Domů / / / Časté otázky o vlasech a vypad...

Časté otázky o vlasech a vypadávání vlasů

Poslední úprava 11.01.2023
Sdílet článek

Zesílí - zhrubnou vlasy častým stříháním?

Určitě ne. Dokonce ani když si vlasy ostříháte úplně dohola. Kratší vlasy se pouze zdají být pevnější. Vlas se vytváří ve vlasovém kořínku a stříhání neovlivní ani rychlost růstu, ani tloušťku vlasů. Narozdíl od vlasů, ochlupení na těle se opravdu stává hrubším, pokud ho holíme či stříháme častěji.

Proč vlasy vypadávají v charakteristickém tvaru "podkovy" u mužů?

Vlasové folikuly na bocích a vzadu na hlavě jsou méně citlivé na působení DHT a proto nevypadávají. Vlasy, které jsou na horní části hlavy, jsou citlivější. Navíc, v místech kde nejčastěji vypadávají vlasy je zvýšená aktivita 5-alfa reduktázy, což by mohlo také vysvětlovat charakteristický tvar podkovy.

Vypadávají vlasy kvůli nošení těsné čepice?

Nošení těsné pokrývky hlavy nemá vliv na vypadávání vlasů. Přesto si to myslí mnoho lidí, protože lidé, kterým vypadávají vlasy, si často zakrývají hlavu čepicí.

Proč se někomu vlasy tak nadměrně mastí?

Vypadávání vlasů je často spojeno s nadměrným maštěním pokožky na hlavě. U člověka s vypadáváním vlasů se vlasové folikuly zmenšují ale mazové žlázy produkují stále stejné množství mazu. Maz se nemůže hromadit ve zmenšeném vlasovém folikulu a vychází na povrch.

Způsobuje vypadávání vlasů jejich časté mytí?

V žádném případě ne. Agresivní šampon může vlasy maximálně fyzicky poškodit. Stejně i nešetrné sušení ručníkem může vést k poškození nebo vytržení vlasu. Časté mytí vlasů vhodnými šampony je dokonce doporučeno proti vypadávání vlasů mužského typu, protože aktivně odstraňuje DHT obsažené v kožním mazu.

Kolik vypadlých vlasů denně je ještě v „normě“?

Člověku, který netrpí žádnou formou vypadávání vlasů, vypadne průměrně 20 - 50 vlasů denně. Často se uvádí jako průměrná hodnota u zdravého člověka 100 vlasů denně. Toto číslo však již může být projevem nějaké počínající formy vypadávání vlasů.

Časté otázky o vlasech a vypadávání vlasů Průměrné hodnocení: 5 (1 hodnoceníe)

Čtěte víc

Blízke témy