Domů / / / Hubnutí s pomocí goji

Hubnutí s pomocí goji

Poslední úprava 16.08.2022
Sdílet článek

Co je goji?

Goji, latinsky Lycium barbarum, malá korálově červená léčivá bobule známá jako vlčí bobule. Ovoce známé po celé Asii. Vlčí bobule je obecné pojmenování více rostlin, ne každá má toxické vlastnosti. Lycium barbarum není jedovaté.

Při popisování užitečných vlastností bobulí se často označují jako "rajské bobule", "bobule dlouhověkosti", "červené diamanty". Není to vůbec překvapující. V tradiční Čínské medicíně se goji využívá již po staletí ve formě obecného přípravku, který pomáhá udržet tělo v dobré kondici.

Goji je celosvětově považována za jednu z medicínsky nejhodnotnějších rostlin. Její složení zahrnuje ohromné ​​množství živin, vitamínů, antioxidantů, vápníku, zinku, železa, fosforu a jiných minerálních prvků. Bobule rostou v úrodných údolích Himaláje.

O léčivých vlastnostech této rostliny bychom mohli vyprávět donekonečna. Nejnověji dokonce objevili vědci v bobulích látku, která pomáhá při boji s rakovinnými buňkami.

Studie ukázaly, že u lidí konzumujících pravidelně goji bobule je riziko vzniku rakoviny, cukrovky a Alzheimerovy choroby menší. Navíc, goji má pozitivní vliv na kardiovaskulární systém. Staly se velmi populárními i při hubnutí. Zanalyzujme všechny jejich vlastnosti a shrňme si možnosti rychlého hubnutí s pomocí bobulí goji.

Užitečné vlastnosti goji

Tyto bobule jsou často doporučované pacientům s různými problémy a nemocemi, protože tato rostlina disponuje léčivými vlastnostmi se širokým záběrem a dopadem na tělo.

Pravidelná konzumace goji přispívá k:

 • lepší náladě a předcházení depresím,
 • procesu hubnutí,
 • nárůstu libida u žen a potence u mužů,
 • zlepšení metabolismu,
 • předcházení procesů vedoucích k stárnutí,
 • zlepšení pleti,
 • posílení spánku,
 • léčbě nespavosti,
 • eliminaci negativních vlivů menopauzy,
 • nárůstu hladin melatoninu,
 • posílení vytrvalosti a nárůstu sil,
 • poklesu hladin krevního cukru.

S ohledem na výše uvedené vlastnosti goji, jsou bobule mezi lidmi velmi rozšířené. Například, hollywoodské hvězdy užívají goji kvůli její anti-aging vlastnostem, atleti doplňují svůj jídelníček o goji kvůli její schopnosti opětovného nabrání sil.

Bobule normalizují hormonální nerovnováhu, mají povzbuzující účinek, upravují sníženou funkci močové trubice, zlepšují stav nervového systému a mají další užitečné vlastnosti.

Nejvíce pozitivních reakcí však bobule goji vyvolávají díky jejich schopnosti ovlivnit tělesnou hmotnost. Abychom pochopili, jak dobře přispívají k procesu hubnutí a jak je používat pro dosažení co nejlepších výsledků, budeme se takovým vlastnostem věnovat o něco hlouběji.

Jak rychle zhubnout s pomocí goji?

Goji vám nepomůže rychle shodit, pokud pro hubnutí nic jiného neuděláte. Buď goji využijete v kombinaci s jinými dietami a tréninkem, nebo budete pít čaj z goji po velmi, velmi dlouhou dobu.

Při pravidelném užívání goji dochází k hubnutí díky jejím vícerým vlastnostem. Jako první je třeba vyzvednout následující:

 • schopnost podpořit metabolismus,
 • podpora cirkulace,
 • snížení špatného cholesterolu,
 • regulace hladin krevního cukru.

Navíc, pravidelné užívání bobulí urychluje metabolické procesy. Tento efekt lze dosáhnout díky přítomnosti velkého množství antioxidantů v ovoci. Urychlují rozpouštění tukových buněk a poskytují tělu výdrž a energii. Člověk se stává mnohem vytrvalejším a odolnějším. V této souvislosti se doporučuje kombinovat používání goji s pravidelnou fyzickou aktivitou.

Vědecké studie prokázaly, že jídelníčky, které zahrnují i ​​potraviny s vysokým obsahem antioxidantů, podporují proces hubnutí. Goji vede mezi potravinami bohatými na antioxidanty. Pro srovnání, goji obsahuje o 25% více antioxidantů než brusinky, 2,5 krát více než granátové jablko a 10 krát více než jahody.

Při pravidelné konzumaci goji lze dosáhnout výrazné a trvalé snížení hmotnosti. To znamená, že shodíte kila nejen v prvních dnech hubnutí, jak tomu bývá u některých diet. Budete hubnout během celého procesu, kdy budete tento postup dodržovat.

Zařazením goji do vašeho jídelníčku nedosáhnete jen štíhlý dřík a vytvarované boky, ale také poskytnete tělu mnoho užitečných prvků, přičemž podstatně zlepšíte jeho vnitřní funkce.

Odborníci na výživu doporučují, abyste ke své snídani a večeři přidali přibližně 25 až 45 gramů goji bobulí. Toto množství bude dostačující na stimulaci procesu hubnutí.

