Telogen effluvium

Poslední úprava 05.04.2018
Sdílet článek

Telogenu effluvium (TE) je pravděpodobně druhá nejčastější forma vypadávání vlasů, kterou dermatologové léčí. Je to špatně definované onemocnění; na pochopení TE bylo provedeno jen málo výzkumů. V podstatě však TE nastane, když dojde ke změně v počtu vlasových folikulů, ze kterých rostou vlasy. Pokud počet vlasových folikulů produkujících vlasy výrazně klesne z jakéhokoliv důvodu během klidové, nebo telogenní fáze, dojde k výraznému zvýšení folikulů vlasů v klidové nebo telogenní fázi. Výsledkem je ztráta vypadávání vlasů, nebo TE ztráta vlasů.

TE se jeví jako difúzní řídnutí vlasů na hlavě, které nemusí být rovnoměrné. V některých oblastech pokožky hlavy může být trochu výraznější. Nejčastěji, vlasy na vrchu hlavu řídnou více než ty na bocích a zadní části pokožky hlavy. S výjimkou několika vzácných chronických případů obvykle nedochází k ústupu linie vlasů.

Vypadlé vlasy jsou obvykle telogénové vlasy, které můžete rozpoznat podle malého množství keratinu na kořenovém konci. V tom, zda je keratinizovaná hrudka pigmentovaná nebo nepigmentovaná není žádný rozdíl, vlasová vlákna jsou stále typické telogenní vlasy.

Lidé s TE nikdy zcela neztratí všechny vlasy, ale v závažných případech mohou být vlasy nápadně řídké. TE se často omezuje na pokožku hlavy, ale ve vážnějších případech může TE ovlivnit i další oblasti jako například obočí a oblast stydkých kostí.

Bez ohledu na formu vypadávání vlasů TE je plně reverzibilní. Vlasové folikuly nejsou trvale nebo nenávratně zasaženy, v klidovém stavu je jen více folikulů než by mělo normálně být.

Vznik TE

1. Aspekt prostředí ve kterém se nacházíte může rostoucí vlasové folikuly vyrušit natolik, že se rozhodnou na chvíli vstoupit do klidové fáze. To má za následek zvýšení vypadávání vlasů a difuzní řídnutí vlasů na hlavě. Tato forma TE se může vyvinout rychle a může být viditelná jeden nebo dva měsíce po události, která vypadávání vlasů spustila. Pokud tato událost trvá krátce, vlasové folikuly se vrátí do své růstové fáze a začnou produkovat nové vlasy relativně rychle. Tato forma TE obvykle trvá méně než šest měsíců, a po roce má postižený jedinec na hlavě opět normální hustotu vlasů.

2. V druhé formě se TE vyvíjí pomaleji a trvá déle. Vlasy z vlasových folikulů nemusí vypadnout všechny najednou a všechny folikuly nemusí vstoupit do klidové fáze. Namísto toho mohou folikuly normálně vstoupit do klidového stavu, ale místo návratu do nové anagenní růstové fáze po měsíci nebo dvou, zůstávají v telogenní fázi po delší dobu.

To má za následek postupnou akumulaci vlasových folikulů v telogenní fázi a postupně méně a méně anagénních vlasových folikulů, ze kterých rostou vlasy. Při této formě TE, může být vypadávání vlasů mnohem nápadnější, ale řídnutí vlasů na hlavě bude pomalé. Tato forma TE je obvykle reakcí na přetrvávající spouštěcí faktor.

3. Při třetím typu TE, vlasové folikuly nezůstávají v klidovém stavu, ale vstupují do zkrácených růstových cyklů. Když se to stane, jednotlivec zaznamená řídnutí vlasů a trvalé vypadávání krátkých, tenkých vlasových vláken.

Příčiny telogenu effluvium: stres a strava

Jaké jsou spouštěcí faktory TE? Stručná odpověď je: je jich mnoho a jsou různé. Klasické krátkodobé TE často nastane u žen krátce po porodu. Takzvaná poporodní alopecie, náhlá změna hladiny hormonů po narození dítěte je pro vlasové folikuly takový šok, že na chvíli přestanou pracovat. Vypadávání vlasů může být výrazné, ale většině žen dorostou vlasy rychle. Podobně, očkování, nárazové diety, fyzická trauma, autonehoda nebo operace mohou někdy způsobit takový šok systému, že část vlasových folikulů vstoupí do klidové fáze. Když vlivy životního prostředí odezní a tělo se zotaví, TE projde a nastane nový růst vlasů.

Některé léky, zejména antidepresiva, mohou také vyvolat TE. Změna přípravku problém často vyřeší.

