Domů / / / / Vlasové folikuly - jak zjistit...

Vlasové folikuly - jak zjistit jestli jsou živé nebo mrtvé

Poslední úprava 06.04.2023
Sdílet článek

Pokud se podíváme do zrcadla na své vlasy a vidíme z vlasů prosvítat kůži, mnoho z nás zpanikaří. Chceme vědět, co se s našimi vlasy stalo a co je ještě důležitější, jestli naše vlasy ještě znovu narostou. Vlasy rostou z folikulů, čili přirozeně chceme vědět, jestli jsou naše folikuly zdravé a schopné produkovat další vlasy.

Co jsou to vlastně ty folikuly? Folikul je v podstatě tkáň, která obaluje vlas a z níž vlas vyrůstá. Tukové žlázy zvané mazové žlázy, jsou připojeny k folikulům a produkují tukovou látku zvanou kožní maz, který přechází folikulem k pokožce hlavy. Tam kožní maz promašťuje naši pokožku i vlasy.

Pokud folikulům není dodán dostatek živin, mohou "zemřít." Prostě se stanou menšími a menšími až nakonec nedokáží produkovať žádný vlas. Pokud k tomu dojde, vlasová pokožka přichází o vlasy a my jsme svědky plešatosti.

Nicméně pokud vlasy prořídnou neznamená to hned, že naše folikuly jsou "mrtvé". Někdy, z různých důvodů, naše folikuly přejdou do klidové fáze a růst vlasů se dočasně zastaví (viz telogen effluvium). V růstovém cyklu vlasů se klidová fáze nazývá telogenní fáze. Nicméně v této fázi, zatímco starší vlasy "odpočívají", nové začnou růst. To znamená, že i když jsou naše vlasy v této klidové fázi, stále rostou. Když však folikuly odumřou, růst vlasů se zastaví úplně. (Na folikuly takhle negativně působí kupříkladu DHT.)

K tomu, abyste zjistili, zda je váš vlasový folikul stále aktivní si stačí prohlédnout kůži hlavy. Pokud vidíte nějaké chloupky - nezáleží na tom jak rozptýlené, tenké, krátké nebo drobné - váš vlasový folikul je stále aktivní a plně pracuje v produkci vlasů.

Jak posílit vlasové folikuly

  • Jezte potraviny bohaté na železo, jako je tmavě zelená listová zelenina, fazole a luštěniny, libové červené maso nebo užívejte železo v podobě výživového doplňku. Železo zásobuje vlasové folikuly kyslíkem. Nedostatek kyslíku dokáže vlasové folikuly oslabit.
  • Přidejte do svého jídelníčku potraviny, které obsahují zinek - nejčastěji jsou to mořské plody a maso. Zinek vlasové folikuly posiluje a to tak, že se podílí na aktivaci bílkoviny, která váže retinol. Také pomáhá podporovat tukové žlázy, které chrání vlasy. Užívejte přibližně 11 mg denně, příliš mnoho zinku totiž může interferovat s absorpcí jiných minerálů, které jsou nezbytné pro zdraví vlasů.
  • Jezte jídla bohatá na vitamíny A, B, C a E. To můžete dosáhnout pojídáním různých druhů ovoce, zeleniny a zdravých tuků (zkuste avokádo nebo olivový olej). Pokud nevíte, které ovoce si vybrat, vybírejte si z každé barvy. Ovoce a zelenina také pomáhají hydratovat tělo.
  • Jezte jídla bohatá na bílkoviny jako jsou vejce, krocan, kuřecí a nízkotučné mléčné výrobky. Vlasy se skládají z bílkovin, takže dostatek bílkovin ve vaší stravě vám zaručí silné a zdravé vlasy.
  • Pro lepší růst vlasů a sílu vlasů pijte denně alespoň 8 sklenic vody. Voda pomáhá tělu vykonávat všechny funkce včetně růstu vlasů. Pokud je vaše tělo dostatečně hydratované, vaše vlasy budou jemnější a elastičtější.
Vlasové folikuly - jak zjistit jestli jsou živé nebo mrtvé Průměrné hodnocení: 3.3 (3 hodnocení­)

Čtěte víc