Sezónní vypadávání vlasů

Poslední úprava 28.02.2023
Sdílet článek

Sezónní vypadávání vlasů může být velmi děsivé. Proč nastává a co proti němu můžeme dělat? Na hlavě máme asi 100.000 vlasových folikulů, z nichž během jejich života opakovaně rostou vlasy. Vypadávání vlasů je přirozený a potřebný fenomén našeho těla. Vlasy musí vypadnout, aby udělali místo pro růst nových zdravých vlasů. Vypadnutí 50-100 vlasů za den je považováno za normální. Nicméně protože jsme savci, obvykle nám s nástupem zimy vypadne více vlasů, než čekáme.

Sezónní vypadávání vlasů je běžné mezi všemi savci, včetně člověka, i když není omezeno jen na podzim. Ženy zaznamenají větší míru vypadávání vlasů i na jaře, i když podzimní ztráta bude výraznější. Ať už více vlasů vypadne na jaře nebo na podzim, celý proces je zcela normální a není žádný důvod k obavám, pokud je vypadlé množství vlasů v normě - do 50 vlasů denně.

Působení slunečního světla

Vypadávání vlasů je obvykle vidět v zimě. Během zimy je expozice dennímu světlu minimální. V takových podmínkách tělo produkuje méně melatoninu, což ovlivňuje hormony a jejich receptory v pokožce hlavy. Tyto receptory hrají klíčovou roli při určování míry vypadávání vlasů. Takže nedostatek vitaminu D a rozkolísané hladiny hormonů v těle můžou během zimy způsobit sezónní vypadávání vlasů.

Nadměrné pocení

Pokud se trápíte kvůli pocení, je nepravděpodobné, že by pocení hlavy, které je v létě výraznější, způsobilo i výraznější vypadávání vlasů. Také je pravda, že ani častější mytí vlasů v létě nemusí souviset s výraznějším vypadáváním vlasů (pokud si je samozřejmě při mytí a utírání netaháte a nedřete). Pokud byste si však z hlavy pravidelně neodstraňovali nánosy nečistot, odumřelých buněk a mazu, vlasům byste jen škodily. Pokud vás vlasová pokožka svědí, může být infikována, a právě infekce může vést k vypadávání vlasů. Tehdy třeba navštívit lékaře. Nadměrné pocení může vést ke vzniku pityrosporové folikulitidy, kožnímu onemocnění, způsobenému množením kvasinek ve vlasových folikulech. To způsobuje skvrny podobné akné na pokožce hlavy, což vede ke svědění, návalu krve a vypadávání vlasů.

Povětrnostní podmínky

Sezónní vypadávání vlasů může být i následkem nepříznivých povětrnostních podmínek. Léta i zimy mohou vaše vlasy příliš vysušit. Roztřepené konečky, slabé kořínky, lupy a neustále svazování si vlasů je jen několik příčin změn ve stavu vlasů způsobených změnou ročního období, což způsobuje jejich vypadávání. Nejlepší způsob, jak se s tím vypořádat, je chránit si vlasy před špatnými povětrnostními podmínkami. Například si zabalte vlasy do šátku, vždy když jdete ven.

Jak se vyrovnat s případní androgenní alopecií

Dobrá zpráva pro ženy, které zažívají vypadávání vlasů ve větší míře než typické sezónní vypadávání vlasů je, že se dá úspěšně léčit. Pokud si všimnete výrazné vypadávání vlasů a pomalý opětovný růst je vhodné popřemýšlet nad léčbou vypadávání vlasů. Pro některé ženy to může být změna jejich režimu péče o vlasy, zatímco pro jiné to může znamenat léčbu určenou k zastavení vypadávání vlasů a podporu opětovného růstu.

Boj proti stresu způsobenému vypadáváním vlasů

Pro ženy, které prožívají vyšší míru vypadávání vlasů, než je normální je stres významným sekundárním problémem, který může být zodpovědný za další vypadávání.

Léčba

Protože každý vlasový folikul je jiný, růst každého vlasu na pokožce hlavy se také liší. Pokud Vaše vlasy řídnou, existuje řada způsobů jak tomuto jevu zabránit. Takže, pro ty z vás, kteří se ptají, jak léčit vypadávání vlasů, zde je několik tipů:

  • Masírujte vlasovou pokožku. Není nutné používat žádný olej.
  • Vyhněte se jakémukoliv stresu ve svém životě. Stres si nevybírá daň jen na Vašem těle, ale i na vlasech. Takže, pokud se objeví neočekávané vypadávání vlasů, zamyslete se nad stresem, kterým procházíte.
  • Držte se pryč od vlasových produktů - tužidel, stylingových gelů apod. Vaše vlasy s jejich pomocí mohou vypadat na pár hodin kouzelně, ale v konečném důsledku jim nepomáhají. Kromě toho, chemikálie používané v těchto přípravcích na vlasy pro vlasy v první řadě vůbec nejsou určeny.
  • Chcete-li mít nádhernou hřívu, vyhněte se žehlení vlasů, trvalé, barvení nebo stylingu.

Tento typ vypadávání vlasů by se měl s koncem ročního období pominout. Nicméně, v ostatních případech si získání normálního objemu vlasů vyžaduje hodně úsilí a času. Takže, chraňte si své vlasy před povětrnostními podmínkami a hýčkejte si své kadeře správnou léčbou. Dávejte si na ně pozor!

Zdroje

Sezónní vypadávání vlasů Průměrné hodnocení: 5 (2 hodnocení­)

Čtěte víc

Blízke témy