COVID-19 a vypadávání vlasů

Poslední úprava 20.03.2023
Sdílet článek

Více lidem, kteří prodělali nový koronavirus, začali několik měsíců po vyléčení nadměrně vypadávat vlasy, mnohým dokonce v chomáčích.

Vypadávání vlasů po horečce či nemoci provázené horečkami

Horečka je běžný příznak onemocnění COVID-19. A právě po horečce či nemoci provázené horečkami se často stává, že dochází k znatelnému výraznému padání vlasů. Je to normální jev.

Jde o padání vlasů označované jako telogen efluvium, tedy nadměrné nárazové padání vlasů, které se však postupně znovu upraví. K tomuto stavu dochází, pokud se přesune do telogenní fáze více vlasů než je běžné. Tím se naruší růstový cyklus vlasů a spouštěčem bývá právě přetrvávající horečka. (Can Covid...; COVID-19 Survivors...)

K nadměrnému padání vlasů pak dochází dva až tři měsíce po onemocnění. To je doba, kterou vlasy ještě zůstávají na hlavě, ačkoli už nerostou, ale jsou ve fázi klidu a po něm, právě po zmiňovaných 2-3 měsících dochází k samotnému vypuzení, tedy vypadnutí vlasu. Nárazově pak člověk přichází o vlasy při jejich mytí nebo česání. Takové padání vlasů může trvat 6 až 9 měsíců, pak se růstový cyklus vlasů znovu dostane do normálu.

Nadměrné padání vlasů způsobené stresem

I když jste třeba neprodělali COVID-19, může u vás v souvislosti s ním dojít k padání vlasů. A to právě kvůli emocionálnímu stresu, který kvůli nemoci ale i změněné životní situaci prožíváte. I v tomto případě se jedná o telogen effluvium.

Znovu platí, padání vlasů je patrné po dvou až třech měsících po výrazném stresovém zážitku či dlouhodobě prožívaném stresu. Zde lze poradit znovu pouze odstranění spouštěcího faktoru - stresu. Pokud se vám to podaří, uklidní se postupně i nadměrné padání vlasů. (What we know...)

Padání vlasů způsobené telogen effluvium je dočasné a reverzibilní

Pokud je příčinou padání vlasů horečka, nemoc nebo stres, obvykle se růst vlasů vrátí do normálu sám od sebe, a to za šest až devět měsíců. Stačí jen vlasům dát čas a podpořit jejich zdravý růst vitamíny proti vypadávání vlasů a na podporu růstu vlasů.

Vhodné jsou i vlasové aktivátory, například léčbě vypadávání vlasů způsobeného stresem.

Pokud vám i po šesti měsících vypadávají vlasy v chomáčích, případně vaše hlava svědí, pokožka je zarudlá či bolestivá, je třeba hledat příčinu vypadávání vlasů jinde. Na začátek se doporučuje tlumit zánět vhodnými šampony proti vypadávání vlasů.

Zdroje

Zatím bez hodnocení

Čtěte víc

Blízke témy