academy of Dermatology [online]. April, 50 (4), 541–553 [cit. 15.10.2015]. Dostupné z: https://doi.org/10.1016/j.jaad.2003.06.014
  • Male Pattern Baldness Treatments. [cit. 15.10.2015]. Dostupné z: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/hair-loss/hair-loss-treatments-men#1
  • Minoxidil Topical: Uses, Side Effects, Interactions, Pictures, Warnings and Dosing - WebMD [cit. 15.10.2015]. Dostupné z: https://www.webmd.com/drugs/2/drug-3503/minoxidil-topical/details
  • OLSEN E.A., 1990. Five-year follow-up of men with androgenetic alopecia treated with topical minoxidil [Abstrakt]. Journal of the American Academy of Dermatology [online]. Apr, 22 (4), 643–646 [cit. 3.9.2019]. Abstrakt získaný z: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/019096229070089Z
  • OLSEN, E.A. et al., 2002. A randomized clinical trial of 5% topical minoxidil versus 2% topical minoxidil and placebo in the treatment of androgenetic alopecia in men. Journal of the American Academy of Dermatology [online]. September, 47 (3), 377–385 [cit. 15.10.2015]. Dostupné z: https://doi.org/10.1067/mjd.2002.124088
  • PIÉRARD-FRANCHIMONT, C. a kol., 1998. Ketoconazole shampoo: effect of long-term use in androgenic alopecia [Abstrakt]. Dermatology [online]. 196 (4), 474–477 [cit. 3.9.2019]. Abstrakt získaný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9669136
  • SHIN, H.S., 2007. Efficacy of 5% minoxidil versus combined 5% minoxidil and 0.01% tretinoin for male pattern hair loss: a randomized, double-blind, comparative clinical trial [Abstrakt]. American Journal of Clinical Dermatology [online]. 8 (5), 285–290 [cit. 3.9.2019]. Abstrakt získaný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17902730
  • SHORTER, K. a kol., 2008. Human hair follicles contain two forms of ATP-sensitive potassium channels, only one of which is sensitive to minoxidil [Abstrakt]. FASEB Journal [online]. Jun, 22 (6), 1725–1736 [cit. 3.9.2019]. Abstrakt získaný z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18258787
  • WESTER, R.C. a kol., 1984. Minoxidil stimulates cutaneous blood flow in human balding scalps: pharmacodynamics measured by laser Doppler velocimetry and photopulse plethysmography. The Journal of Investigative Dermatology [online]. May, 82 (5), 515–517 [cit. 3.9.2019]. Dostupné z: https://doi.org/10.1111/1523-1747.ep12261084
  • Will Rogaine Still Be Effective if Used Once a Day Instead of Twice a Day? [cit. 15.10.2015]. Dostupné z: https://www.bernsteinmedical.com/answers/can-one-use-rogaine-once-a-day/
Čtěte dál
Vlasové aktivátory
Minoxidil Průměrné hodnocení: 3.4 (9 hodnocení­)

Blízke témy