Domů / / Husté vlasy

Husté vlasy

Poslední úprava 24.04.2023
Sdílet článek

Husté versus řídké nebo hrubé versus tenké vlasy?

U lidí existuje mnoho typů vlasů, mnoho fyziologických a morfologických variací, přičemž některé z nich jsou typické pro konkrétní populaci. Kromě barvy pleti a rysů obličeje je právě morfologie vlasů jedním z nejvýraznějších znaků, který slouží při klasifikaci lidské populace.

Pouhým okem jsou patrné rozdíly mezi Asiaty, Evropany i Afričany - a to i pokud jde o průměr vlasu, tvar průřezu, mechanické vlastnosti i samotnou vlhkost vlasů. Zejména africké vlasy jsou mnohem stočenější než asijské či bělošské vlasy. Asijské vlasy jsou zase nejširší, pokud jde o jejich průměr. (Fujimoto, 2007)

Pokud vám však lidé říkají, že máte husté vlasy, nemyslí jejich tloušťku, ale hustotu ve smyslu počet vlasů na centimetr čtvereční. Čili dokud odborná veřejnost řeší převážně tloušťku vlasového vlákna, laická veřejnost hovoří o jejich hustotě ve smyslu počtu vlasů. (3 ways...) Změny na tloušťce vlasu jsou však důležité při diagnostice problémů s vypadáváním vlasů a ovlivňují i samotnou pocitovou hustotu vlasů.

Jak můžete určit, jak husté jsou vaše vlasy ve skutečnosti?

Přepočtěte si vlasy

Jde o jednu z možnosti jak se dozvědět, zda máte nebo nemáte husté vlasy. Spočtěte vlasy na 5 cm čtverečních a poté násobte. V průměru by jich tam mělo být přibližně 4400. Může jít o skutečně únavný a nezáživný úkol, ale zkusit to můžete.

Prosvítá vám vlasová pokožka?

Hustotu vlasů můžete posoudit i pohledem na přirozený stav svých vlasů. Vlasy nerozdělujte, nechte je volně. A ohodnoťte se v zrcadle. Vidíte prosvítat vlasovou pokožku, aniž jste vlasy pohnuli? Pokud ano, máte s největší pravděpodobností řídké vlasy. Pokud vám skalp neprosvítá, máte vlasy husté.

Pokud máte dlouhé vlasy, změřte tloušťku ohonu

Přibližnou hustotu vlasů můžete změřit i tak, že si změříte průměr culíku. Pokud máte vlasy řídké, bude průměr ohonu pod 5 cm. Středně husté vlasy mívají v průměru 5 až 7,5 cm. Koňský ohon z hustých vlasů by měl mít přinejmenším 10 cm.

Nač potřebujete znát hustotu svých vlasů?

Pokud víte, jak husté vlasy máte, pokud je již dokonale znáte, můžete zvolit tu správnou péči o vlasy. Nejde jen o volbu vhodného účesu, ale také výběr produktů péče o vlasy a správný režim péče.

Při řídkých a jemných vlasech jsou nejvhodnější lehké produkty, které je zbytečně nezatěžují a nemastí. Hustší gely a krémy jsou obvykle ideální pro velmi husté vlasy. Středně husté vlasy si dobře poradí s bezoplachovými produkty, ať už spreji nebo kondicionéry. (3 ways...)

Pokud tedy přizpůsobíte účes a péči o vlasy kvalitě vašich vlasů, můžete vypadat půvabně a lákat obdivné pohledy při řídkých i při hustých vlasech. Pokud si navíc všimnete, že se kvalita vlasů mění a začínají vám nenápadně řídnout nebo se lámat, můžete včas zasáhnout a zjistit příčinu svých případných problémů s vlasy. Viz také vypadávání vlasů u žen, vypadávání vlasů u mužů, léky proti vypadávání vlasů.

Zdroje

Zatím bez hodnocení

Blízke témy