Je důležité poznamenat, že užívání sušených bobulí není nic nepohodlné či obtěžující. Bobule jsou chutné, mají příjemnou sladce kyselou chuť. Jejich strukturu lze přirovnat k rozinkám. Můžete si být jistý, že sušené goji sníte s radostí!

Sušené goji můžete přidat do různých jídel - ovocných salátů, čaje, polévek, rýže, atd. Akorát tím zvýrazníte jejich chuť.

Pokud se rozhodnete hubnout s pomocí goji, můžete bobule zařadit do běžné diety nebo si vybrat dietu, jejíž jídelníček toto ovoce již obsahuje. Podle hodnocení dietujících, kteří vsadili na goji, jsou tyto bobule při procesu hubnutí vynikající. Bylo by vhodné mírně omezit váš běžný jídelníček a vyřadit z něj "postavě škodící" potraviny. Měli byste se vzdát sladkostí, tučných, smažených a škrobových jídel. Pokud budete zároveň konzumovat goji, spatříte už skoro pozitivní výsledky.

Glykemický index

Glykemický index (GI) je číselná stupnice určující, jak rychle se dokáže určitá potravina přeměnit na glukózu nebo krevní cukr. I v případě, že nejste diabetik, měli byste přihlížet k tomu, abyste konzumovali potraviny s nízkým glykemickým indexem. Tyto potraviny sníží na minimum potřebu těla konzumovat kalorie a tedy přibírat na hmotnosti.

Jeden z důvodů, proč může goji pomoci při hubnutí je fakt, že její glykemický index je nízký. Hodnota goji je 29, přičemž několik všeobecně známých druhů ovoce má mnohem vyšší skóre. Jablko dosahuje hodnoty 38, vodní meloun 72. Pouze banány jsou na stejné úrovni jako goji, s mírně nižší hodnotou 25.

Hodně vlákniny

Nízká hodnota GI není jediná podobnost, kterou goji sdílí s banány. Stejně jako banány, i goji obsahuje velké množství vlákniny, až 21 procent. Nezapomínejte, že potraviny bohaté na vlákniny vám dopomohou udržet si pocit sytosti po delší dobu. Díky nim nebudete v pokušení měnit svůj jídelníček a v rámci dietního režimu nesníte více než byste měli.

Zdroj minerálů

Vedle vlákniny jsou bobule goji vynikajícím zdrojem minerálů, které pomáhají při hubnutí. Obsahují chrom, který dokáže kontrolovat či regulovat hladiny cukru v krvi. V případě, že jste snědli více kalorií nebo cukru, než byste měli, může vám konzumace goji pomoci při obnovení rovnováhy. Zabrání také tomu, abyste brzy pociťovali hlad. Navíc, chrom pomáhá při udržování svalové hmoty.

Svaly jsou při spalování kalorií efektivnější než tělesné tuky a se zvýšeným obsahem chromu získáte při cvičení více svalové hmoty. Tím také zabráníte přibývání na váze.

Vápník je další prvek, který můžete z goji získat. Vápník je nejznámější díky jeho pozitivnímu vlivu na kosti a zuby. Studie také prokázaly, že vyšší hladiny vápníku mohou být v přímé úměře s nižším procentem tělesného tuku.

Co říkají na goji lékaři

V současnosti mnozí dietologové čínské vlčí bobule doporučují. Mnozí experti říkají o pozitivním dopadu goji na tělo. Podle jejich tvrzení, zabraňuje goji hromadění cholesterolu v žilách a podporuje odsun nadbytečného tuku z jater. Cholesterol do těla vstupuje hlavně prostřednictvím jídla. Tento lipid je stavebním materiálem. Jeho přítomnost je nezbytná pro buňky orgánů a tkání. Doktoři věří, že goji je bezpečné. Lze je koupit bez lékařského předpisu. I zcela zdraví lidé mohou goji užívat. Pozor, nekonzumujte však goji, pokud užíváte antikoagulanty.

Legenda o původu goji

Během války (475 př.nl) na jižním úbočí Mount Perfume, nacházejícím se v Čínské provincii Ning-sia, žil mladý farmář. Jmenoval se Gou Zi.

Když Gou Zi vyrostl, oženil se s dívkou z rodiny Qi. Qi byla těžce pracující žena s milujícím srdcem. Pár žil spokojeným životem, dokud Gou Zi nepovovali do armády, aby bránil jejich domovinu proti vetřelcům.

Po letech bojů, Gou Zi splnil svou vojenskou službu a vrátil se domů. Právě v té době byl v jeho vesnici velký hladomor a mnozí z vesničanů zemřeli hlady. Když však vešel do svého domu, byl velmi překvapen, že jeho žena i matka byly zdravé. Gou Zi se zeptal své ženy, jak je to možné. A ona mu řekla, že když už neměli co jíst, nasbírala bobule s šipkami na hoře Perfume a nakrmila jimi celou rodinu. Gou Zi se od štěstí rozplakal. Sousedé si ten příběh vyslechli a rozběhli se nasbírat červené bobule, aby zasytily své rodiny.

Hubnutí s pomocí goji Průměrné hodnocení: 4.1 (46 hodnocení­)

Doporučené produkty

 • Pilulky na hubnutí Oxotrin

  Pilulky na rychlé hubnutí Oxotrin obsahují patentovanou termogenickou složku, o jejíž studie potvrdily, že výrazně urychluje metabolismus a je vhodná na zdravé hubnutí.

Čtěte víc

Blízke témy