Domů / / / Vitamín D a vypadávání vlasů

Vitamín D a vypadávání vlasů

Poslední úprava 31.03.2023
Sdílet článek

Ačkoli ztráta 100 vlasů za den je zcela normální, může vést i k větší ztrátě vlasů. Vitamín D je důležitá živina a jeho nedostatek může přispět ke zdravotním potížím. Mezi nimi i vypadávání vlasů.

Vitamin D a jeho nedostatek

Vitamin D je v tuku rozpustný vitamin, který je produkován díky slunci. Slunce promění chemické prvky v kůži do formy vitaminu D, který je následně přeměněn na aktivní vitamin D. Vitamin D je životně důležitý pro lidské zdraví. Hraje roli při zdravých kostech a je důležitý i při prevenci kardiovaskulárních onemocnění, cukrovce a jiných onemocněních. Podle některých lékařů je nedostatek vitaminu D velmi vzácný, protože se lidé dostávají pravidelně na slunce. Pokud ale trávíte celé dny v kanceláři, může to být problematické. V důsledku nezdravého životního stylu jsou stále běžnější deficity vitaminu D.

Vypadávání vlasů a vitamin D

Určitá míra vypadávání vlasů je normální. Nicméně, některé nemoci, včetně cukrovky, nebo problémy se štítnou žlázou, mohou urychlit nebo zhoršit vypadávání vlasů. Další faktory, které mohou hrát roli při vypadávání vlasů jsou léky, stres, špatná výživa, genetika a diety. Nejčastější příčinou vypadávání vlasů je dědičná ztráta vlasů.

Nadměrné padání vlasů cca 100-200 vlasů za den, může způsobit i nedostatek vitaminu D. Byl zkoumán vztah mezi hladinou vitaminu D a feritinu - proteinu nacházejícího se v buňkách, které umožňují ukládat železo. Ze studie vyplynulo, že nízké hladiny feritinu a vitaminu D byly spojené s vypadáváním vlasů.

Vitamin D a jeho doplnění

Vypadávání vlasů je jevem, který stále není zcela objasněn. Přestože nízké hladiny vitaminu D byly spojeny s vypadáváním vlasů, nevytvořil se žádný přímý vztah příčiny a následku. Pro ty, kteří nemají pravidelný pobyt na slunci, může sloužit alternativa v podobě potravin obsahujících vitamin D (ryby). Vždy se řiďte pokyny výrobce, protože nadměrný příjem vitamínu D má nežádoucí účinky jako nevolnost, zvracení, nechutenství, zácpa, slabost, poruchy srdečního rytmu a zmatenost.

Zdroje

Vitamín D a vypadávání vlasů Průměrné hodnocení: 4 (1 hodnoceníe)

Čtěte víc

Blízke témy