Androgenní alopecie

Poslední úprava 16.03.2018
Sdílet článek

Androgenní alopecie, obvykle nazývaná mužské nebo ženské vypadávání vlasů (u mužů často v charakteristickém tvaru podkovy a u žen rozptýlené vypadávání po celé hlavě), byla před několika desetiletími jen částečně pochopena. Po mnoho let se vědci domnívali, že androgenní alopecie byla způsobena převahou mužského pohlavního hormonu, testosteronu, který je za normálních podmínek ve stopovém množství přítomen i u žen. Zatímco testosteron hraje důležitou roli v procesu vypadávání vlasů, hlavním viníkem má být DHT. Dihydrotestosteron (DHT), derivát mužského hormonu testosteronu, je nepřítelem vlasových folikulů na hlavě. Jednoduše řečeno, za určitých podmínek DHT chce, aby byly vlasové folikuly mrtvé. Toto je tedy kořenem mnoha druhů vypadávání vlasů.

Testosteron se mění na DHT pomocí enzymu typu II 5-alfa reduktázy, který je přítomen v mazových žlázách vlasového folikulu. Vědci věří, že problémem není množství testosteronu v krevním oběhu, ale hladina DHT vážících se na receptory ve folikulech. DHT zmenšuje vlasové folikuly, což způsobí, že zdravé vlasy nemohou přežít.

Hormonální proces přeměny testosteronu na DHT, který pak poškozuje vlasové folikuly, je přítomen u mužů i žen. Za normálních podmínek, mají ženy jen zlomek množství testosteronu, který mají muži, ale i nižší úroveň může u žen způsobit vypadávání vlasů způsobené DHT. Pokud se tato úroveň zvýší, DHT je ještě větším problémem. Hladina DHT se může zvýšit a být stále podle lékařů „v normě“, ale zároveň může být dostatečně vysoká na to, aby způsobila problém. Hladina DHT se nemusí zvýšit vůbec a stále může způsobovat problém, v případě, že je vaše tělo příliš citlivé i na normální množství chemických látek, včetně hormonů.

Vzhledem k tomu, že hormony pracují nejzdravějším způsobem, když jsou v rovnováze, hladina androgenů, mužských pohlavních hormonů, nemusí být zvýšena na to, aby způsobila problém. Když je hladina jejich protějšku, ženských hormonů, snížená, dává to výhodu tímto androgenům jako je například DHT. Taková nerovnováha může také způsobit problémy, včetně vypadávání vlasů.

Hormony jsou cyklické. U některých mužů poklesne hladina testosteronu každou dekádu po třicítce o 10 procent. Hladina hormonů u žen před menopauzou klesá a prudce se sníží během a po ní. Cyklická povaha našich vlasů a hormonů je jeden z důvodů, proč se vypadávání vlasů může v průběhu léčby, která reguluje vypadávání vlasů, krátkodobě zvýšit ačkoli z dlouhodobého hlediska se vypadávání vlasů zpomalilo (a dlouhodobý růst vlasů se zvýšil).

Zatím bez hodnocení

Doporučené produkty

Čtěte víc

Blízke témy