Přetrvávající podněty, jako například chronické onemocnění mohou vyústit v déletrvající TE. Pravděpodobně dva nejběžnější problémy jsou chronický stres a nedostatky ve stravě. Mnozí dermatologové věří, že chronický stres může mít postupně negativní vliv na růst vlasů a vést k trvalému TE. Výzkum na zvířatech toto tvrzení potvrdil. Skutečně se zdá, že existuje souvislost mezi stresem, změnami v biochemii vlasového folikulu a větším množstvím vlasových folikulů vstupujících do telogenní klidové fáze.

Dermatologové debatují o tom, jestli i problémy se stravováním způsobují TE. Nedostatek minerálů, vitamínů, nebo esenciálních aminokyselin může jistě způsobit TE, jak je to v případě lidí v zemích třetího světa, kde jejich výživa nemusí obsahovat dostatek jedné nebo více živin. Pokusy na zvířatech také poskytly další důkazy.

Ve stravě v zemích prvního světa se nedostatek určitého vitaminu nebo minerálu obvykle vyskytuje jen zřídka. Někteří dermatologové však tvrdí, že snížením příjmu červeného masa příjmu a přiklánění se ke vegetariánské stravě, někteří jedinci nemají vyvážený příjem všech živin potřebných pro dobrou kvalitu vlasů a celkový tělesný růst. Existují tvrzení, že zejména ženy nemusí mít dostatečný příjem železa. Proč konkrétně ženy? Protože, ženy ztrácejí železo v pravidelných intervalech v důsledku menstruace.

Někteří dermatologové se domnívají, že protože v dnešní době jíme méně červeného masa, klíčový zdroj železa, někteří lidé nepřijímají dostatek železa, což vyústí v TE. Další možné nedostatky moderní severoamerické stravy - jako je nedostatek zinku, aminokyseliny L-lysinu, nebo vitamínů B6 a B12 - také mají přispívat k TE.

Pokud existuje podezření na nedostatečný příjem určité živiny ve stravě, můžete užívat doplňky. Doplňky samotné však mohou způsobit problémy. Naše tělo dokáže za den zpracovat pouze určité množství železa. Ve vysokých dávkách je železo toxické a může způsobit naopak vypadávání vlasů. Při velmi vysokých dávkách, způsobí doplňky výživy obsahující železo smrt. Doplňky s vitamínem A mohou u některých jedinců také vyvolat TE a nadměrné množství vitaminu A může být také toxické.

TE se může objevit samostatně nebo jako součást jiného onemocnění. Časné stadia androgenní alopecie (mužského nebo ženského ložiskového vypadávání vlasů, zkráceně AGA) jsou v podstatě TE. Časné stadia AGA jsou charakterizovány zvýšeným množstvím vlasových folikulů v telogenní klidové fázi. V některých raných fázích AGA může být v klidové telogenní fázi až 40% vlasových folikulů na hlavě.

TE může být také příznakem dalších onemocnění, například zánětlivých onemocnění jako je alopecie areata. Vlasové folikuly jsou obzvláště citlivé na hormony štítné žlázy a asi třetina lidí s poruchou štítné žlázy trpí TE. Vystavení toxinům také může způsobit TE jako jeden z mnoha příznaků.

Léčba telogenu effluvium

Způsob jakým se TE léčí, závisí od toho, co toto onemocnění vyvolalo. Při krátkodobém TE, které může být spojeno se spouštěčem jako je operace, je nejlepší reakcí počkat dokud se vlasové folikuly obnoví samy.

Při trvalém TE, v případě, že příčinný faktor může být izolován, je nejlepší metodou odstranit ho. Například, pokud je problémem stres, redukce stresu je dlouhodobým řešením. Pokud krevní testy odhalí nedostatky ve výživě, může pomoci užívání doplňků. Nedostatek hormonů štítné žlázy může být léčen hormonálními doplňky.

Specifický kauzální faktor však často není identifikován. V tomto případě existuje několik možností léčby. Většina dermatologů doporučuje vlasové aktivátory s obsahem účinných látek jako např. Aminexil, Minoxidil a nejnovější Nanoxidil.

Náš tip

Před tím než skončíme s tématem TE, tady je pár informací o přirozeném vypadávání vlasů. Vlasy vypadávají každému a je možné, že vám vlasy budou vypadávat v určitých obdobích roku. Studie ukazují, že lidem v severní Evropě daleko od rovníku, vypadává nejvíce vlasů na podzim a menší množství na jaře.

Toto dočasné zvýšení počtu vlasových folikulů v telogenní fázi a vypadávajících vlasů nastává pravděpodobně v důsledku změn v hladině hormonů jako reakce na změny v expozici dennímu světlu. Studie norků a jiných savců ukazují, že expozice dennímu světlu významně mění hladinu prolaktinu a že prolaktin má významný vliv na línání. Stejně jako u norků a jiných savců, u lidí je odpovědí pravděpodobně také vypadávání vlasů. Taková ztráta vlasů by měla být dočasná.

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc

Blízke témy